Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1670 replies to this topic

#1585
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Posthspinache, on 30 aprilie 2020 - 14:50, said:

Pentru a fi data cu trafaletele , normal cam ce viscozitate ar trebui sa aibe ?  cam cit de subtire se poate folosi  ?
Vâscozitatea să fie ca laptele bătut sau puțin mai gros.

#1586
vlg

vlg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.01.2007
Trebuie sa imi zugravesc apartamentul. As vrea sa folosesc un Bosch 3000 pentru asta. Ei se lauda ca se poate folosi si la lavabila.
A mai zugravit cineva cu un astfel de aparat? Merita investitia? Sau mai bine raman la trafalet?
Multumesc

#1587
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 24.02.2017
Chiar daca ar functiona, ai camera perfect goala cand zugravesti sau mai ai lucruri/ mobila in ea ? Totul se va umple de vapori de vopsea si trebuie sa acopiri absolut tot cu folie si banda de hartie.

#1588
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Oops, acum am vazut treaba asta. Scuze pentru double post, ca am postat si in threadul meu cu uscatorul, daaar, cum aleg un trafalet pentru vopsea lavabila? Perete fin, vopsea lavabila anti mucegai, si intai amorsa anti mucegai. La nici un trafalet nu spune pentru vopsea lavabila, si habar nu am cu ce se mananca.

Eu ma gandeam sa iau unul cu parul scurt, dupa ce am citit diverse, dar scrie acolo "in cazul unor vopsele fluide pe suprafete netede", si sa moara mama lui Stefan cel Mare al Moldovei daca stiu daca vopseaua lavabila vrea sa fie fluida sau omida.

Alternativa e pentru "rasini epoxidice si vopsele vascoase". Lavabila cum e? Vascoasa sau fluida?

Multumesc

Edited by godzil, 26 May 2020 - 21:02.


#1589
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postgodzil, on 26 mai 2020 - 21:00, said:

Oops, acum am vazut treaba asta. Scuze pentru double post, ca am postat si in threadul meu cu uscatorul, daaar, cum aleg un trafalet pentru vopsea lavabila? Perete fin, vopsea lavabila anti mucegai, si intai amorsa anti mucegai. La nici un trafalet nu spune pentru vopsea lavabila, si habar nu am cu ce se mananca.

Eu ma gandeam sa iau unul cu parul scurt, dupa ce am citit diverse, dar scrie acolo "in cazul unor vopsele fluide pe suprafete netede", si sa moara mama lui Stefan cel Mare al Moldovei daca stiu daca vopseaua lavabila vrea sa fie fluida sau omida.

Alternativa e pentru "rasini epoxidice si vopsele vascoase". Lavabila cum e? Vascoasa sau fluida?

Multumesc
Pentru amorsa iti recomand un trafalet separat cu material de tipul buretelui.
La cel pentru lavabila, este mai complicat ca sunt multe variante.
Am luat de la Hornbach acest produs:

https://www.hornbach...155/produs.html

Nu fac reclama, doar arat aici ce am cumparat.
Oferta e variata si prea mare....sunt tot felul de materiale.

View Postvlg, on 16 mai 2020 - 14:22, said:

Trebuie sa imi zugravesc apartamentul. As vrea sa folosesc un Bosch 3000 pentru asta. Ei se lauda ca se poate folosi si la lavabila.
A mai zugravit cineva cu un astfel de aparat? Merita investitia? Sau mai bine raman la trafalet?
Multumesc

Dupa ce am vazut cateva filme pe youtube m-as apuca din nou de zugravit dar cu pistolul, nu cu trafaletul.
Evident ca trebuie sa acoperi tot in camera, chiar si daca dai cu trafaletul deoarece s-ar picatele de vopsea peste tot.
Iar daca tot acoperi si vrei "productivitate", mai bine cu pistolul.

#1590
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Mersi, deci trebuie sa iau 2 trafalete uri. Mai intreb si in magazin, in principiu m-am hotarat ce sa iau dar nu stiu daca am dreptate.

#1591
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
pt lavabila de int iei trafalet poliamida cu firul mai scurt , acei trafaleti cu material sintetic - poliamida- alb care au dungulite colorate ,  cei cu parul mai lung sunt pt lavabila de ext, Folosesti acelasi model si pt amorsa, si pt lavabila. Trafaletul cu par ft scurt ( mohair) e pt finisaje cu vopsea solvent, iar cei de burete sunt pt vopseaua de ext cu quartz , efectul smuls

#1592
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Mersi, terminat deja. Exact asa am cumparat, de aceia colorati. De la ceva simplu am ajuns sa pun BCA intre pilonii de beton, apoi un perete de rigips, si apoi zugravit tot. A iesit surprinzator de bine tot, google, un pic de citit si gata. Evident nu ca la un meserias de 5 stele, dar probabil mai bine ca la 80% din meseriasii care lucreaza in tara.

Edited by godzil, 09 June 2020 - 18:15.


#1593
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Care aveti experienta cu vopselele decorative Venatta / Stucco Venetiano (ce dau aspect de marmura) ?
Doresc sa vopsesc astfel un perete de 4m/2,4m dar si pervazele de ciment din camere cat si unul din balconul interior.
https://www.coramet....a-efect-marmura
Zugravul angajat nu a mai lucrat cu asa ceva, sper ca e capabil. Aveti sfaturi?


Intentionez sa cumpar vopsea Alba Dulux insa nu stiu care e cel mai intens si lucios alb de la ei https://www.dulux.ro/produse/
Banuiesc ca e Pure Brilliant White. Oare cum se procedeaza mai precis, zugravul ce urmeaza sa l angajez a spus ca nu mai trebuie dat cu amorsa. Peretii au un strat de vopsea de acum 3, respectiv 9 ani. Mai trebuie dat jos stratul vechi, eventual doar in locurile unde sunt denivelari sau crapaturi, corect sau?

#1594
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu as da un strat de amorsa.
Cand dai acel strat de amorsa se vede locul unde exista o problema si se poate remedia inainte de a aplica vopseaua finala

Edited by keta, 14 June 2020 - 00:24.


#1595
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Asta este posibil daca bagi lavabil in amorsa .
Producatorii nu recomanda , dar se practica si nu se intimpla nimic .


#1596
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012
Salutare. Recent am izolat casa cu termosostem. Acum vreau sa dau un lavabil. Ma gandesc sa aleg ceva precorat, pentru ca nu vreau sa am diferențe de culaote intre pereți. Suprafața e aproximativ de 180 de metri pătrați. Ce ma sfătuiți sa aleg ca si brand de vopsea?

#1597
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Chiar si cu vopsea colorata , se recomanda precautie , vopseaua sa fie din acelasi lot , aceiasi data de fabricatie , si chiar scoasa toata si mixata , indiferent de cantitate .
asta daca esti pretentios ....

#1598
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Post3matrix, on 15 iunie 2020 - 18:30, said:

Chiar si cu vopsea colorata , se recomanda precautie , vopseaua sa fie din acelasi lot , aceiasi data de fabricatie , si chiar scoasa toata si mixata , indiferent de cantitate .
asta daca esti pretentios ....

Amestecarea, omogenizarea vopselei ce vine livrata la cutie este esentiala. Nu doar ca dai cutia (bidonul) respectiv peste cap de doua , trei ori. Trebuie omogenizata si amestecata foarte bine timp indelungat pentru a avea aceeasi nuanta de culoare. 30 de min energic agitata.

#1599
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postbo00om, on 15 iunie 2020 - 15:53, said:

Salutare. Recent am izolat casa cu termosostem. Acum vreau sa dau un lavabil. Ma gandesc sa aleg ceva precorat, pentru ca nu vreau sa am diferențe de culaote intre pereți. Suprafața e aproximativ de 180 de metri pătrați. Ce ma sfătuiți sa aleg ca si brand de vopsea?
Lavabil aplicat la ext nu iti acopera denivelari sau fisuri, o sa plangi mai tarziu...mai bine dai o amorsa , chiar si 2 si astepti pana ai bani de decorativa.

View Postzlad, on 13 iunie 2020 - 23:12, said:

Care aveti experienta cu vopselele decorative Venatta / Stucco Venetiano (ce dau aspect de marmura) ?
Doresc sa vopsesc astfel un perete de 4m/2,4m dar si pervazele de ciment din camere cat si unul din balconul interior.
https://www.coramet....a-efect-marmura
Zugravul angajat nu a mai lucrat cu asa ceva, sper ca e capabil. Aveti sfaturi?


Intentionez sa cumpar vopsea Alba Dulux insa nu stiu care e cel mai intens si lucios alb de la ei https://www.dulux.ro/produse/
Banuiesc ca e Pure Brilliant White. Oare cum se procedeaza mai precis, zugravul ce urmeaza sa l angajez a spus ca nu mai trebuie dat cu amorsa. Peretii au un strat de vopsea de acum 3, respectiv 9 ani. Mai trebuie dat jos stratul vechi, eventual doar in locurile unde sunt denivelari sau crapaturi, corect sau?
Pt efecte decorative iti trebuie meserias specializat, altfel exista riscul (mare) sa nu iti placa rezultatul, in afara de asta, NU se aplica peste o vopsea solvent, ori alt finisaj lucios. lucios= aderenta 0 ! Gasesti filmulete pe you tube cu venetiano, grasello di calcio, ca sa ti faci o idee, ai sa obs ca se aplica pe un soport mineral, o amorsa, eventual un strat da lavabil alb daca venetiano are culoarea rosu intens ori galben.

#1600
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View Postbo00om, on 15 iunie 2020 - 15:53, said:

Salutare. Recent am izolat casa cu termosostem. Acum vreau sa dau un lavabil. Ma gandesc sa aleg ceva precorat, pentru ca nu vreau sa am diferențe de culaote intre pereți. Suprafața e aproximativ de 180 de metri pătrați. Ce ma sfătuiți sa aleg ca si brand de vopsea?
Vedeti decorativa Aeria Plast, se comporta bine in timp si acopera foarte bine.

#1601
ionutpetrica70

ionutpetrica70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.02.2019
Salut,

Sunt la al 2-lea strat de vopsea lavabila aplicata la zugravirea casei,amorsa Caparol,vopsea Caparol(Capa Latex),la tavanul din poza care este din rigips au aparut aceste dungi pe el.
Amorsa data si lasata sa se usuce,s-au respectat pasii si ce a recomandat producatorul,10% apa in amorsa si nimic in vopsea.
Care poate fi cauza?nu zugravesc eu ci un zugrav.Dupa aceasta problema am oprit zugravitul ptr a nu strica vopseaua.

Multumesc

#1602
ionutpetrica70

ionutpetrica70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.02.2019
Atasez si poza.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate