Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Help! Security Alert!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
Salutare lume!
Probabil ca nu e prima data cand este adusa in discutie problema asta DAR...
Treaba sta cam asa:
Fac parte dintr-un LAN maricel cu subnet-uri, cu servere de toate natiile - the works. Intamplator, din acelasi LAN mai face parte si un "baiat de bine" care gaseste ca e al draq de amuzant sa-si bage nasul prin comp. altora. A se intelege ca din cand in cand iti face cate o bucurie de genul remote administration, scanare de porturi, printeaza vreo 30 de Test Pages cu best quality, etc...
Ceea ce caut eu este o modalitate de a-l identifica pe respectiv (poate un un soft de monitorizare care sa-mi zica ceva la modul "unul cu IP-ul xxx.xxx.xxx.xxx incearca/a reusit sa intre pe comp-ul tau" sau "tocmai te scaneaza cineva cu IP-ul...."
Sunt mai mult decat sigur ca tipul nu e in acelasi subnet cu mine.
Astept sfaturi... si multumesc anticipat.
Mentionez ca nu caut un soft care sa-l impiedice in vreun fel sa-si faca numarul.... doar sa-l detecteze.... si sa-mi dea IP-ul...  :help:

#2
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Pai un firewall decent gen Zone Alarm. Kerio sau Seagate ar trebui sa te ajute.

#3
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
Nu pot spune ca le-am incercat vreodata... pana acum nu se punea problema de intruders chiar din reteaua locala asa ca toata partea de security nu o faceam eu.... sunt un simplu workstation. In afara de un antivirus decent nu credeam ca e cazul sa mai pun ceva.
Oricum... am vazut cum se comporta ZoneAlarm prost configurat / neconfigurat si...
La urma urmei o sa invat sa-l configurez cum trebuie... but meanwhile, as we speak nenorocitu' iar isi face numarul...
Ma gandesc... poate exista vreo optiune in Win2kPro, un log, ceva care sa dea rezultate imediate...

#4
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
Si mai este o chestie.... Vreau neaparat IP-ul respectivului. Nu intentionez sa-i platesc cu aceeasi moneda, insa .... este un lucru util de stiut :D

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Incearca sa invetzi sa configurezi un Sygate Personal Firewall pe advanced rules:

http://soho.sygate.com

il folosesc cu succes ....

Oricum, de la instalare, chiar daca nu umbli in advanced rules, tot te va apara, shi-tzi va spune ce shi cum ... plus - are loguri foarte detaliate, posibilitate de apcket-loging (sniffing) etc ...

Pana acum e cel mai bun din cele pe care le (-am) folosit pe windoz ... dupa MS ISA Server (dar ala te mananca la configurat, shi nu cred ca itzi trebuie).

So .. Sygate! ... are vreo 5 MB  shi nu mai ai probleme ... PLUS: e bine sa il pui pe un windoz CURAT ... ca sa nu ramana bube in spate ... nu de alta, dar or sa-tzi umple logurile :D

#6
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Seagate-ul cred mie mi s-a parut mai facil de configurat.
Dar mai cauta si alte programe aici la categoriile de Network si Security si gasesti cu siguranta ceva folositor.

#7
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
Oki! Mulztam frumos la amandoi. O sa-mi bat capul cu treaba asta pana o sa ma prind... he-he :) nevoia te invata.... sper, totusi, sa gasesc si o optiune care sa-mi dezvaluie adresa raufacatorului....
10x again

#8
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
Hmmm... acum m-a lovit si pe mine... pe masura ce instalam ZoneAlarm...
Ideea nu este ca am nevoie de protectie (dupa cum am mai spus, se ocupa altii mai docti decat mine de asta) ci ca am nevoie sa STIU ce se intampla... Nu vreau sa filtrez, sa previn etc. Aplicatiile pe care le folosesc sunt hmmm... pretentioase si nu cred ca le-ar conveni un third party care sa-si bage nasul si sa ia decizii.
La urma urmei poate ca si sysadmin-ul mai scaneaza sau mai face stiu eu ce chestii (pe care, bineinteles, prin natura job-ului trebuie sa le faca) si poate ca ar sari in sus daca s-ar trezi rejectat de statia mea numai fiindca eu am probleme cu un tampit.
I dunno man....
+ ca I think my sysadmin hates me... otherwise he would have done something about this... minor inconvenience
Da... stiu la ce va ganditi, dar sunt 100% sigur ca nu e el intrusul... nu e genul....

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
1. e Sygate, nu Segate .. e cu totul alt borsh de peshte ...

2. FuryRo: asta itzi dezvalui adrese, port, pachetele trimise etc ....

#10
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
e foarte greu sa nu iti dai seama cine te scaneaza din reteaua locala.
iar cu un firewall nu mai are cum sa-si faca numarul.

#11
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
chiar daca afli IP nu inseamna neaparat ca posesorul te ataca pe tine.... poate sa se foloseasca de un alt calculator din retea pt asta... sau ar putea fi niste worms care-si fac de cap prin retea :P

#12
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Exista un soft freeware la www.indiesoft.com.
Se numeste Genius 3.2.2 si are o facilitate Port Guardian.
Dar cred ca cea mai buna idee (daca iti permite adminul) este un firewall.
Succes

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate