Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

configuratie calculator procesare video

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
http://www.tomshardw...ive_obsoletism/
Poate ar merge si asta, daca ar avea viteza. Poate in urmatorul pas.  Si unde mai pui ca nu se strica la socuri, nici nu se uzeaza in timp, suporta temperaturi mai mari, zgomot imperceptibil.  Iar daca ar vrea, pretul ar putea sa fie chiar mai mic decat al unui hdd echivalent.  Dar nu, pretul este astronomic. Si tot nu se gaseste.
Dar nu cred ca le da acum voie sa le scoata pe piata, prea multi constructori de hdd vor ramane someri.
Politica generala in domeniu cere pasi mici, piata de desfacere sigura pentru toti, vanzari mari in fiecare an.
Un supercalculator pentru editare video s-ar putea face si acum daca ar creste memoria de pe placa de baza, cam ca la servere, pe hard urmand a se scrie produsul final.  Dar nici asta nu se vrea.
"While you can get an i-RAM for around $200, the HyperDrive will be at least $700. In exchange, it is more flexible and offers the optional backup software, making the whole solution more professional.
"

Edited by mafalda, 29 September 2006 - 21:50.


#20
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003
ca sa nu mai deschid un alt topic..
din nefericire este mai mult de juma' de an de cand am pierdut "legatura" cu calculatoarele, iar acum vreau sa-mi iau unul, cel vechi l-am vandut...
vreau ceva f bun, si ceva care sa se preteze la o editare video.
zilele trecute am fost pe aici pe la un magazin si am primit urmatoarea configuratie( e drept, am ajutat si eu la obtinerea ei- dar nu stiu daca spre bine sau spre rau):

atx 450w life stile silence [sonata II] ANTEC
LGA75 CHIPSET INTEL p965.............[ga-965p-DS4]GYGABITE
lga 75 Core duo 2.13 Ghz......
DDR 667 Mhz - 1GB PC2-5300 CL5
serial ata 250/Deskstar T7K250
PCX 16X 256MB / DDR 3 Geforce 7900 GS

intrebarile urmeaza:
e buna configuratia? am citit mai sus ca de preferat este alt procesor....acel "975"...
cum sunt restul componentelor?

totul(numai ce este scris)  ajunge pe la 1200 euro, cu specificatia ca sunt 2X memorie RAM si 2X HDD, in rest.....asta e tot!

am nevoie de un sfat , ce sa fac, ce componenta este nepotrivita, unde sa mai umblu,etc.
astept pereri!
multumesc.

#21
lucian.aelenei

lucian.aelenei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2004
Cum vi se pare configuratia de mai jos la 1.945 USD (~5.450 RON) pt home use/games ? Accept orice parere.

Intel® Core™2 Duo E6700, 2,67GHzx1066MHz, 4M, LGA

INTEL 945P + ICH7, LGA 775, 1066/800/533Mhz, 4*DDR2-667/533 Dual Channel, 1*PCIex*16x/3*PCI/2*PCIex1, 1*ATA100/4*SATAII, Extra storage Controller JMB360: SATA II*2(one is External SATA), SB 6Ch HD ALC660,  S/PDIF (Coaxial out), 1*GbLan Attansic PCIe, 8*USB2.0, 2*1394a, ATX

2 x DDR2/667 512MB PC5300 64x 8 CL4.0

Nvidia GF7900GS , PCIE*, 256MB DDR3-256bit , HDTV , 2*DVI-I

250 GB BARRACUDA Serial ATA II 7200.10, 7200rpm,NCQ,16MB cache,ST3250620AS

FDD

DVDRW DL

Logitech Cordless Rechargeable Desktop (tastatura multimedia + mouse optic cu acumulator; receiver-ul este si incarcator pentru mouse), Black, USB+PS2

Carcasa

WebCam Logitech

#22
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005
Cred ca nici un MacPro nu ar trebui scos din discutii cu toate ca pretul la care vine e destul de mare. Satisfactia utilizatorului: nepretuita!

#23
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005

View Postlucian.aelenei, on Oct 8 2006, 19:44, said:

Cum vi se pare configuratia de mai jos la 1.945 USD (~5.450 RON) pt home use/games ? Accept orice parere.

Intel® Core™2 Duo E6700, 2,67GHzx1066MHz, 4M, LGA

2 x DDR2/667 512MB PC5300 64x 8 CL4.0

Daca ai postat aici presupun ca vrei sa folosesti calculatorul si pentru editare video . Daca da , atunci mai pune-i 1Gb de ram , n-o sa-ti para rau .
Doua hdd in raid 0 (dar hardware ) ti-ar fi dat si mai multa viteza .
Daca vrei doar home/games atunci e un calculator puternic . :D

#24
lucian.aelenei

lucian.aelenei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2004
@robert.s: da o sa-l folosesc si pt procesare video.

am o camera Sony DCR-SR90 si imi trebuie un pc sa proceseze si sa creeze dvd-ul. daca nu se descurca suficient de bine cu 1 gb ram pot sa-l upgradez ulterior.

#25
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Momentan Mac nu mai e chiar asa de bun si de scump. Poti sa-ti faci configuratii mult mai bune si scumpe ca Mac-ul.

#26
iStoica

iStoica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.09.2005

View PostAnkh, on Oct 9 2006, 21:10, said:

Momentan Mac nu mai e chiar asa de bun si de scump. Poti sa-ti faci configuratii mult mai bune si scumpe ca Mac-ul.
te contrazic... am acasa un iG3 Blueberry la 350 si ma uimeste...a... doar 384 RAM :)
inca mai sunt sanse sa se gaseasca un 5 cu PPC si iti zic eu... se vede diferenta. inca nu am apucat un hands-on pe noul pro... dar 7000 RON nu mi se pare deloc mult pentru un
Two 2.66GHz Dual-Core Intel Xeon "Woodcrest" processors
4MB shared L2 cache per processor
1.33GHz dual independent frontside buses
1GB memory (667MHz DDR2 fully-buffered DIMM ECC)
NVIDIA GeForce 7300 GT graphics with 256MB memory
250GB Serial ATA 3Gb/s 7200-rpm hard drive1
16x double-layer SuperDrive (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW)


eu zic ca ii face :)
+ ca cele mai bune aplicatii de editare video se fac mai mult pentru Mac (eg: After Effects, Final Cut Pro)

Edited by iStoica, 10 October 2006 - 23:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate