Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Walkie-Talkie - raza de actiune > jumatate de glob.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Imagineaza-ti un walkie-talkie a carui raza de actiune poate cuprinde jumatate dn glob.


Se pare ca o noua modalitate de a folosi telefonul mobil incepe sa-si faca simtita prezenta in lumea telecomunicatiilor mobile; folosirea telefonaleor mobile pe post de walkie-talkie. Deja NexTel si Motorola au introdus aceasta facilitate in telefoanele mobile, care permit functia de walkie-talkie prin apasarea unui singur buton.

Fastmobile, o companie de software din Chicago a mers chiar mai departe, promitand comunicare instanta cu cei pe care ii cunosti, indiferent de locatia lor pe Glob. Programul produs de FastChat se descarca automat pe telefonul mobil in urma subscrierii la acest serviciu. In Statele Unite pretul unui abonament este de numai 3 dolari pe luna. Deocamdata singurele telefoane mobile compatibile sunt Nokia 3650 si Sony Ericsson P800, dar si alte telefoane vor fi disponibile in curand. Singura restrictie este ca telefonul mobil sa aiba instalat sistemul de operare Symbian.

Fastchat este o versiune bazata pe voce a celebrelor programe de "instant messaging". Programul converteste vocea in pachete de date si o transmite cu ajutorul serviciilor Internet oferite acum de majoritatea providerilor de telefonie mobila (de exemplu GPRS). Cand pachetul ajunge la destinatie (alt telefon mobil care are instalat FastChat) este converiti la loc in voce.

Acest serviciu se pare ca va fi folosit de toti cei care sunt intersati sa-si foloseasca telefonul mobil pentru convorbiri in strainatate, cu ajutorul lui reducandu-se foarte mult costurile. Nu vei plati decat abonamentul la acest servicu, precum si la cel de transmisii de date (de exemplu GPRS) oferit de compania ta de telefonie mobila.


Articol preluat din
http://www.bumerang....l_id=53&id=2625



Se pare ca in State Nextel se dezvolta intr-un ritm incredibil. De asemenea, Motorola a dezvoltat mai multe telefoane compatibile.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
---
Se pare ca o noua modalitate de a folosi telefonul mobil incepe sa-si faca simtita prezenta in lumea telecomunicatiilor mobile; folosirea telefonaleor mobile pe post de walkie-talkie. Deja NexTel si Motorola au introdus aceasta facilitate in telefoanele mobile, care permit functia de walkie-talkie prin apasarea unui singur buton.
---

Ar fi o problema, un walkie-talkie inseamna cel putin 2 posturi 2 way, half duplex, fara suport de retea, de sine statatoare !!!

Ar bate 2-3 km maxim in cazuri fericite la puterea unui mobil in oras... si ar fi problema de banda legala... ca doar nu o sa foloseasca frecvente GSM pentru asa ceva...

Un sistem care ofera "jumate de glob" nu este un walkie talkie ci probabil un sistem de radiocomunicatii normal, cu repetoare, ceea ce exista demult mai ales in SUA... dar costa bani si ca atare nu merita... L-au redenumit ca sa fie "comercial"... sa prinda la public... in realitate nu e nimic special... e un bluetooth mai puternic, atita tot.

Parerea mea e ca la distante mici mai bine iei walkie-talkie pe bune, e gratis traficul :cool:

#3
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca

Ar fi o problema, un walkie-talkie inseamna cel putin 2 posturi 2 way, half duplex, fara suport de retea, de sine statatoare !!!

Este vorba de o functie similara cu walkie talkie, dar in sistem celular (GSM sau CDMA).

  Adica ceva de genul: formezi un numar, si apesi pe butonul "walkie-talkie" in loc sa apesi pe Yes. Spui ce ai de spus, cand nu mai ai nimic de spus iei degetul de pe buton, "convorbirea" se intrerupe. Asta presupune auto-answer la capatul celalalt.

  Cel pe care l-ai sunat apasa pe butonul lui "walkie-talkie", si astfel apeleaza ultimul numar de la care a fost sunat, spune si el ce are de spus, ia mana de pe buton. Si tot asa.

  Un alt feature ar fi echivalentul teleconferintei pe un terminal obisnuit: Adica stabilesti o lista de broadcast, si cand apesi pe buton si vorbesti te aud toti.

  Asta din punct de vedere al utilizatorului. Din punct de vedere tehnic este VoIP half-duplex, fara calculator, de unde nevoia de date GPRS/CDMA.

  Asta s-ar putea sa aiba succes la americani, pentru ca sunt obsedati de functiile de tip de tip "one click/touch away" (nu zic ca ar fi un lucru rau).

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Am inteles acuma dar, tot mi se pare inutila... pai, e un fel de  - trimiti un mesaj la cineva, il rostesti si asta e... e aiurea cand poti vorbi normal.
Daca are succes in SUA e fain dar la noi, teapa... nici pagerele nu au succes la noi pe cand la iei da...
Am crezut ca e ceva mai evoluat, un bluethooth mai puternic ceva, cum e FRS-ul (family radio service) sau Tetra Radio Digital, dar daca te leaga tot de serviciile lor e ceva comercial... o alta forma de venit, nu ceva practic cu adevarat.

#5
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Am inteles acuma dar, tot mi se pare inutila... pai, e un fel de  - trimiti un mesaj la cineva, il rostesti si asta e... e aiurea cand poti vorbi normal.

Imi pare rau ca nu vezi principalul avantaj: vorbesti international in cadrul unui abonament modic (la americani e 3 dolari), nu la tarife de genul 60 centi/minut. In plus, vorbesti cat vrei. Deocamdata in Europa sistemul este introdus in Marea Britanie si intr-o tara baltica (unde a fost testat).

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Da, vorbesti international half-duplex... pai asa poti da email sau SMS ca mesajul este acelasi, tu spui ceva si astepti raspunsul... dupa care reply, doar ca e voce.
Daca e half-duplex parca nu are nici farmec ca telefonie, o neintelegere se corecteaza mai greu, asa in duplex se intelege perfect. Inteleg Half-duplex la radio dar la telefon parta nu e evolutie...

Oricum, om trai si om vedea... cate chestii noi nu s-au lansat si lansate au ramas, ca nu se folosesc...

#7
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Da, vorbesti international half-duplex... pai asa poti da email sau SMS ca mesajul este acelasi, tu spui ceva si astepti raspunsul... dupa care reply, doar ca e voce.

Nu pot sa cred ca poti compara vorbitul (chiar si pe rand) cu SMS sau email. O propozitie o rostesti in cateva secunde, un SMS il scrii intr-un minut. M-am convins ca iti face mare placere sa contrazici, cu argumente sau fara. Fara suparare.


Cred ca daca va fi introdus in Ro, sistemul va avea un succes imens. Repet, in cadrul unui abonament poti vorbi cat vrei, oriunde vrei (bineinteles, unde exista retele compatibile).

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
---
Nu pot sa cred ca poti compara vorbitul (chiar si pe rand) cu SMS sau email.
O propozitie o rostesti in cateva secunde, un SMS il scrii intr-un minut.
---

E "cam" acelasi lucru, Transmiti un mesaj, vorbesti de unu singur si astepti un raspuns, fac asta de peste 13 ani la statie...

---
M-am convins ca iti face mare placere sa contrazici, cu argumente sau fara. Fara suparare.
---

Nu e suparare dar tocmai ai spus o inexactitate... am expus doar o parere avand ca argument experienta capatata in radio-legaturi, nu e o contrazicere sau altceva, daca parerea ta e ca e altfel sa vorbesti half pai e parerea ta si atita ;) La fel si a mea, e doar o parere... o sa vedem cati vor folosi cand va fi... sa nu iasa ca si cu  MMS-ul.... vorba multa si folsire putina...  :P

SMS scrii in 1 minut doar daca nu ai chatboard  :P

Cat despre "poti vorbi oricit"... tu crezi ca asta era problema ? Imi si inchipui, unu vorbeste 30 min la telefon fara sa asculte nimic, si inchide... dupa aia primeste un apel vocal si asculta 30 min fara sa vorbeasca... e aiurea, scuza-ma :OK:
Trebuie sa stii ce simte persoana cu care vorbesti, altfel... nu are farmec.

Uite ceva util, sa poti suna in strainatate prin VoIP la tarife gen RDS, 10 centi, 20 centi eventual, sa ramina si stistemul clasic pentru cei care vor "calitate" dar sa formezi altfel ruta... cum propunea si Dan Nica mai demult...
Adica sa ai independenta de carrier...

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Sint surprins ca voi ati auzit de mobile cu walkie-talkie abia acum.
  Nextel ofera astfele de servicii de mai bine de 10 ani, insa eu au o retea mai diferita decit restul( iDen 800 mhz).
Verizon Wireless (CDMA 800 mhz) ofera si ei asa ceva.
  Operatorii GSM in USA nu ofera asa ceva din cauza capacitatii limitate a GSM-ului.  :P
Si voce si date si walkie-talkie ar sufoca
retele GSM.
    Sint curios daca in RO cei de la Telemobil iau in considerare posibilitatea de a lansa terminale Zapp cu walkie-talkie incorporat. :confused:

#10
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Cred ca cei de la Zapp sunt foarte ocupati incercand sa lanseze telefoane. Poate dup-aia sa fie preocupati de walkie talkie :)

#11
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
:D  :D  :D

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
Aici ai zis-o bine  :OK:

#13
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Adica apesi pe buton si codecul face conversie Voce-date si trimite via GPRS? Niciodata la CNX & Galben_rosu. ce dreaqu deja in mall unirii & busy places nu au retea (semnal da...) vrei sa ucida reteaua? La zapp? nu stiu :) "e" scumpe terminalele alea... si mai "e" si pe alte frecvente alea care "e"

#14
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
nu conteaza frecventa pentru a realiza asa ceva "Adica apesi pe buton si codecul face conversie Voce-date si trimite via GPRS"

#15
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
zippo123
.. nu e vb de frecventa ci de tehnologie.

#16
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
"La zapp? nu stiu  "e" scumpe terminalele alea... si mai "e" si pe alte frecvente alea care "e""
deci daca nu este de frecventa poata sa aiba si Zapp asa ceva nu ?

#17
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
pai cica sunt tel CDMA pe alte frecvente care stiu asta ....

#18
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
si daca sunt pe alte frecvente ..........pe 450 nu o merge ???
eu zic ca da

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate