Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1670 replies to this topic

#1567
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View Postmiki3, on 30 ianuarie 2020 - 01:48, said:

varianta cu rigips, asa am vazut la altii, mi se pare mai economica, cu caramida de sticla, da ar fi o varianta dar cred ca ies mai scump, nu?
mai mult 8 caramizi nu intra la un luminator, cel putin asa este la mine (dar cam asa au toate apartamentele) si a iesit foarte frumos si luminos....., iar o caramida simpla costa 7 lei in dedeman.

#1568
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Poti pune te rog o pza sa vad cum arata cu sticla nevada? Azi am intrebat la unii care vand usi, pun si ei luminatoare dar costa 250 de lei(fara geam)unul,, mi se par cam scumpe.

#1569
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Mai zugraveste cineva, mai aveti idee de ceva preturi? La mine a venit cineva sa-mi dea un pret, mi-a cerut aprox800-1000 lei(fara materiale) pentru
repararatie glafuri pentru  3 usi si inchiderea luminatoarelor de deasupra lor
de reparat si dat cu lavabila un tavan la baie si cateva mici reparatii(minore) in bucatarie.

Nu e mult? Eu ca timp apreciez undeva la 2-3 ore in 2 zile, voi ce spuneti?
Cat se ia de dat cu lavabila pentru o gars/2camere? Eu am gasit pe un blog spunea cineva de 800 lei pentru garsoniera si 1000 pentru 2 camere(dat cu lavabila si reparatii minore).

#1570
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pot folosi pompe de zugrav manuale cu vopselele din comert (lavabile) ? https://s12emagst.ak...50x450_2436.jpg

View Postmiki3, on 09 februarie 2020 - 14:56, said:

Mai zugraveste cineva, mai aveti idee de ceva preturi? La mine a venit cineva sa-mi dea un pret, mi-a cerut aprox800-1000 lei(fara materiale) pentru
repararatie glafuri pentru  3 usi si inchiderea luminatoarelor de deasupra lor
de reparat si dat cu lavabila un tavan la baie si cateva mici reparatii(minore) in bucatarie.

Nu e mult? Eu ca timp apreciez undeva la 2-3 ore in 2 zile, voi ce spuneti?
Cat se ia de dat cu lavabila pentru o gars/2camere? Eu am gasit pe un blog spunea cineva de 800 lei pentru garsoniera si 1000 pentru 2 camere(dat cu lavabila si reparatii minore).
Depinde de locatie. Ai un pret la Bucuresti si altu la Cocarlati...

Edited by MembruAnonim, 15 February 2020 - 19:18.


#1571
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004
Salutare, caut vopsea Apla Offwhite, iar acum nu se mai vinde sub aceasta denumire ci dupa cod, dar nu am reusit pana acum sa aflu codul, cei de la Apla mi-au dat magazine, dar acestea nu stiu de aceasta culoare, care venea deja pregatita!

#1572
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
http://bazatehnica.r...are: 4 kg/81495

#1573
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004

View Post3matrix, on 15 februarie 2020 - 21:53, said:

Vopsea lavabila de interior!

#1574
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
Datorita faptului ca in situatia actuala cu Covid19 trebuie sa-mi iau concediu, ma gandeam sa zugravesc peretii ca nu i-am mai facut de 9 ani si nu mai pot sa-i vad asa.
Am cumparat cam tot ce am nevoie (am vazut un filmulet postat de un magazin de bricolaj si mi-am facut lista de acolo).
Am luat vopsea Savana cu teflon superlavabila (cu aceeasi vopsea au fost dati peretii in urma cu 9 ani).
Am primit si cate o cutie de amorsa la fiecare 15 litri.
Inainte sa incep am cateva nelamuriri, poate ma ajuta cineva care se pricepe ca pe net gasesti 100 de sfaturi si multe sunt diferite.
- trebuie sa dau si cu amorsa sau se poate fara?
- se poate amesteca amorsa cu vopseaua lavabila? o cunostinta zicea ca ar trebui amestecate
- trafaletul pare a fi dintr-un fel de burete, sper sa fie OK, nu sunt pretentios dar vreau sa iasa bine.

Inca ceva:
- peretii ii voi curata cu o perie inainte sa dau cu lavabila si ii voi repara.

Multumesc de eventualele raspunsuri.

#1575
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Data fiind situatia cu statul acasa si mult mai mult timp liber, ma gandeam sa incep sa zugravesc cu lavabil. As vrea ceva simplu, alb, fara modele sau alte brizbrizuri.

Imi e cam teama sa dau cu trafaletul ca sa nu fac stropi. Ar fi mai bun un compresor pentru aceasta operatiune ? Voi cum ati procedat ?

#1576
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am o lavabila antimucegai  si pe ea are instructiuni .
In instructiuni 2 puncte ma irita :
-ca este interzis sa se dea peste var sau huma ; eu nu stiu
prea bine ce a fost inainte ; am curatat cit am putut  si apoi am dat cu o amorsa
Este deajuns ? Are ceva special vopseaua fata de altele ? Mai trebuie facut ceva ?
-ca trebuie dat de 2 ori , prima oara cu dilutie de 10% apa apoi cu normal . Intrbare : de ce trebuie dat de 2 ori ? Ce se intimpla daca dau numai o data  cu ea nediluata ?

#1577
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Posthspinache, on 11 aprilie 2020 - 17:10, said:

..... Ce se intimpla daca dau numai o data  cu ea nediluata ?
De regula nimic , si poate functiona .
Indicatia de doua miini date , este preventiva , pt fabricant , sa fie acoperit .
In functie de gradul de pregatire al peretilor , jegul de pe ei , culoarea initiala , reparatii , amorsa , mina zugravului , este posibil ca la o mina sa nu iasa ok . Pt a fi acoperiti , recomanda doua miini .
.....
Eu am dat ( din lipsa meseriasi disponibili ) cu alt tip de vopsea , poate cea mai buna de piata , desi nu cea mai scumpa , la o mina , fara amorsa si schimbat culoarea ...A functionat impecabil .

#1578
smartblue

smartblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2006
A folosit cineva vopsea lavabila marca Hornbach, variantele Latex Superweiss sau Silikatfarbe? Par interesante din perspectiva pretului raportat la ce proprietati au si a faptului ca ar fi facute in Germania.
https://www.hornbach...18728##v4678749
https://www.hornbach...342/produs.html

#1579
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Eu zic sa mergi pe mana produselor cunoscute si deja testate de altii.  Iar la pret sa nu prea faci rabat pentru ca altfel va iesi o mare porcarie.  Eu dat cu Danke si mi-am blestemat zilele.

#1580
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
Buna seara. Am refacut 1/2 din tavanul de la baie (care mi-a fost udat in zona sifonului de pardoseala acum aprox 1 an). AM curatat zona innegrita cu spaclul, aproape pana la placa de beton) am dat apoi amorsa si apoi am facut o mare tampenie: am aplicat direct glet Ct127, fara a mai da in prealabil cu Ct126... In zona sifonului de pardoseala al vecinului de sus, glet-ul dat de mine (intr-un strat de cativa mm) este in continuare umed (au trecut aprox 30 ore de cand l-am dat...). In zonele celelalte, pare ca s-a uscat... Mai pot face ceva? Sau trebuie dat jos glet-ul si reluata operatiunea, cu CT126 intai, apoi CT127??

Edited by xxgeoxx, 29 April 2020 - 21:33.


#1581
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Unul e pe baza de ipsos, altul pe baza de ciment. Nu conteaza prea mult cu ce ai dat. Asteapta sa se usuce. Daca ai geam la baie, lasa-l deschis ca sa fie curent. Daca nu, lasa macar usa deschisa.

#1582
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006

View PostBogotta, on 30 aprilie 2020 - 10:05, said:

Unul e pe baza de ipsos, altul pe baza de ciment. Nu conteaza prea mult cu ce ai dat. Asteapta sa se usuce. Daca ai geam la baie, lasa-l deschis ca sa fie curent. Daca nu, lasa macar usa deschisa.
multumesc... m-am mai linistiti putin... parca-parca sa zic ca e mai putin umed decat aseara...

#1583
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
In cutie , vopseaua era foarte ,foarte groasa , am diluat ceva , pina s-a facut ca o smintina  groasa  , dar cred ca tot a fost putin . Am avut senzatia ca trebuia mai diluata . Nu stiu daca in cutie era normal sau poate ca se mai evaporase lichid din ea . Era totusi in termen de garantie .

Pentru a fi data cu trafaletele , normal cam ce viscozitate ar trebui sa aibe ?  cam cit de subtire se poate folosi  ?

#1584
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostBogotta, on 30 aprilie 2020 - 10:05, said:

Unul e pe baza de ipsos, altul pe baza de ciment. Nu conteaza prea mult cu ce ai dat. Asteapta sa se usuce. Daca ai geam la baie, lasa-l deschis ca sa fie curent. Daca nu, lasa macar usa deschisa.
Care dintre ele este mai rezistent la mucegai?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate