Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Canon MVX460 (E) / Elura 100 (US)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
Intr-adevar , ai dreptate cu Hitachi-ul acela vechi de 4 ani , nu e prima oara cand aud despre camere video vechi ca se comporta mai bine la lumina slaba , respectiv indoor . Explicatia e cat se poate de simpla , datorita si marimii mult mai mari a camerei aveau si ccd-uri mai mari , de 1/3 de ex. fata de 1/5 canonul MVX460 de anu asta  sau 3CCD de 1/6 ( deci si mai mici ) in cazul Panasonic 180 / 300 ; cu cat CCD-ul e mai mic cu atat sensibilitatea la lumina putina este slaba si invers cu cat ccd-ul este mai mare cu atat mai mult intra lumina si imaginea poate ramane luminata si clara si in cele mai intunecate locatii . Asta este din pacate dezavantajul nefericit al miniaturizarii  :confuzzled:  . Din fericire la lumina buna , in timpul zilei sa zicem filmarea iese mai bine decat la modelele vechi . Binenteles ca poti avea calitate si acum cum aveau modelele vechi , dar costa , un Sony HC96 varful de anu asta la seria amatori se invarte undeva pe la 26-27 mil  :deadtongue: .

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdan81, on Aug 2 2006, 04:51, said:

Intr-adevar , ai dreptate cu Hitachi-ul acela vechi de 4 ani , nu e prima oara cand aud despre camere video vechi ca se comporta mai bine la lumina slaba , respectiv indoor . Explicatia e cat se poate de simpla , datorita si marimii mult mai mari a camerei aveau si ccd-uri mai mari , de 1/3 de ex. fata de 1/5 canonul MVX460 de anu asta  sau 3CCD de 1/6 ( deci si mai mici ) in cazul Panasonic 180 / 300 ; cu cat CCD-ul e mai mic cu atat sensibilitatea la lumina putina este slaba si invers cu cat ccd-ul este mai mare cu atat mai mult intra lumina si imaginea poate ramane luminata si clara si in cele mai intunecate locatii .
Multumesc de citare, dar puteai sa dai un quote:

View PostSuperDuper, on Jul 29 2006, 16:23, said:

...Ala cu 3 CDD-uri de la Pany este mai mult reclama de el, focalizarea la lumina slaba este lenta, definitia nu este cu nimic mai buna decat la alte modele (optica normala, CCD-urile de 1/6" si mai ieftine probabil).
...Inainte am avut un Sony Hi8 care era mai sensibil la lumina scazuta, dar se datora senzorului de 1/4 cu numai 380k pixeli (deci cu suprafata pixelului mai mare). La modele noi Sony DV senzorul este de 1/6" - la iluminare scazuta nu fac fata prea bine.

Edited by SuperDuper, 02 August 2006 - 12:31.


#21
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
imi pare rau , dar nu am avut intentia sa te copiez , cred ca s-a intamplat sa postez si eu ceva asemanator cu ce ai scris si tu mai sus , informatiile le am din alt topic in care discutia ajunsese tot aici la sensibilitatea camerei la lumina scazuta . din pacate nu mai gasesc topicul respectiv , era interesant .
am vazut mai sus ca detii o Elura 65 .. ai idee ce model este echivalent pentru Europa , MVX300 cumva ?!

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdan81, on Aug 2 2006, 08:39, said:

imi pare rau , dar nu am avut intentia sa te copiez , cred ca s-a intamplat sa postez si eu ceva asemanator cu ce ai scris si tu mai sus , informatiile le am din alt topic in care discutia ajunsese tot aici la sensibilitatea camerei la lumina scazuta . din pacate nu mai gasesc topicul respectiv , era interesant .
am vazut mai sus ca detii o Elura 65 .. ai idee ce model este echivalent pentru Europa , MVX300 cumva ?!
Nu stiu sigur, aici nu se mai vand (deja!). Datele mai importante: 1.33Mpixel, effective on tape (NTSC) 690k, on picture (SD card) 1.23M, 16x zoom optic, mic terminal, USB, Fireware, S-Video, Analog-to-DV conversion, format 4:3 sau 16:9 cu antishacking pe amandoua (megapixelul ala este si el bun la ceva)...

Edited by SuperDuper, 02 August 2006 - 23:05.


#23
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
care este echivalentul european pentru OPTURA 50 ?

#24
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

View PostSuperDuper, on Aug 3 2006, 00:03, said:

Nu stiu sigur, aici nu se mai vand (deja!). Datele mai importante: 1.33Mpixel, effective on tape (NTSC) 690k, on picture (SD card) 1.23M, 16x zoom optic, mic terminal, USB, Fireware, S-Video, Analog-to-DV conversion, format 4:3 sau 16:9 cu antishacking pe amandoua (megapixelul ala este si el bun la ceva)...

deci ca mvx-ul meu 460 , cu diferenta ca a mea e PAL si are zoom mai mare 20x . cum ies pozele , esti multumit de ele , eu nu sunt prea incantat , ies ca pe un telefon mobil mai bun , nu se compara nici macar cu un model ieftin de camera foto digitala .. oricum in post-editare le mai poti scoate fata putin , mai umbli putin la culori , filtrezi zgomotul pe imagine si iese o poza bunicica .

View Postcattani, on Aug 3 2006, 03:32, said:

care este echivalentul european pentru OPTURA 50 ?

cred ca MVX40  , http://www.canon.co....ePageID=26346#1  , super modelul  :coolspeak: , stabilizare optica plus CCD de 1/3.4 , wow , ce pot sa zic , varful de lance pentru amatori la Canon  :naughty:  . La pret costa cat un Panasonic GS300 .  Elura100/MVX460 este gama de mijloc de la Canon , si modelele entry sunt ZR-urile (NTSC) , respectiv MV-urile pt PAL .

#25
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
păcat MVX40 are zoom de doar 1sn.

Edited by cattani, 03 August 2006 - 18:00.


#26
ironR

ironR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.07.2006
AM SI EU UN CARD PRETEC DE 512 MB (60X) , VA R0OOOG, IN CAZUL IN CARE PRIMITI UN CARD DE ACEST GEN CADOU NU VA TORTURATI SIN GURI!!!!! SCHIMBATI-L CAT MAI REPEDE. TOATE SUNT DEFECTE. UN PRIETEN ARE UNUL CU O VITEZA DE SCRIERE 133X, ACELA PARE A FI BUN MOMENTAN, DAR...CINE STIE PT CAT TIMP!
SPER SA CIETASCA CINEVA ACESTE RANDURI.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate