Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Ce sa fac?:(

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Mariana_289

Mariana_289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2006
Am o mica mare problema si am nevoie de sfaturile voastre...am la intretinere aproape 7 mil.durerea mea e urmatoare..ma pot da in judecata pentru aceasta suma?iar daca nu..mi-ati putea spune km de la ce suma as putea fi data in judecata?Va multumesc anticipat

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Da-le banii urgent, ca altfel ramai fara casa urgent.
Dupa asta vezi daca este mare intretinerea si de ce, apoi rezolva daca este ceva de rezolvat.
7 mil. pt. o luna este f. mult daca este vorba de un apartament.
Pt. palat este putin.... :)
Eu am avut 160 RON luna trecuta, la trei camere.
Daca ai ramas in urma cateva luni si s-a adunat din sume mici, inseamna ca ai nevoie de un loc de munca platit.

#3
Mariana_289

Mariana_289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2006
Stai k nu stiu ce ai inteles tu ;)) nu mi-a venit 7 mil pe luna...s-au adunat de-a lungul timpului :)) pe care am de gand sa-i platesc sapt viitoare dar ma gandeam sa nu se intample ceva in decursu saptamanii...vecina de langa mine are 22mil si inca sta bine mersi...insa asta nu inseamna k nu trebuie sa ma ingrijorez

#4
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Nu cred ca intrat in imposibilitate de plata asociatia de locatari :) Depinde si de cum te intelegi cu administratorul si de ce datorii are asociatia la furnizori. Stiu asta ca eu ma am bine cu administratorul :D

#5
Carlsberg

Carlsberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.10.2006
Exact ce a zis kinder :)
Totul depinde de administrator.
Plata lunara la furnizori se face la nivel de asociatie si nu se face individual/nominal.
Daca vecina are 22m si tu 7 asta nu inseamna nimic.
Ideea este ca administratorul sa isi cnoasca meseria si sa se "joace" cu fondul de rulment ( daca mai exista asa ceva - hihi)

#6
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View PostMariana_289, on Oct 26 2006, 19:52, said:

Am o mica mare problema si am nevoie de sfaturile voastre...am la intretinere aproape 7 mil.durerea mea e urmatoare..ma pot da in judecata pentru aceasta suma?iar daca nu..mi-ati putea spune km de la ce suma as putea fi data in judecata?Va multumesc anticipat


Ca tine fac multi. De-aia suntem in kkt toata tara. Tu vii pe net sa intrebi daca te da in judecata? Ai banii dar nu vrei sa platesti din cauza ca vecina are 22 de mil si nu pateste nimic? Ca tine am si eu o gramada in bloc care platesc 2-3 milioane pe an si diferenta pauza. de ce? Pt ca nu patesc INCA nimic.
Daca vrei sa ai apa si caldura plateste. V-ati obisnuit sa va tot ierte statul. Daca te da in judecata incepi si urli ca n-ai job bine platit etc etc. Pun pariu ca ai si masina!

Eu pe genul de oameni ca tine v-as da in judecata si pt 10.000 datorie! :puke:

Edited by xkx, 26 October 2006 - 22:21.


#7
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postxkx, on Oct 26 2006, 23:19, said:

Ca tine fac multi. De-aia suntem in kkt toata tara. Tu vii pe net sa intrebi daca te da in judecata? Ai banii dar nu vrei sa platesti din cauza ca vecina are 22 de mil si nu pateste nimic? Ca tine am si eu o gramada in bloc care platesc 2-3 milioane pe an si diferenta pauza. de ce? Pt ca nu patesc INCA nimic.
Daca vrei sa ai apa si caldura plateste. V-ati obisnuit sa va tot ierte statul. Daca te da in judecata incepi si urli ca n-ai job bine platit etc etc. Pun pariu ca ai si masina!

Eu pe genul de oameni ca tine v-as da in judecata si pt 10.000 datorie! :puke:
Te sustin, oameni de nimic daca isi pun asemenea probleme !

#8
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Ce repede sariti de fund in sus unii.Mai sa fie,v-ati gasit voi aia corectii,sa dati exemple,...mi-e scarba!Sincer.
    Iar tu,ala....cu "te sustin",lasa naibii jos degetele de pe tastatura daca nu ai nimic a spune.Pariu ca ai multe mesaje cu... "subscriu"...!
    xkkx,nu mai fii atat de sigur pe ineptiile tale.Sunt cazuri si cazuri,o lume mai buna nu va fi in nici un caz cu tine in capul listei.Si stii de ce?Pentru ca esti genul de om care ai da in judecata pentru 1 ron,in timp ce te vad in stare sa fii ca apa in jurul hotilor respectati din tara asta,ca sa poti plati toate alea care iti trebuie.
    Reconsider punctul de vedere daca esti pensionar.Dar nu,un pensionar ar fi muuult mai intelept ca tine!


LE: Mariana,stai linistita nu ti se va intampla nimic daca macar vei incerca sa platesti,atat cat poti,putin cate putin si realizand ca e mai bine sa previi necazurile decat sa incerci sa le rezolvi cand poate ar fi prea tarziu.

Edited by .Cris.M., 27 October 2006 - 08:41.


#9
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Post.Cris.M., on Oct 27 2006, 09:37, said:

Ce repede sariti de fund in sus unii.Mai sa fie,v-ati gasit voi aia corectii,sa dati exemple,...mi-e scarba!Sincer.
    Iar tu,ala....cu "te sustin",lasa naibii jos degetele de pe tastatura daca nu ai nimic a spune.Pariu ca ai multe mesaje cu... "subscriu"...!
    xkkx,nu mai fii atat de sigur pe ineptiile tale.Sunt cazuri si cazuri,o lume mai buna nu va fi in nici un caz cu tine in capul listei.Si stii de ce?Pentru ca esti genul de om care ai da in judecata pentru 1 ron,in timp ce te vad in stare sa fii ca apa in jurul hotilor respectati din tara asta,ca sa poti plati toate alea care iti trebuie.
    Reconsider punctul de vedere daca esti pensionar.Dar nu,un pensionar ar fi muuult mai intelept ca tine!
Esti dus cu pluta ... te scuz  :kisstogether:

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

Esti dus cu pluta ... te scuz

Quote

Ca tine fac multi. De-aia suntem in kkt toata tara. Tu vii pe net sa intrebi daca te da in judecata? Ai banii dar nu vrei sa platesti din cauza ca vecina are 22 de mil si nu pateste nimic? Ca tine am si eu o gramada in bloc care platesc 2-3 milioane pe an si diferenta pauza. de ce? Pt ca nu patesc INCA nimic.
Daca vrei sa ai apa si caldura plateste. V-ati obisnuit sa va tot ierte statul. Daca te da in judecata incepi si urli ca n-ai job bine platit etc etc. Pun pariu ca ai si masina!

Eu pe genul de oameni ca tine v-as da in judecata si pt 10.000 datorie!

Habar nu aveti ce vorbiti... Cred ca nici nu ati muncit vreodata pentru bani... Voi nu realizati, cat curaj i-a trebuit acestei fiinte, sa scrie ceea ce ati vazut mai sus. Mai ales ca pe aceasta arie toata lumea vorbeste de sume exorbitante, parca am locui cu totii in NY.
Mai exista si oameni care se descurca destul de greu in tara asta, asa ca nu mai dati cu pietre.

Quote

Esti dus cu pluta ... te scuz

Ce raspuns tampit ... ma uit la celelalte 50 de posturi pe care le-ai lasat aici si nu vad nimic interesant. Cred ca ai gresit forumul... mai bine lasa-ne.

on toppic:
Teoretic este posibil sa se intenteze o actiune judecatoreasca, pentru o suma de 700lei. Practic acest lucru nu se intampla, deoarece nu este foarte rentabil, din punctul de vedere al asociatiei de locatari. Eu te sfatuiesc sa platesti in fiecare luna o suma de bani. In acest fel, nu cred ca va putea cineva sa considere ca nu esti de "buna credinta".

#11
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PostMariana_289, on Oct 26 2006, 19:52, said:

Am o mica mare problema si am nevoie de sfaturile voastre...am la intretinere aproape 7 mil.durerea mea e urmatoare..ma pot da in judecata pentru aceasta suma?iar daca nu..mi-ati putea spune km de la ce suma as putea fi data in judecata?Va multumesc anticipat

Dpdv legal nu exista un prag minim pt care asociatia sa te cheme in judecata dar putin probabil sa se intample aceasta. Dovada sta chiar vecinul tau caruia nu i-au intentat proces nici pt o suma mai mare ca a ta. Totusi asociatia dispune (cel putin asa ar fi indicat) de un fond de rulment din care plateste facturile curente. In cazul in care acest fond nu acopera contravaloarea facturilor problema se accentueaza deoarece in plus se adauga si penalitati iar ulterior( in decurs de cateva luni) se trece la debransari ( si atunci sa vezi scandal in bloc).
Daca ai posibilitatea sa platesti cel mai indicat ar fi sa o faci! Linisteste-l pe administrator spunandu-i ca saptamana viitoare vei achita, eventual plateste o parte din suma.
Oricum un proces nu este de dorit nici pt asociatie nici pt tine.

#12
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Post.Cris.M., on Oct 27 2006, 09:37, said:

Ce repede sariti de fund in sus unii.Mai sa fie,v-ati gasit voi aia corectii,sa dati exemple,...mi-e scarba!Sincer.
    Iar tu,ala....cu "te sustin",lasa naibii jos degetele de pe tastatura daca nu ai nimic a spune.Pariu ca ai multe mesaje cu... "subscriu"...!
    xkkx,nu mai fii atat de sigur pe ineptiile tale.Sunt cazuri si cazuri,o lume mai buna nu va fi in nici un caz cu tine in capul listei.Si stii de ce?Pentru ca esti genul de om care ai da in judecata pentru 1 ron,in timp ce te vad in stare sa fii ca apa in jurul hotilor respectati din tara asta,ca sa poti plati toate alea care iti trebuie.
    Reconsider punctul de vedere daca esti pensionar.Dar nu,un pensionar ar fi muuult mai intelept ca tine!
LE: Mariana,stai linistita nu ti se va intampla nimic daca macar vei incerca sa platesti,atat cat poti,putin cate putin si realizand ca e mai bine sa previi necazurile decat sa incerci sa le rezolvi cand poate ar fi prea tarziu.

Bah baiatule tu ai inteles MOTIVUL pt care a postat intrebarea aia aici?
Sau si tu stai cu banii in casa si nu platesti ca te simti un prost daca o faci? Spiritul ala de turma ca esti mai prost daca esti corect! Asta e la moda de 16 ani in Romania.
Daca preciza ca n-are bani sa-si plateasca intretinerea lunar, ca nu are o situatie financiara modesta...era mai scuzabila intrebarea. Atata timp cat ea vine si intreaba: SUNT DATA IN JUDECATA DACA NU PLATESC INTRETINEREA CU TOATE CA AM BANII? te bag in aceeasi oala cu ea.
P.S.: daca tot o duce greu pt internet are bani nu? 400x12 luni pe an se apropie de intretinere. Dar asa e la noi nu platesti intretinerea si stai cu masina in fata casei sau umbli cu telefon de 10 milioane.
Un pensionar nu sta pe softpedia mai ciobanule ci sta in fata blocului de la 9 am la 9pm in fiecare zi la barfa! ;)

View PostMariana_289, on Oct 26 2006, 20:48, said:

Stai k nu stiu ce ai inteles tu ;)) nu mi-a venit 7 mil pe luna...s-au adunat de-a lungul timpului :)) pe care am de gand sa-i platesc sapt viitoare dar ma gandeam sa nu se intample ceva in decursu saptamanii...vecina de langa mine are 22mil si inca sta bine mersi...insa asta nu inseamna k nu trebuie sa ma ingrijorez
:coolspeak: Aplauze! Cris M. ia exemplu!

Edited by xkx, 28 October 2006 - 00:43.


#13
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View Postxkx, on Oct 28 2006, 01:41, said:

Bah [...]
[...]
Atata timp cat ea vine si intreaba: SUNT DATA IN JUDECATA DACA NU PLATESC INTRETINEREA CU TOATE CA AM BANII? te bag in aceeasi oala cu ea.
[....] ciobanule [...]

   Nu a spus asa ceva si din pacate pentru "logica" ta (oare care?) nici macar nu observ ca asta ar fi vrut sa spuna ca are banii si nu vrea sa plateasca.Unora le e greu sa spuna.."nu am bani".Probabil ti-e strain "feelingul" asta.

    Cat despre apelativul folosit,spune multe despre tine,esti prea "mic",that`s all...bye!

#14
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post.Cris.M., on Oct 27 2006, 08:37, said:

Ce repede sariti de fund in sus unii.Mai sa fie,v-ati gasit voi aia corectii,sa dati exemple,...mi-e scarba!Sincer.
    Iar tu,ala....cu "te sustin",lasa naibii jos degetele de pe tastatura daca nu ai nimic a spune.Pariu ca ai multe mesaje cu... "subscriu"...!
    xkkx,nu mai fii atat de sigur pe ineptiile tale.Sunt cazuri si cazuri,o lume mai buna nu va fi in nici un caz cu tine in capul listei.Si stii de ce?Pentru ca esti genul de om care ai da in judecata pentru 1 ron,in timp ce te vad in stare sa fii ca apa in jurul hotilor respectati din tara asta,ca sa poti plati toate alea care iti trebuie.
    Reconsider punctul de vedere daca esti pensionar.Dar nu,un pensionar ar fi muuult mai intelept ca tine!
LE: Mariana,stai linistita nu ti se va intampla nimic daca macar vei incerca sa platesti,atat cat poti,putin cate putin si realizand ca e mai bine sa previi necazurile decat sa incerci sa le rezolvi cand poate ar fi prea tarziu.


Intradevar, corectitudinea este din ce in ce mai rara. De aceea trebuie impusa. Pentru ca "smecheria" se raspandeste ca o molima. Nu mai ai loc de fitze. Gen telefon de 20 milioane pe cartela de 5$. Iar pensionarii isi duc aurul la amanet ca sa plateasca.

Cum adica "sa incerce" sa plateasca? Pe tine patronul "incearca" sa te plateasca? Poate tu "incerci" sa muncesti.


Cum adica ti-e scarba? De cei corecti? Atunci tu ai o problema!

#15
Mariana_289

Mariana_289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2006
Nu stiu daca mai are rost sa zic k am rezolvat cu intretinerea,am platit o parte din ea si a mai ramas putin cu care sper sa ma descurc...n-am zis nicicand "k am bani si nu vreau sa platesc" ..acum numai conteaza...toate sunt in regula...sunt si eu mai linistita..si va multumesc pt sfaturi..

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Bani de internet vad ca ai!

#17
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Post.Cris.M., on Oct 28 2006, 08:12, said:

Nu a spus asa ceva si din pacate pentru "logica" ta (oare care?) nici macar nu observ ca asta ar fi vrut sa spuna ca are banii si nu vrea sa plateasca.Unora le e greu sa spuna.."nu am bani".Probabil ti-e strain "feelingul" asta.

    Cat despre apelativul folosit,spune multe despre tine,esti prea "mic",that`s all...bye!


Tu nu vezi ca esti doar tu cu ea pe aceeasi lungime de unda? Cat despre limbajul folosit de mine ar fi bine inainte sa citesti ce ai postat tu. Probabil ca tie ti se par niste ineptii faptul ca tre sa fim corecti si sa nu-i mai aparam pe genul acesta de oameni care stau pe internet si nu-si platesc intretinerea pt ca citez: "vecina mea sta bine mersi".

Cat despre feeling-ul acela stai tu linistit ca tot timpul am fost corect si mi-am platit mai intai datoriile si pe urma mi-am pus internet!!!

#18
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Bai, eu nu va inteleg ... cum adica sa nu plateasca ? Beneficiaza de apa, gaze, i se ia gunoiul ca sa nu imputa naibii blocul ? Pai sa plateasca atunci, ia uite mai, s-a gasit unul mai smeker cu 5 randuri de cojones ... vrei servicii, scoate banu' ... ai beneficiat de ele si n-ai platit ? La puscarie nene ... sau pe drumuri, muta-te draq la tara si scoate-ti apa cu galeata din putz sa vezi cum e ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate