Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1891
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

View Postplimbaretul, on 30 septembrie 2016 - 21:35, said:

inseamna ca rowenta sunt peste miele in acest caz imtrucat nu au nevoie de perie motorizata. logic. idem si la zgomot unde gasesti modele de la bosch made in germany si rowenta made in france mai silentioase decât miele. qed.

Salut. Daca citeai ce am scris mai devreme nu mai stateai cu demonstratia ta matematica din 2 cifre si 3 vesti de la necunoscuti.

Eu am fost personal in Carrefour vitantis si am pus unul langa altul ilun rowenta de 68db si un miele c3. Miele e mai putin zgomotos. Doar aspiratorul fara furtun. De aici tragi ce concluzii vrei.

#1892
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
culmea. si eu am facut acelasi lucru. doar ca row era mai silentios. e adevarat ca am fost totusi in MediaGalaxy. Chiar vorbesc serios.

#1893
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Nu ca nu ar conta, dar totusi sa cumperi un aspirator dupa criteriul primordial al zgomotului, mi se pare ca puneti caruta inaintea cailor...

#1894
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E doar o discuție filozofica în lipsa de altceva. Dezavantajul major rowenta e ca e aproape inexistenta în review-uri. Trebuie sa iei un leap of fate ca sa cumperi unul.

#1895
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Salutare la toata lumea.
Se pare ca 2016 este pentru mine anul in care imi schimb electrocasnicele din casa. Dupa ce am avut probleme cu combina frigorifica si intr-un final am reusit cu mari sacrificii financiare sa achizitionez un Samsung RB37....., acum m-a lasat aspiratorul - un LG fara sac care mi-a alergat praful prin casa timp de 5 ani.
Lecturand pe aici ultimele pagini, tot nu am reusit sa imi fac o idee in ceea ce priveste achizitia aspiratorului tinand cont ca mai mult de max 600 lei nu pot da.
Asadar m-am oprit la acest model de aspirator cu sac Philips Performer Expert FC8722/09. Da, cu sac, sunt satul de curatatea cutiei de praf + 'nspe filtre care dupa un timp se duc dracu'!
De Miele & Dayson nu se poate aduce vorba ca depasesc cu mult bugetul, tinand cont ca am plecat de la 3-400lei pana am ajuns la 600lei.
Multumesc!

#1896
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Cei 600lei sunt problematici...
Sunt peste suma medie pt un aparat "budget", fara pretenții, gama in care mai toate sunt la fel dpdv al calității, dar sub gama unde incep cele de calitate mai bună.
Deci recomandarea mea ar fi sa te uiti la unil cat mai ușor de manevrat, silentios, dar cu sac cat mai bun (de unică folosință). Nu lua niciodată saci no-name.
De ce nu cauți totuși o oferta specială, cum e acel Miele C3, de care se vorbea puțin mai înainte?
Nu o să-ți pară rău...
Baftă!

#1897
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Dupa Miele C3 la 600lei m-am uitat, nu mai gasesti, ca de altfel acum il aveam in casa.
Philips-ul indicat are Clasa A la praf, sac s-bag cu autosigilare la inlocuire si in functie de accesorile incluse in pachet pretul acestuia ajunge si la 1200 lei. De saci no name nu se pune problema ca 4 saci la 35 de lei nu e un capat de lume. Youtube-ul e plin de filmulete  cu acest model de aspirator, insa majoritatea facute de bloggeri - deci marketing pozitiv la toate capitolele. Ma gandeam sa il comand si in cazul in care nu se ridica la asteparile mele, sa ii dau retur.
Mai caut...

#1898
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postnonyhaha, on 03 octombrie 2016 - 15:37, said:

Salut. Daca citeai ce am scris mai devreme nu mai stateai cu demonstratia ta matematica din 2 cifre si 3 vesti de la necunoscuti.

Eu am fost personal in Carrefour vitantis si am pus unul langa altul ilun rowenta de 68db si un miele c3. Miele e mai putin zgomotos. Doar aspiratorul fara furtun. De aici tragi ce concluzii vrei.
Tu pana la urma cat ai dat pe aspirator?

#1899
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 23.01.2015
La 600 lei merita aspiratorul MIELE C3 Cat&Dog Power Line daca nu detin animale? Sau sa merg pe ceva de la philips?

#1900
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Par lași si tu nu numai animalele. E drept că îl aspiri si cu o jucărie mai ieftină.
E greu de judecat așa simplu dacă merită sau nu. Depinde la ce îl folosești. La banii ăștia ar merita pentru garanția de 10 ani, dacă mai e valabilă, deși nu este nici asta o necesitate așa de mare. Philips-ul meu merge încă de mai bine de 5 ani și mai curând o să îl schimbi ca e uzat moral decât fizic.

#1901
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Pacat sa-l schimbi daca este uzat doar moral insa isi face treaba bine.
Stiam totusi ca Philips-urile nu sunt asa reusite.

#1902
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

View Postpustiu_22, on 04 octombrie 2016 - 10:29, said:

Salutare la toata lumea.
Se pare ca 2016 este pentru mine anul in care imi schimb electrocasnicele din casa. Dupa ce am avut probleme cu combina frigorifica si intr-un final am reusit cu mari sacrificii financiare sa achizitionez un Samsung RB37....., acum m-a lasat aspiratorul - un LG fara sac care mi-a alergat praful prin casa timp de 5 ani.
Lecturand pe aici ultimele pagini, tot nu am reusit sa imi fac o idee in ceea ce priveste achizitia aspiratorului tinand cont ca mai mult de max 600 lei nu pot da.
Asadar m-am oprit la acest model de aspirator cu sac Philips Performer Expert FC8722/09. Da, cu sac, sunt satul de curatatea cutiei de praf + 'nspe filtre care dupa un timp se duc dracu'!
De Miele & Dayson nu se poate aduce vorba ca depasesc cu mult bugetul, tinand cont ca am plecat de la 3-400lei pana am ajuns la 600lei.
Multumesc!

Salut. Vezi ca valoarea reala e mult mai jos la acel aspirator. Acum cateva saptamani ma uitam si eu la el. Era la oferta la emag cu 350 lei. L-a cumparat un prieten al meu.

View PostDIVX2006, on 04 octombrie 2016 - 14:58, said:


Tu pana la urma cat ai dat pe aspirator?

Salut. Eu am sunat la 3 magazine carrefour in bucuresti si toate au avut aspiratoare miele la 799 lei diverse modele.
Singurii care mai aveau in stoc erau la Vitantis. Am cumparat de acolo.

View PostDIVX2006, on 05 octombrie 2016 - 08:05, said:

Pacat sa-l schimbi daca este uzat doar moral insa isi face treaba bine.
Stiam totusi ca Philips-urile nu sunt asa reusite.

Si eu sunt de parere ca ar trebui cumparat un electrocasnic de la o firma care are istorie in domeniu. Este la fel peste tot. In orice domeniu. Electrocasnice, automobile? Oriunde te uiti fiecare firma face de toate. Toate proaste.

Daca tot dai ceva bani pe un produs, cauta reviewuri reale de la cumparatori. O sursa foarte buna este amazon.

Pe emag nu sunt publicate toate commenturile urltilizatorilor. Eu am dorit sa avertizez lumea cu privire la aspiratoarele kertec facute in romania care nu au acoperire post vanzare.

#1903
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View PostDIVX2006, on 05 octombrie 2016 - 08:05, said:

Pacat sa-l schimbi daca este uzat doar moral insa isi face treaba bine.
Stiam totusi ca Philips-urile nu sunt asa reusite.
Pana acum nu am avut probleme. Are putere mare de aspirație: 450w.

#1904
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Tin sa mentionez ca aspiratorul redus la 350 lei era un philips performer compact. Nu expert.

#1905
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postnonyhaha, on 05 octombrie 2016 - 08:59, said:

....
Salut. Eu am sunat la 3 magazine carrefour in bucuresti si toate au avut aspiratoare miele la 799 lei diverse modele.
Singurii care mai aveau in stoc erau la Vitantis. Am cumparat de acolo.
....

L-ai luat bine. Eu am vazut pe net ca este pretul neredus undeva la 1400 lei.

#1906
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

View Postnonyhaha, on 26 septembrie 2016 - 16:35, said:

In rest, din ce am mai cautat, in caz ca nu gasesc Miele, raman sa aleg intre:
Rowenta RO6331 750W, 4xA clase de curatare/consum, 68 dB, 3,5l sac ~665 lei
Bosch BGL4SIL69W, 700W, clasa C la covoare, 69dB, 4l sac hartie, cica made in Germany. ~610 lei
Miele C3 799 lei la Carrefour.

Mega reduceri la emag. Cica 35 % la aspiratoare rowenta. Dau sa ma uit la aspiratorul pe care doream sa il achizitionez cu cateva zile in urma... Ce sa vezi? Reducere 2 LEI!!!

Edited by nonyhaha, 05 October 2016 - 13:00.


#1907
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
O fi bun...

#1908
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In halul asta s-au bagat astia cu reglementarile europene la aspiratoare de acum sunt de 700W? Am inteles ca se baga tare in ele ca nu sunt economice.
Eu am un http://www.emag.ro/a...e/pd/E1NJ7BBBM/
L-am prins la reducere la vremea lui acum vreo 4 ani la 300 de lei in loc de 600.
Ce am invatat?
1. Un aspirator nu e niciodata prea puternic...cel putin la banii astia. 700w mi se pare super putin fata de 1400-1800W cat au aspiratoarele obisnuite. Tinand cont ca sta in priza 10 minute pe saptamana chiar nu are rost sa fie economic.
2. E o tampenie totala sa mai iei aspirator cu sac.
3. E bine sa aiba recipientul de colectare a prafului cat mai mare, in cazul meu cu 3 litri il curat din an in paste.
4. Chestia cu stricatul e relativa. Eu ii inlocuiesc cele 2 filtre din cand in cand. O singura data mi s-a aprins beculetul rosu necesitand obligatoriu curatat/inlocuit filtru dupa care si-a revenit.
Oricum ia o firma cunoscuta la electrocasnice sa stii de unde sa comanzi filtre pt el. Filtrele trebuie schimbate. Teoria spune ca cel HEPA se schimba la 6 luni...
Asta pare un urmas modern dar mai putin dotat al aspiratorului meu, miniaturizat as spune.
http://www.emag.ro/a...y/pd/DP4GK2BBM/
Nu stiu cum e cu filtrarea prin apa dar asta pare foarte fain
http://www.emag.ro/a...2/pd/D0JWLMBBM/
Puternic, 2.5 litri stocare dar nu stiu daca e fara sac.

Edited by SpeedDemon, 05 October 2016 - 19:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate