Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

BATERII R6 (sau AA)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Vreau sa-mi iau un aparat foto digital Canon Powershot A710 si as vrea sa stiu de la cei care au experimentat cu ceva baterii (sau acumulatori cum se numesc), eu ma gandesc sa-mi iau Varta de 2500 mAh dar nu stiu de unde! in plus imi mai trebe si un incarcator pt ele!
Ma ajuta cineva, plz?

Edited by tomboy, 25 October 2006 - 20:02.


#2
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Vezi ca e putin mai jos threadul despre acumulatori... Sapa pe acolo;

Sau cumperi direct modelul asta. Stiu. Cam scump, da' merita!

#3
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
si mie mi-a facut cu ochiul incarcatorul ala in ciuda pretului ... totusi ... 1 ora  :wub:
daca nu dispui de prea multi bani si esti dispus sa faci cateva compromisuri asta mi se pare best buy  :coolspeak:

#4
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
da mai... dar sunt powerstation... nu sunt varta... cine stie cat or sa ma tina!!! daca se duc repede?? aparatul papa destul de multa energie... asa ca vreau sa dau un ban mai serios... si sa am lucru de calitate...

#5
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
acumulatori eu as zice Duracell, 300.000 bucata de la Flanco sau de pe net :) ma tin cam 1000 de poze plus descarcat in PC :)

#6
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
numai... am facut rost... am vb cu cumnatamiu imi face el rost de Incarcator VARTA cu incarcare la 12 ore + 4 Acumulatori AA (R6) de 2500 mAh la pretul unic, promotional, doar pt mine de 760.000 lei, am uitat sa specific, NOU NOUTZ !!!
:P
anyway... am ales cu incarcare la 12 ore pt k tin mai mult acumulatoii, si il las peste noapte si dimineata sunt fresh !!! :D
Puteam sa aleg la 15 min. cu 1.600.000-1.700.000 da' cica dupa cateva incarcari/descarcari le scade puterea acumulatorilor.
mersi de ajutor, pana la urma, zic eu, am facut alegerea cea mai buna!

#7
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
incarcare in 15 minute mi se pare deja exagerat. aproape de pretul ala iti luai incarcatorul si acumulatorii pe care ti i-am recomandat eu care este hahnel (firma buna). te alegeai cu incarcare in 3,5 ore, racire si monitorizare.

#8
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
mei... varta e varta...
in plus 2500 mAh e destul de bunicel
si 12 ore nu ma deranjeaza....

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal am avut cateva ZECI de acumulatori NiCd, NiMN...
Nici unul nu tinea incarcat mai mult de 1-2 saptamani (fara sa fie folosit) - mai ales dupa vreo 6 luni de folosire. Aia NiMN sunt ceva mai buni la inceput, dar dupa 1 an de folosire se autodescarca la fel de repede ca aia NiCd.
Recent insa aia de la Sanyo au scos pe piata niste acumulatori care tin incarcati 1 an (fara autodescarcare) - numele lor este Eneloop.
Mi-au venit gata incarcati din fabrica si pana acum nu am mai avut surpriza sa plec in excursie cu acumulatorii din camera morti si cu aia "de rezerva" morti si ei (autodescarcati IN CHARGER!).

Edited by SuperDuper, 26 October 2006 - 12:19.


#10
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

Vizualizare mesajSuperDuper, pe Oct 26 2006, 13:16, a scris:

Personal am avut cateva ZECI de acumulatori NiCD, NiMN...
Nici unul nu tinea incarcat mai mult de 1 saptamana (fara sa fie folosit) - mai ales dupa vreo 6 luni de folosire.
Recent aia de la Sanyo au scos pe piata niste acumulatori care tin incarcati 1 an (fara autodescarcare) - numele este Eneloop.
Mi-au venit gata incarcati din fabrica si pana acum nu am mai avut surpriza sa plec in excursie cu acumulatorii din camera morti si cu aia "de rezerva" morti si ei (autodescarcati IN CHARGER!).


intrebare de baraj: cat te tzin? cate poze? cate zile?
eu sper sa nu ma faceti sa regret k am ales varta...

#11
sadisor

sadisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.02.2006
atentie la incarcatoare ce incarca intr-o ora!

si anume cati acumulatori incarca intr-o ora si de ce capacitate. incarcatorul poate fi bun da cred ca detaliile astea sunt mai importante, si nu tot timpul prezentate.

de exmplu incarcatorul Sanyo ultra-rapid incarca 1-2 R6 2500mah in 75 minute si costa 120ron.

Cat despre Eneloop, conform unui test Sanyo tin aproximativ 514 poze. (date de pe site-ul de prezentare) + un alt avantaj functioneaza pana la -10 grade.

#12
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

Vizualizare mesajsadisor, pe Oct 26 2006, 21:17, a scris:

Cat despre Eneloop, conform unui test Sanyo tin aproximativ 514 poze. (date de pe site-ul de prezentare) + un alt avantaj functioneaza pana la -10 grade.

nah fain... acu ma faci sa ma zgarii pe ochi k mi-am luat varta... mi se pare ciudat cum poate o firma ca sanyo sa scoata ceva mai bun k varta... varta pe care eu ii vad un fel de galactici ;) printre producatorii de baterii/acumulatori !!!
cat costa Eneloop asta? incarcatori si 4 x 2500 mAh k sa compar la cat am dat eu pe varta

#13
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
sa stii ca nu sunt asa galactici ... de multe ori am auzit vorbe mai bune despre sanyo decat despre varta. cred ca singurele chestii pe care le face sanyo bine sunt acumulatorii :D

#14
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
eu am 4 duracell NiMH 2300mAh pe un s5600 si mã tin la 300-350 foto.
ca rezerva mi-am luat sanyo tot NiMH 2300mAh cu care nu trec de 200 foto.

in plus duracell garanteaza peste 1000 de reincarcari, iar sanyo... pana in 500.

so choose. :photo:

#15
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

Vizualizare mesajSemper Pri, pe Oct 28 2006, 10:27, a scris:

eu am 4 duracell NiMH 2300mAh pe un s5600 si mã tin la 300-350 foto.
ca rezerva mi-am luat sanyo tot NiMH 2300mAh cu care nu trec de 200 foto.

in plus duracell garanteaza peste 1000 de reincarcari, iar sanyo... pana in 500.

so choose. :photo:

i already did... i chose varta  :crying:

#16
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004

Vizualizare mesajSuperDuper, pe Oct 26 2006, 12:16, a scris:

Personal am avut cateva ZECI de acumulatori NiCd, NiMN...
Nici unul nu tinea incarcat mai mult de 1-2 saptamani (fara sa fie folosit) - mai ales dupa vreo 6 luni de folosire. Aia NiMN sunt ceva mai buni la inceput, dar dupa 1 an de folosire se autodescarca la fel de repede ca aia NiCd.
Recent insa aia de la Sanyo au scos pe piata niste acumulatori care tin incarcati 1 an (fara autodescarcare) - numele lor este Eneloop.
Mi-au venit gata incarcati din fabrica si pana acum nu am mai avut surpriza sa plec in excursie cu acumulatorii din camera morti si cu aia "de rezerva" morti si ei (autodescarcati IN CHARGER!).

Spune-mi si mie te rog  :worthy: de unde i-ai cumparat ? Caut de ceva vreme si nu gasesc pe nicaieri...
Exista si de capacitati mai mari de 2000 ?


Edited: Nevermind, am vazut ca stai in US... In Romania nu se gasesc pe nicaieri !!!

Edited by ErosvariBazy, 04 March 2007 - 18:34.


#17
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007
LOOOOOME LOOOOME azi am fost in media galaxy si acolo au toata gama ENELOOP, de la incarcator pana la baterii AA si AAA , incarcatorul plus 4 acc costa 70 lei ....pomana....chiar eram necajit ca din state mi-am adus doar un set de 4 acc si eram necazit ca nu mai gasesc eneloop

#18
ski3.14

ski3.14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 06.11.2006

Vizualizare mesajrockafela, pe May 25 2007, 21:26, a scris:

LOOOOOME LOOOOME azi am fost in media galaxy si acolo au toata gama ENELOOP, de la incarcator pana la baterii AA si AAA , incarcatorul plus 4 acc costa 70 lei ....pomana....chiar eram necajit ca din state mi-am adus doar un set de 4 acc si eram necazit ca nu mai gasesc eneloop
spune-mi, cat costa una bucata acumulator AA Eneloop cu cea mai mare capacitate?
Vreau sa-mi iau si eu un set de 4 d'astia, desi sunt foarte multumit de actualii mei acumulatori http://www.f64.ro/de...p?id=3&pid=3864

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate