Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1531
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Salut,

va solicit si eu sfatul pt. finisarea peretilor unui apartament nou predat.

Din ciclul lasa ca merge si asa,alb sa fie, s-a dat cu lavabil sau var direct peste tencuiala,altfel nu-mi explic de ce peretii sunt plini de zgrunturi .

Vreau sa-mi spuneti cum pot remedia problema, daca dau glet de finisaj peste, e ok, tb slefuit inainte ?

Attached Files



#1532
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
A facut cineva recent zugraveala decorativa gen Stucco? Ma intereseaza un pret sau un meserias bun in Cluj.

#1533
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Aș vrea și eu să cumpăr un trafalet dintr-acela mare, ca la englezi (la ei am văzut)
Dar nicăieri nu am găsit să cumpăr.
Cred că are vreo 40 cm lățime.

#1534
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 Maverick27, on 27 februarie 2019 - 10:41, said:

Salut,

va solicit si eu sfatul pt. finisarea peretilor unui apartament nou predat.

Din ciclul lasa ca merge si asa,alb sa fie, s-a dat cu lavabil sau var direct peste tencuiala,altfel nu-mi explic de ce peretii sunt plini de zgrunturi .

Vreau sa-mi spuneti cum pot remedia problema, daca dau glet de finisaj peste, e ok, tb slefuit inainte ?
Dar urâți pereți au mai făcut frate, lucrez in domeniu dar nu pot să-mi explic de ce are atâtea umflături.
Posibil sa fi dat cu un trafalet folosit la amorsarea fațadei și să fi avut pietricele rămase în el.
Dacă arată bine, în afara de acele picățele și nu are cute, eu zis să șlefuiești și apoi amorsă și lavabilă, asta dacă nu cumva sub acele umflături se află pietricele, caz în care o să se zgârie pereții foarte grav.
Zgârie undeva să vezi ce material este acolo.

#1535
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
Salut, va solicit sfatul in alegerea unei solutii pentru tencuiala decorativa.

Deci peste termosistem la exterior urmeaza amorsa si tencuiala decorativa. Evident ma gandesc la tencuiala consacrata la "galeata" gata colorata, insa, meseriasii mi-au zis ca exista varianta la sac, vopsita ulterior... Pe langa motivul de pret, evident la sac e mai ieftina, ma gandesc ca, utilizand vopsea voi avea aceeasi nuanta de culoare peste tot. Dar nu sunt sigur daca aplicarea de vopsea lavabila peste decorativa nu ma pune in situatia ca peste cativa ani sa trebuiasca sa revopsesc... A incercat cineva aceasta solutie ?
Va multumesc !

#1536
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Doresc sa aplic si eu peste termosistem o tencuiala decorativa  buna si nu stiu ce sa aleg ca sunt fel si fel de tipuri,decorativa,structurata,marmorata,etc etc. Cam ce este buna , rezistenta in timp si la inghet /dezghet. Va multumesc anticipat de sfaturi.

Edited by asincancu, 21 May 2019 - 17:32.


#1537
kinetics

kinetics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2019
Am facut o casa  din lemn ( stil framing ) si dupa ce am placat interiorul cu rigips si am dat cu var, pe anumite locuri ( nu peste tot ), la imbinarile placilor de rigips dupa ce am dat cu var mi-au ramas pete galbene.Am dat si 5-6 maini de var si au aparut din nou pete galbene.
Stie cineva din ce cauza?

Edited by kinetics, 27 May 2019 - 20:23.


#1538
Andruta19

Andruta19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.03.2016

 asincancu, on 21 mai 2019 - 17:31, said:

Doresc sa aplic si eu peste termosistem o tencuiala decorativa  buna si nu stiu ce sa aleg ca sunt fel si fel de tipuri,decorativa,structurata,marmorata,etc etc. Cam ce este buna , rezistenta in timp si la inghet /dezghet. Va multumesc anticipat de sfaturi.
Aeria Plast cu Porus X, structurată. Are rezistenta foarte buna si este permeabila la vapori. Eu am dat si un strat de grund inainte, este grund pentru tencuieli decorative.

#1539
Gabrielavs

Gabrielavs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.05.2019
Buna ziua!
Dorim sa renovam apartamentul abia achizitionat cap-coada, avem o nelamurire in privinta peretilor. Apartamentul nu a mai fsot ingrijit de mult si colturile peretilor sunt pe "rotund"(nu stiu cum sa explic altfel), iar peretii nu sunt tocmai drepti au denivelari fine. Dorim sa indreptam peretii si sa vopsim, astfel incat sa nu avem ncii o problema. Vrem sa apelem la cineva, insa dorim sa stim cum se procedeaza in cazurile astea, sa stim sa nu ne luam teapa :) Care sunt pasii?

#1540
mirciulica1612

mirciulica1612

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2019
Salutare.Am si eu o intrebare .Peste unn perete alb,zugravit cu lavabila,ce trebuie sa trag pentru a putea trage stuco?
Ma intereseaza in ideee de a nu mai face praf.Gen,glet sau altceva

 puisor, on 11 martie 2019 - 10:28, said:

A facut cineva recent zugraveala decorativa gen Stucco? Ma intereseaza un pret sau un meserias bun in Cluj.
merge cam la 15 euro m2

Edited by mirciulica1612, 16 June 2019 - 20:04.


#1541
Bellzzebut

Bellzzebut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2019

 asincancu, on 21 mai 2019 - 17:31, said:

Doresc sa aplic si eu peste termosistem o tencuiala decorativa  buna si nu stiu ce sa aleg ca sunt fel si fel de tipuri,decorativa,structurata,marmorata,etc etc. Cam ce este buna , rezistenta in timp si la inghet /dezghet. Va multumesc anticipat de sfaturi.

Asta din cauza ca ai folosit placi de rigips umede (s-au vechi),solutia este sa izolezi o parte mai mare decat pata local.Pentru izolat dai cu vopsea alba pe baza de apa s-au alchidica ,alegerea  ta. Apoi dai peste tot cu Vopsea lavabila dupa ce ai izolat petele .

 kinetics, on 27 mai 2019 - 20:21, said:

Am facut o casa  din lemn ( stil framing ) si dupa ce am placat interiorul cu rigips si am dat cu var, pe anumite locuri ( nu peste tot ), la imbinarile placilor de rigips dupa ce am dat cu var mi-au ramas pete galbene.Am dat si 5-6 maini de var si au aparut din nou pete galbene.
Stie cineva din ce cauza?

Asta din cauza ca ai folosit placi de rigips umede (s-au vechi),solutia este sa izolezi o parte mai mare decat pata local.Pentru izolat dai cu vopsea alba pe baza de apa s-au alchidica ,alegerea  ta. Apoi dai peste tot cu Vopsea lavabila dupa ce ai izolat petele .

 sorin.pirvu, on 12 aprilie 2019 - 11:43, said:

Salut, va solicit sfatul in alegerea unei solutii pentru tencuiala decorativa.

Deci peste termosistem la exterior urmeaza amorsa si tencuiala decorativa. Evident ma gandesc la tencuiala consacrata la "galeata" gata colorata, insa, meseriasii mi-au zis ca exista varianta la sac, vopsita ulterior... Pe langa motivul de pret, evident la sac e mai ieftina, ma gandesc ca, utilizand vopsea voi avea aceeasi nuanta de culoare peste tot. Dar nu sunt sigur daca aplicarea de vopsea lavabila peste decorativa nu ma pune in situatia ca peste cativa ani sa trebuiasca sa revopsesc... A incercat cineva aceasta solutie ?
Va multumesc !

Toate genurile de tencuiala decorative siliconate sunt bune, depinde cine le aplica si respectarea pasilor de aplicare.Vis-a-vis de tencuiala la sac., Da este mai ieftina si buna ,daca respecti pasi de aplicare,pentru ca in cazul tencuieli la sac (ea continand ciment alb este bine sa stea o perioada destul de lunga ,chiar 1 an,daca e posibil fara sa aplici lavabil peste.Cimentul trebuie sa I-a apa un timp pentru a deveni mai tare si mai rezistent) Abia peste un timp aplici vopeaua lavabila ce culoare vrei.

 mirciulica1612, on 16 iunie 2019 - 20:06, said:

Salutare.Am si eu o intrebare .Peste unn perete alb,zugravit cu lavabila,ce trebuie sa trag pentru a putea trage stuco?
Ma intereseaza in ideee de a nu mai face praf.Gen,glet sau altceva


merge cam la 15 euro m2

Daca lavabilul este rezistent tare si nu are denivelari,nu trebuie sa tragi nimic doar o amorsa puternica siliconata.

Edited by Bellzzebut, 22 June 2019 - 22:58.


#1542
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Am nevoie de un sfat:

Am indepartat tapetul de pe perete, peretele este drept, frumos si au venit mesterii.

Unul a spus ca trebuie sa indeparteze tot gletul vechi desi nu are absolut nimic, sa racaie pana la tencuiala sa puna amorsa, glet, amorsa si lavabila.

Este drept ca atunci cand am curatat tapetul s-a desprins doar o bucatica din perete, cu diametrul de 5 mm.

Altul a propus sa lipsesca niste placi de rigips pe perete.

M-a apucat o durere de cap, avand in vedere ca este vorba de o suprafata mare a casei, cu care ma aflu deja in renovare totala.

Peretii au in partea de sus o stocatura din rigips, veche.

Vor sa o dea si pe aceasta jos, cei care au propus lipirea placilor de rigips.

Eu doream doar sa zugraveasca cu lavabila dupa ce am indepartat eu tapetul, impecabil cu un aparat cu aer+apa calda.


Pun si niste poze Posted Image

Attached Files



#1543
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostSigned_on_ice, on 04 august 2019 - 09:30, said:

Am nevoie de un sfat:

Am indepartat tapetul de pe perete, peretele este drept, frumos si au venit mesterii.

Unul a spus ca trebuie sa indeparteze tot gletul vechi desi nu are absolut nimic, sa racaie pana la tencuiala sa puna amorsa, glet, amorsa si lavabila.

Este drept ca atunci cand am curatat tapetul s-a desprins doar o bucatica din perete, cu diametrul de 5 mm.

Altul a propus sa lipsesca niste placi de rigips pe perete.

M-a apucat o durere de cap, avand in vedere ca este vorba de o suprafata mare a casei, cu care ma aflu deja in renovare totala.

Peretii au in partea de sus o stocatura din rigips, veche.

Vor sa o dea si pe aceasta jos, cei care au propus lipirea placilor de rigips.

Eu doream doar sa zugraveasca cu lavabila dupa ce am indepartat eu tapetul, impecabil cu un aparat cu aer+apa calda.


Pun si niste poze Posted Image
Ăia ori sunt proști, ori vor să te ardă la cașcaval. Mai acu ceva timp am vopsit un perete cu Oskar ceramic unde fusese tapet, n-are nimic, bineînțeles asta daca nu are mucegai sau lipici.
Și aici este ca la medici, fiecare vine cu o versiune, eu zic să-i dai așa, cu consimțământul tău, îi zici "cumetre dă așa, răspund eu" mai ales că zici că l-ai curățat cum trebuie.

#1544
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Mersi de sfat.
Peretele nu are mucegai, este perfect drept, fara denivelari.

Toata casa are peretii asa, fara niciun pic de probleme


Si eu ma gandeam sa le spun sa treaca direct la zugravit.


Inca un sfat daca se poate?

La baie au spus ca trebuie sa foloseasca nu stiu ce percutor sa dea faianta jos, caci a fost montata de fostul proprietar cu nu stiu ce adeziv.

Si aici inventeaza chestii?

Edited by Signed_on_ice, 05 August 2019 - 22:57.


#1545
joe_laurentiu

joe_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.04.2017
Salut,
Ajutati-ma, va rog cu ceva sfaturi cu privire la urmatoarea operatiune.
Doresc sa vopsesc si “mobilez” 2 boxe aflate la subsolul unui bloc nou construit. Atat jos (podeaua) cat si peretii sunt direct beton (poze inserate) si as vrea sa aplic o vopsea atat pe podea cat si pe pereti. Cautand pe net am vazut ca exista vopsea “direct pe beton” si ma intreb cum ar trebui sa actionez, adica inainte de a aplica vopseaua pe podea ar trebui sa aplic altceva inainte? (am incercat sa curat praful cat s-a putut cu n aspirator…ar face bine sa curat si cu-n mop usor umezit? Sau poate cu alta solutie inainte?)
Dar peretii? Aplic acelasi tip de vopsea “direct pe beton” si pe pereti? Inainte de asta ar trebui sa dau cu ceva solutie/amorsa? Aveti ceva recomandari pt vopsea (producator)?
Pentru organizarea unor rafturi am vazut ca mai toate magazinele de specialitate au in oferta modele de rafturi de metal modulare si ma gandeam sa achizitionez asa ceva si sa le asamblez eu. Ceva de genul 180 inaltime, 80-100 latime si 35-40 adancimea rafturilor si sa combin astfel de variante, atat cat permite suprafata boxelor. Aveti ceva recomandari (furnizor) cu privire la aceste modele? Ele pot fi montate de un "amator" sau e nevoie de un meserias?
Multumesc!

Attached Files



#1546
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostSigned_on_ice, on 05 august 2019 - 22:56, said:

Mersi de sfat.
Peretele nu are mucegai, este perfect drept, fara denivelari.

Toata casa are peretii asa, fara niciun pic de probleme


Si eu ma gandeam sa le spun sa treaca direct la zugravit.


Inca un sfat daca se poate?

La baie au spus ca trebuie sa foloseasca nu stiu ce percutor sa dea faianta jos, caci a fost montata de fostul proprietar cu nu stiu ce adeziv.

Si aici inventeaza chestii?
Păi ce motive au ca să dea faianța jos, sună a gol, stă să cadă? E pusă strâmb?

#1547
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Postjoe_laurentiu, on 06 august 2019 - 11:35, said:

Salut,
Ajutati-ma, va rog cu ceva sfaturi cu privire la urmatoarea operatiune.
Doresc sa vopsesc si “mobilez” 2 boxe aflate la subsolul unui bloc nou construit. Atat jos (podeaua) cat si peretii sunt direct beton (poze inserate) si as vrea sa aplic o vopsea atat pe podea cat si pe pereti. Cautand pe net am vazut ca exista vopsea “direct pe beton” si ma intreb cum ar trebui sa actionez, adica inainte de a aplica vopseaua pe podea ar trebui sa aplic altceva inainte? (am incercat sa curat praful cat s-a putut cu n aspirator
ar face bine sa curat si cu-n mop usor umezit? Sau poate cu alta solutie inainte?)
Dar peretii? Aplic acelasi tip de vopsea “direct pe beton” si pe pereti? Inainte de asta ar trebui sa dau cu ceva solutie/amorsa? Aveti ceva recomandari pt vopsea (producator)?
Pentru organizarea unor rafturi am vazut ca mai toate magazinele de specialitate au in oferta modele de rafturi de metal modulare si ma gandeam sa achizitionez asa ceva si sa le asamblez eu. Ceva de genul 180 inaltime, 80-100 latime si 35-40 adancimea rafturilor si sa combin astfel de variante, atat cat permite suprafata boxelor. Aveti ceva recomandari (furnizor) cu privire la aceste modele? Ele pot fi montate de un "amator" sau e nevoie de un meserias?
Multumesc!
Obiectivul principal este sa nu ai praf pe pereți sau podea atunci când o să aplici vopseaua, trebuie să dai o amorsă, era una bună de la Ceresit, CT 17 parcă îi zicea sau Oskar zero mucegai și aia era bună, am dat cu ea pe un perete unde era mucegai și de câteva luni nu a reapărut, vedem pe viitor cum se comportă. De vopsea pentru beton nu știu ce să zic, sincer nu am mai dat. Există alternativa să dai o lavabilă de la Oskar care se numește ceramic, ea este lavabilă dar este lucioasă și arată ca cea în ulei, dai două mâini și iese țiplă.


#1548
MaVi0209

MaVi0209

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.07.2019
Am cumparat un apartament iar in sufragerie avem lavabila data peste huma. Toti cei care au vazut au spus ca este ingrozitor de greu de dat jos lavabil+huma, ca sa ajungem la beton si apoi pregatit peretele pentru lavabil.
Exista cumva o solutie prin care nu se mai curata peretii de huma si se poate trage o amorsa peste huma?
A doua intrebare ar fi ce vopsea alba este mai buna si rezistenta in timp, am avut Savana dar mi s-a parut oribila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate