Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

opinii despre Dell 6400 Centrino Core 2 Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
718 replies to this topic

#19
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
dupa muuulte peripetii si cautari de modalitati de finantare, am reusit. ieri am dat comanda la emag si azi pe seara la ora 18.00 imi vine laptopul
abia astept.. imi vine sa topai ca un copil mic.

voi reveni cu un review facut de mine dupa un model luat de pe net.
posesori ai acestui laptop, hai sa ne strangem pe acest topic sa vbim despre problemele si aspectele bune ale laptopului

Edited by ConstantinD, 04 December 2006 - 13:34.


#20
JohnBA

JohnBA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2005
Saptamana viitoare dau si eu comanda de un dell.Cand o sa-l primesc o sa fac un review.

#21
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View PostJohnBA, on Dec 4 2006, 19:14, said:

Saptamana viitoare dau si eu comanda de un dell.Cand o sa-l primesc o sa fac un review.


l-am primit, OMG OMG!! sunt super incantat. acum instalez sist de operare pe el.
shit.. pretul la emag a sarit brusc de la 39.120.000 la 47 mil!!!!

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostConstantinD, on Dec 4 2006, 19:31, said:

l-am primit, OMG OMG!! sunt super incantat. acum instalez sist de operare pe el.
shit.. pretul la emag a sarit brusc de la 39.120.000 la 47 mil!!!!

Sa-l stapanesti sanatos!  :peacefingers:
Iar pt EMAG  :death:

#23
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View Postripper, on Dec 4 2006, 19:33, said:

Sa-l stapanesti sanatos!  :peacefingers:
Iar pt EMAG  :death:
in primul rand, multumesc. Doamne ajuta!
de la emag l-am luat.. norocul meu este ca am facut comanda inainte
daca nu faceam comanda, nu mi-l mai permiteam


astia de la emag se joaca cu situl  :roflmaofast:  :roflmaofast:
acum laptopul e 40 mil  :D  :D

Edited by ConstantinD, 04 December 2006 - 19:54.


#24
JohnBA

JohnBA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2005
Asteptam un review ....

#25
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View PostJohnBA, on Dec 4 2006, 20:00, said:

Asteptam un review ....

e pe vine.. aseara nu puteam dormi si am scris prima parte. azi o scriu si pe a doua si postez diseara.

#26
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005
am si eu o intrebare are iesire video si cititor de hdd?

#27
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postaoprea, on Dec 5 2006, 20:59, said:

am si eu o intrebare are iesire video si cititor de hdd?

Cititor de hard nu am mai auzit... de card poate! Si, da are!

#28
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
scuze de intarziere. sunt super ocupat la serviciu si abia am timp sa-l butonez de la 7 pana pe la 11 seara cand vin de la serv. anyway.. sa nu mai intarziem:

"Parca  trecut un secol de cand ma gandesc sa-l cumpar si abia acum am reusit. dar in  sfarsit se afla in mainile mele, il ating si ma minunez. nu radeti de mine. e un vis implinit.
in fine. trecem de partea emotionala. e ora 1 noaptea si mi-e frica sa nu o iau pe aratura.
deci, review-ul promis:

1) aspectul fizic
         aici sunt multe de spus. in primul rand despre forma, care este adaptata pentru bussiness, fiind destul de patratoasa. cei care folosesc laptopul pentru "fun" n-o sa gaseasca mare lucru la acest laptop pentru simplul fapt ca nu exceleaza la frumusete. este o masina relativ serioasa, la aceasta impresie contribuind si dispunerea tastaturii si spatiul mare pentru sprijinul palmelor. touchpadul este amplasat aproape central, ceea ce e un lucru foarte apreciat de mine, deoarece la serviciu lucrez pe un laptop la care touchpadul este amplasat foarte in dreapta. asta duce (in cazul unei folosiri mai indelungate) la obosirea incheieturii, utilizatorul fiind mereu fortat sa evite atingerea touchpad-ului. carcasa exterioara este eleganta, sigla DELL fiind asezata vizibil in centrul capacului exterior. culoarea argintie a laptopului este frumoasa, dar la acest model primesti si un capac de plastic care se poate atasa peste carcasa, dandu-i cu totul alt aspect. apreciez ideea, mai ales ca ai 4 culori din care sa alegi. acestea sunt: leather, cherry wood, mediteranean blue si carbon fiber. eu am ales carbon fiber si nu-mi pare rau deloc. carcasa exterioara este bine aerisita. se observa cele doua fante de aerisire plasate in marginea tastaturii si inca doua, una pe marginea laterala stanga si una in spate, tot in partea stanga. in fata carcasei troneaza butoanele pentru Direct Media Access, pe care inca nu l-am invatat. il mai butonez si revin cu alte precizari mai tarziu.incadrand aceste butoane sunt boxele care transmit sunetul extrem de bine. adica eu ascult muzica linistit cu laptopul in fata, iar prietena mea se uita la TV la 2 m de mine si spunea ca aproape nu se aude nimic, laptopul fiind cu spatele la ea.

2) ecranul
cum il scoti din cutie, laptopul te impresioneaza. dar acea prima impresie nu e nimic fata de ceea ce ti se arata dupa ce il deschizi. ecranul este lucios (TrueLife), "crystal clear", fara pixeli morti, imaginea e beton,  iar rezolutia de 1280 x 800 i se potriveste perfect. am trecut prin multe laptopuri pana sa ma decid sa-l cumpar pe acesta si am vazut rezolutii de la 1024x768 pana la 1440x1200 (sau ceva aproape de asta) - la HP nx6325. rezolutia de 1280x800 este perfecta pentru ce vreau eu sa fac pentru ca lucrez foarte mult cu documente word si cu pagini de internet in paralel si ajutat de rezolutie pot sa le tin una langa alta fara nici o problema. daca e sa cautam nod in papura, atunci putem spune ca lumina se reflecta intr-adevar destul de tare in ecran. pentru mine asta nu e o problema, cel putin deocamdata. vom vedea la vara daca o fi deranjant.

3) tastatura
va spun din prima ca m-am indragostit de tastatura din momentul in care am pus mainile pe ea. tastele se apasa ferm si scurt, adica exact cum imi place. am tot citit pe forum despre laptopuri unde tastele se misca spre dreapta sau stanga, sau chiar se misca tastatura cu totul. aici nu e cazul. calitatea tastaturii este exceptionala. alt aspect care merita amintit este ca tastele sunt mari. nu s-a facut rabat decat la grupul "del, ins, pgUp, pgDn, home, end" care sunt mai micute. in rest, tastele se apropie de o tastatura normala. chiar si acum cand scriu am gura pana la urechi pentru ca senzatia produsa de tastarea acestui text este fantastica. un alt plus pe care vreau sa-l mentionez este ca tasta "Fn" nu este plasata la inceputul ultimului rand de taste, ci e asezata dupa CTRL. jucatorii de Counter Strike (printre care ma numar   :D   ) stiu ce inseamna asta.

4) touchpad-ul (o sa-i zic TP pe scurt)
forma conservatoare. patrat dar elegant. sensibil. bine plasat. cu scroll-bar-uri si pentru orizontala si pe verticala care devin active abia dupa instalarea driverelor de pe cd-ul care vine cu laptopul. Datorita spatiului mare pentru maini nu exista pericolul atingerii nedorite a TP, ceea ce e un plus mare. ma asteptam ca butoanele de sub TP sa se apese mai greu (si asta e o preconceptie cauzata de laptopul de la serviciu). Contrar asteptarilor mele, butoanele se apasa foarte usor si permit folosirea usoara.

5) partea tehnica
aici sunt iar multe de spus. cand am incercat prima instalare de sistem de operare am vazut ca era deja o partitie de 2 GB facuta cu litera C. n-am stiut ce e cu ea, asa ca am lasat-o in pace. partea proasta era ca partitiei pe care am instalat windoz i-a fost asignata litera D. asa ca toate instalarile ulterioare de programe si driveri se faceau pe partitia C. in fine.. am reformatat, am sters C-ul, am reinstalat. Probleme n-au aparut. Procesorul e mortal. In super pi, procul scoate la testul de 1 MB cam 34 secunde. personal, cred ca e putin. probabil tre sa mai umblu un pic la software. Memoria de 1024 e super buna. Placa video in schimb, inca nu merge bine. Pe langa faptul ca ati catalyst imi da eroare la start-up, vad ca placa video nu-si ia acei 128 MB aditionali din RAM. O sa caut alte dirvere pt ea. HDD-ul este Toshiba. merge frumos, aproape la fel ca WD pe care il aveam pe desktop. L-am pus din bios pe setarea Performance, pentru ca zgomotul este aproape inexistent.

Bateria tine in jur de 3 ore in folosire net, office, etc. m-a mirat aceasta longevitate, dar banuiesc ca se datoreaza faptului ca placa video inca nu merge la parametri normali.

6)probleme
Dupa 4 zile de folosire nu am multe de rau de zis despre acest laptop. Primul lucru care imi sare in minte este ca se aude un tiuit (tziuit) de undeva din partea stanga de sub tastatura. Nu stiu c ear putea fi, sau daca e ceva de care sa-mi fac probleme. Nu e deranjant, dar exista si asta ma cam deranjeaza, pt ca in definitive si la urma urmei am dat 40 mil pe laptop. Voi reveni cu amanunte cand aflu mai multe. Un lucru care ma enerveaza este ca n-am apucat sa il butonez destul ca sa aflu cum se foloseste “direct media acces”. Cam astea ar fi lucrurile care ma intereseaza in momentul asta."

Ca sa raspund unui post de mai sus, da, laptopul are si card reader, si S-VIDEO.

O sa mai scriu cand voi mai avea timp. Pt mine au fost niste zile de cosmar, adica am avut de lucru mai mult decat puteam face si aceasta stare de lucru se pare ca va continua inca cel putin o saptamana.

Bafta si minuni. Costin

tocmai l-am mai butonat un pic si am reusit sa invat cum functioneaza bluetooth. am pus cateva melodii pe tel, am luat cateva poze, in fine.. merge. viteza conexiunii se invarte in jurul valorii de 40 KBps, cu un maxim de 42 si un minim de 30.

#29
JohnBA

JohnBA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2005
Excelent review.Bravo!Abia astept sa dau si eu comanda.Sa imi spui cum ai rezolvat treaba cu placa video,atunci cand o s-o rezolvi.

#30
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
mai, ceva destul de ciudat. am luat ultimele drivere de pe support.dell.com si driverul de video tot face probleme. de fapt, nu ma exprim corect: driverul s-a instalat bine si placa merge perfect. am jucat pe ea asta seara GTA si CS si inca niste joculete mai serioase - gen NFS - si merge PERFECT. probleme face acel ati catalyst control center. imi da eroarea: "cli.exe -Application error : The application failed to initialize properly. Click OK to terminate the application". mai investighez si va tin la curent.

#31
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
dragilor, tocmai am aflat. sa nu stergeti partitia aceea de 2 Gb cu care vine laptopul pt ca pe ea sunt instalate functiile pt Direct Media Acces. eu am sters-o si acum acele functii nu imi mai merg. momentan caut solutii sa reinstalez modul de control al acestor functii. va tin la curent.

#32
alindbr

alindbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2006
puneti si voi niste poze "live" cu laptopu sa il vedem si noi in reaalitate

#33
stefan1981

stefan1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.09.2006
Aceeasi problema am avut-o si eu cu ati catalyst center. Insa...se pare ca problema este de la windows xp pro. In cazul in care instalezi win xp home edition merge perfect video, insa apare o problema la placa de sunet (sigmatel), in sensul ca inainte de a o folosi trebuie dezactivata si apoi activata din control panel.

Asadar, trebuie sa decizi la ce renunti, la sunet sau la setarile din ati catalyst...

Pe mai multe forumuri externe sunt prezentate probleme astea, insa o solutie definitiva nu exista...(pt ambele)

#34
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
uite niste poze cu laptopul dar sunt de proasta calitate, pt ca sunt facute cu telu si camera digitala inca nu am.[attachment=17942
:attachment]

nu e vorba ca e o alegere intre sunet sau driverul video.. e alegere intre XP Pro si Xp Home, iar eu aleg clar XP Pro. Xp Home nu are toate serviciile de care am nevoie la serviciu.

Edited by ConstantinD, 08 December 2006 - 22:06.


#35
rayman

rayman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 27.09.2004
Hai sa va zic eu cum e faza cu ATI... la mine a mers dupa ce am scos .NET 1.1 . Si dadea aceeasi eroare.

Btw, sunetul ala din stanga e de la dvd-writer.. asa face seek, banuiesc.

Super-tare laptopul, un singur minus ii gasesc: as fi dorit o baterie ceva mai longeviva.... dar asta e. Banuiesc ca daca vrei performanta, trebuie sa platesti pentru ea (pe langa $$) :D

#36
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View Postrayman, on Dec 9 2006, 12:37, said:

Hai sa va zic eu cum e faza cu ATI... la mine a mers dupa ce am scos .NET 1.1 . Si dadea aceeasi eroare.

Btw, sunetul ala din stanga e de la dvd-writer.. asa face seek, banuiesc.

Super-tare laptopul, un singur minus ii gasesc: as fi dorit o baterie ceva mai longeviva.... dar asta e. Banuiesc ca daca vrei performanta, trebuie sa platesti pentru ea (pe langa $$) :D


frate, ce inseamna la tine baterie ceva mai longeviva? pentru ca eu nici nu mi-am inchipuit ca o sa tina 3 ore cu ditamai hardul si placa video.. pe bune... mie mi se pare super bine faptul ca tine 3 ore.. tine mai mult decat ma asteptam. in fine,, probabil e o chestie de asteptari. ale mele au fost indeplinite.  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate