Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

CSI (2000 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
HELP!!!!

De ce se vizioneaza tarziu!!!! :angry: CSI Miami la ora 12,00 NOAPTEA pe PrOTv in timp ce filmele vizionate seara sunt EXECRABILE(aceleasi filme acum 1 an, filme de mana a 2-a :angry: ??????

ca majoritatea oamenilor, nu apuc nici sfarsitul fiecarui episod din CSI Miami din cazua ca totul este bombardat de reclame cat tin serialul :cursing:  :cursing: !!!! si in plus cine organizeaza totul ???? programul tarziu!!!

CSI este un film foarte bun ce se vede totul la microscop cel mai mic detaliu asa cum vad in episoadele CSI Las Vegas.....foarte BUN si INteresant!!!!!

sa declaram razboi impotriva PRo-tv care este cel mai enervant si dezorganizat cu programe!!!! :angry:

#20
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Mai era pe Prima TV duminica seara CSI Las Vegas (am mai spus si sus).

#21
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

 Syncron, on Nov 8 2006, 16:43, said:

Mai era pe Prima TV duminica seara CSI Las Vegas (am mai spus si sus).

Eu am vazut si reluare dar numai stiu cand era . Stie cineva ziua si ora ?

#22
dan pavel

dan pavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 06.11.2006
urmaream CSI Miami, n-o mai fac din cauza lui Carusso, in schimb am trecut la CSI Las Vegas (Marg Helgenberger e unul din motive). poate in viitor voi arunca un ochi si la CSI New York.

#23
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Pe mine ce ma enerveaza la CSI: Miami sunt ultimile cuvinte ale lui David Caruso inainte de promo-ul cu CSI. Parca e un film politist prost de demult.

#24
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Stie cineva de ce apare asa de ciudat toate CSI-urile? Adica NY e la episodul 11, iar restul sunt la episodul 10  :huh:

#25
iozsa

iozsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2006
As vrea subtitrarea in Lb. romana la CSI L.A !!!!Nu gasesc niciunde!!!help meeee

#26
shervetzel

shervetzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2006
Si nici n-ai sa gasesti subtitrare la CSI L.A. pentru ca nici nu exista ................

 niciperenco_20, on Oct 2 2006, 18:16, said:

sunt fani multi... dar eu personal am o foarte mare problema...unde gasesc subtitrari ale episoadelor sezonului 1 in afara de 1,11,15,16,17,19,20,23,pe care toate site-urile mai "bogate"le au...si doar atat.
unde gasesc celelalte sezoane pe net?ca astia sunt prea saraci....cateva episoade ici colo...
heeeeeeeeeeellllllllpppppppppp!!!!!!!!!!!!! :cursing:  :no:

La restul episoadelor din seria 1 .....in afara de cele specificate de tine......nu gasesti alte subtitari (decat in engleza).......eu le am la toate , facute de mine......le dau la schimb pentru subtitrari in lb. romana de la alte sezoane (Eventual la sezonul 2 la care nu exista decat la episodul 1 si 2.....)

#27
Spider-Studio

Spider-Studio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2007

 shervetzel, on Dec 12 2006, 18:56, said:

Si nici n-ai sa gasesti subtitrare la CSI L.A. pentru ca nici nu exista ................
La restul episoadelor din seria 1 .....in afara de cele specificate de tine......nu gasesti alte subtitari (decat in engleza).......eu le am la toate , facute de mine......le dau la schimb pentru subtitrari in lb. romana de la alte sezoane (Eventual la sezonul 2 la care nu exista decat la episodul 1 si 2.....)


Vreau si eu restul de subtitrari pt sezonul 1 Las Vegas ! A mai aparut ceva ? si dak le ai pe toate in limba romana cum facem sa le am si eu ? pls  ;)

#28
FerZapa

FerZapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2007
pot sa gasesc si eu serialele pe net??

#29
deathgirl

deathgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.08.2007
Eu sunt fana inraita CSI. Il urmaresc de pe vremea cand era doar CSI : Crime Scene Investigation (sau LV). Asta e preferatul meu, l-am vazut pe tot, inclusiv sezonul 7, adica cel ce s-a terminat in SUA, pe CBS. Din celelalte serii, nu am vazut nici un sezon complet, dar am vazut cel putin 60 % din episoade.
Dupa parerea mea CSI : Miami, desi e cea mai de succes serie in Europa (in SUA CSI LV rules), e cea mai prost facuta. Ma refer strict in comparatie cu celelalte 2 si nu cu alte seriale. Nu stiu de ce, poate e doar o parerea personala. Nu e din cauza actorilor, desi doar Caruso se ridica la nivelul celor din CSI LV sau a lui Sinise. Unele cazuri mi se par putin cam prea trase de par, prea fanteziste. Recunosc ca si in Vegas si NY mai apar astfel de cazuri dar parca in Miami sunt mai frecvente. In plus, probleme personale ale personajelor ocupa destul de mult dintr-un episod si daca tot e vorba de astfel de chestii, "chimia" dintre Caine si Duquesne e departe de cea dintre Grissom si Willows sau Taylor si Bonasera. Ca sa nu mai spunem de schimbarea unui actor, Rory Cochrane, dupa 2 sezoane si dupa ce lumea se obisnuise cu el, fapt care s-a intamplat si in NY dar acolo macar trecuse doar un sezon.
CSI NY e la mijloc. Mai buna ca Miami dar nu ma lasa inima sa spun ca si mai buna ca LV  :P . Cazurile sunt interesante si bine puse la punct iar Sinise si Kanakaredes isi joaca foarte bine rolurile, si nici ceilalti actori nu dezamagesc.

Momentan la tv CSI e difuzat asa :

CSI : Crime Scene Investigation - sezonul 2 (au mai ramas episoadele 19-23) : Prima TV luni-joi 12.30, vineri 20.00
CSI : Miami - sezonul 1 (au mai ramas episoadele 5-24) PRO Cinema sambata 22.00
CSI : NY - sezonul 3 (au mai ramas episoadele 5-24) AXN joi 22.00

Eu am urmarit serialele mai mult pe net decat la televizor. Pentru cei care vor adrese sa ma caute.

[ http://img.userbars.pl/13/2570.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.userbars.pl/4/699.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.userbars.pl/4/711.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.userbars.pl/13/2571.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
rob_din

rob_din

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 29.08.2005

 deathgirl, on Aug 29 2007, 01:21, said:

Eu sunt fana inraita CSI. Il urmaresc de pe vremea cand era doar CSI : Crime Scene Investigation (sau LV). Asta e preferatul meu, l-am vazut pe tot, inclusiv sezonul 7, adica cel ce s-a terminat in SUA, pe CBS. Din celelalte serii, nu am vazut nici un sezon complet, dar am vazut cel putin 60 % din episoade.
Dupa parerea mea CSI : Miami, desi e cea mai de succes serie in Europa (in SUA CSI LV rules), e cea mai prost facuta. Ma refer strict in comparatie cu celelalte 2 si nu cu alte seriale. Nu stiu de ce, poate e doar o parerea personala. Nu e din cauza actorilor, desi doar Caruso se ridica la nivelul celor din CSI LV sau a lui Sinise. Unele cazuri mi se par putin cam prea trase de par, prea fanteziste. Recunosc ca si in Vegas si NY mai apar astfel de cazuri dar parca in Miami sunt mai frecvente. In plus, probleme personale ale personajelor ocupa destul de mult dintr-un episod si daca tot e vorba de astfel de chestii, "chimia" dintre Caine si Duquesne e departe de cea dintre Grissom si Willows sau Taylor si Bonasera. Ca sa nu mai spunem de schimbarea unui actor, Rory Cochrane, dupa 2 sezoane si dupa ce lumea se obisnuise cu el, fapt care s-a intamplat si in NY dar acolo macar trecuse doar un sezon.
CSI NY e la mijloc. Mai buna ca Miami dar nu ma lasa inima sa spun ca si mai buna ca LV  :P . Cazurile sunt interesante si bine puse la punct iar Sinise si Kanakaredes isi joaca foarte bine rolurile, si nici ceilalti actori nu dezamagesc.

Momentan la tv CSI e difuzat asa :

CSI : Crime Scene Investigation - sezonul 2 (au mai ramas episoadele 19-23) : Prima TV luni-joi 12.30, vineri 20.00
CSI : Miami - sezonul 1 (au mai ramas episoadele 5-24) PRO Cinema sambata 22.00
CSI : NY - sezonul 3 (au mai ramas episoadele 5-24) AXN joi 22.00

Eu am urmarit serialele mai mult pe net decat la televizor. Pentru cei care vor adrese sa ma caute.

[ http://img.userbars.pl/13/2570.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.userbars.pl/4/699.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.userbars.pl/4/711.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.userbars.pl/13/2571.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



In toate seriile cazurile sunt trase de par, poate in 2100 se vor rezolva asa. Asta nu inseamna ca serialele sunt proaste (CSILV e chiar foarte bun, CSI Miami bunicel, CSI NY slabut), dar au parti de domeniul SF

#31
GycuBrun

GycuBrun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.07.2007
CSI: Crime si investigatii:  :coolspeak: Il urmaresc in fiecare seara pe PrimaTV de vro 2 saptamani, dar l-am urmarit si pe TVR1, cand dadeau sezonu 4 si 5 pe care le-am vazut complet ... Excelent film, apropo stiati ca Wiliam Petersen ( Gil Grissom ) primeste cel mai multi bani pe episod ? ( juma de milion de dolari pe episod ) ... Serialul merita nota 8.5 pe IMDB din plin ...

CSI: New York ... Nu prea ma uit, nu imi place ... Am vazut cei drept un episod ( in care un tip i-a infipt o tepusa in inima unei femei ) Cine'a mai vazut ep. ala ? :)

Preferatul meu ramane totusi CSI Miami, imi place David Carusso, chiar daca alti il considera o papusa nemiscata fara emotii ... Din pacata ProCinema il difuzeaza prea devreme sambata ... ma uit la Clone la ora aia :)

10/10 pentru Jerry Bruckheimer

#32
deathgirl

deathgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.08.2007

 rob_din, on Aug 29 2007, 01:25, said:

In toate seriile cazurile sunt trase de par, poate in 2100 se vor rezolva asa. Asta nu inseamna ca serialele sunt proaste (CSILV e chiar foarte bun, CSI Miami bunicel, CSI NY slabut), dar au parti de domeniul SF

Nu toate cazurile sunt trase de par, majoritatea sunt inspirate din realitate (afirmatia producatorilor) sau sunt reproduceri ale cazurilor criminalistilor care se ocupa de seriale. E logic sa le aleaga pe alea mai deosebite, daca ar alege cazuri simple pe care le-ar rezolva si un politist de rand cine s-ar mai uita. Cateva dintre ele chiar le-am vazut pe Discovery. Eu ziceam doar ca la CSI Miami astfel de cazuri apar mai des decat in celelalte serii. In ceea ce priveste tehnologia folosita (probabil la asta te refereai cu acel 2100) absolut tot exista in laboratoarele avansate din SUA. Singura chestie care nu este posibila prea curand si care in seriale apare, e viteza de analiza a probelor (ADN sau alte "trace evidence") care in mod normal dureaza de la cateva zile pana la o saptamana +.

#33
rob_din

rob_din

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 29.08.2005

 deathgirl, on Aug 30 2007, 14:08, said:

Nu toate cazurile sunt trase de par, majoritatea sunt inspirate din realitate (afirmatia producatorilor) sau sunt reproduceri ale cazurilor criminalistilor care se ocupa de seriale. E logic sa le aleaga pe alea mai deosebite, daca ar alege cazuri simple pe care le-ar rezolva si un politist de rand cine s-ar mai uita. Cateva dintre ele chiar le-am vazut pe Discovery. Eu ziceam doar ca la CSI Miami astfel de cazuri apar mai des decat in celelalte serii. In ceea ce priveste tehnologia folosita (probabil la asta te refereai cu acel 2100) absolut tot exista in laboratoarele avansate din SUA. Singura chestie care nu este posibila prea curand si care in seriale apare, e viteza de analiza a probelor (ADN sau alte "trace evidence") care in mod normal dureaza de la cateva zile pana la o saptamana +.


Acea tehnologie pe care o vezi in serialele CSI nu exista nicaieri, poate o exista o parte din ce vezi acolo in cateva laboratoare, insa in nici un caz toata aparatura SF din seriale . De altfel, chiar au existat proteste la adresa serialelor, care dau impresia ca totul se rezolva batand din palme. Am vazut pe CNN un reportaj in care prezentau cum arata cel mai avansat laborator de criminalistica din Las Vegas. Diferenta dintre ce vezi in serial si realitate e enorma. De fapt, nu exista nici o asemanare.
Ar trebui sa te uiti la serialul The Closer, care e mult mai aproape de realitate

#34
deathgirl

deathgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.08.2007

 rob_din, on Aug 30 2007, 18:14, said:

Acea tehnologie pe care o vezi in serialele CSI nu exista nicaieri, poate o exista o parte din ce vezi acolo in cateva laboratoare, insa in nici un caz toata aparatura SF din seriale . De altfel, chiar au existat proteste la adresa serialelor, care dau impresia ca totul se rezolva batand din palme. Am vazut pe CNN un reportaj in care prezentau cum arata cel mai avansat laborator de criminalistica din Las Vegas. Diferenta dintre ce vezi in serial si realitate e enorma. De fapt, nu exista nici o asemanare.
Ar trebui sa te uiti la serialul The Closer, care e mult mai aproape de realitate

Ok daca e sa o luam asa, chiar, ce tehnologie impresionanta ti se pare ca au ei de zici tu ca nu exista.
ALS - exista si e relativ comun, l-am vazut de cel putin 5 ori pe Discovery.
microscoape comparative - exista, inclusiv la noi, nu e nimic deosebit la ele
spectrofotometre - chiar eu era sa stric unul anul asta, poate nu la fel de avansate ca ale lor dar se stie foarte bine cum sta  treaba cu bugetul in invatamant
AFIS - baza de date, au facut rost si romanii de ea anul asta
+ multe altele, dar pe moment nu imi mai vine nimic
Pe astea, pe diferite instrumente de prelevare a amprentelor care nu sunt deloc speciale si pe analize ADN sau chimice care se fac peste tot doar ca sunt foarte scumpe, se bazeaza serialul. In plus ei au multe baze de date si software pentru tot felul de prelucrari audio/video. Astea find sincer singurele care mie persoanal imi ridica semne de intrebare.
Pana una alta e un serial, ce erau sa faca, sa stam pentru rezolvarea unui caz cate o luna sau chiar mai mult cat ar lua in realitate. Iar faptul ca in serial actiunea se petrece in Las Vegas asta nu insemna ca si in realitatea sectia de criminalistica de acolo e asa dotata.
Sunt pasionata de criminalistica, am citit si vazut multe chesti legate de aceasta tema. Asta e si singurul motiv pentru care ma uit la CSI. Sunt multe seriale legate de crime, dar toate sunt prezentate din punctul de vedere al detectivilor. Nu am zis niciodata ca ar fi proaste sau ca CSI e mai bun si mai real decat toate, doar ca nu e chiar asa utopic cum se crede.

#35
rob_din

rob_din

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 29.08.2005

 deathgirl, on Aug 31 2007, 01:36, said:

Ok daca e sa o luam asa, chiar, ce tehnologie impresionanta ti se pare ca au ei de zici tu ca nu exista.
ALS - exista si e relativ comun, l-am vazut de cel putin 5 ori pe Discovery.
microscoape comparative - exista, inclusiv la noi, nu e nimic deosebit la ele
spectrofotometre - chiar eu era sa stric unul anul asta, poate nu la fel de avansate ca ale lor dar se stie foarte bine cum sta  treaba cu bugetul in invatamant
AFIS - baza de date, au facut rost si romanii de ea anul asta
+ multe altele, dar pe moment nu imi mai vine nimic
Pe astea, pe diferite instrumente de prelevare a amprentelor care nu sunt deloc speciale si pe analize ADN sau chimice care se fac peste tot doar ca sunt foarte scumpe, se bazeaza serialul. In plus ei au multe baze de date si software pentru tot felul de prelucrari audio/video. Astea find sincer singurele care mie persoanal imi ridica semne de intrebare.
Pana una alta e un serial, ce erau sa faca, sa stam pentru rezolvarea unui caz cate o luna sau chiar mai mult cat ar lua in realitate. Iar faptul ca in serial actiunea se petrece in Las Vegas asta nu insemna ca si in realitatea sectia de criminalistica de acolo e asa dotata.
Sunt pasionata de criminalistica, am citit si vazut multe chesti legate de aceasta tema. Asta e si singurul motiv pentru care ma uit la CSI. Sunt multe seriale legate de crime, dar toate sunt prezentate din punctul de vedere al detectivilor. Nu am zis niciodata ca ar fi proaste sau ca CSI e mai bun si mai real decat toate, doar ca nu e chiar asa utopic cum se crede.



Eu nu spun ca nu exista majoritatea tehnicilor si aparatelor prezentate in serial, eu spun ca nu exista nici un laborator de criminalistica care sa beneficieze de toate. In general cand exista cate un caz mai important se trmit date de la un laborator la altul (unul are tehnica audio/video, altul are tehnica de analiza a amprentelor, altul are nu stiu ce baza de date etc.) In seriale se da impresia ca exista de toate intr-un singur laborator. Iar majorotatea cazurilor se rezolva prin metode mult mai "umane" decat ce se vede in serial. De aceea serialele "cu detectivi" sunt mult mai realiste
In plus CSI-urile sunt total gresite din punct de vedere al procedurilor. Criminalistii nu rezolva cazuri, nu interogheaza persoane, nu aresteaza pe nimeni. Ei doar ofera informatii detectivilor care se ocupa de caz

#36
deathgirl

deathgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.08.2007

 rob_din, on Aug 31 2007, 02:10, said:

Eu nu spun ca nu exista majoritatea tehnicilor si aparatelor prezentate in serial, eu spun ca nu exista nici un laborator de criminalistica care sa beneficieze de toate. In general cand exista cate un caz mai important se trmit date de la un laborator la altul (unul are tehnica audio/video, altul are tehnica de analiza a amprentelor, altul are nu stiu ce baza de date etc.) In seriale se da impresia ca exista de toate intr-un singur laborator. Iar majorotatea cazurilor se rezolva prin metode mult mai "umane" decat ce se vede in serial. De aceea serialele "cu detectivi" sunt mult mai realiste
In plus CSI-urile sunt total gresite din punct de vedere al procedurilor. Criminalistii nu rezolva cazuri, nu interogheaza persoane, nu aresteaza pe nimeni. Ei doar ofera informatii detectivilor care se ocupa de caz

Ok, hai ca am ajuns sa fim de accord macar un pic. Da, asa e, nu exista nici un laborator care sa le aiba pe toate, dar gandeste-te ce ar iesi daca ar plimba o proba prin mai multe laboratoare sau, ar incerca sa rezolve un caz cu metode mai umane, care din nou diferera de la o tara la alta si care sincer sunt destul de plictisitoare. Sa fim seriosi, nu fi el soap opera dar are nevoie de chestii comerciale.
In ceea ce priveste ultima parte a commentului tau, sunt total de accord. Isi depasesc mult atributiile, dar asta e, cred ca ar fi din nou prea plictisitor altfel. Uite exact din acest motiv nu ma uit la Jordan care ar fi din punct de vedere al temei abordate mult mai pe placul meu, dar pur si simplu ma irita la maxim cand vad medicul legist participand la arestari sau interogand martori, astia din CSI macar au pistol si fac parte din politie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate