Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sunteti dispus sa schimbati operatorul de telefonie mobila?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa schimbati operatorul de telefonie mobila? (183 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa schimbati operatorul de telefonie mobila?

  1. Da, daca noul operator spre care ma orientez ofera servicii mai ieftine (43 votes [23.50%])

    Percentage of vote: 23.50%

  2. Da, daca noul operator spre care ma orientez ofera servicii de calitate mai buna (22 votes [12.02%])

    Percentage of vote: 12.02%

  3. Da, fiindca imi place sa incerc lucruri noi si ma plictisesc repede (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Da, doar daca as putea sa imi pastrez numarul de telefon actual (35 votes [19.13%])

    Percentage of vote: 19.13%

  5. Nu, fiindca toti prietenii mei sunt in aceeasi retea pe care o folosesc si eu (12 votes [6.56%])

    Percentage of vote: 6.56%

  6. Nu, fiindca sunt multumit de serviciile si tarifele de care beneficiez acum (55 votes [30.05%])

    Percentage of vote: 30.05%

  7. Nu, deoarece ma tem de surprize neplacute in cazul unei schimbari (1 votes [0.55%])

    Percentage of vote: 0.55%

  8. Nu, fiindca telefonul meu este blocat in reteaua in care ma aflu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Nu (alte motive, rog specificati) (8 votes [4.37%])

    Percentage of vote: 4.37%

  10. Da (alte motive, rog specificati) (7 votes [3.83%])

    Percentage of vote: 3.83%

Vote Guests cannot vote

#19
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005

View Post#andrei, on Oct 5 2006, 17:12, said:

da, mai ales de la anul daca pot sa imi pastrez si numarul
Dupa jumatatea anului o sa poti face asta.

#20
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

Quote

Cel mai bine este sa fii fidel unei retele,ai multe avantaje: bonus-uri,credit suplimentar,minutele mai multe in plus de asta esti mai usor de gasit de prieteni!
Parerea mea!
Si eu sunt de parere ca este cel mai bine sa fii fidel unei retele si asta cu atat mai mult cu cat la noi nici nu exista inca portabilitatea numarului. E greu sa anunti noul numar la atatia oameni care-l stiau pe cel vechi. Si, fireste, daca ai vechime in retea apar avantajele (bonusuri, credit suplimentar etc.)

#21
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

View PostFerike, on Oct 7 2006, 12:40, said:

Si eu sunt de parere ca este cel mai bine sa fii fidel unei retele si asta cu atat mai mult cu cat la noi nici nu exista inca portabilitatea numarului. E greu sa anunti noul numar la atatia oameni care-l stiau pe cel vechi. Si, fireste, daca ai vechime in retea apar avantajele (bonusuri, credit suplimentar etc.)
Ai dreptate.
Doar daca am merge tot grupul sa schimbam reteaua, ce nu se intampla  :D

#22
cinrazvan

cinrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 18.09.2003

View Postdobrotescunicol, on Oct 5 2006, 20:49, said:

Am numarul de 5 ani. Toti prietenii, rudele, cunostiintele etc. cunosc acest numar. Mi-ar lua 3-4 luni sa-i anunt pe toti avand in vedere ca nu-i am pe toti in agenda. Nu sunt toti pusti de 15 ani sa-i pot suna cu formula "auzi, mi-am schimbat numaru', trece-l pe asta in agenda". Sunt oameni in toata firea, profesori, fosti colegi de munca in varsta, parteneri de "miniafaceri", unchi de la Brasov, Oradea etc.  Am nevoie de ei (sa-i pot apela) dar nu sunt rare situatiile in care am nevoie sa fiu apelat pentru a-mi propune ceva, pentru oportunitati noi. Pentru cativa dolari pe luna = 100 de mii = doua inghetate lunar nu vreau sa schimb operatorul. Ofertele se duc in cateva luni, timp in care eu nici n-am apucat sa-mi "refac agenda".
Nu calculez fidelizarile care, in fond - sunt pentru pustime. Ce bonusuri dau ei... caca-maca.. doua beri la 6 luni sau alte prostii cu care-ti iau ochii.

Nici nu puteam sa spun eu mai bine ce ai spus tu.Sunt exact in aceiasi situatie.Insa o data cu portabilitatea numerelor situatia s-ar putea schimba daca un alt operator mi-ar oferi mai mult decat ofera Vodafone si anume Cent Oricand cu 5 usd .
Numai bine

#23
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Am votat pentru "NU,fiindca sunt multumit de serviciile si tarifele actuale oferite de operatorul unde sunt abonat".
Motive as avea foarte multe: 99%din agenda mea telefonica este "Vodafone-istica",beneficiez de un abonement excelent si tarife la fel,pentru nevoile mele de comunicare.Am "Cent oricand" - mai au multi pe acest forum :)
Calitatea semnalului,acoperirea,agenda,tarifele sunt principalele motive ce ma fac sa nu-mi schimb sub nici o forma operatorul.

#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
NU,fiindca sunt multumit de serviciile si tarifele actuale oferite de operatorul unde sunt abonat

Cu toate ca majoritatea celor din agenda mea au numere din alte retele, cei pe care frecvent ii sun sunt din aceeasi retea cu mine, iar tariful spre a suna in timpul zilei pe altii de prin alte retele il am la acelasi pret cu cel din reteaua la care sunt abonat.
Din pacate pentru mine nu sunt genul de persoana care sa fie sunata permanent, astfel incat pentru majoritatea cunoscutilor este indiferenta reteaua in care sunt eu, astfel incat abonamentul l-am ales dupa necesitatile mele si nu dupa reteaua care este cu cel mai multi cunoscuti de-ai mei.

#25
topdisc

topdisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.10.2006
Ca sa sintetizez ce s-a mai spus, exista mai multe aspecte:
1) Calitatea serviciilor. Pentru operatorii GSM mari aceasta este similara (cu plusuri si minusuri pentru fiecare in parte). Din pacate CDMA si GSM 1800 sunt mult in urma.
2) Pretul. Orange si Vodafone au ofertele atat de bine studiate incat sunt greu de comparat. Cosmote, prin strategia agresiva de a castiga baza de clienti a pierdut mult la calitate.
3) Portabilitatea numarului. De anul viitor - nu mai e o problema dupa cum stim cu totii.
4) Ofertele de fidelizare. Se pare ca acestea sunt cheia acestei probleme. Daca iti joci cartile cum trebuie, printr-o negociere, poti obtine avantaje substantiale la ramanerea in retea. Sunt exemple nenumarate, in special la Vodafone.

Ca sa concluzionez, alegeti cu atentie operatorul (de preferat Vodafone sau Orange) si incercati sa-l pastrati cu orice pret  :P !!!

#26
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View Posttopdisc, on Oct 12 2006, 12:32, said:

1) Calitatea serviciilor. Pentru operatorii GSM mari aceasta este similara (cu plusuri si minusuri pentru fiecare in parte). Din pacate CDMA si GSM 1800 sunt mult in urma.

Te rog sa detaliezi putin afirmatia ta!De ce crezi ca CDMA e in urma?Doar pt faptul ca ZAPP nu mai aduce telefoane noi? :rolleyes:

View Posttopdisc, on Oct 12 2006, 12:32, said:

Ca sa concluzionez, alegeti cu atentie operatorul (de preferat Vodafone sau Orange) si incercati sa-l pastrati cu orice pret  :P !!!
Sa-l pastram cu orice pret?????? :huh: Si de ce neaparat ei?? :o
Argumenteaza ce e in favoarea lor? pretul? :puke: te rog sa detaliezi...

#27
topdisc

topdisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.10.2006

View PostZAPP_RO, on Oct 12 2006, 11:41, said:

Te rog sa detaliezi putin afirmatia ta!De ce crezi ca CDMA e in urma?Doar pt faptul ca ZAPP nu mai aduce telefoane noi? :rolleyes:
Sa-l pastram cu orice pret?????? :huh: Si de ce neaparat ei?? :o
Argumenteaza ce e in favoarea lor? pretul? :puke: te rog sa detaliezi...

Imi cer scuze daca te-am ofensat, Zapp-lover. Eu vorbesc despre servicii, in primul rand despre acoperire (aici nici nu mai e nevoie de detalii). Apoi Client Service-ul de la Zapp e mai slab decat Orange si Vodafone. (exprim opinii nu certitudini).

Apoi... Cand spuneam sa pastram operatorul  ma gandeam la bonusurile de fidelizare, la faptul ca-ti poti negocia oferte speciale, la faptul ca poti intarzia plata facturilor fara consecinte etc. Si atentie, as da acest sfat si unui abonat Zapp !

#28
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View Posttopdisc, on Oct 12 2006, 19:33, said:

Imi cer scuze daca te-am ofensat, Zapp-lover. Eu vorbesc despre servicii, in primul rand despre acoperire (aici nici nu mai e nevoie de detalii). Apoi Client Service-ul de la Zapp e mai slab decat Orange si Vodafone. (exprim opinii nu certitudini).

Apoi... Cand spuneam sa pastram operatorul  ma gandeam la bonusurile de fidelizare, la faptul ca-ti poti negocia oferte speciale, la faptul ca poti intarzia plata facturilor fara consecinte etc. Si atentie, as da acest sfat si unui abonat Zapp !
Nu mai ofensat draga eu doar iti ceream argumente! :deadtongue:
Servicul clienti e intr-adevar foarte slab! :puke:
Si eu am intarziat da am anuntat si nu a fost nici o tragedie!M-au inteles! :peacefingers:


Edit:Nu mai face reclama la e-shopul tau ca e interzis de regulament!!!

#29
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View Postmarescosmin, on Oct 8 2006, 12:19, said:

Am votat pentru "NU,fiindca sunt multumit de serviciile si tarifele actuale oferite de operatorul unde sunt abonat".
Motive as avea foarte multe: 99%din agenda mea telefonica este "Vodafone-istica",beneficiez de un abonement excelent si tarife la fel,pentru nevoile mele de comunicare.Am "Cent oricand" - mai au multi pe acest forum :)
Calitatea semnalului,acoperirea,agenda,tarifele sunt principalele motive ce ma fac sa nu-mi schimb sub nici o forma operatorul.
Tarifele? Cumva brain washed ?

#30
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005
si eu cum sa votez, daca am 4 tel la toti cei 4 operatori mobilici????  :o

#31
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005
Sunteti dispus sa schimbati operatorul de telefonie mobila?



Sunt dispus !  :coolspeak:

Numai ca oferta trebuie sa fie mai buna ca cea actuala ( 310 minute = 220 000 lei ) si neaparat sa fie pe viata !


Zapp nu e o solutie momentan deoarece nu pot sa trec toata familia pe abonamente ...

#32
scoreland

scoreland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.08.2006

View Posttiff, on Oct 12 2006, 19:42, said:

Tarifele? Cumva brain washed ?


sa inteleg ca tu nu stii ce inseamna cent oricand? :o

#33
avaxboy

avaxboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.08.2006
O sa renunt la abonamentul pe orange dupa ce trece perioada obligatorie. Am cumparat un telefon subventionat de la ei. Daca nu vin cu ceva atractiv sigur o sa renunt. Sigur o sa tin cartela Cosmote si poate chiar un abonament (telefoanele subventionate nu sunt blocate in reteaua lor) in functie de cat de bine vor sta cu acoperirea in zonele in care ma intereseaza. M-am gandit tot timpul la un abonament Zapp dar e destul de dificil sa-i aduci pe toti in retea tinand cont si de telefoane care functioneaza numai in reteaua lor. In rest sunt ok.
La Connex - Vodafone nu m-am gandit niciodata. Am avut la un moment dat o cartela dar am aruncat-o. Nu m-au atras niciodata ofertele lor.

Raspunsul este: Da, daca au preturi mai bune (mai multe minute la bani mai putini)

#34
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Pai din ce observ pana in prezent, cei care au deja abonament sau cartela la un operator vor ramane cu el si pe viitor iar cei care vor sa faca unul nou sau sa cumpere o cartela se vor orienta spre Cosmote...
Concluzia rezulta din procentajul de la puntul 1 si 6 care conduc detasat...

Concurenta ADEVARATA va aparea o data cu Portabilitatea numerelor....

Edited by tassadar, 19 October 2006 - 09:08.


#35
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
si eu cum sa votez, daca am 4 tel la toti cei 4 operatori mobilici????

Votezi dupa cum ii ai la suflet si dupa cum te au ei in portofel :D ! Acum am doar Cosmote si Voda dupa ce am avut si Orange. Raman numai pe Cosmote cum isi fac acoperire ca lumea. Zapp nu m-a tentat niciodata din cauza telefoanelor !

Edited by rvic77, 19 October 2006 - 09:19.


#36
avaxboy

avaxboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.08.2006
copiii sunt suparaciosi :angry:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate