Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

masina noua inferioara sau SH superioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postsumma, on Oct 30 2006, 15:46, said:

@Matrixu

Nu stiu de ce sari ca ars.Nu vorbim de Citroenul tau de 14-15000 euro.Sa-l stapanesti sanatos, cu ocazia asta.Noi vorbim de masini la 7-9000 euro unde se incadreaza ori un sh ori o masina noua:Dacia Logan,Chevrolet Kalos si Spark,etc.Atat timp cat Dacia in 2006 nu stie ce e ala climatronic sau clima bi-zona in cazul tau,hai nu sa comentam dotarile altora.Te asigur ca in Romania putine masini au tapiterie de piele si navigatie.Deci dotarile masinii mele sunt chiar ce-mi trebuie.Cu respect,Razvan Dumitru

si la citroenul lui matrix ca masina noua are alternative la sh cu mult mai bine. Si totusi se cumpara de noua. Intotdeauna vei avea alternative la o masina noua, nu numai la logan. Si la nivelul asta de pret zi-mi si mie cine are nevoie de tapiterie de piele , clima bizona sau climatronic. Astea sunt lucruri care tin de un confort superior, pe care clientii de asemenea masini nu au neaparata nevoie. Si nici nu este un must

View Postcrst_g, on Oct 30 2006, 16:03, said:

eu sunt pentru second;
nu stiu de ce, dar toti romanii au senzatia ca cineva sta la coltul strazii cu masina sa i-o vanda stricata; e adevarat ca sunt si cacanari din-astia, dar nu toata lumea e asa; eu zic ca treaba e cam clara: vrei o masina noua pe care sa o folosesti 20-30 mii de km? e ok, e buna una noua in pretul pe care il mentionati (sub 10mii). eu sunt de parere ca una second face in multe cazuri mai mult decat una noua.
sub 10mii as opta pentru un golf, laguna ii, octavia, Peugeot 407 sau Opel astra. or mai fi si alte modele, dar eu pentru astea as opta :D
parerea mea.


parerea mea e ca in targuri 70-80% din masinile de acolo sunt tzepe, iar din cei care aduc o gramada is tzepari. pentru ca castiga mai multi bani de la o masina aranjata decat de la o masina "onesta". Ghici ce aleg..  ;)

#38
alex.20

alex.20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 31.03.2006

View Postromaximusro, on Oct 30 2006, 18:11, said:

si la citroenul lui matrix ca masina noua are alternative la sh cu mult mai bine. Si totusi se cumpara de noua. Intotdeauna vei avea alternative la o masina noua, nu numai la Logan. Si la nivelul asta de pret zi-mi si mie cine are nevoie de tapiterie de piele , clima bizona sau climatronic. Astea sunt lucruri care tin de un confort superior, pe care clientii de asemenea masini nu au neaparata nevoie. Si nici nu este un must
parerea mea e ca in targuri 70-80% din masinile de acolo sunt tzepe, iar din cei care aduc o gramada is tzepari. pentru ca castiga mai multi bani de la o masina aranjata decat de la o masina "onesta". Ghici ce aleg..  ;)


CORECT !
De aceea am spus si eu in post-ul meu ca masina tebuie adusa din afara (germania) fiindca riscul de a lua teapa e mult mai mic. Si pana la urma nu e o asa mare problema aducerea ei, exista mobile exista forum-uri de unde iti poti face temele si te duci la sigur  ;)

#39
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postsumma, on Oct 30 2006, 16:56, said:

Acum caut pt mine ori un A3,dar mai nou,ori un Golf 4,la fel,2001-2002.
Mergi tot pe Audi daca e posibil.E altceva.
Exclus masini noi, 0km care la banii aia sa stea langa un A3.Doar ca trebuie sa-l alegi bine si sa ai bafta.Sunt masini stive!

Quote

Intotdeauna vei avea alternative la o masina noua, nu numai la Logan. Si la nivelul asta de pret zi-mi si mie cine are nevoie de tapiterie de piele , clima bizona sau climatronic. Astea sunt lucruri care tin de un confort superior, pe care [u]clientii de asemenea masini nu au neaparata nevoie. Si nici nu este un must
CUM cine are nevoie de confort?Toata lumea! Alo!Sunt persoane care nu vor sa faca un salt chiar si atuncii cand pot.Ce le trebuie lor nu stiu ce? Merge si aia veche. :puke:
Asta e discutabil si tine de mentalitate.E bine sa tinzi mai sus.Deci:
Incercati sa luati tot ce e mai bun pentru confortul din masina ( daca va tine buzunarul desigur).Ca in interiorul masinii stati, nu afara sa priviti vopseaua.Afara stau aia care nu au masina si merg cu autobuzul.De ce sa mergeti cu un "altfel de autobuz' si sa nu mergeti cu o masina, daca tot dati bani munciti?! Exemplu:
Daca masina poate fi echipata cu filtru de polen, si ala e de 2 feluri, de hartie si cu fibra de carbon.Luati-l pe ala cu carbon.E mai sanatos.Chiar daca nu e absolut necesar.O sa vedeti diferenta in interiorul masinii.
Daca trebuie sa ma dati la un SH, 400Euro si luati si piele si climatronic.Dati frate banu, ca merita!Stai altfel pe scaune de piele.In sufragerie stai mai bine pe un fotoliu de piele sau pe unul de velur?
Si in masina trebuie sa te simti bine.Ca de-aia traim.Sa traim bine! :kisstogether:  -_- Nu sa ne spalam in lighean. :console:

Edited by sanddy1964, 30 October 2006 - 17:58.


#40
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

View Postsanddy1964, on Oct 30 2006, 08:49, said:

am revenit si am citit ce-ai scris.Ok. Era sa spun ca depinde cine-i face aia 20tkm -diferenta, aici in tara!
Drumurile in Germania si modul in care inteleg unii sa-si intretina masina acolo , ma fac sa spun ca o masina la 100tkm e ca una la 0km de aici.Cat o sa bagi in aia de 100tkm o sa bagi si in asta la 0km in aceeasi perioada.Desigur , luxul si fudulia se plateste.Oricine stie asta si tre sa-si faca socoteala in consecinta.
Dar in afara de reparatii normale (ai luat o gura de canal. platesti si cu una si cu alta, nu sunt mari costuri in primii ani-asta daca nu mergi 50tkm pe an , si rupi masina-n doua )
Nu se strica nimic daca mergi normal cu SH de 120-140tkm .Tre sa schimbi uleiul, filtrele, cauciucuri, atat.
Daca iei o masina cu un defect ascuns (tzeapa!) asta e altceva si poti sa bagi bani grei!
Pui un Passat cu 100tkm-2003 CU ceva nou de banii aia? Ce poti sa iei la 11.5? UnAlteea? Vre-o buburuza? Nu zic Logan, :puke:  nu cred ca face obiectul discutiei.Si ai deja revizia facuta l a90tkm (distributia schimbata la neamt).Ce mai bagi in Passatul ala?Repet ,daca l-ai luat cu un defect ascuns sau km dati inapoi de la 230tkm, e ALTCEVA. Asta spuneam, sa nu se mearga pe SH cu km f multi.Dar sunt Passaturi care au 180tkm cand vin in tara si merge excelent inca 3-4 ani ( cu km dati inapoi la 97tk).Depinde si cine le conduce.

la o masina SH, orice masina ar fi, nu poti fi 100% sigur ca nu vei avea reparatii de facut. Sunt piese, facute de oameni. Se pot strica. Este un risc pe care tre sa-l asumi cand cumperi la SH si sa fi constient de el. Au probleme o gramada de masini noi, dar masini SH.
EU personal sunt adept convins al masinii SH, atata timp cat merita diferenta. Mie totusi mi se pare ca in Ro masinile SH au preturi mult prea apropiate de masinile noi si nu mai e chiar asa evident ca merita riscul.

Ziceai de un Passat din 2003 cu 11 500 euro. Pai depinde de Passat. Ca una e un W8 si alta e un 1.6 (sau 19.tdi 100cp) cu echipamente de baza.

#41
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postromaximusro, on Oct 30 2006, 17:11, said:

parerea mea e ca in targuri 70-80% din masinile de acolo sunt tzepe, iar din cei care aduc o gramada is tzepari. pentru ca castiga mai multi bani de la o masina aranjata decat de la o masina "onesta". Ghici ce aleg..  ;)
ajungem la alta discutie; n-am zis ca tre sa mergi sa o iei din targ. de ce nu iei un ziar/revista auto si sa iei anunturile la rand, sa mergi la om acasa, o iei de la el, etc.

#42
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postpimp, on Oct 30 2006, 18:57, said:

Ziceai de un Passat din 2003 cu 11 500 euro. Pai depinde de Passat. Ca una e un W8 si alta e un 1.6 (sau 19.tdi 100cp) cu echipamente de baza.
EUR 9.888
MwSt. ausweisbar
Daten:
Gebrauchtfahrzeug, 125.000 km
74 kW (101 PS), Diesel, Schaltgetriebe, Euro 3
Erstzulassung: 08/03, HU/AU - Neu, Klimaautomatik, racinggrün brillant, 4/5 Türen
ABS, Stabilitätskontrolle, Zentralverriegelung, el. Wegfahrsperre, el. Fensterheber , Garantie
Beschreibung:
4 Airbags, Radio/Cassette, Servolenkung, Zentralverriegelung mit Fernbedienung, 5 Kopfstützen, geteilte Rücksitzbank, Laderaumabdeckung, Colorverglasung, Dachreling, Nebelscheinwerfer, Außentemperaturanzeige, elek.Außenspiegel, Katalysator Euro 3, 1.Hand, Nichtraucher, Scheckheft gepflegt, sehr guter Zustand ! ,
Händler:
aaf.de Automobile am Flughafen
ASTA ITI IESE PE  2004 !!!!!!!!!!!!!!! SI E MAI JOS DE 11500! ca scazi si TVA-ul 15%


EUR 8.932
MwSt. ausweisbar

Daten:
Gebrauchtfahrzeug, 117.500 km74 kW (101 PS), Diesel, Schaltgetriebe, Euro 3
Erstzulassung: 04/02, HU: 04/07,
Klimaautomatik, silber-metallic, 4/5 Türen

Besonderheiten:
ABS, Zentralverriegelung, el. Wegfahrsperre, Sitzheizung, el. Fensterheber
Beschreibung:
[u]Netto/ Exportpreis 7700,00 Euro, Klimatronic, CD- Radio original, Colourverglasung, Sitzheizung,1.Hand, Scheckheft gepflegt, guter Zustand

Händler:
MC Automobile
ASTA E MAI IEFTIN DAR NU CRED CA E UN JAF! CHIAR DACA ARE 117TKM ITI IESE PANA IN 10000!!!

Ai lua Passatu asta de sus sau un Logan? Desigur, in targ il vei lua cu 1000 mai scump.

Pai de unde W8? VREI ASA CEVA? NU E MASINA DE 11 MII DE EURO,...

View Postcrst_g, on Oct 30 2006, 19:04, said:

ajungem la alta discutie; n-am zis ca tre sa mergi sa o iei din targ. de ce nu iei un ziar/revista auto si sa iei anunturile la rand, sa mergi la om acasa, o iei de la el, etc.
Bravo, CORECT!
Sa vezi cati samsari pandesc dimineatza RomaniaLibera sa gaseasca un anunt al cuiva care nu se pricepe si vrea sa-si vanda masina cu orice pret, ere el o problema.II fac capu calendar si pana la urma il imbarliga sa le-o vanda...Sunt masini SH de 1 an cu 5500km bijuterie, le vinde omu ca are o chestie ,acolo, personala.Si pretu e cu APPROX 25-30% mai mic decat la magazin.
Ex: Renault Bicorp DINAMIQUE, pret nou 16890 si se cere 12500 (poate mai lasa) masina impecabila!!!!in garantie fab 2005 nov!! mai are 1 an garantie.Etc.cine nu crede, ii arat eu unde e postat anuntul.

Edited by sanddy1964, 30 October 2006 - 19:01.


#43
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006
@romaximus

cum cine are nevoie? PIMP are nevoie.el a spus ca daca nu am motor de 130 de cap si piele mai bine nu mai iau Audi.

#44
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005
Sh iei,Sh ai.De ce vinde unul o masina?Ca e super multumit de ea?Nu cred.In orice vanzare de masina Sh e o smecherie (mai mare sau mai mica).Eu am preferat sa iau una noua,stiu ca am 3 ani garantie fara limita de km-Sunt sigur ca daca imi luam un Sh stateam cu inima cat un purice sa nu "cada "ceva la ea...

#45
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005

View Postcrst_g, on Oct 30 2006, 16:03, said:

eu sunt pentru second;
nu stiu de ce, dar toti romanii au senzatia ca cineva sta la coltul strazii cu masina sa i-o vanda stricata; e adevarat ca sunt si cacanari din-astia, dar nu toata lumea e asa; eu zic ca treaba e cam clara: vrei o masina noua pe care sa o folosesti 20-30 mii de km? e ok, e buna una noua in pretul pe care il mentionati (sub 10mii). eu sunt de parere ca una second face in multe cazuri mai mult decat una noua.
sub 10mii as opta pentru un golf, laguna ii, octavia, Peugeot 407 sau Opel astra. or mai fi si alte modele, dar eu pentru astea as opta :D
parerea mea.

Si cum faci diferenta intre cacanari si vanzatorii onesti care iti prezinta toate defectele?

View Postwallkunst, on Oct 30 2006, 19:11, said:

Sh iei,Sh ai.De ce vinde unul o masina?Ca e super multumit de ea?Nu cred.In orice vanzare de masina Sh e o smecherie (mai mare sau mai mica).Eu am preferat sa iau una noua,stiu ca am 3 ani garantie fara limita de km-Sunt sigur ca daca imi luam un Sh stateam cu inima cat un purice sa nu "cada "ceva la ea...

Daca te uiti pe forumurile axate pe diverse modele, observi ca majoritatea celor care au probleme la masini zic cam asa:" maine ma duc la service si daca aia zic ca trebuie schimat ceva scump, o marit". Oare va spune urmatorului proprietar motivul, sau va spune ca vrea o masina mai mare (sau mai mica)?

#46
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006

View Postwallkunst, on Oct 30 2006, 19:11, said:

Sh iei,Sh ai.De ce vinde unul o masina?Ca e super multumit de ea?Nu cred.In orice vanzare de masina Sh e o smecherie (mai mare sau mai mica).Eu am preferat sa iau una noua,stiu ca am 3 ani garantie fara limita de km-Sunt sigur ca daca imi luam un Sh stateam cu inima cat un purice sa nu "cada "ceva la ea...


Sau poate omul a strans ceva bani si vrea o masina mai mare/mai buna/mai sigura/mai smechera,etc.Mama a vandut supernova impecabila,o are acum un vecin de-al meu,ca sa-si ia masina germana,in speta Audi.Tata vrea sa-si vanda Solenza ca sa-si ia golf 5.Nu vad ce pare asa ciudat.Si te asigur ca nu stau cu inima cat un purice sa nu-mi cada ceva de pe ea.Mai degraba dorm linistit cand stiu ca ai mei merg pe autostrada soarelui in audi,decat in foaia de ceapa denumita "Logan".

#47
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006
Aici vb de masini din anii 2000,nu de Skoda 1000MB.Masini dotate cu un computer de bord,care poate fi pus pe un tester.Exista firme de testare a masinilor,care iti spun tot,de la alectrica,motor,frane,senzori pana la stratul vopselei.Cine pune botu' la ce zic vanzatorii de masini?

#48
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
eu zic ca inveti pe parcursul vietii sa citesti cat de cat oamenii...
eu ("eu") cand vindeam masina o vindeam pentru ca simteam nevoia de ceva nou... nu prea cred ca poti conduce aceeasi masina 15 ani (sunt putine cazuri, cunosc si eu cateva)... fara sa te plictisesti. masinile vandute de mine pana acum au fost vandute in stare ireprosabila, ca tot am vazut cuvantul asta pe la anunturi :lol: . daca nu ai experienta cat de cat iei masina la un test drive cu un meserias la volan, mai te uiti ce zice computerul de bord, etc...
sau o duci in service sa constate defectele :P

#49
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postsumma, on Oct 30 2006, 18:55, said:

@romaximus

cum cine are nevoie? PIMP are nevoie.el a spus ca daca nu am motor de 130 de cap si piele mai bine nu mai iau Audi.

eu ma refer la masini noi. La clasa asta de pret (de pana in 10.000 de euro) cine ofera la masini noi, clima bizonica, piele si alte minunatii de astea? Iti spun eu .. nimeni. Si sa ti se para loganul nu stiu cum ca nu ofera lucrurile astea , e ca si cum ai vrea ca in banii de un trabant sa ai dotarile de pe un Mercedes s-class.

#50
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

View Postsumma, on Oct 30 2006, 11:55, said:

@romaximus

cum cine are nevoie? PIMP are nevoie.el a spus ca daca nu am motor de 130 de cap si piele mai bine nu mai iau Audi.

nu din 99....

ideea era alta

sa faci un balans intre avantaje si dezavantaje. Merge si fara dotari asa multe dar atunci macar sa fie mai noua si km mai mic. Scazi la ani, urci la dotari. Sa fie un balans tot timpul.
Eu ma crucesc cand vand cum in Ro se vand tot felul de Astre si Golfuri vechi de 10-12 ani, cu motoare de 60 cp si geamuri la manivelea cu 4-5 000 euro cand intr-o piata normala ele n-ar face mai mult de 2000 euro, asta in stare buna.

Am vazut ce ai scris si cu Passaturile alea. Nu vreau W8. Nu ma intereseaza nici un Passat de altfel, eu altceva vroiam sa spun. Nu merge sa zici numai "Passat" tre sa specifici si despre ce model e vorba avand in vedere ca au existat atat de multe motorizari si nivele de echipare.
Oricum, nu stiam ca in Germania oamenii cand isi vand masina au TVA-ul inclus in pret. Cum vine asta ca nu prea inteleg (inteleg la dealer, dar la persoane fizice?)

#51
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postromaximusro, on Oct 30 2006, 21:32, said:

eu ma refer la masini noi. La clasa asta de pret (de pana in 10.000 de euro) cine ofera la masini noi, clima bizonica, piele si alte minunatii de astea? Iti spun eu .. nimeni. Si sa ti se para loganul nu stiu cum ca nu ofera lucrurile astea , e ca si cum ai vrea ca in banii de un trabant sa ai dotarile de pe un Mercedes s-class.

La clasa asta de preț - 10 mii de euro - găsești și confort, și putere și siguranță la mașini SH. Nu ai priceput încă asta?!
E vorba de o sumă de bani pe care un om o strânge și de ea vrea să se deplaseze în condiții de maxim confort cu o mașină care să i se pară reprezentativă pentru statutul lui.
De ce să irosească banii ăștia pe o mașină nouă și să nu beneficieze din plin de avantajul unui SH?!

Avem cumva orgolii și prentenții?! Vai, și-a pus altul fundul pe scaune și sunt alergic... :mellow:
C'mon!!
Voi cei care ridicați în slăvi mașinile noi, când le veți vinde deveniți furnizori de SH. De fapt sunteți furnizori de SH din clipa în care v-ați urcat la volanul noii voastre mașini. Credeți că apare brusc un defect?!
Mașinile sunt făcute tot mai bine (mă refer la producătorii consacrați) și nu cred că fabricantul și-a propus ca produsul lui să aibă o valabilitate de doar trei ani. După care s-ar dezintegra.
Eu unul sunt bucuros că în cinci ani voi putea să-mi cumpăr mașina care se lansează la anul.
Și voi plăti mult mai puțin decât cel care o cumpără nouă.
O iau de la el :peacefingers:
Trăiască piața SH! :coolspeak:

#52
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

La clasa asta de preț - 10 mii de euro - găsești și confort, și putere și siguranță la mașini SH. Nu ai priceput încă asta?!

se pare ca tu nu ai priceput ca eu vorbeam de masini noi. Si clima bizonica oricum nu cred ca gasesti la o masina reala si functionabila ce costa 10.000 de euro in romania  :lol: da oricum , parerea mea de om mai de la tzara asa.. pot trai si fara clime bizonice si alte asemenea prostii.

Quote

E vorba de o sumă de bani pe care un om o strânge și de ea vrea să se deplaseze în condiții de maxim confort cu o mașină care să i se pară reprezentativă pentru statutul lui.


aha.. fara sa se gandeasca daca mai are bani de intretinere sau de o piesa cazuta acolo. vezi cazul unui nene de aici ce a dat pe reparatii aproape cat a dat pe masina.. si era un Passat , cuvantul la auzul caruia multi au orgasm  :lol:

Quote

Avem cumva orgolii și prentenții?! Vai, și-a pus altul fundul pe scaune și sunt alergic... mellow.gif
C'mon!!

nu avem orgolii si pretentii, si nici nu suntem fitzosi. ci ne uitam mai bine in portofel si la ce vom scoate din el dupa ce luam masina. Si nu vrem sa scoatem inutil bani dupa ce am cumparat masina

Quote

Voi cei care ridicați în slăvi mașinile noi, când le veți vinde deveniți furnizori de SH. De fapt sunteți furnizori de SH din clipa în care v-ați urcat la volanul noii voastre mașini. Credeți că apare brusc un defect?!


problema nu e neaparat la mine sau la tine, furnizor particular. Ci la faptul ca in general masinile sh sunt aduse din strainatate si ca in general se aduc cazaturi de acolo, masini manarite etc

Quote

Mașinile sunt făcute tot mai bine (mă refer la producătorii consacrați) și nu cred că fabricantul și-a propus ca produsul lui să aibă o valabilitate de doar trei ani. După care s-ar dezintegra.


aha aha.. banuiesc ca electronica tot mai complexa (chiar si la producatori consacrati ca fiabili) nu iti spune deloc ca riscurile sa se defecteze ceva e tot mai mare. Si din cauza concurentei tot mai acerbe ce ii sileste pe producatori sa lanseze produse cat mai repede , fara prea multe teste



Quote

Eu unul sunt bucuros că în cinci ani voi putea să-mi cumpăr mașina care se lansează la anul.
Și voi plăti mult mai puțin decât cel care o cumpără nouă.

si nu iti asumi si faptul ca vei plati din buzunar belele ce ar putea aparea, ce nu sunt acoperite de nici un fel de garantie?

#53
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postalex.20, on Oct 30 2006, 14:19, said:

Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Mai exact de vreo 2 luni tot am verificat piata auto si am tot stat sa pun in balanta ce e mai bun. O masina noua in garantie sau una mai veche cu mai mute optiuni.
Eu doresc sa iau o masina diesel si din acest motiv doar Logan dci se incadreaza in cele specificate de initiatorul topic-ului. Acesta masina (o varianta de echipare decenta insa fara ABS) costa cam 9100 euro .

Dupa mai multe calcule si variante analizate am ajuns la concluzia ca Logan-ul nu se merita. Alternitativa este urmatoarea:

opel astra 1,7 sau 2,0 dti. Masina asta costa intre 6000 si 7000 de euro (in functie de motorizare). De precizat ca pentru a ajunge la acest pret trebuie sa ma duc eu in Germania sa o cumpar pentru a vedea masina si a avea garantia (macar 90%) ca nu iau teapa.
Mai exact 7000-7500 costa cu motor 2.0 si distributie pe lant. Avantajul clar este ca mai schimb uleiul si filtrele si fac o revizie si ajung la maxim 300 euro. Pt motorul de 1,7 ar mai fi o schimbare de distributie insa maxim as ajunge la 6500.

Deci din punctul meu de vedere prefer sa iau un second si sa pun la banca 1500-2000 de euro ca si fond pt zile negre si am o masina cu mult peste logan si sunt sigur ca o sa fac minim 100.000 de km fara sa mai scot un alt ban din buzunar.

Desigur trebuie sa fii foarte atent ce cumperi si de preferat de la un autohaus german cat de cat cunoscut.

dar tu ai pus preturile alea cred  fara sa adaugi  transport/acte/ taxe /inmatriculare...etc  Asa e...???
dak ei o astra 1.7 dti la 5000 euro in De...risti sa iai una din cele mai uzate masini.....
Nu luati in calcul preturiole cele mai ici de pe mobile.de...mergeti pe preturi medii....akolo sunt SH care merita luate pentru uz propriu....samsarii le iau pe alea cu pret minim....( care atita fac  de citi bani dai  :w00t:   ) si isi rotunjesc vaniturile prin ce cistiga la revinzare inro
Nu mai faceti calcule cu plaja de preturi minime de pe mobile.de....va veti lua o masina mult prea obosita...incercati la alea medii ca pret  ( cele foarte ieftine nu sunt degeaba atit de ieftine....nu va "cade din cer" un kilipir ...poate o viitoare belea.
fiti echilibrati si cautati SH putin mai scumpe decit plaja minima de preturi...ca sa luati omasina decenta  :peacefingers:

#54
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postromaximusro, on Oct 31 2006, 00:14, said:

se pare ca tu nu ai priceput ca eu vorbeam de masini noi.
Iar topicul era despre mașini noi inferioare sau SH superioare!!

aha.. fara sa se gandeasca daca mai are bani de intretinere sau de o piesa cazuta acolo. vezi cazul unui nene de aici ce a dat pe reparatii aproape cat a dat pe masina.. si era un Passat , cuvantul la auzul caruia multi au orgasm  :lol:
Eu nu am orgasme la Passat pentru că nu-mi plac mașinile nemțești. Iar nenea ăla de pe forum a preferat să dea peste 20 de milioane la schimbarea curelelor și filtrelor pentru că s-a dus la reprezentanță și nu la un alt service unde plătea la jumătate. Așa a vrut el!

nu avem orgolii si pretentii, si nici nu suntem fitzosi. ci ne uitam mai bine in portofel si la ce vom scoate din el dupa ce luam masina. Si nu vrem sa scoatem inutil bani dupa ce am cumparat masina

Și când o cumperi nouă nu mai scoți nimic din buzunar? Mă îndoiesc! Mai mult, dacă nu ajungi la un anume număr de km la revizie s-adus dracu garanția. Ceea ce e rău, că de aia ai luat mașină nouă.

problema nu e neaparat la mine sau la tine, furnizor particular. Ci la faptul ca in general masinile sh sunt aduse din strainatate si ca in general se aduc cazaturi de acolo, masini manarite etc

Dacă ai impresia că toți vor să te fraierească :kisstogether:  atunci ai o problemă. Dacă nu ai un om de încredere la care să apelezi, sau chiar o firmă care oferă garanție, atunci te duci tu. Dacă nu te pricepi și nu știi, atunci plătești. Scump! Și îți cumperi una nouă care nu poate ajunge la performanțele unui SH luat în aceiași bani.

aha aha.. banuiesc ca electronica tot mai complexa (chiar si la producatori consacrati ca fiabili) nu iti spune deloc ca riscurile sa se defecteze ceva e tot mai mare. Si din cauza concurentei tot mai acerbe ce ii sileste pe producatori sa lanseze produse cat mai repede , fara prea multe teste
Ce producători își lansează mașinile fără teste? Crezi că toți cei care fac mașini au școala de la Mioveni cu "las că merge și așa" ? Ai auzit cumva de rechemări? De asta s-au inventat: pentru a remedia defecte de fabricație. Când iei un SH, acele defecte sunt remediate de mult. Nu mai trebuie să alergi pe la serviceuri.
si nu iti asumi si faptul ca vei plati din buzunar belele ce ar putea aparea, ce nu sunt acoperite de nici un fel de garantie?
Mă doare în bască de garanția ta! Vreau să fiu liber și să fac ce vreau cu mașina mea. Să-i pun ce genți vreau, ce boxe vreau, dacă vreau îi pun și spoilere, neoane ș.a.m.d. La garanție nu am voie să modific nimic. Sunt legat de mâini și de picioare. Mie îmi plac mașinile și mă folosesc de ele. Vreau să le îmbunătățesc performanțele și aspectul.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate