Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ion Luca Caragiale

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
Deschid topicul asta pt ca acest mare om de teatru si nu numai mi se pare ca a ilustrat nemaipomenit de bine tarele societatii romanesti.

Cine nu isi aduce aminte de : O scrisoare pierduta, Doua loturi, Goe si multe altele.

Ce parere aveti?

#2
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Caragiale ar trebuie sa se afle cu siguranta printre cei mai mari romani. Lasand la o parte literatura din scrierile sale descoperim un analist politic excelent. Il prefer oricarui alt scriitor roman.

#3
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006
O parte din biografia lui

http://www.cimec.ro/...leBiografie.htm

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
de fapt el nu era chiar roman dar daca vreti voi de ce nu

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 madman2711, on Sep 22 2006, 01:27, said:

de fapt el nu era chiar roman dar daca vreti voi de ce nu
dar ce era ? ca eu nu stiam ca nu a fost roman.
nu ca m-ar deranja , dimpotriva asta il face si mai tare.  :D

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Sunt un mare fan, mereu uimit de claritatea vederilor sale, ca si de actualitatea acestora. De fapt aici nu e numai "meritul" sau, ci si al nostru: nu ne-am schimbat deloc! Meritul sau e de a fi descoperit esentialul. Dealtfel pe asta se si bazeaza adaptarile celebre (vezi de pilda "O scrisoare pierduta" adaptata la zilele noastre, la National). Ca sa aduci o scriere de Caragiale in zilele noastre e suficient sa umbli nitel la decor.

Imi place mult ecranizarea de la "Doua loturi", cu Birlic.

#7
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
daca nu ar fi fost un mare roman, atunci gramatica patriei n-ar fi admis oficial cacofonia din numele lui ca pe o cacofonie admisa!

just my 25 de bani

#8
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 madman2711, on Sep 21 2006, 15:27, said:

de fapt el nu era chiar roman dar daca vreti voi de ce nu


Parca asa am auzit si eu. Dar nu sunt sigur. Nu are nici o importanta .

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 Bitch_in_Red, on Sep 21 2006, 15:33, said:

daca nu ar fi fost un mare roman, atunci gramatica patriei n-ar fi admis oficial cacofonia din numele lui ca pe o cacofonie admisa!

Cum adica, exista cacofonii ne-admise de gramatica? Cacofonia e ceva care suna urit in vorbire, dar nu e "ilegala"!

Era grec dupa biografii. Eu as fi zis ca e aroman.

#10
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 abancor, on Sep 21 2006, 15:44, said:

Cum adica, exista cacofonii ne-admise de gramatica? Cacofonia e ceva care suna urit in vorbire, dar nu e "ilegala"!

Era grec dupa biografii. Eu as fi zis ca e aroman.

:D  . Ah exact , mi-am adus aminte. Fanariot , ziceau unii ca este. Hehehe . Anyway , ....

#11
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006

Quote

S-a născut în zorii zilei de 30 ianuarie 1852, în satul Haimanale, care-i poartă astăzi numele, fiind primul născut al lui Luca Caragiale și al Ecaterinei. Tatăl său (1812 - 1870), frate cu Costache și cu Iorgu Caragiale, s-a născut la Constantinopol, ca fiu al lui Ștefan, de profesie bucătar, angajat de Ion George Caragea, la sfârșitul anului 1812, în suita sa. Atras de teatru, Luca se căsătorește în 1839 cu o bună actriță și cântăreață, Caloropulos, de care se despărțise, fără a divorța vreodată, întemeindu-și o familie statornică cu brașoveanca Ecaterina, fiica negrustorului grec Luca Chiriac Caraboas
http://ro.wikipedia...._Luca_Caragiale

#12
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Fiul sau, Mateiu Caragiale, pretindea ca se trage dintr-o familie nobila italiana, Carragioli.
Era un mare papagal Mateiu asta.

#13
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Asa cum se vede pe Wikipedia, atât tatal lui Caragiale cât si mama lui erau greci.


Asa stând lucrurile, începe sa nu-mi mai placa acest scriitor  care a ironizat societatea româneasca, mai ales clasa politica care stim de la Eminescu ca era alcatuita din, citez: bulgaroi cu ceafa groasa, grecotei cu nas subtire.

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Ramunc, on Sep 22 2006, 02:25, said:

Asa cum se vede pe Wikipedia, atât tatal lui Caragiale cât si mama lui erau greci.
Asa stând lucrurile, începe sa nu-mi mai placa acest scriitor  care a ironizat societatea româneasca, mai ales clasa politica care stim de la Eminescu ca era alcatuita din, citez: bulgaroi cu ceafa groasa, grecotei cu nas subtire.
:D tare asta nu imi place ca e grecotei. stimabile nici eminescu nu era roman si se pare ca nici sadoveanu nu prea!
nu ti se pare ca prin modul tau de gandire cam lasi tara asta fara valori?  :naughty:
incerc sa ma gandesc cu care personaj caragialesc semeni?  :thumbdown:

#15
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 Ramunc, on Sep 21 2006, 16:25, said:

Asa cum se vede pe Wikipedia, atât tatal lui Caragiale cât si mama lui erau greci.


Ia arata-mi si mie te rog unde scrie asta, ca eu nu gasesc...  :notangel:

#16
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

stimabile nici eminescu nu era roman si se pare ca nici sadoveanu nu prea!
nu ti se pare ca prin modul tau de gandire cam lasi tara asta fara valori?

Este al șaptelea dintre cei 11 copii ai căminarului Gheorghe Eminovici, provenit dintr-o familie de țărani români din nordul Moldovei, și al Ralucăi Eminovici, născută Jurașcu, fiică de stolnic din Joldești.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Eminescu


Nu ma deranjeaza ca nu sunt români, ci ca se dau români pentru a batjocori românii. la fel cum fac minoritarii Plesu, Patapievici, Dinescu si altii.



 Zamolxel, on Sep 21 2006, 16:36, said:

Ia arata-mi si mie te rog unde scrie asta, ca eu nu gasesc...  :notangel:


Tatăl său (1812 - 1870), frate cu Costache și cu Iorgu Caragiale, s-a născut la Constantinopol, ca fiu al lui Ștefan, de profesie bucătar, angajat de Ion George Caragea, la sfârșitul anului 1812, în suita sa. Atras de teatru, Luca se căsătorește în 1839 cu o bună actriță și cântăreață, Caloropulos, de care se despărțise, fără a divorța vreodată, întemeindu-și o familie statornică cu brașoveanca Ecaterina, fiica negrustorului grec Luca Chiriac Caraboas.

#17
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
ramunc sincer ma doare capul . :confuzzled:

tu pui ca pe eminescu il chema eminovici si te astept sa cred ca a fost 100% roman  :w00t: ?
sincer putin imi pasa si unul si altul puteau fi chineji dar asta nu le intuneca deloc opera. sunt niste valori amandoi care transcend granitele tarii.
si nu uita ca si MAAAARELE ROMAN EMINESCU  a fost prieten cu caragiale.  :deadtongue:
asta nu-i topic cu ridicat in slavi boborul roman ci unul despre caragiale.

m-am gandit: catavencu  :bigwhitegrin:

#18
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

 Zamolxel, on Sep 21 2006, 16:36, said:

Ia arata-mi si mie te rog unde scrie asta, ca eu nu gasesc...  :notangel:

"Tatăl său (1812 - 1870), frate cu Costache și cu Iorgu Caragiale, s-a născut la Constantinopol, ca fiu al lui Ștefan, de profesie bucătar, angajat de Ion George Caragea, la sfârșitul anului 1812, în suita sa. Atras de teatru, Luca se căsătorește în 1839 cu o bună actriță și cântăreață, Caloropulos, de care se despărțise, fără a divorța vreodată, întemeindu-și o familie statornică cu brașoveanca Ecaterina, fiica negrustorului grec Luca Chiriac Caraboas."

A fost de sorginte greaca. Si ce? .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate