Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

configuratie calculator procesare video

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DonCocof

DonCocof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.09.2006
salutare...
vreau sa cumpar un calc si vreau sa vad cam ce configuratie sa cumpar...investitia ar fi undeva la 25 de milioane...fara monitor si dvd writer...
cam ce recomandati sa mearga bine editarea video?

#2
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
In primul rand un intel conroe(un e6400 sau e6300) pe o placa de baza cu chipset intel 975x(ca sa n-ai nici o problema) si minim 1 gb ddr2 .Asta daca vrei performanta maxima/pret.

Edited by andjar, 05 September 2006 - 11:48.


#3
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 31.08.2005

 DonCocof, on Sep 5 2006, 11:47, said:

salutare...
vreau sa cumpar un calc si vreau sa vad cam ce configuratie sa cumpar...investitia ar fi undeva la 25 de milioane...fara monitor si dvd writer...
cam ce recomandati sa mearga bine editarea video?

Depinde in primul rand ce softuri folosesti pentru editarea video.Sunt softuri ''care-ti spun'' si configuratia calculatorului pe care pot rula fara probleme.

#4
DonCocof

DonCocof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.09.2006
pai vreau sa folosesc adobe premiere pro si ceva soft pentru meniuri de dvd...am auzit de unul dar am uitat numele...

#5
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

 DonCocof, on Sep 5 2006, 13:26, said:

pai vreau sa folosesc adobe premiere pro si ceva soft pentru meniuri de dvd...am auzit de unul dar am uitat numele...
cum ti-a spus andjar e numai bine.

#6
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
eu as merge pe un dual core de la amd(3800+) . pe sk. am2 . un gb ddr2 . iar placa de baza sa fie de la abit. B)

#7
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
Un element important este si hdd.
Din acest punct de vedere care ar fi alegerea cea mai buna?

#8
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 slacker608, on Sep 5 2006, 15:20, said:

eu as merge pe un dual core de la amd(3800+) . pe sk. am2 . un gb ddr2 . iar placa de baza sa fie de la abit. B)

Cu parere de rau,ca si eu tot  AMD-ist  am fost pana acum  si doar amd am avut si am,trebuie sa recunoastem ca nu exista procesor AMD de cateva saptamani incoace care sa se apropie ca raport performant/pret/consum de intel e6400 sau e6300.La  majoritatea aplicatiilor  de video rendering e cam la nivelul lui AMD X2 5000+ sau FX60  dar cu un consum mai scazut ,iar  la anumite sarcini depaseste chiar fx62-ul.
  Ex(sursa tomshardware.com):  Cum se descurca intel e6400 la urmatoarele codari :
-  in divx6.22   e peste amd fx62
-  din hdv in h264(mainconcept), a iesit  intre amd 4800+ si amd 5000+
-  in premiere pro2 hdv--->hd-wmv9(720p) a iesit peste amd 5000+
-  la codare mpeg2(dvd)---> xvid 1.1.0  e mai rapid ca fx62    
Concluzia: Avand in vedere ca la noi un core duo e6400 costa cat un 4400+ ,se poate spune ca la ora actuala AMD e cam cu pantalonii in vine,dar cred ca vor reveni in 2007.   Noul "cuplu" AMD-ATI s-ar putea sa ne faca surprize placute in viitor.

#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 slacker608, on Sep 5 2006, 15:20, said:

eu as merge pe un dual core de la amd(3800+) . pe sk. am2 . un gb ddr2 . iar placa de baza sa fie de la abit. B)
Am un amic care a facut prostia sa-si ia AMD pentru Premiere Pro 2.0  :D

Pe scurt AMD 3200+, placa de baza ABit nu stiu modelul, 1 giga de ram PQI, Radeon 9200 pe video (zicea el cum mai zic multi altii ca placa video nu conteaza in editare) :) si 2 harduri de 250 IDE normal.

I-am dat un proiect de la mine cu 4 track-uri de grafica (2 secvente de tga) 2 cu fisiere PSD, deasupra unui clip care avea pe el un Magic Bullet si inca 3 filtre de After Effects din seria Final Effects. Deabia mai putea misca mous-ul pe time-line deasupra clipului respectiv.  :rolleyes:  B)

Pe configuratia mea Intel P4 3 giga, 1 giga de ram Kingmax, placa de baza Asus cu chipset intel 915, radeon 9600 pro 256mega/128biti, 2 raid-uri 0 (unul de capturi, altul de preview) + hardul de sistem pentru Media Cache playa cap coada secventa in modul draft.  :D

De render sper ca nu e nevoie sa-ti zic ca a durat aproape dublu pe AMD.

Ca idee uite ce zice adobe:
    *  Intel® Pentium® 4 1.4GHz processor for DV (Pentium 4 3.4GHz processor for HDV; dual Intel Xeon™ 2.8GHz processors for HD; SSE2-enabled processor required for AMD systems)
    * Microsoft® Windows® XP Professional or Home Edition with Service Pack 2
    * 512MB of RAM for DV; 2GB of RAM for HDV and HD
    * 4GB of available hard-disk space for installation
    * Dedicated 7,200RPM hard drive for DV and HDV editing; striped disk array storage (RAID 0) for HD
    * Microsoft DirectX-compatible sound card (multichannel ASIO-compatible sound card for surround sound)
    * DVD-ROM drive for installation
    * DVD+-R burner for DVD creation
    * 1,280x1,024 video display with 32-bit color adapter
    * OHCI-compatible IEEE 1394 video interface card for DV and HDV (AJA Xena HS for HD)
    * QuickTime 6.5 software
    * Internet or phone connection required for product activation
    * Adobe-recommended graphics card for GPU-accelerated playback (see the full compatible hardware listing)

Sper ca intelegi de ce au pus AMD-ul la coada si nu au inceput cu el.  :coolspeak:


P.S. Si eu am fost fan AMD... dar mi-a trecut.

Pe scurt vrei video editing mergi pe intel
Vrei joace mergi pe AMD.

#10
cul971

cul971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.11.2005

 marcel6gheorghe, on Sep 5 2006, 16:23, said:

Un element important este si hdd.
Din acest punct de vedere care ar fi alegerea cea mai buna?

Ai dreptate. Depinde cati bani vrei sa investesti.
Parerea mea este sa folosesti 2 HDD SATA legate in RAID 0 (Striped).
De preferat ca HDD-urile sa fie identice.
Daca iti permiti ia-ti WD Raptor la 10.000 rpm.
Din pacate la RAID 0 la defectarea unui HDD se pierd datele de pe amandoua.

Pentru a fi "acoperit" in astfel de situatii, iti trebuie 4 HDD-uri legate in RAID 0+1 .
Majoritatea placilor de baza de pe piata au controler ce recunoaste RAID 0 si RAID 0+1.

In functie de cati bani ai, exista si alte tipuri de RAID dar pentru a le folosi iti trebuie un controler RAID care "stie" mai multe decat cel integrat in mod curent pe placile de baza.

Edited by cul971, 05 September 2006 - 18:58.


#11
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 cul971, on Sep 5 2006, 19:56, said:

Ai dreptate. Depinde cati bani vrei sa investesti.
Parerea mea este sa folosesti 2 HDD SATA legate in RAID 0 (Striped).
De preferat ca HDD-urile sa fie identice.
Daca iti permiti ia-ti WD Raptor la 10.000 rpm.
Din pacate la RAID 0 la defectarea unui HDD se pierd datele de pe amandoua.

Pentru a fi "acoperit" in astfel de situatii, iti trebuie 4 HDD-uri legate in RAID 0+1 .
Majoritatea placilor de baza de pe piata au controler ce recunoaste RAID 0 si RAID 0+1.

In functie de cati bani ai, exista si alte tipuri de RAID dar pentru a le folosi iti trebuie un controler RAID care "stie" mai multe.
Eu imi tin proiectele pe C: un IDE normal, unde am si windows-ul si pe care imi fac si media cache-ul.
Pentru hardul de captura daca lucrezi cu batch capture nu prea te intereseaza siguranta datelor in caz de crash ca poti reface usor capturile. La fel si pentru raid-ul de preview, renderul se reface, daca optezi pentru varianta mea cu 2 raid-uri. ;)
Sorry dar mi imi pare ca sunt bani aruncati aiurea sa cumperi o caruta de harduri si sa faci raid0+1. La asta pui pretul sursei care ar trebui sa fie brand de minim 460W ca sa duca tot sistemul, etc.

Banii respectivi mai bine ii mai bagi intr-un alt modul de un giga de ram si o placa video preferabil nVidia cu 512 de ram ca poate te va interesa si HD-ul nu doar DV-ul in timp. ;)

#12
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 Night Elf, on Sep 5 2006, 19:45, said:

Sper ca intelegi de ce au pus AMD-ul la coada si nu au inceput cu el.  :coolspeak:

nu cred ca trebuie interpretata in vre-un fel ordinea mentionarii procesoarelor.Nu numai in specificatiile softurilor  de editare se ia ca referinta la "minimum/recomended system requirements " prima oara varianta intel si apoi echivalentul amd,ci si la toate jocurile video pe care le-am vazut,nicaieri n-am vazut amd-ul mentionat primul.Ce sa mai...e lege.Asta pentru ca mereu in USA numarul utilizatorilor de amd a fost mai mic.

Ce e azi cert e ca procesoarele din noua generatie de la intel (core 2 duo/conroe) sunt fenomenale.Dupa multi ani, intel depaseste clar amd-ul.

Quote

I-am dat un proiect de la mine cu 4 track-uri de grafica (2 secvente de tga) 2 cu fisiere PSD, deasupra unui clip care avea pe el un Magic Bullet si inca 3 filtre de After Effects din seria Final Effects. Deabia mai putea misca mous-ul pe time-line deasupra clipului respectiv.
:lol: Daca era si un filtru Magic Bullet e clar! grozave unele din filtrele alea dar sunt revoltator de solicitante.
Mie dintr-un proiect cat se poate de simplu ( doar un clip dv cu un filtru din MB Look Suite),nu-mi creste viteza peste 25xRT (1 fps) la exportul dv niciodata.

#13
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pt. hdd eu recomand raid 0 de Raptor... e incredibil ca viteza.

#14
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
Din ceea ce s-a spus pana acum un lucru e cert: 25.000.000 ROL sunt cam putini pentru o configuratie cat de cat mai serioasa, ca sa nu mai vorbim de preturile softurilor. Editarea video cere sacrificii.

#15
victorz82000

victorz82000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.05.2005
Ca sa nu deschid un alt topic... ma gandesc la un pentium 6300 tot pt editare video - ce placa de baza ati recomanda? Una de firma (Asus, Gigabyte, DFI) sau merge si una gen Asrock? E mai bine sa aiba firewire pe ea nativ sau merge si un adaptor pe pci?

Multumesc

#16
raulm

raulm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.09.2006

 victorz82000, on Sep 11 2006, 00:37, said:

Ca sa nu deschid un alt topic... ma gandesc la un pentium 6300 tot pt editare video - ce placa de baza ati recomanda? Una de firma (Asus, Gigabyte, DFI) sau merge si una gen Asrock? E mai bine sa aiba firewire pe ea nativ sau merge si un adaptor pe pci?

Multumesc
Asus P5B-Deluxe
seria deluxe e mai ingrijit fabricata
conroe 6300 desi ar fi mai bun 6600pentru cache dar nu te mai incadrezi in buget
2 GB memorie
1 hdd sistem + 2 hdd raid 0 pt lucru
o sursa de calitate
dar nu cred ca te incadrezi in 2500

#17
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Asta de aici e indispensabil, daca te respecti:
http://www.tomshardw...e_on_the_block/

#18
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
lol.....nu cunosc pe nimeni cara isi castiga existenta din asa ceva sa aiba Dram HDD...si nici nu cred ca o sa vad

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate