Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Martorii lui IEHOVA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4084 replies to this topic

#3961
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 05 august 2018 - 08:54, said:

Atentie, este un film extrem extrem de trist. Posted Image
am vizionat si eu filmuletul.

unde anume vezi tristetea extrema?Posted Image

in afara de viata si soarta fiicei aleia curve, nu vad altceva trist. :)

Edited by Dude_2nd, 06 August 2018 - 15:18.


#3962
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Dude_2nd, on 06 august 2018 - 14:56, said:


am vizionat si eu filmuletul.

unde anume vezi tristetea extrema?Posted Image

in afara de viata si soarta fiicei aleia curve, nu vad altceva trist. :)
Daca ai vizionat filmuletul, te-ai uitat la altceva sau pur si simplu habat n-ai ce-i un film.
Ala e film in toata regula, si unul care la un buget de 500k euro e magistral.
Nu vreau sa te jignesc, dar un om care-si pierde viata pentru ca este spalat pe creier sa creada aberatia aia cu transfuzia ti se pare motiv de petrecere ?


#3963
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 06 august 2018 - 15:55, said:

Nu vreau sa te jignesc, dar un om care-si pierde viata pentru ca este spalat pe creier sa creada aberatia aia cu transfuzia ti se pare motiv de petrecere ?
e vorba despre credinta. ai auzit de asa ceva?Posted Image acolo nu e nici un motiv de tristete...Posted Image

trei tineri in Babilon aveau sa-si piarda viata[aparent] pentru ceva mult mai putin...

Edited by Dude_2nd, 06 August 2018 - 17:21.


#3964
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Dude_2nd, on 06 august 2018 - 17:10, said:


e vorba despre credinta. ai auzit de asa ceva?Posted Image acolo nu e nici un motiv de tristete...Posted Image

trei tineri in Babilon aveau sa-si piarda viata[aparent] pentru ceva mult mai putin...
Da, am auzit de asa ceva. Am mai auzit si de spalarea creierului.
Lasa tinerii din Babilon, mai bine mi-ai explica ce e cu interzicerea transfuziilor.
Nu inteleg. Ce se intampla daca o transfuzie iti salveaza viata ?
Deci stai si trancanesti pe topicul ala despre Silika, care n-a omorat pe nimeni, dar prevederea asta a omorat pana acum se estimeaza 33.000 de oameni din randul martorilor intre 1961-2016.
De ce nu trancanesti aici cum mor oameni extrem de real dintr-o "credinta" impusa de sus ?


#3965
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 06 august 2018 - 18:52, said:

Da, am auzit de asa ceva. Am mai auzit si de spalarea creierului.
Lasa tinerii din Babilon, mai bine mi-ai explica ce e cu interzicerea transfuziilor.
Nu inteleg. Ce se intampla daca o transfuzie iti salveaza viata ?
Deci stai si trancanesti pe topicul ala despre Silika, care n-a omorat pe nimeni, dar prevederea asta a omorat pana acum se estimeaza 33.000 de oameni din randul martorilor intre 1961-2016.
De ce nu trancanesti aici cum mor oameni extrem de real dintr-o "credinta" impusa de sus ?
in primul rand, credinta este impusa de Sus. Cu S mare. Citeste F.A. Posted Image

Mai apoi, salvarea vietii NU e scopul Crestinismului. Scopul Crestinismului e viata vesnica, ceea ce se poate obtine adesea doar prin renuntarea la viata aceasta:
"nu si-au iubit viata chiar pana la moarte. (Apoc.12:11)...Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga. (Mat.10:39)"

Mixarea sangelui intre indivizi e precum curvia in care indivizii isi mixeaza organele genitale/sexuale:"Sa va feriti de curvie...de sange...". Posted Image

ps: asa cum o transfuzie "salveaza" viata[o laie, NU e o garantie insa e un procedeu medical ieftin si extrem de la indemana], asa si inchinarea inaintea chipului putea sa le salveze viata tinerilor din Babilon. :)

Edited by Dude_2nd, 06 August 2018 - 21:09.


#3966
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
Și primii creștini au refuzat să mănânce sânge și să ardă tămâie în cinstea cezarului. Și evreii au ales și încă aleg moartea, dacă alternativa este să mănânce carne de porc sau sânge (inclusiv carne cu sânge). Și adventiștii sunt gata să moară pentru porc și sabat. Și cam toți creștinii aleg să moară dacă sunt puși să se lepede de Cristos. La toți aceștia, judecând din perspectiva lumii, este vorba despre ”spălarea creierului”. Dar ei o consideră înnoirea minții. Este credința sau încredințarea lor, pe care o pot justifica cu Biblia, la un nivel satisfăcător pentru conștiința lor.

Acum dacă unii sau alții nu au înțeles bine lucrurile, e ok, Dumnezeu îi judecă după încredințare, au fost martiri ai credinței.

#3967
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 06 august 2018 - 21:09, said:

La toți aceștia, judecând din perspectiva lumii, este vorba despre ”spălarea creierului”.
Posted Image asa judeca lumestii.

desi in unele cazuri chiar este.
cum sa mori pentru o chestie neporuncita a fi pazita in Biblie.
cum ar fi refuzul de a manca carne.

#3968
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Lepadarea de credinta in Hristos nu are treaba cu transfuziile si cu atat mai putin cu tine Logic.
Tu habar n-ai ce inseamna Hristos, inca te documentezi, altfel n-ai avea un topic cu titlul asta.
Cat despre dude, in tampenia mea, n-am realizat pana acum ca esti cu astia.
E inutila o discutie, dat fiind faptul ca am rasfoit putin si-n spate si am observat ca s-a mai discutat.

Edited by Xlander, 06 August 2018 - 21:23.


#3969
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 06 august 2018 - 21:22, said:

Cat despre dude, in tampenia mea, n-am realizat pana acum ca esti cu astia.
ai sa ma urasti de-acum, nu-i asa? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 06 August 2018 - 21:32.


#3970
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Suntem intr-un mediu virtual, nu se pune problema.


#3971
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
daca eu as fi vecinul tau cu care te-ai inteles perfect, si dintr-o data afli ca "e cu astia"?Posted Image  in viata reala ura e permisa?Posted Image

#3972
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

 Xlander, on 06 august 2018 - 21:22, said:

Lepadarea de credinta in Hristos nu are treaba cu transfuziile si cu atat mai putin cu tine Logic.
Tu habar n-ai ce inseamna Hristos, inca te documentezi, altfel n-ai avea un topic cu titlul asta.
Cat despre dude, in tampenia mea, n-am realizat pana acum ca esti cu astia.
E inutila o discutie, dat fiind faptul ca am rasfoit putin si-n spate si am observat ca s-a mai discutat.

Adevărat că încă mă documentez, dar o fac pentru că turma s-a dus de la Cristos, de la cărare, spre un idol, și nu se documentează.

#3973
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 06 august 2018 - 22:36, said:

turma s-a dus de la Cristos, de la cărare, spre un idol
explica.
cum s-a intamplat concret atrocitatea?

sau, in opinia ta, doar pentru ca Crestinatatea/Turma spune ca Cristos e un (Fiu de) Dumnezeu intrupat, inseamna idolatrie si parasirea Cararii?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 07 August 2018 - 06:53.


#3974
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
De la cărare spre un idol, da. Israeliții au dorit în pustie un dumnezeu mai concret, apropiat și pe gust, care să-i fi scos din Egipt. L-au numit Iahve și au dansat în jurul lui. Celălalt se pierduse pe munte cu Moise. Dar turma s-a dus de la cărare și spre alte rătăciri...

#3975
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 06 august 2018 - 22:07, said:

daca eu as fi vecinul tau cu care te-ai inteles perfect, si dintr-o data afli ca "e cu astia"?Posted Image  in viata reala ura e permisa?Posted Image
Cum sa te urasc? Ti-as da fo doua capace, asa, prieteneste. Ca sa ai de ce tusi :lol: :lol:  Cand zici "se refera" si cand imi spui ca niste caramizi se marita si comit adulter.
Glumesc. Nu se pune problema. Nu e vina ta.

Caci v-am spus de multe ori, si va mai spun si acum, plangand: sunt multi care se poarta ca vrajmasi ai crucii lui Hristos. (Filip.3:18)

Si nu ai voie sa judeci ca unul nu a primit. Incerci sa propovaduiesti cu putine cuvinte filozofice si cu mult Cuvant, ca ala e esenta nu explicatiile logice.

#3976
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 07 august 2018 - 18:23, said:

De la cărare spre un idol, da.
care e acel idol despre care vorbesti?Posted Image
spune-o limpede, nu te mai tot da pre dupe copac. Posted Image

#3977
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008
”Dumnezeu l-a făcut Domn și Cristos pe acest Isus”, creștinii ieșiți din Egipt l-au făcut dumnezeu pe acest Domn și Cristos și l-au numit Yahve care i-a eliberat, dansând în jurul lui și jertfind. În timp ce pe Yahve de pe munte l-au trecut în anonimat sub titlul șters de Domnul.

#3978
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Titlul sters pentru tine, stimabile. Hristos este chiar Dumnezeu care a platit pacatele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate