Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Dacii si Romanii vorbeau o limba asemanatoare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9993 replies to this topic

#217
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postsoka norman, on Oct 20 2006, 08:44, said:

chiar ezista o dava in albania,iar unii lingvisti vad albaneza ca o daco-moesica.

check this out
Cei mai mulți lingviști, între ei toți cei albanezi, consideră că albaneza este continuatoare ilirei. Ilira nu este limbă tracică. Există o dipută întreagă în jurul caracterului acesteia: unii consideră că este limbă satem, alții că este centum. Se pare că este rudă apropiată cu câteva limbi italice (dar de origine balcanică), ca veneta din nord și messapica din sud.


Lăsând la o parte discuția etimologică, făcută oarecum fără argumente (nu există un set de cuvinte care să poată fi dedus univoc dintr-un substrat anume), indo-europeniștii consideră albaneza, pe bună dreptate, drept limbă ie izolată. Nu par să existe apropieri mai mari între ea și vreunul din celelalte grupuri indo-europene. Singurele paralele strânse care se pot face sunt cele cu substratul românei. .....

Părerea mea (de fapt a lui Vladimir Georgiev) este că albaneza este continuatoare daco-moesienei, probabil pe un teren cu puternice influențe celtice, așa cum era Dardania antică. Incep sa se adune materiale pentru această ipoteză.


Știi cum zice mama lui Ștefan cel Mare "dacă ești tu acela, nu-ți sunt mumă eu". Dacă ilirii sunt aceia pe care îi știm, pirați adriatici (albaneza are neologisme pentru termeni maritimi) cu limbă messapică (limbă kentum, albaneza nu este kentum), atunci nu sunt strămoșii albanezilor. Dacă îi numim "iliri" sau "traci" pe strămoșii albanezilor și pe nimeni alții  atunci sigur strămoșii albanezilor sunt ilirii sau traciii.

Edited by Diogene, 20 October 2006 - 09:31.


#218
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDiogene, on Oct 20 2006, 10:27, said:

Știi cum zice mama lui Ștefan cel Mare "dacă ești tu acela, nu-ți sunt mumă eu". Dacă ilirii sunt aceia pe care îi știm, pirați adriatici (albaneza are neologisme pentru termeni maritimi) cu limbă messapică (limbă kentum, albaneza nu este kentum), atunci nu sunt strămoșii albanezilor. Dacă îi numim "iliri" sau "traci" pe strămoșii albanezilor și pe nimeni alții  atunci sigur strămoșii albanezilor sunt ilirii sau traciii.
Mama lui Ștefan cel Mare făcea atac de cord dacă ar fi aflat teoria aia la moda in topicul despre originea românilor, cu dacii liberi plecati la plimbare prin muntii pindului care ar fi revenit românizati, cu cățel și cu purcel, exact de unde plecase cu cateva sute de ani mai devreme.

Albaneza este un idiom cu mai multe straturi.

Cel mai vechi strat pare cel iliric.
Vine apoi stratul influentelor romanice foarte vechi
Peste ele avem influente tracice relativ tarzii, sec III-V
Ultimul strat aparte ca unul de influente proto-românesti, ca rezultat al apropierii dintre proto-albanezi si ramura sudica a românilor, aromânii.
La toate astea se adauga influentele moderne, in mare parte de sorgine italica.

#219
plinul cel tanra

plinul cel tanra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 19.07.2006

View Postk33, on Oct 20 2006, 10:41, said:

Mama lui Ștefan cel Mare făcea atac de cord dacă ar fi aflat teoria aia la moda in topicul despre originea românilor, cu dacii liberi plecati la plimbare prin muntii pindului care ar fi revenit românizati, cu cățel și cu purcel, exact de unde plecase cu cateva sute de ani mai devreme.

Cred ca nici nu i-ar fi pasat presupunand ca ar fi priceput suficient de clar cine erau dacii.

#220
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postk33, on Oct 20 2006, 11:41, said:

Mama lui Ștefan cel Mare făcea atac de cord dacă ar fi aflat teoria aia la moda in topicul despre originea românilor, cu dacii liberi plecati la plimbare prin muntii pindului care ar fi revenit românizati, cu cățel și cu purcel, exact de unde plecase cu cateva sute de ani mai devreme.


Este a suta  sau a "ceata" ("centa") oară când îți explic că nu am în vedere migrațiile dacilor peste Dunăre spre sud, și nici nu mă interesează. Eu am zis că românii sunt daci latinizați din bazinele Dravus-Savus-Magnus respectiv Timacus-Oescus (îți lasă ție plăcea să afli numele contemporane ale acestor râuri). Mă tot întrebam ce i-a detrminat pe acei daci singi, serdi, tribali, dardani etc să învețe atât de bine latinește. Am zis că una din ipoteze este aceea a unui mozaic de limbi și triburi. Aflu că se poate că chiar jumătate din acea populație să fi fost celți (volcae, walhi). Cum au ajuns acei daci și celți acolo este un subiect prea greu pentru mine.


View Postk33, on Oct 20 2006, 11:41, said:

Albaneza este un idiom cu mai multe straturi.


Așa a fost destinul lor să învețe câte o limbă străină la o sută de de ani. Și din dorința de-a nu uita ce au învățat au păstrat câteva procente din fiecare. Dibaci mai erau ăștia cu limbile străine.

Edited by Diogene, 20 October 2006 - 11:24.


#221
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDiogene, on Oct 20 2006, 12:21, said:

Este a suta  sau a "ceata" ("centa") oară când îți explic că nu am în vedere migrațiile dacilor peste Dunăre spre sud, și nici nu mă interesează. Eu am zis că românii sunt daci latinizați din bazinele Dravus-Savus-Magnus respectiv Timacus-Oescus (îți lasă ție plăcea să afli numele contemporane ale acestor râuri). Mă tot întrebam ce i-a detrminat pe acei daci singi, serdi, tribali, dardani etc să învețe atât de bine latinește. Am zis că una din ipoteze este aceea a unui mozaic de limbi și triburi. Aflu că se poate că chiar jumătate din acea populație să fi fost celți (volcae, walhi). Cum au ajuns acei daci și celți acolo este un subiect prea greu pentru mine.
Triburile din dacia erau cam 100 la numar. Nu cred ca aveau afinitati cu hunii, ostrogotii, gepizii, sarmatii sau avarii. Cred ca dupa Decebal, majoritatea si'au cautat un nou stapân.

Ia chici cine erau stapanii Europei la vremea aia ?

#222
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postk33, on Oct 20 2006, 14:37, said:

Triburile din dacia erau cam 100 la numar. Nu cred ca aveau afinitati cu hunii, ostrogotii, gepizii, sarmatii sau avarii. Cred ca dupa Decebal, majoritatea si'au cautat un nou stapân.

Ia chici cine erau stapanii Europei la vremea aia ?
Simple speculații. Poate răspunzi tu la întrebările:

- de ce nu s-au făcut studii de ansamblu, câte situri arhelogice gote, câte daco-romane, căte sarmate? Date concrete și atât, nu pălăvrăgeală. Am citit cărțile lui Ștefan Oltean și Adrian Bejan, nu prea am văzut astfel de tabele...
- de ce nu s-au făcut studii antropologice pe schelete aici la poarta spre Asia, decât sporadic?
- care sunt tratatele mixte de istorie și arheologie în care se spune cum se face atribuirea etnică daco-romană?

Eu bănuiesc că nu le conveneau rezultatele sau pur și simplu nu aveau ce scrie despre niște ipoteze extrem de riscante. Nu am altă explicație a acestei superficialități.

Edited by Diogene, 20 October 2006 - 14:13.


#223
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postplinul cel tanra, on Oct 20 2006, 10:10, said:

Mi-e teama ca aici are dreptate Ramunc. Asta prima si cea mai veche teorie - Gimbutas - cucerirea de catre pastori razboinici - kurgane, securi de lupta etc. Sustinatorii ei sunt rarisimi astazi printre asa ceva printre arheologi, istorici sau lingvisti.

Cea mai imbratisata teza este cea expusa de ramunc - fermierii din neolitic.

protestez :P
am specificat ca fermierii din neolitic(8000-6000bc) sunt mai vechi decat razboinicii kurganelor(4000-3000bc).arheologic e clar dupa straturile de cenusa ca kurganitii au facut prapad printre fermieri(cucuteni,gumelnita etc).habar n-am ce limba vorbeau acesti kurganiti.
doar ca Ramunc a vorbit ca si cum fermierii ar fi venit din  nordul europei,cand de fapt ei au venit din sud(prin serbia respectiv coasta marii negre).

#224
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Cea mai imbratisata teza este cea expusa de ramunc - fermierii din neolitic.

O sa încerc sa fotocopiez textul respectiv, parca nu era vorba doar de asezarea pasnica ci si de cuceriri.




Quote

Mama lui Ștefan cel Mare făcea atac de cord dacă ar fi aflat teoria aia la moda in topicul despre originea românilor, cu dacii liberi plecati la plimbare prin muntii pindului care ar fi revenit românizati, cu cățel și cu purcel, exact de unde plecase cu cateva sute de ani mai devreme.

Mie acesta nu mi se pare un argument pro-continuitate ci o prejudecata. Oricum, teoria lui Diogene e mai complexa, e vorba de trecerea prin Galitia si invazia dinspre nord a Daciei de catre vlahi. Lucru contrazis total de caracterul limbii rumâne din Moldova si celelalte provincii.




Quote

Albaneza este un idiom cu mai multe straturi.

Cel mai vechi strat pare cel iliric.
Vine apoi stratul influentelor romanice foarte vechi
Peste ele avem influente tracice relativ tarzii, sec III-V
Ultimul strat aparte ca unul de influente proto-românesti, ca rezultat al apropierii dintre proto-albanezi si ramura sudica a românilor, aromânii.
La toate astea se adauga influentele moderne, in mare parte de sorgine italica.

Domnul Sorin Olteanu spune ca albaneza seamana prea mult cu rumâna ca sa poata fi ilira, e mai degraba daco-moesa. Eu cred ca între ilira si daco-moesa era suficienta asemanarea ca sa genereze asemanarea între rumâna si albaneza.

Din ce spui, accept influenta traca asupra albanezei ca ceva destul de sigur.





Quote

Cred ca nici nu i-ar fi pasat presupunand ca ar fi priceput suficient de clar cine erau dacii.

De ce nu? Vedem ce rasist era Galeriu, desi poate nici nu era dac.




Quote

- de ce nu s-au făcut studii de ansamblu, câte situri arhelogice gote, câte daco-romane, căte sarmate? Date concrete și atât, nu pălăvrăgeală. Am citit cărțile lui Ștefan Oltean și Adrian Bejan, nu prea am văzut astfel de tabele...

Nu conteaza numarul ci caracterul durabil al populatiei. Au existat zeci, poate sute de situri gote dar îsi înceteaza toate existenta complet la 376.




Quote


- de ce nu s-au făcut studii antropologice pe schelete aici la poarta spre Asia, decât sporadic?

Fiindca nu exista cercetatori. Abia sunt nuii care spala oasele si le pun în cutii.

A existat o lucrare dedicata scheletelor din epoca bronzului de la Sarata Monteoru, facuta în anii 60 sau 70 (o am).



Quote

- care sunt tratatele mixte de istorie și arheologie în care se spune cum se face atribuirea etnică daco-romană?

Am fotografiat monografiile Bratei si Dulceanca, mai am de lucru la redimensionarea lor (micsoarea ca memorie a fisierelor), le voi pune pe net în 1-2 zile.



Quote


Eu bănuiesc că nu le conveneau rezultatele sau pur și simplu nu aveau ce scrie despre niște ipoteze extrem de riscante. Nu am altă explicație a acestei superficialități.

Rezultatele sunt entuziasmante, v-am dat citate si le-ati respins cu diverse pretexte.



Quote

doar ca Ramunc a vorbit ca si cum fermierii ar fi venit din nordul europei,cand de fapt ei au venit din sud(prin serbia respectiv coasta marii negre).

Parca în monografia Saratei Monteoru se spunea de mediteranoizi, într-adevar.

#225
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Monografiile arheologice Bratei si Dulceanca:

http://www.savefile....dc6473a4aad44b9

Edited by Ramunc, 21 October 2006 - 08:18.


#226
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRamunc, on Oct 20 2006, 23:45, said:

Rezultatele sunt entuziasmante, v-am dat citate si le-ati respins cu diverse pretexte.

Nu am respins nimic. Te-am rugat să ne explici cum se face "atribuirea etnică daco-romană a vestigiilor arheologice". Am citit explicații la C. Daicoviciu, la un arheolog slovac, și de atunci am înțeles că această atribuire se află pe nisipuri foarte mișcătoare. Se cam bagă sentimente patriotice în loc de argumente. Arheologii români au lui Ceaușescu erau la cuțite cu toți vecinii. Colac peste pupăză, anumite culturi materiale arheologice foste  verzi românești încep să devină gotice, slave etc., încât nu mai înțelegi nimic. . Arată contrarul.

Până la urmă mă interesează adevărul nu "partizanatul românesc". Calea spre Adevăr este adevărata modalitate de a-i susține pe români. Nu avem nevoie de minciuni ca să fim demni. Dimpotrivă.

#227
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Nu am respins nimic. Te-am rugat să ne explici cum se face "atribuirea etnică daco-romană a vestigiilor arheologice".


Se judeca caracterul culturii materiale, originea aspectelor ei si carei populatii puteau apartine.




Quote

Arheologii români au lui Ceaușescu erau la cuțite cu toți vecinii.

Adica cu maghiarii, bulgarii si rusii. Maghiarii care sunt cei mai anti-stiintifici cercetatori, bulgarii care sunt pe aproape si rusii care înainte sa cerceteze un câmp arheologic plantau relicve care sa ateste ce vroiau ei.





Quote

Colac peste pupăză, anumite culturi materiale arheologice foste  verzi românești încep să devină gotice, slave etc., încât nu mai înțelegi nimic. . Arată contrarul.

Dimpotriva, anumite situir considerate slave sunt reconsiderate ca românesti.



Quote

Calea spre Adevăr este adevărata modalitate de a-i susține pe români. Nu avem nevoie de minciuni ca să fim demni. Dimpotrivă.

Sunt doua adevaruri: cel care îl stie Dumnezeu si cel de care sunt convinsi oamenii. Oamenii straini vor fi convinsi când vor citi monografii ca cele fotocopiate de mine, de afirmatiile arheologilor români.

Cât despre adevarul absolut, nu cunosc.

#228
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Dacii și romanii vorbeau aceeași limbă. Dar pe rând.
Bunică-mea din Moieciu avea o vorbă, îți trebe 2 ani să înveți o limbă și o viață întreagă ca să taci.

Edited by Grigore Beleartu, 21 October 2006 - 12:10.


#229
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRamunc, on Oct 21 2006, 13:04, said:

Se judeca caracterul culturii materiale, originea aspectelor ei si carei populatii puteau apartine.
M-ai luat prin surpindere. Nu mă așteptam la un răspuns dat cu atâta competență, clarviziune și obiectivitate și mai ales minuțios, atent la toate aspectele și detaliile.

View PostRamunc, on Oct 21 2006, 13:04, said:

Adica cu maghiarii, bulgarii si rusii. Maghiarii care sunt cei mai anti-stiintifici cercetatori, bulgarii care sunt pe aproape si rusii care înainte sa cerceteze un câmp arheologic plantau relicve care sa ateste ce vroiau ei.
Nici cu sârbii nu mi-e rușine. Au început să studieze trecutul roman după ce le-a mers gura pe dinainte și au spus că NATO a bombardat în 1999 vestigii. Americanii au luat-o în serios și le-au dat bani, poate își mai calmează naționalismul dacă studiază Imperiul Roman.

Pe de altă parte nici nu mă așteptam să nu lași să se înțeleagă că românii au fost uși de biserică...

View PostRamunc, on Oct 21 2006, 13:04, said:

Dimpotriva, anumite situir considerate slave sunt reconsiderate ca românesti.
Poate dai exemple. Eu mă referam la ce-am citit ultima oră despre culturile Dridu, Ioptești-Cândești și Sântana de Mureș, ultima a devenit în sfărșit cultura Cerneahov (gotică).

View PostRamunc, on Oct 21 2006, 13:04, said:

Sunt doua adevaruri: cel care îl stie Dumnezeu si cel de care sunt convinsi oamenii. Oamenii straini vor fi convinsi când vor citi monografii ca cele fotocopiate de mine, de afirmatiile arheologilor români.
Cât despre adevarul absolut, nu cunosc.

Ți-e așa de greu să înțelegi că dacă pui o poză foarte frumoasă a unei oale, a unui mormânt sau a unui peisaj nu dovedești că acestea erau românești la anul 700? Dacă nu aduci dovezi, nu se pune nici o problemă de a convinge pe cineva. După tine toate ălea sunt românești "ab initio", după principiul "crede și nu cerceta". Asta nu e nici istorie, nici literatură istorico-fantastică. Ambele încearcă să convingă, de un adevăr  - prima, de o aparență de adevăr - a doua.

Edited by Diogene, 21 October 2006 - 13:03.


#230
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Poate dai exemple. Eu mă referam la ce-am citit ultima oră despre culturile Dridu, Ioptești-Cândești și Sântana de Mureș, ultima a devenit în sfărșit cultura Cerneahov (gotică).

Situri ale culturii Costisa-Botosana ce erau atribuite slavilor (într-o publicatie din 1981) azi sunt atribuite strarumânilor.

La fel, asezarea considerata slava de la Sarata Monteoru este azi atributa, cel putin în parte, rumânilor.



Quote

Ți-e așa de greu să înțelegi că dacă pui o poză foarte frumoasă a unei oale, a unui mormânt sau a unui peisaj nu dovedești că acestea erau românești la anul 700? Dacă nu aduci dovezi, nu se pune nici o problemă de a convinge pe cineva. După tine toate ălea sunt românești "ab initio", după principiul "crede și nu cerceta". Asta nu e nici istorie, nici literatură istorico-fantastică. Ambele încearcă să convingă, de un adevăr - prima, de o aparență de adevăr - a doua.

Nu ma asteptam sa mai persistati în prejudecatile legate de 'istoriografia ceausist-nationalista'.

Eu nu atribui orice strarumânilor. Unele lucruri sunt însa prea evidente ca sa nu-ti dai seama ca e vorba de strarumâni. De pilda siturile de la Bratei si Dulceanca. Acea constiina a propriei latinitati, ca si elementele dacice neîmprumutate, nu pot fi decât semnele populatiei daco-romane.

#231
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRamunc, on Oct 21 2006, 14:39, said:

Situri ale culturii Costisa-Botosana ce erau atribuite slavilor (într-o publicatie din 1981) azi sunt atribuite strarumânilor.
Și când ne împăcăm cu rușii (inevitabil se va petrece și asta cândva) o facem slavă sau străromână?

#232
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostRamunc, on Oct 20 2006, 23:45, said:

Domnul Sorin Olteanu spune ca albaneza seamana prea mult cu rumâna ca sa poata fi ilira, e mai degraba daco-moesa. Eu cred ca între ilira si daco-moesa era suficienta asemanarea ca sa genereze asemanarea între rumâna si albaneza.
Limba albaneza trebuie asadar privita a avea câteva componente: (a) autohtona ilira, (B) latina
populara
(ca rezultat al romanizarii ilirilor), © nord-traca (probabil carpica, deoarece carpii au fost
cel mai tenace grup tracic neromanizat pâna relativ târziu si care este consemnat în documente pâna în
secolul V) si, în sfârsit, (d) protoromâneasca. Numai o asemenea stratificare etno-lingvistica poate
explica, pe de o parte, asemanarile dintre româna si albaneza (atât în ceea ce priveste mostenirea
autohtona, cât si elementele romanice), dar si deosebirile.

Pe scurt, se poate afirma ca limba albaneza este o sinteza multilingvistica, o stratificare etnoculturala,
aparent derutanta, dar având – la o analiza atenta – logica sa interioara. De altfel, tot spre
ipoteza unui idiom multistratificat se pronunta si Huld (1984: 1-14).


Influențe romane și preromane în limbile slave de sud
Lect. dr. Sorin Paliga

http://homepage.mac..../InflRomane.zip

View PostGrigore Beleartu, on Oct 21 2006, 13:09, said:

Dacii și romanii vorbeau aceeași limbă. Dar pe rând.
Normal. Asa spune codul bunelor maniere, sa taci cand vorbeste altul.

#233
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
din cate stiu eu carpii nu au ajuns in albania.oricum glotocronologia socoteste pt albaneza anul 600 bc pt data aparitiei sale.

#234
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsoka norman, on Oct 21 2006, 16:52, said:

din cate stiu eu carpii nu au ajuns in albania.oricum glotocronologia socoteste pt albaneza anul 600 bc pt data aparitiei sale.

citisem pe undeva ca un imparat roman a trimis cateva zeci de mii de daci peste dunare in sud. se spunea acolo ca dacii aia ar fi stramosii albanezilor de astazi. daca e asa lasand la o parte asemanarile alea si cele 100 de cuvinte comune provenite din traco-daca ne dam seama ca dacii si romanii nu vorbeau o limba asemanatoare. daca asa stau treburile atunci putem sa ne intrebam de ce limba romana are asa de putine cuvinte dacice.parerea mea este ca sunt prea putine. indiferent cat de rapid s-a produs romanizarea aia si ma intreb cum naiba sa produs asa de repede ca moldova si maramuresul de exemplu nu au fost stapanite de romani niciodata, trebuiau sa ramana mai multe cuvinte dacice in vocabular. posibil ca imparatul ala sa fi deportat un numar asa de mare de daci in moesia incat sa se fi depopulat teritoriul de triburile alea ? posibil ca atunci cand s-au retras romanii sa se fi retras si o foarte mare parte a populatiei dacice?
am gasit ceva interesant si va rog sa va dati cu parerea:

"- Să spunem pentru început că originea allbanezilor este la fel de problematică ca și cea a românilor, deoarece și unii și alții apar în istoria scrisă abia în secolul X.
- În a doua jumătate a primului mileniu paatria albanezilor a fost regiunea orașelor Niș, Skopje, Știp - acest lucru este dovedit în primul rând chiar de numele acestor orașe, care prezintă o evoluție fonetică albaneză.
- Există numeroase argumente împotriva auttohtoniei albanezilor în Albania de azi și a descendenței lor ilire: numele orașelor (Dures, Skoder) și restul toponimiei în general slavă; terminologia maritimă care este în întregime împrumutată, ocupația principală reprezentată de păstorit.
- Lipsa cuvintelor grecești antice în limbba albaneză, împreună cu prezența a numeroase cuvinte latine, îi exclude pe strămoșii albanezilor din teritoriul de limbă greacă, care cuprindea și jumătatea sudică a actualei Albanii.

- Dar, orice studiu al originii albanezilor trebuie să pornească în primul rând de la legăturile strânse dintre română și albaneză. Interpretarea acestora nu poate să ducă decât la concluzia că românii și albanezii au reprezentat cândva același popor, din care o parte a fost romanizată, iar alta nu. Faptul că mai mult de jumătate din cuvintele de fond, preromanice, din limba română se regăsesc doar în albaneză, ne împiedică să acceptăm ideea că la baza celor două limbi moderne s-au aflat două limbi diferite, doar într-o anumită măsură înrudite între ele.
- Originea iliră a albanezilor devine astfeel foarte improbabilă. Se știe că Peninsula Balcanică (partea centrală și nordică) a fost locuită în antichitate de trei mari popoare: iliri, traci și daci - cu observația că dacii erau într-o anumită măsură înrudiți cu tracii. Linia despărțitoare între iliri și grupul daco-tracic a fost situată probabil pe râurile Vardar și Morava, deși apartenența etnică a populațiilor care au locuit centrul Balcanilor este destul de incertă. Toate informațiile pe care le avem (texte antice, toponimie, antroponimie) separă net pe daco-traci de iliri, deci nici ideea unor limbi foarte asemănătoare nu poate fi acceptată.
- Teoria solidă a continuității româniloor la nordul Dunării, ne conduce către o origine dacică, eventul daco-tracică a albanezilor.

http://www.geocities...on/articol9.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate