Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Emitator Radio FM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
DJ_Racu

DJ_Racu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2006
As vrea sa-mi fac un mic post de radio si nu stiu de unde sa iau o schema buna pentru emitator. Daca aveti scheme electronice care m-ar putea ajuta puteti sa mi le trimiteti pe [email protected] , sau ma puteti ajuta si cu adrese de siteuri  :worthy: . As prefera o schema probata sa fiu sigur ca merge ,sa nu muncesc degeaba la ea. Un emitator care emite in FM cu o raza de 8-15 km (sau mai mult :D)  m-ar multumi.

#2
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005
La 8-15 km nu e chiar un "mic" post de radio... Urmareste discutiile de pe forum legate de emitatoare... si in primul rind sa realizezi ca iti trebuie o licenta pt un post de radio... fara licenta este ILEGAL. Adica o sa te trezesti cu niste oameni pe la usa care o sa "faca" nishte intrebari la un moment dat. ;)  In concluzie: daca vrei fara licenta mai bine te lasi..

View PostDJ_Racu, on Jul 25 2006, 15:47, said:

As vrea sa-mi fac un mic post de radio si nu stiu de unde sa iau o schema buna pentru emitator. Daca aveti scheme electronice care m-ar putea ajuta puteti sa mi le trimiteti pe [email protected] , sau ma puteti ajuta si cu adrese de siteuri  :worthy: . As prefera o schema probata sa fiu sigur ca merge ,sa nu muncesc degeaba la ea. Un emitator care emite in FM cu o raza de 8-15 km (sau mai mult :D)  m-ar multumi.


#3
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
de ce nu lasi copilu' sa vada pe buzunarul parintilor cat e amenda? :D

#4
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Pe cat de ilegal si imoral este eu ii dau un link sa "guste" cateva idei si scheme legate de emisia in modulatie de frecventa: http://www.pcs-elect.../test/index.php .

Edited by Dj Shock, 25 July 2006 - 23:31.


#5
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004

View PostDj Shock, on Jul 26 2006, 00:21, said:

Pe cat de ilegal si imoral este eu ii dau un link sa "guste" cateva idei si scheme legate de emisia in modulatie de frecventa: http://www.pcs-elect.../test/index.php .
De ce imoral?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
Legat de discutia asta...care este distanta maxima la care se poate emite pe Fm ...fara a fi nevoie de liceenta.
Apropo...Dj_Racu...daca nu exista aceeasta liceenta..cand dadeai drumul la radio pe FM..auzeai 50 de posturi pe pe o banda de 5Mhz...

#7
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Dj_Racu, ti-ar place sa te uiti la un film la TV si cand sa vina scena aia misto, sa se bage un semnal de bruiaj peste canalul tau TV? Dar sa ai tu emitatorul tau ilegal si sa ai si clientela ta care sa fie la randul ei deranjata de altul ca tine... De aia exista licenta: pentru ordine si disciplina! Sa emiti fara licenta e ca si cum ai conduce un autoturism fara permis de conducere.

#8
DJ_Racu

DJ_Racu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2006
Mda , am iteles ca e ilegal , deci nu se poate , oricum ms , nu mai trimiteti mesaje ca nu ma mai intereseaza.

#9
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

De ce imoral?
Atata timp cat incalci o lege (care nu se refera tocmai la ceva banal, cred ca sunteti constienti despre ce e vorba) faci ceva imoral. Nu e ca si cand ai bea o bere pe strada...e ceva oleaca mai nasol...o lipsa de ham spirit ca sa zic asa :)

#10
ESPRIT

ESPRIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.12.2005

View PostGheorghe Dracu, on Jul 26 2006, 09:05, said:

Dj_Racu, ti-ar place sa te uiti la un film la TV si cand sa vina scena aia misto, sa se bage un semnal de bruiaj peste canalul tau TV? Dar sa ai tu emitatorul tau ilegal si sa ai si clientela ta care sa fie la randul ei deranjata de altul ca tine... De aia exista licenta: pentru ordine si disciplina! Sa emiti fara licenta e ca si cum ai conduce un autoturism fara permis de conducere.

OK nu ai licenta pt. frecventa nu emiti. Dar daca il faci pe net?

#11
maseax

maseax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.07.2006
Din cate am auzit... nush daca e sau nu adevarat.... atat timp cat nu te bagi peste frecventa unui alt post de radio care are liceenta nu incalci nici o lege.

Am un prieten care emite de vreo 5 luni radio... si are o raza de 5 Km... da nu s`a luat nimeni de el.

#12
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

View Postmaseax, on Jul 27 2006, 03:02, said:

Din cate am auzit... nush daca e sau nu adevarat.... atat timp cat nu te bagi peste frecventa unui alt post de radio care are liceenta nu incalci nici o lege.

Am un prieten care emite de vreo 5 luni radio... si are o raza de 5 Km... da nu s`a luat nimeni de el.

Gresit! Emitatorul risca sa bruieze datorita imperfectiunii tehnice la nivel de amator si alte emisii, cum ar fi comunicatii guvernamentale, de date, etc. Si daca de prietenul tau nu "s-a luat" nimeni nu inseamna ca e legal ce face. Exista mii de hoti inca neprinsi de politie, asta neinsemnand ca e legal ceea ce fac.

#13
Tudorica

Tudorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.09.2005
Care mai e interesat de ... piraterie sa citeasca aici... pur si simplu iti da aripi  :vampire:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate