Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

NOKIA BLUETOOTH GPS LD-3W si LD4W

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#19
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postsorente, on Dec 19 2006, 12:49, said:

Sunt sigur ca pe site-ul nokia telefonul 6230i era trecut ca fiind compatibil cu dispozitivul GPS LD-3W, m-am uitat azi, si 6230i nu mai era trecut :w00t: Nici daca intru la pagina telefonului, nu mai apare vreun dispozitiv GPS in lista de accesorii compatibile cu telefonul.
De pe pagina nokia am aflat de acest dispozitiv si am intrat apoi pe softpedia si am scris cele 2 posturi anterioare pe acest topic.
Curios lucru, nu mai e compatibil?!?

da este trecut. intrebarea era daca gps-ul asta ar fi compatibil si cu samsung d600(e)? si daca poate sa-mi explice si mie careva cum functioneaza gps-ul asta. (sa descrie in amanunt o operatiune de utilizare de la a la z - cum conectezi telefonul, cum bagi hartile in gps, cum dai comenzi, cum primesti raspunsul verbal/scris etc)

ms mult. :)

#20
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006
ar fi foarte interesant o descriere amanuntita.

#21
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
interesant dar inutil :)

1. poti conecta gps-ul la telefon, daca telefonul are bluetooth.
2. nu poti folosi la nimic gps-ul, daca pe telefon nu poti instala un soft de navigatie, sau macar un soft care sa-ti afiseze pozitia.

sistemul de navigare e format dintr-o parte hardware si o parte software. nu mai lungesc explicatia ca imi aduc aminte de "cosorul lui moceanu" din "cel mai iubit dintre pamanteni". tie iti trebuie un soft care sa ruleze pe telefonul tau.

#22
The JiM

The JiM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.11.2005
am un telefon cu symbian compatibil cu route 66 mobile 7 / tom tom 6. ce sa fac? sa iau un receptor bluetooth nokia ld-3w, sau sa mai strang bani si sa iau un pda cu gps + igo 2006?
in general o sa-l folosesc in masina, in bucuresti. hartile de pe route 66/tom tom 6 sunt suficient de detaliate pentru a ma putea descurca in bucuresti? dar daca sa zicem ajung in constanta. ma poate scoate pe drumul spre statiuni, de ex.?

#23
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
cu route 66 te descurci in bucuresti. cu tomtom mai greu.

daca vrei neaparat gps acum, poti sa-ti iei gps-ul nokia, il folosesti cu telefonul pana strangi bani si dupa aceea iti cumperi un pda fara gps si il folosesti cu gps-ul nokia.

#24
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Am lamurit faza cu siteul nokia. Pe .ro nu apare 6230i ca fiind compatibil cu LD-3W, iar pe .com este. Deci compatibilitatea telefonului ramane cu un semn de intrebare. Daca este compatibil, atunci inseamna ca trebuie sa existe o aplicatie jar care sa mearga cu GPS-ul. In sales package chiar nu e nici o aplicatie, nimic? :huh:

Edited by sorente, 23 December 2006 - 11:27.


#25
The JiM

The JiM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.11.2005

View Postbluehunt, on Dec 21 2006, 20:14, said:

cu route 66 te descurci in bucuresti. cu tomtom mai greu.

daca vrei neaparat gps acum, poti sa-ti iei gps-ul nokia, il folosesti cu telefonul pana strangi bani si dupa aceea iti cumperi un pda fara gps si il folosesti cu gps-ul nokia.


ok, mersi pt raspuns  :coolspeak:

#26
sandibad

sandibad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.11.2004
In sales package nu este nici o aplicatie, intr-adevar. si nici nu vad cum ar fi avand in vedere doua considerente:
- pretul (70-80 euro)
- aparatul in sine care se poate conecta la deviceuri cu OS-uri diferite: de la Symbian la Windows Mobile

Asa cum a spus bluehunt, aparatul in sine este o "piesa" si atata tot; vad ca multi il confunda cu un device in sine.

LD acesta este un receiver de semnal de la sateliti si atata tot.

Ce va pot spune la cateva luni de la cumparare este ca este foarte bun, cu un timp bun de achizitie a satelitilor si cu o stabilitate pe semnal buna.

Printre altele, am testat acum 1 saptamana un Garmin C510 Deluxe Edition. Timpul de achizitie a satelitilor la rece era de numai 20 de secunde si cu o stabilitate pe semnal extraordinara ....

PS: Si apropos de intrebarea de mai sus cu ..."daca te anunta cand o cotesti ..." nu este asta sarcina receiverului ci a softului instalat pe un ALT device.. asa cm a precizat si bluehunt...

Edited by sandibad, 28 December 2006 - 08:44.


#27
octavtop2003

octavtop2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.01.2006
vreau sa cumpar un NOKIA BLUETOOTH GPS LD-3W si nu stiu de unde sa iau.email:[email protected](banii jos)

#28
octavtop2003

octavtop2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.01.2006
am reusit sa gasesc la internity la pret bun dar cum fac cu Mobile 7 S60 V2/3 [Kit] .Ceva sfaturi
Ma intereseaza sa cumparde fapt - Cartelă de memorie (128 MB DV RS-MMC Mobile) + adaptor (MMC) - Software de navigație, harta geografică și manualul de utilizare (CD) de la Mobile 7 S60 V2/3 si chiar nu stiu preturi.

Edited by octavtop2003, 30 December 2006 - 05:22.


#29
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
e greu tare sa intri pe site-ul oficial si sa dai click pe linkul "Magazin", nu ?

#30
sandibad

sandibad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.11.2004
Pentru octavpop:

Nu stiu ce vrei sa faci cu un card de 128 de mb ... In functie de aplicatie, harta care sa cuprinda Romania intra fie pe 9 Mb fie pe vreo 250 - 300 ...

Daca mai calatoresti pe undeva pe afara ... sare de 1 Gb ...

Cat despre Route 66 Mobile cauta pe softpedia... Oricum au harti mari... iar cea pt Romania - dupa parerea mea - nu e grozava.

Personal prefer, Igo 2006. (dar e numai pentru Windows Mobile)

#31
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
va rog frumos lamuriti-ma si pe mine:

1.cumpar un pocket pc sau mobil cu bluetooth
2.caut un gprs compatibil cu modelul, pret in jur de 100 euro
3.cumpar soft navigare ptr primul
4.cumpar harti ptr al doilea

acesta e algoritmul de a avea un sistem gprs complet in masina?

#32
pinkhelmet

pinkhelmet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.02.2006
The Global Positioning System (GPS) is a satellite-based navigation system made up of a network of 24 satellites placed into orbit by the U.S. Department of Defense. GPS was originally intended for military applications, but in the 1980s, the government made the system available for civilian use. GPS works in any weather conditions, anywhere in the world, 24 hours a day. There are no subscription fees or setup charges to use GPS.
The GPRS short for General Packet Radio Service, a standard for wireless communications which runs at speeds up to 115 kilobits per second, compared with current GSM (Global System for Mobile Communications) systems' 9.6 kilobits.  GPRS, which supports a wide range of bandwidths, is an efficient use of limited bandwidth and is particularly suited for sending and receiving small bursts of data, such as e-mail and Web browsing, as well as large volumes of data.
hartile trebuie sa fie pt. programul (softul) respectiv altfel vei avea doua jumatati de soft nefunctionale.

#33
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
multumesc!
hartile nu vin odata cu softul? care ar fi variantele de soft mai bunicel si cu ce harti?

#34
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006
Deci....am un nokia 6233...Partea hardware ar merge cu nokia 6233...dar partea software pauza....
Ce soft ar merge pe nokia 6233 sa poata fi sincronizat cu receptorul GPS ld-3w?

#35
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004

View PostNicanor, on Jan 3 2007, 09:24, said:

va rog frumos lamuriti-ma si pe mine:

1.cumpar un pocket pc sau mobil cu bluetooth
2.caut un gprs compatibil cu modelul, pret in jur de 100 euro
3.cumpar soft navigare ptr primul
4.cumpar harti ptr al doilea

acesta e algoritmul de a avea un sistem gprs complet in masina?

1. cumperi pocket pc sau telefon (de preferat pocket pc)
2. cumperi un GPS cu bluetooth
3. cumperi un soft de navigatie (care include si harta/harti) care sa ruleze pe pocket pc/telefon.

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
roger. tnx a lot.
ce pocket pc sa imi iau? din cele intalnite pe topice am vazut ipaq, asus si fujitsu-siemens. cred as vrea unul mai bunut de pret mediu nu cel mai ieftin, multumiri anticipate...:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate