Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Discutii intre oameni pe care ii intereseaza ce asculta

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,131
  • Înscris: 10.04.2006
Gica Petrescu - Du-ma acasa, mai tramvai :P

#74
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
P.S : Sunt fan Orff si Bizet - vorbeam la modul general cu behaiala (ma refeream in special la muzica romaneasca si la pop-dance in general)

#75
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostGreuHip, on Aug 29 2006, 17:48, said:

de fapt cine poate eticheta care este muzica BUNA ?
Pink Floyd - The Dark Side of the Moon ... uite asta e muzica buna ...

cine o eticheteaza asa?

wikipedia.org said:

The Dark Side of the Moon is one of the best-selling albums of all time worldwide, and the 20th-best-selling album in the United States. It peaked at #1 on The Billboard 200. Though it held the #1 spot for only one week, it spent a record total of 741 consecutive weeks (over 14 years) on that list.

http://en.wikipedia....ide_of_the_moon

ce zici ? destul ?

#76
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hai sa-ti explic : Cand cineva pune suflet in ceea ce face, si mai ales munca => arta, unde incadram si muzica BUNA. Un muzician adevarat trebuie sa cunoasca notiuni de teorie muzicala si trebuie sa aiba o cultura muzicala. Uneori mai apar si carisma si alte elemente...

Dar cand o retardata de 20 de ani, aka Cream scoate o piesa copiata si baga in loc de refren "Ram pam..paribiribi...ram pam", indiferent daca tu cazi in fund dupa genul asta de gunoaie, muzica ei nu va intra niciodata la categoria muzica buna. Muzica buna nu se uita dupa o luna ;)

#77
RaInInGmaN`

RaInInGmaN`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 09.10.2005
that's what i'm talkin' about! :D

#78
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,131
  • Înscris: 10.04.2006

View Postshobi, on Sep 11 2006, 21:20, said:

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon ... uite asta e muzica buna ...

cine o eticheteaza asa?
http://en.wikipedia....ide_of_the_moon

ce zici ? destul ?

Nu . Si B. Spears si Aguilera au fost in top Bilboard . So what? Le numesti muzica buna ? :huh:

#79
RaInInGmaN`

RaInInGmaN`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 09.10.2005

View PostNenea Zap, on Sep 14 2006, 19:43, said:

Nu . Si B. Spears si Aguilera au fost in top Bilboard . So what? Le numesti muzica buna ? :huh:
da...dar P.F. nu te zgarie pe timpane :D

#80
safa

safa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.10.2006
In mod sigur Elvis Presley inseamna muzica buna  :kisstogether:

#81
Drakonius

Drakonius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.09.2007
eu personal ascult rock si metal. dupa parerea mea acest tip de muzica incearca sa transmita un mesaj fanilor si versurile chiar au un sens, nu ca anumite formatii care isi cuceresc fani prin melodii de 4 minute in care asa-zisul cantaret canta 20 de secunde 6 versuri complet fara sens. ma refer la morandi...va invit sa ascultati afrika daca nu ma credeti si cronometrati timpul alocat pentru vocile grupului. ma scuzati daca parasesc subiectul topicului, dar mi se pare rilevant sa fac un exemplu. ma doare faptul ca tineri din ziua de azi se regasesc in muzica ca manele sau morandi, care au versuri absolut fara sens.

#82
ask4jack

ask4jack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2007
E asa de relativa chestia asta cu muzica buna...Mie personal imi plac o gramada de genuri...Piesa trebuie sa imi spuna ceva si incerc sa nu o judec in functie de cat de mult imi place in mod normal artistul...le acord tuturor o sansa. ACDC, Rolling Stones, Aerosmith, Phoenix, Nicu Alifantis, Deep Purple, The Cranberries, Queen, etc....asta e PT MINE muzica buna. Dar nu cred ca eu (sau oricare dintre noi) reprezint un etalon in materie de muzica buna. Nici faptul ca o melodie sau un artist are succes la public nu e o chestie extraordinar de relevanta daca stai sa te gandesti. Manelele ( :death: ) au foarte mare succes pe la noi si totusi asta nu le face muzica buna...dar, din pacate, nici rea. Nu poti sa afirmi ca cutare piesa face parte din muzica buna sau nu. Adica poti, ca nu te doare gura, dar o faci degeaba atata timp cat exista un numar mare de oameni care considera piesa respectiva un adevarat hit. Nu o sa le schimbi parerea veci...so why bother?

#83
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,902
  • Înscris: 28.11.2006
@ask4jack, ai perfecta dreptate, dar asta n-o sa opreasca aceste discutii, si nici nu e bine sa se opreasca. Ar trebui insa sa mai terminam cu orgoliul si aroganta care ne ccaracterizeaza pe multi atunci cand spunem ca nimai ce ne place noua este muzica de calitate. Si eu ascult muzica din mai multe genuri, dar de regula ma orientez mai mult catre piese, nu catre artisti. Am citit insa multe discutii pe forum in care unii useri improasca cu laturi pe cei care nu asculta acelasi gen de muzica. Asta dovedeste o gandire ingusta, fie ca e vorba de rockeri, houseri (nu stiu daca asa se cheama) sau manelisti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate