Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1621
girti

girti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2007
Bună ziua! Renovez un apartament și zugravii mi-au recomandat vopseaua Oskar ceramic. Ce părere aveți despre această vopsea?

#1622
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut! Ce lavabila (bună) recomandați pt exterior? Oskar sau Kober? Mulțumesc!

#1623
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008
Va salut,

Cum se repara dupa ce se curata spuma care a fixat tocul de usa ? Se pune glet printre crapaturi si dupa se monteaza pervazul de usa cu silicon?

Attached File  20210927_104159.jpg   138.99K   76 downloads

Va multumesc

#1624
ClaudiuByCN

ClaudiuByCN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2021

View Postcata009, on 27 septembrie 2021 - 09:52, said:

Va salut,

Cum se repara dupa ce se curata spuma care a fixat tocul de usa ? Se pune glet printre crapaturi si dupa se monteaza pervazul de usa cu silicon?

Attachment 20210927_104159.jpg

Va multumesc
Salut.
1. Completeaza spuma, ai locuri unde lipseste.
2. Spatiul dintre glaf si marginea ramei trebuie adaugat un extrudat de o grosime cred cam de 2-2,5 cm. Masori exact in genul. Aseaza un echer pe rama geamului cu muchia dreapta perpendicular pe rama si unghiul drept al echerului exact la marginea exterioara a ramei/profilului PVC sau cu 2-3 mm inspre spuma. Depinde si de ce vei da ca si glet la finisare. Acum din muchia dreapta si cel mai distantat punct al glafului existent al peretelui, masoara distanta. Evident va fi o variatie a acelui gol care trebui umplut cu polistriren extrudat. Ai doua variante: Iei de buna cea mai mica dimensiune si te bazezi pe stratul de adeziv sau o iei pe cea mai mare si eventual mai scobesti placa. As merge pe prima varianta daca exista variatii mari.
3. Plachezi glaful cu extrudat pana la fata peretelui exterior retras cu 3 mm-4mm. Retras pentru ca va veni si un coltar cu plasa + finsajul exterior.
4. Dupa ce s-a uscat adezivul placilor de extrudat trebuie sa procedezi ca la o izolatie exterrioara- adeziv pe polistiren plasa sau daca coltarul de zinc acopera cu plasa lui si glaful e perfect.
3. Zona de la exteriorul peretelui/fata peretelui care acum e oarecum infundata o poti acoperi la momentul aplicarii coltarului sau inainte.
Evident pentru orice suprafata pe care intervii trebuie sa respecti workflowul specific. Gen desprafuire, umezire/amorsare cu o solutie aracet apa 1:10 sau amorsa specifica.

OBS: Cand iei masuratorile tine cont de straturile pe care le vei adauga, de exemplu adeziv + plasa + adeziv + tencuiala decorativa. Asta iti va spune exact ce grosime trebuie sa aiba polistirenul extrudat pentru placarea glafului exterior. Rama profilului, incearca sa o protejezi cu banda astfel incat sa nu fii nevoit sa tai cu cutter-ul dupa ce termini treaba. Ma refer la inlaturarea ei. Mai bine pui un rand de banda plachezi, o dai jos in timp util si cand ajungi la finisare mai pui unul. Asta daca tii la aspectul final al "muchiilor" vizibile.

Spor sa ai si cum spunea nasul meu, de la care am invatat multe, masoara si gandeste de 3 ori cum ai putea sa faci, inainte sa faci.

#1625
ClaudiuByCN

ClaudiuByCN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2021

View Postgirti, on 20 iulie 2021 - 08:46, said:

Bună ziua! Renovez un apartament și zugravii mi-au recomandat vopseaua Oskar ceramic. Ce părere aveți despre această vopsea?
Salut. Unii consumatori, in reviewuriurile lor pe siteuri care initial erau de electronice si acum vand cam de toate, zic ca e cam proasta. In sensul acoperirii si ca trebuie sa dai multe maini, ca raman niste pete albe care ies in evidenta. Le gasesti sigur (reviewurile). Pana la urma cred ca puterea ei, mai exact ce este diferit la ea fata de celelate lavabile, consta in super/ultra-lavabilitate. Si daca nu ma insel, nu se dilueaza, deci daca vrei sa dai cu pistol probabil ca nu se preteaza? Si eu caut o lavabila magica care sa acopere bine sa nu dau 3 maini, sa se poata sterge/spala fara sa lase urme unde ai sters (matuiala sau luciu) si evident sa absoarba si umiditate. Nimeni nu vrea faianta in dormitoare :D. Te bucuri ca "stergi vinul de pe perete cu pisica", dar in acest caz e clar ca nu absoarbe umiditate si e foarte posibil in anumite situatii ca umezeala, nonexcesiva de altfel, sa ajunge prin mobila si prin haine in loc sa fie absorbita de pereti. Varianta de compromis pe care o vad in cazul acestora, ar fi ca tavanul sa fie dat cu o vopsea mai regulara care absoarbe si sa te asiguri ca acolo unde dai nu ai probleme cu mucegai sau alti spori. Toti spun ca vopselele lor lasa peretele "sa respire", dar sincer cele 2 concepte se cam bat cap in cap - rezistenta la patare cu respirabilitatea. Doar daca eventual lavabila e cu IA si isi da seama cand e vin si cand e abur sau apa... O fi analcoolica convinsa :))).
Spor

#1626
n1k0n

n1k0n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.06.2019
Salutare,

Doresc in baia mica a unui apartament cu 3 camere sa nu mai incarc peretii laterali cu placari ceramice, ci sa dau o vopsea in stil industrial, care sa fie si rezistenta la apa. Imi puteti recomanda ceva care sa se incadreze in specificatiile mentionate?

Multumesc.

#1627
ClaudiuByCN

ClaudiuByCN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2021
Vopsele poliuretanice bicomponente sau cele care se dau in incaperi cu umiditate ridicata. gen https://www.decorato...48aAqEdEALw_wcB

Totusi trebuie sa tineti cont ca, odata vopsiti peretii cu astfel de vopseluri, ulterior daca doriti sa dati cu un var lavabil va trebui sa o dati jos sau in cazul faiantei trebuie cel putin cocanit peretele... Exista si var lavabil care se poate da peste anumite vopseluri alchidice poliuretanice, cauciucate etc dar e mai scump. Ca solutie initiala, daca umiditatea nu e prea mare in aceea baie, cred ca se preteaza si un var lavabil latex sau teflonat eventual cu antifungic sau ionizat. Mai sunt si zugraveli pastelate care se pot da in bai si au un efect super. materialele care se utilizeaza pentru acestea sunt rezistente la apa si vapori. Cred ca gasiti pe net. Acum depinde si cat de mult tineti la aspectul baii si daca se preteaza. Spor sa aveti!

Edited by Dany_Darke, 29 October 2021 - 10:27.


#1628
n1k0n

n1k0n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.06.2019

 ClaudiuByCN, on 29 octombrie 2021 - 10:18, said:

Vopsele poliuretanice bicomponente sau cele care se dau in incaperi cu umiditate ridicata. gen https://www.decorato...48aAqEdEALw_wcB

Totusi trebuie sa tineti cont ca, odata vopsiti peretii cu astfel de vopseluri, ulterior daca doriti sa dati cu un var lavabil va trebui sa o dati jos sau in cazul faiantei trebuie cel putin cocanit peretele... Exista si var lavabil care se poate da peste anumite vopseluri alchidice poliuretanice, cauciucate etc dar e mai scump. Ca solutie initiala, daca umiditatea nu e prea mare in aceea baie, cred ca se preteaza si un var lavabil latex sau teflonat eventual cu antifungic sau ionizat. Mai sunt si zugraveli pastelate care se pot da in bai si au un efect super. materialele care se utilizeaza pentru acestea sunt rezistente la apa si vapori. Cred ca gasiti pe net. Acum depinde si cat de mult tineti la aspectul baii si daca se preteaza. Spor sa aveti!

Multumesc frumos pentru toate detaliile si informatiile.

#1629
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Salutare
Am cateva camere pe care vreau sa le fac cu pereti netezi. In momentul de fata peretele are acea structura "cu pietricele" (poza atasata)

1.jpg


In prezent este vopsit cu lavabila care, din cate am vazut nu se exfoliaza. Vreau sa cumpar glet gata preparat si sa-l aplic apoi sa-l slefuiesc/finisez. Am urmatoarele intrebari:

1. Aderenta gletului va fi buna (avand in vedere textura) ?
2. Merita sa slefuiesc peretele inainte de a aplica gletul ? Am masina de slefuit peretii dar nu o sa pot slefui complet (sa-l fac neted). Plus de asta iau in calcul ca trebuie sa-l si curat de praf dupa (ma gandeam sa-l aspir cu o perie).
3. In cazul in care slefuiesc partial peretele, este nevoie de amorsa inainte de aplicarea gletului ?
4. La colturile peretilor mai e necesar profilul de colt de aluminiu ?

Am mai aplicat glet pe un singur perete (de 7mp) acum o luna (fara nicio pregatire anterioara) si a iesit foarte bine dar as vrea sa ma asigur ca nu fac vreo greseala pe care sa o vad dupa cativa ani.

Multumiri !

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   190.92K   52 downloads

Edited by Serv_Electronics, 02 November 2021 - 09:44.


#1630
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Casa noua proaspat gletuita, tavan rigips, mesteru vrea sa dea direct cu san marco, fara amorsa, mie mi se pare o prostie asta, mai ales ca am gletuit doar imbinarile pe tavan, nu toata placa, pareri?

#1631
Ina1344

Ina1344

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2015

View PostGERULA2006, on 22 iulie 2021 - 22:14, said:

Salut! Ce lavabila (bună) recomandați pt exterior? Oskar sau Kober? Mulțumesc!
Sauber Weiss pentru exterior, acopera perfect imperfectiunile

#1632
AgentCupcake

AgentCupcake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.11.2021
Buna ziua, as dori un sfat in ceea ce priveste o problema in urma vopsirii peretilor cu lavabila.
Este vorba de un apartament cu trei camere intr-un bloc din 80, placi beton si bca, recent ne-am apucat de renovare  (zugravit si mici reparatii), de manopera se ocupa o persoana de meserie si anume, un zugrav.
Materialele folosite sunt savana, amorsa si vopsea lavabila cu teflon cumparate din magazin de bricolaj.
Inainte de inceperea lucrarilor am intrebat ce trebuie facut, sa estimam lucrarea, ni s-a explicat ca peretii vor fi pregatiti (spalati), aplicare amorsa si aplicare vopsea lavabila, acolo unde exista zone cu probleme se va repara cu glet.
Acum cateva zile cand ne uitam cum a iesit toata treaba, am observat in 3 locuri diferite ca vopseaua parea extrem de uscata si deja crapata. Initial am crezut ca zona respectiva nu este terminata, ca se mai poate lucra/repara.

[ https://i.imgur.com/9EIPFIR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/DMuHiKg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/bp2RjSz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zonele afectate se afla in 3 locuri diferite pe straturi diferite, doua sunt pe hol, una in zona de beton, cealalta in zona de bca, iar a treia in dormitor pe peretele de beton.
Ce se intampla de fapt cu vopseaua sau peretele? Ce poate fi facut si daca ne putem astepta in timp sa apara probleme?
Multumesc anticipat.

#1633
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
daca ala care a dat cu var este meserias atunci eu sunt astronaut...pai ce sa faci acum..trebuie rasa toata vopseaua aia exfoliata,,eventual o mana de glet daca sunt denivelari, smirgher...amorsa si iar var..

#1634
AgentCupcake

AgentCupcake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.11.2021
Multumesc pt raspuns.
Ideea este ca l-am intrebat de ce s-a intamplat acest lucru si ni s-a spus ca nu a mai patit pana acum asa ceva, mai mult ca sigur zonele respective au fost afectate de o substanta sau ceva care a influentat acest fenomen.
Inainte de a zugravi era tot lavabila, nu patata, nu murdara.
A reparat zonele respective si a spus ca ar trebui sa fie ok.
Acum imi pun intrebari daca ma pot astepta in cateva saptamani, luni sa ma trezesc cu problema asta si jn alte zone.
Sper sa nu.

#1635
AgentCupcake

AgentCupcake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.11.2021
Revin cu aceasi dilema, zonele afectate sunt reparate, gletuite, slefuite, amorsate, revopsite. Crapaturile acelea pe lung, verticale, au reaparut.
Exista posibilitatea ca vopseaua sa fie problema?
Mentionez ca tura a doua de vopsea, cea de dupa reparatii este din alt lot, cumparata extra la o saptamana dupa, aceasi nuanta de pe paletar.
Care ar putea fi explicatia?
Multumesc anticipat.

#1636
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
poate sa fie vopseaua...poti sa dai jos si sa incerci cu altceva..asta daca mai ai rabdarea necesaraPosted Image

#1637
AgentCupcake

AgentCupcake

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.11.2021
Multumesc pt raspuns.
Pur si simplu nu stiu ce sa mai cred, este deja a mia oara cand se repara in anumite zone, reparatiile repet, sunt facute dupa cum urmeaza, indepartat stratul afectat, reparat cu glet gata preparat saint gobain, lasat sa se usuce complet, smirgheluit sau cum se numeste procedeul, data amorsa, lasat sa se usuce, aplicat strat de lavabila.
Dupa 48 de ore incep sa apara striatii dupa care incepe si se crapa random, nu toata suprafata reparata.
In alte locuri pur si simplu vopseaua incepe sa "infloreasca".
Este cred ca prea tarziu sa incerc alta vopsea, avand in vedere ca este cumparata toata vopseaua necesara, colorata dupa paletar, plus ca vin si sarbatorile...
Am intrebat mai multe persoane(inclusiv cei de la raionul vopsea) despre fenomenul in cauza, toti mi-au spus ca nu isi explica si nu imi pot da un raspuns.
Atasez cateva poze cu ce s-a intamplat intre timp, in unele zone a fost re-reparat si re-vopsit. Efectele sunt cele pe care le vedeti mai jos.

[ https://i.imgur.com/WFH8WJs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/9fOJ35Q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/ajLCFEA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/8mtPSYg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1638
53rg1u

53rg1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.08.2007
Am si eu o intrebare. Pentru finisat peretii unui apartament dintr-un bloc vechi facut din prefabricate (1986) se da jos tencuiala pana la placa de beton? Sau doar se slefuieste si se da cu glet?
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate