Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

prg de monitorizare trafic free?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
ma intereseaza un program cu ajutorul caruia sa vad ce trafic face un calculator din retea(mai exact vreau sa stiu daca face download de fisiere-am dat net cuiva si vreau ca intre anumite ore sa nu faca download de fisiere in schimb poate sa navigheze in voie-nu vreau un prg cu care sa ii fac restrictie ci unul care doar sa imi arate ce face si as vrea sa fie free)

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
ce sistem de operare, ce tip de "am-dat-net" cuiva (ICS, NAT etc ), router dedicat sau nu, etc ....

Pentru inceput:

MRTG , RRDTOOL, netprobe etc ...

Cel mai util pana acu: (windows) MRTG Bundle - bazat pe rrdtool

il gaseshti aici: http://open-innovati...mrtgbundle.html

Vine cu de toate (apache, perl, cron etc) ... pe un sistem acceptabil nu se simte (eu il rulez pe router la mine: Win2kSRV - k62-450, 320 MB SDRAM) shi e OK ...

Daca vrei sa vezi cum arata rrd+mrtg la treaba pe windoz,  da-mi un PM cu un IP fix de pe care intri ...

SPOR!

#3
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
sistem de operare win 2000-dar server internet configurat in linux(nu ma intereseaza sa rulez prg pe serverul de linux ci pe win 2000)am dat net prin cablu utp legat la reteaua deja existenta i-am setat doar un ip-vreau sa monitorizez de pe win2000,si repet vreau doar sa vad ce face pe net(daca down fisiere-navigatul nu ma intereseaza poate sa navigheze unde vrea)-SI DACA TOTUSI EXISTA POSIBILITATEA SA II DAU RESTRICIE LA DOWN INTRE ANUMITE ORE SI EXISTA UN PROGRAM(CHIAR SI PT LINUX)FREE SI STITI DE EL SPUNETI-MI SI ME PLS

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
www.bandwidthcontroller.com

dar tot nu m-ai lamurit CUM ii dai aluia internet ... din server-ul de linux sau de la tine din computer? Shi prin ce metoda? NAT, ICS, Proxysoft etc!?

#5
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
din serverul de linux -toata setarea se face pe gateway(linux)-din cate stiu eu prg respectiv nu  e free si totusi daca ar fi sa il folosesc spune-mi pot sa il folosesc in cazul de fata daca pc respectiv pe care vreau sa il monitorizez are alt gateway si gateway nefiind acelasi calc cu cel de pe care vreau sa fac monitorizarea

#6
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
daca ti se pare putin comfuz cu toate ca eu zic ca nu e,spune-mi si voi incerca sa explic altfel

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
nu e nevoie, cred ca am intzeles ...

pai in cazul asta nu poti face treaba de la tine de pe computer, ci de pe router (server). Asa ca, in principiu, nu te ajuta mai nimic de windoz ...

Shtiu ca se poate ce vrei tu, dar cum anume nu prea ma pricep sa-tzi explic ... ashe ca sfatul meu este sa incerci la sectziunea de linuz, aici pe forum ...

Spor!

#8
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
k mersi mult oricum

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate