Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Cardurile Cobranded - MARE ATENTIE

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Rebelul

Rebelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.09.2006

View Postgabip, on Sep 19 2006, 23:03, said:

Io zic sa lasi ridicarea in slavi ca miroase a reclama. Nu suport reclama mincinoasa. Adica e lapte si miere la prima vedere dar... (vezi reclama in 3 culori a Raiffeisenului). Ideea e clara. E prezentat sub forma de card de fidelitate, dar e de fapt un card de credit si nu exista carduri fara comisioane de administrare. Oricum, trebuie sa se semneze un act aditional. Stiu pe cineva mai in varsta care a primit asa ceva. Din pacate a si semnat. Sigur, faptul ca nu e la curent cu conditiile si comisioanele, nu il scuza, dar probabil ca aceasta campanie agresiva (un soi de spam) e menita tocmai pentru cei care nu sunt harjaiti in lupta cu samsarii.. asta, bancile. :P

Nu am ridicat in slavi, ci doar am citit brosura alaturata cardului, in care chiar sunt prezentate comisioanele a caror comentariu tine de subiectivism. Spamul inseamna ceva cu care nu esti de acord, dar sunt convins ca orice banca, pt ca vorbim despre institutii ale caror job este sa faca bani nu caritate, au o hartie semnata, o casuta bifata, cu care sa se acopere din punct de vedere legal. Si faptul ca omul (eu, tu, oricare) nu citeste ce semnaeaza, dar dupaia striga in gura mare...  ca sa il stie si restul lumii cat este el de "...nedreptatit", imi pare penibil pentru anul 2006  :w00t:
Spre exemplu tu ai citit, la fel si eu, si ai vazut partile bune si rele de la BRD, Raiffeisen, si altii... si ai luat o decizie....   B)
Nu poti invinui o institutie ca nu ai inteles sau nu ai vazut, atata timp cat are scris negru pe alb niste conditii, peste care tu ai semnat. Daca nu le are scrise, sau daca le modifica fara sa te anunte.... atunci este o mare problema.....  
Sunt multe probleme, in acest sistem, si singura sansa este sa fie reglementate cat mai corect pentru cetatzean de cei abilitati, si platiti de noi.... Sunt de acord ca este aberanta si situatia in care esti raportat in Birou cu un comision, sau o dobanda de care nu stiai pt ca nu te-a notificat nimeni....

Din pacate a venit vremea in care ignoranta, incultura, necunoasterea costa..... si poate ca Romania va scapa de ele.... doar atunci cand vor durea...... :death:





View PostPetruta, on Sep 19 2006, 23:53, said:

Salut,
si eu am primit ieri un astfel de card -"Cardulescu", si pe plic, in stanga sus, scrie Cetelem....
am avut un credit Credisson la un PC, pe care l-am lichidat acum aproape 2 ani, deci in momentul de fata nu am nimic in curs cu ei - mi se pare stupid sa cer un card fara sa-l cer; cica imi va veni si PIN-ul, apoi il pot activa .....nu-mi place ca au dobanda mare -25%/an, si comisioane enorme, fata de alte banci: 30.000 lei v /luna pentru extras, 200.000 pe an de administrare, asta face 560.000 pe an .....si mai ales, neavand bancomate proprii, comisionul de extragere este 2%+25.000, ceea ce iar mi se pare mult prea mult fata de ..normal; ce facem in aceste conditii ? - Daniela

Ce faci daca nu iti place o anumita mancare? Nu mananci....... :D
Sau daca esti chiar infometata....???? ... pui niste sare .... piper.... si mananci cat iti trebuie....

View Postovidius max, on Sep 19 2006, 15:19, said:

Are si sotia mea un nenorocit de credit la  :puke:  de la ERS. La un moment dat a primit si ea un card (Cyrrus sau ceva de genul) fara ca bineinteles sa-l fi solicitat. I-am zis sa nu se atinga de el sub amenintarea  :death: Este posibil ca si ala sa se fi incarcat de comisioane neplatite?  :w00t: Unde as putea verifica asta? Si cum pot sa-l anulez?  :worthy:

In mod normal doar daca il folosesti vei avea de platit..... dar poti verifica la numerele inscrise pe spatele acelui card, sau pe brosurile si instructiunile care il insotzesc.

ERS-ul avea multe comisioane si mai ales penalizari ascunse, dar cu noua lege au inceput sa le si afiseze. Deci daca vei citi cu atentie probabil vei afla si raspunsurile. Daca sotia nu poate rezista tentatiei de a avea cardul fara sa-l foloseasca, se pote folosi orice foarfeca din gospodarie... pentru a scapa de ispita..... :D

#20
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003
Eu am ceva cu stilul asta de reclama. Am si zis ca nu absolva pe nimeni de raspundere faptul ca nu se citeste tot contractul. Dar sunt suficienti oameni simpli, care au o anumita varsta si fac mai greu legaturile intre "stelute". Nu sunt prosti, ci doar.. din alte vremuri. Iar unii profita de asta. In rest, eu am mai multe carduri de credit si nu m-ar deranja sa mai am cateva, pentru orice eventualitate.

#21
dandelabrasov

dandelabrasov

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2006

View Postspare-me, on Aug 29 2006, 10:32, said:

pai asta spuneam si eu. in mod normal asta poate fi incadrata de un avocat bun chiar si la extorcare.
din moment ce era scris pe undeva cu litere mieroase, atunci nu mai e valabil. nu cred totusi ca el personal poate sa ii bage undeva, dar, un avocat bun ar putea sa ii sperie putin.

:coolspeak: foarte tare faza cu avocatu'. Mai lasa filmele la o parte.

#22
Rebelul

Rebelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.09.2006

View Postdandelabrasov, on Sep 21 2006, 10:18, said:

:coolspeak: foarte tare faza cu avocatu'. Mai lasa filmele la o parte.

Nu intotdeauna cei simplii sau batrani au probleme cu bancile.
De obicei, cei cu probleme sunt cei care se cred mai destepti decat o banca, si care interpreteaza conditiile cam cum le-ar placea lor sa fie.... B)
Banca face BANI nu caritate... asta trebuie sa inteleaga toata lumea...
Cine are bani, are si juristi si avocati mult mai destepti, mai bine pregatiti si cu infinit mai multa experienta decat vecinu' avocatu' ....  sau Ally McBeal.....

#23
bedy

bedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.10.2005
Salut ! Daca este cineva care a facut descoperire de pe cardul " cardulescu " (Cetelem ), unde plateste suma minima lunara  ? Multumesc !

#24
maxu08

maxu08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.10.2006
[quote name='bedy' date='Nov 10 2006, 20:32' post='2089746']
Salut ! Daca este cineva care a facut descoperire de pe cardul " cardulescu " (Cetelem ), unde plateste suma minima lunara  ? Multumesc !

Am si eu contract de credit cu credisson / cetelem si am observat ca nici unul din voi nu a citit actul. Undeva in finalul conditiilor de creditare se spune ca Imprumutatul este OK cu faptul de primi un card de credit fara ca acest lucru SA OBLIGE CLIENTUL  la comisione / rate sau altceva. Din aceasta cauze cardul trebuie ACTIVAT deoarece in caz contrar acesta nu este activ deci nu exista NIMIC de plata.
Nu este un card de credit in sensul celui bancar deoarece nu se fac depozite deci nu ESTE NEVOIE DE CONTURI BANCARE ptr a functiona. Mai cititi contractele oameni buni inainte sa platiti avocati. Nu de altceva da' si eu sunt avocat si stiu ce onorarii se iau si ce sanse exista la un proces.

#25
Rebelul

Rebelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.09.2006

View Postbedy, on Nov 10 2006, 22:32, said:

Salut ! Daca este cineva care a facut descoperire de pe cardul " cardulescu " (Cetelem ), unde plateste suma minima lunara  ? Multumesc !


Pe spatele cardului trebuie sa fie o adresa de web. Incearca acolo....  :nonobad:

#26
Rebelul

Rebelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.09.2006

View Postdandelabrasov, on Sep 21 2006, 11:18, said:

:coolspeak: foarte tare faza cu avocatu'. Mai lasa filmele la o parte.


Fara sa fiu rautacios, sau tendentios.... am ajuns la concluzia ca majoritatea oamenilor din ziua de azi stiu doar sa scrie.... nu sa si citeasca..... :worthy:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate