Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Procesoare Dual-Core

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Un exemplu : E6300 Allendale + Gigabyte DS3 = 1300RON , X2 + DFi Infinity M2 = 900 RON.
4 milioane ce poti sa-i bagi linistit in placa video si deja iesi mai bine la performanta decat varianta E6300.

#38
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
pe mine m-ar interesa pe termen scurt ce sa aleg: core 2 sau amd X2...  ca daca ar fi sa astept cateva luni as lua sigur conroe ca s-ar mai stabliza lucrurile pana atunci

ms pt varianta cods, diferenta aia de 4 mil e notabila...  eventual da-mi mai multe detalii daca poti.... stiu ca sunt destule detalii pe alte theareduri pe aici dar cam greu sa le gasesc eu acum...
   nu am nevoie de cine stie ce performanta, de fapt as prefera cat mai multa performanta ca sa treaca cat mai mult pana sa fiu nevoit sa iau alt calc :) ), dar nu am nevoie de forta bruta pt cine stie ce aplicatii de proiectare, randare video..etc, doar pt uz normal

   un magazin virtual (testat de voi daca se poate :) ) care ar avea preturi cat mai convenabile? ca nu prea stiu spre care sa ma orientez  ca au rasarit ca ciupercile dupa ploaie

Edited by j1mmy, 17 September 2006 - 00:18.


#39
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postj1mmy, on Sep 17 2006, 00:51, said:

ia ziceti-mi si mie dacat stiti niste preturi comparative intre amd-uri X2 si evident core 2 duo :)

am gasit un amd X2 (amd X2 3800  ) la aproximativ acealasi pret cu E6300, si am zis WTF??  costa la fel doar ca e cu "15-20%" mai slab cum s-a spus?  

are rost sa ma apuc sa scotocesc tot netul sa gasesc preturi mai bune pt X2, sau AMD nu a scazut preturile cum speram eu? adica singura diferenta notabila, care am gasit-o eu in putinele mele cautari, a fost de vreo 100-150 ron in plus la placa de baza pt core 2....
si inca o chestie de care nu sunt sigur... preturile la amd-urile pe 939 sunt parca mai mici ca aceleasi preturile acelorlasi amd-uri pe am2, nu?  
am2 ar avea avantajul ca ar fi un pic  mai bun ca 939 pt overclockare, si ar suporta mai bine cu memoria ddr2, din ce am citit...   in rest alta diferenta notabila nu exista nu? ( cu exceptia ca 939 e pe cale de disparitie:) )  

si ma refer la o diferenta de performanta clara daca ar exista intre cele doua socketuri puse pe acelasi procesor

Socket-ul 939 e uneori mai bun (performant) decat AM2. AM2 e doar o miscare de marketing. La overclock nu comentez ca n-am incercat, dar ultimul "release" de X2 sau A64 era foarte bun. Daca vrei sa fii mai destept iti iei un Opteron pe socket 939 daca vrei AMD :).

View Postj1mmy, on Sep 17 2006, 01:17, said:

pe mine m-ar interesa pe termen scurt ce sa aleg: core 2 sau amd X2...  ca daca ar fi sa astept cateva luni as lua sigur conroe ca s-ar mai stabliza lucrurile pana atunci

ms pt varianta cods, diferenta aia de 4 mil e notabila...  eventual da-mi mai multe detalii daca poti.... stiu ca sunt destule detalii pe alte theareduri pe aici dar cam greu sa le gasesc eu acum...
   nu am nevoie de cine stie ce performanta, de fapt as prefera cat mai multa performanta ca sa treaca cat mai mult pana sa fiu nevoit sa iau alt calc :) ), dar nu am nevoie de forta bruta pt cine stie ce aplicatii de proiectare, randare video..etc, doar pt uz normal

   un magazin virtual (testat de voi daca se poate :) ) care ar avea preturi cat mai convenabile? ca nu prea stiu spre care sa ma orientez  ca au rasarit ca ciupercile dupa ploaie

Eu as alege Core 2 Duo cu o alta placa de baza decat cea sugerata de cods, pentru ca nu o sa faca cine stie ce diferenta. Magazine online serioase:
www.emag.ro
www.pcgarage.ro

#40
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cand X2 o sa fie obsolete(peste muuult timp) la fel va fi si core2 duo, poate daca nu luam in calcul un overclock de peste 3 Ghz :) .
Proc X2: 550 RON la intend cica.
MB: 320 RON Itdirect/pcgarage.

Core2 Duo merita daca faci overclock si esti maniac dupa benchmarck-uri sau folosesti aplicatii ce depind de proc .

A little later edit : Ce are Gigabyte DS3?
Pana nu zice ce vrea sa cumpere si de cat facem liniste :) .

J1mmy, fa-ti thread-ul tau la sectiunea sfaturi privind achzitiile daca tot esti interesat .

Edited by cods, 17 September 2006 - 00:35.


#41
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
nu ma gandisem sa fac un theread pe sectiunea de sfaturi pt achizitii pt ca nu o sa-l iau imediat , mai astept un pic , sper ca nu mult... si de aia m-am gadit sa postez aici avand in vedera ca vorbesc mai mult la modul general, ca nu stiu inca ce buget am, nici exact cat de curand  o sa am bugetul ala

dar oricum ma refer la maxim o luna, credeti ca s-ar putea sa mai apara vreo evolutie "spectaculoasa" la preturi in perioada asta?


PS: si opteronul nu e pt servere?

Edited by j1mmy, 17 September 2006 - 00:53.


#42
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Este si pt. desktop insa nu prea stiu pe unde mai gasesti . Iar socket939 e mort. AM2 chiar daca nu aduce momentan spor de performanta el ofera suport pt. viitoarele serii de procesoare .

#43
Lightang3l

Lightang3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2006
J1mmy ..... tu la ce vrei procesoru?

Mie mi-a trebuit pentru grafica 3d.....ca lucram cu "carpa" ca sa-mi fac tricouri realiste pe caractere si cu Havock....si muuuulte elte tehnologi de ultima ora ....si chiar aveam nevoie de procesor Conro> SSE 1 SSE 2 SSE 3 SSE 4  :rolleyes:

Dar daca tu nu vrei pentru programare sau grafica 3D......si il vrei pentru jocuri atunci ia AMD 64 X2 3800+ deoarece AMD are tehnologia 3D NOW! care are 21 de instructiuni in plus pentru jocuri....deci ia procesor pentru ce ai tu nevoie....fiecare procesor e bun in domeniul lui......

#44
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
cred ca o sa iau amd x2 3800+ , e suficient pt ce vreau eu, nu fac grafica, programare etc.

ceea ce ma nedumereste insa e ce chipset ar fi mai indicat pt el:
  NVIDIA nForce 570 Ultra  - asta zice pe site-ul nvidia ca ar fi pt " high performance"
  NVIDIA nForce 550    - iar asta "mainstream"
dar nu am gasit exact care e diferenta de performanta intre ele, am vazut doar diferenta de pret ( nu prea mare oricum)

e vreunul din ele mai indicat pt overclocking?

Edited by j1mmy, 17 September 2006 - 12:35.


#45
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
N-am vazut prea multe aplicatii care sa ceara SSE3, SSE4 nu mai vorbesc.
Chipset-ul nforce 590 SLI este high end, iar intre el si restul sunt diferente multe si nesemnificative :D .
La capitolul overclock tot placile DFI stau cel mai bine.

#46
The_Komrade

The_Komrade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2006
Poate ca trebuia sa deschid un alt topic,dar vreau sa va cer opinia cu privire la o achizitionare de sistem.Configuratia asta mi-a atras atentia,desi nu ma pricep destul in materie de hardware:
Procesor: Intel Pentium D 805 2x2,6 GHz

Sistem de operare: O.S. FreeDos

Memorie:1024(2 x 512Mb)

Cache: 2 Mb

Hard Disk: 200 Gb

Video: Video board dedicated ATI All in Wonder 128 Mb

Sunet: onboard 6 channels

Unitate optica :DVD-RW Double Layer

Altele: Card reader ?
        6 porturi USB 2.0
        Tunner TV

Asta la pretul de 460 Euro...Vad ca nu scrie ce placa de baza are sau alte detalii.Ce am postat mai sus este doar o traducere,alte detalii nu am.

O alta posibilitate ar fi acelasi sistem cu exceptia -- procesorul Pentium IV la 3.06 GHz si vad ca nu apare placa video...
Iata si linkul...Aici

Daca nu va descurcati sa ajungeti la Sisteme... Productes y Tienda => Ordenatores... sper ca va ajuta

Thanks!

#47
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006

View PostThe_Komrade, on Sep 21 2006, 19:56, said:

Poate ca trebuia sa deschid un alt topic,dar vreau sa va cer opinia cu privire la o achizitionare de sistem.Configuratia asta mi-a atras atentia,desi nu ma pricep destul in materie de hardware:
Procesor: Intel Pentium D 805 2x2,6 GHz

Sistem de operare: O.S. FreeDos

Memorie:1024(2 x 512Mb)

Cache: 2 Mb

Hard Disk: 200 Gb

Video: Video board dedicated ATI All in Wonder 128 Mb

Sunet: onboard 6 channels

Unitate optica :DVD-RW Double Layer

Altele: Card reader ?
        6 porturi USB 2.0
        Tunner TV

Asta la pretul de 460 Euro...Vad ca nu scrie ce placa de baza are sau alte detalii.Ce am postat mai sus este doar o traducere,alte detalii nu am.

O alta posibilitate ar fi acelasi sistem cu exceptia -- procesorul Pentium IV la 3.06 GHz si vad ca nu apare placa video...
Iata si linkul...Aici

Daca nu va descurcati sa ajungeti la Sisteme... Productes y Tienda => Ordenatores... sper ca va ajuta

Thanks!

pai d805 e al draq de gurmand si se incinge mai rau decat aragazul
cred ca la banii aia poti lua un AMD, dar mai intreaba ca nu ma pricem la AMD mai deloc
de p 4 ala uita

#48
The_Komrade

The_Komrade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2006
Da,m-ar interesa si ce as putea sa iau de aici cu banii aia...Din cate am vazut,la UltraPro exista unele sisteme asemanatoare,in genul UltraPower(are unele lipsuri)...Astept parerile voastre in continuare...daca vedeti ceva pe site-ul ala si credeti ca merita,dati de veste...

#49
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
De unde vrei sa cumperi?
Sisteme gata facute de la ultra pro nu recomand. Printre alte incoveniente este faptul ca poti lua mai bun in banii aceia .

#50
The_Komrade

The_Komrade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2006
Pai asta as vrea sa aflu...ce as putea sa iau in plus de banii aia...e posibil sa nu mai iau de-afara,dar nici in tara nu stiu asa bine cum sta treaba...Nu vreau neaparat un sistem gata facut,asa ca varianta "configurare pe loc" e o optiune la fel de valabila...

#51
The_Komrade

The_Komrade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2006
Mersi pt opiniile voastre,daca vreti sa ma ajutati in continuare o puteti face aici

Sorry pt off-topic,dar initial vroiam sa discut despre procesorul D805...dandu-mi seama cat de putine stiu mi-am facut un topic propriu,pentru intreg sistemul

#52
un_baiat

un_baiat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.02.2006
postat aiurea, sry

Edited by un_baiat, 23 September 2006 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate