Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 

De ce Biblia ascunde adevarata Ei fatza ....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#19
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostTembelizor, on Jul 23 2006, 17:53, said:

-_- de ce abia acum a fost scoasa la iveala evanghelia dupa iuda?
nu are probleme cu interpretarea,si nici existentiale ci doar incearca sa afle adevarul gol golut,e o calitate sa ai curajul sa iesi din turma si sa nu te lasi prins in capcanele psihologice de control a maselor.
de ce "crede si nu cerceta"? Ca sa se evite cat mai mult posibil aparitia unor rebeli care sa aduca pana si cea mai vaga idee in mintile oamenilor despre ceea ce se intampla cu adevarat in lume.
nu-nu-nu...vezi, nu m-ai inteles....nu "crede si nu cerceta", dar Biblia e scrisa in asa fel incat sa poata fi interpretata in milioane de moduri diferite, dupa credinta fiecaruia....atunci cand nu stii ce cauti nu poti fi sigur de ceea ce gasesti , fiindca nu ai o premisa solida si testata la baza. toate "descoperirile" se bazeaza pe interpretari mai mult sau mai putin absurde ale unor persoane

#20
Tembelizor

Tembelizor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2006

View PostCimp0aca, on Jul 23 2006, 17:56, said:

Nu te supăra, te-a părăsit cineva recent? Ai vrea să nu se mai repete?
Ia zi-ne TU, ce se întâmplă cu adevărat în lume?
Din infinitatea directiilor din univers eu stau ca prostu pe directia ta,ca un cocostarc trifazat ce sunt te rog deschide ochii. :w00t:

#21
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrox, on Jul 23 2006, 17:47, said:

cred ca unii au probleme grave existentiale....Nu Biblia e problema, ci modul in care o interpretezi tu...
chiar nu am  problem existentiale . si intradevar .. nu Biblia e problema ...si aici rectific  Ci modul in care este "incurcata"  si pe urma bagata pe gatul altora ...

#22
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSolarius, on Jul 23 2006, 22:16, said:

chiar nu am  problem existentiale . si intradevar .. nu Biblia e problema ...si aici rectific  Ci modul in care este "incurcata"  si pe urma bagata pe gatul altora ...
nu-ti baga nimeni biblia pe gat..nu te obliga nimeni sa crezi ceea ce scrie acolo, sau sa accepti...credinta ta e mai puternica decat orice carte , si biblia e un "ghid" pentru credinta fiecaruia, care are alte semnificatii in ochii fiecarui om ce o citeste.  :peacefingers:

#23
Georgy@

Georgy@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.12.2005

View Postrox, on Jul 24 2006, 10:35, said:

nu-ti baga nimeni biblia pe gat..nu te obliga nimeni sa crezi ceea ce scrie acolo, sau sa accepti...credinta ta e mai puternica decat orice carte , si biblia e un "ghid" pentru credinta fiecaruia, care are alte semnificatii in ochii fiecarui om ce o citeste.  :peacefingers:
Foarte bine spus...Bv! :notangel:  ;)

#24
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrox, on Jul 24 2006, 10:35, said:

nu-ti baga nimeni biblia pe gat..nu te obliga nimeni sa crezi ceea ce scrie acolo, sau sa accepti...credinta ta e mai puternica decat orice carte , si biblia e un "ghid" pentru credinta fiecaruia, care are alte semnificatii in ochii fiecarui om ce o citeste.  :peacefingers:
rox  :


iti apreciez decizia , dar eu aici ma refer la cu totul si cu totul alceva decat ce crezi tu ca ma refer ,  si merci esti o dulce , dar eu caut persoane care sa ma sustina ,

credinta mea e sa scot la capat  pentru mine cel putin  motivul pentru care Biserica a "modificat"  o foarte mare parte din biblia originala , si alte cele .


si da... dupa biblie ma ghidez , si daca tot nu ai ceva de zis care sa corespunda cu ce fac eu aici . fara suparare dar am observat ca te descurci de minune pe fun cheat  ;)  ^_^



Uite un mic link care sa iti dea de gandit la ce  anume ma refer Codul Biblic





Printre altele revenind  ....


Geneza 3:22 "iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscind binele si raul. Si acum, nu cumva sa intinda mina, sa ia si din pomul vietii, sa manince din el si sa traiasca in veci..."


Acest "noi" se autosubliniaza singur sub ochii mei  , dupa cate vad e vorba de  Bine+Rau <=> Thnologie +cunoastere  <=>  " sa manance din el si sa traiasca in veci [...] "

dupa cate observ "pomul" privindul ca structura care se ramifica in timp ... nu la fel facem cu tehnologia ...hmzz...  nice one ...


Mica referire la  "EI"   inca mai caut sa vad ce si cum ....  :death:

Edited by Solarius, 26 July 2006 - 08:52.


#25
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSolarius, on Jul 26 2006, 09:32, said:

Geneza 3:22 "iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscind binele si raul. Si acum, nu cumva sa intinda mina, sa ia si din pomul vietii, sa manince din el si sa traiasca in veci..."
Acest "noi" se autosubliniaza singur sub ochii mei  , dupa cate vad e vorba de  Bine+Rau <=> Thnologie +cunoastere  <=>  " sa manance din el si sa traiasca in veci [...] "


Daca tot te apuci sa faci exegeza si hermeneutica (asa se numesc incercarile de a deslusi scrierile vechi) treci pe textul original nu pe texte in romana si engleza.

Pluralul noi pe care il amintesti aici este un plural al limbii ebraice si majoritatea il inteleg ca o referire la Trinitate. In contextul imediat urmator apare si Sfantul Duh (Roah Elohim).

Nu inteleg de unde ai dedus ca noi-ul respectiv se refera la bine si rau. Mie mi se pare trasa de par interpretarea cu tehnologia si cunoasterea = bine si rau.

Sfatul meu este sa iei textul literal si sa nu ii mai atribui interpretari gen Dan Brown.

#26
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrolo, on Jul 26 2006, 10:28, said:

Daca tot te apuci sa faci exegeza si hermeneutica (asa se numesc incercarile de a deslusi scrierile vechi) treci pe textul original nu pe texte in romana si engleza.

Pluralul noi pe care il amintesti aici este un plural al limbii ebraice si majoritatea il inteleg ca o referire la Trinitate. In contextul imediat urmator apare si Sfantul Duh (Roah Elohim).

Nu inteleg de unde ai dedus ca noi-ul respectiv se refera la bine si rau. Mie mi se pare trasa de par interpretarea cu tehnologia si cunoasterea = bine si rau.

Sfatul meu este sa iei textul literal si sa nu ii mai atribui interpretari gen Dan Brown.
ce am pus eu acolo , are legatura cu ce spui tu , dar nu la modu asta .......  :peacefingers:

#27
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postrolo, on Jul 26 2006, 10:28, said:

Daca tot te apuci sa faci exegeza si hermeneutica (asa se numesc incercarile de a deslusi scrierile vechi) treci pe textul original nu pe texte in romana si engleza.

Pluralul noi pe care il amintesti aici este un plural al limbii ebraice si majoritatea il inteleg ca o referire la Trinitate. In contextul imediat urmator apare si Sfantul Duh (Roah Elohim).

Nu inteleg de unde ai dedus ca noi-ul respectiv se refera la bine si rau. Mie mi se pare trasa de par interpretarea cu tehnologia si cunoasterea = bine si rau.

Sfatul meu este sa iei textul literal si sa nu ii mai atribui interpretari gen Dan Brown.
Confunzi pluralul, cine ai fi, cu pluralul excelenței sau al majestății.
Sandra Brown e on line tot timpul, rolo, lasă-i să se chinuie!

Serenii inepți interpretează și acum ruach cu pneuma în loc de anima. Suntem niște proști.
Eloah nu e allah, e gigi.

Edited by Cimp0aca, 26 July 2006 - 22:41.


#28
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSolarius, on Jul 26 2006, 23:33, said:

ce am pus eu acolo , are legatura cu ce spui tu , dar nu la modu asta .......  :peacefingers:

Eu chiar nu vad logica deductiei tale. Lumineaza-ma, te rog.

#29
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrolo, on Jul 27 2006, 09:41, said:

Eu chiar nu vad logica deductiei tale. Lumineaza-ma, te rog.
eu nu postez chestii "super explicative"  ca sa priceapa totzi .... daca era sa fac o dezbatere postam pe la Diverse ...  


Aici postez anumite fraze , fragmente  ,  chestii pe care vreau sa le expun ....

NU stau sa itzi explic tie ce ma acapareaza pe mine sau ce anume caut . sunt persoane care inteleg ce vreau eu sa scot la lumina .


si daca tot esti asa de nedumerit  , urmareste topicul in liniste fara a ma mai deranja , chiar nu vad motivul de ce tzias "explica"  dece viatza exista ....


pana una alta sper sa nu mai existe persoane care posteaza de dragul de a posta ....

valabil si pt tine Cimp0aca....

#30
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSolarius, on Jul 28 2006, 03:24, said:

eu nu postez chestii "super explicative"  ca sa priceapa totzi .... daca era sa fac o dezbatere postam pe la

Eu cred ca nici tu nu pricepi o iota din ce postezi. Altfel ai argumenta.
Da cu argumentatia de mai sus nu pot decat sa iti zic:

Baxtalo!

#31
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cred ca nici tu nu intelegi prea bine ce vrei sa zici, dar daca totul are logica la fel ca pasajul asta, m-am lamurit:


View PostSolarius, on Jul 23 2006, 03:42, said:

3a parte inseamna 1/3... o treime, 33,(3) % . OK?
Zici bine ca trebuie sa fii incredintat sufleteste pe deplin. Altfel nu se poate.
Ceva numar impar periodic ?  wierd....


ia calculeaza-mi tu a treia parte din 666, ca sa iau un numar cu...semnificatii  :D mie nu-mi da nici impar si nici periodic  :naughty:


really wierd... da' nu spun cine  :P

#32
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
@mianna : I-ai dat idei acum :)) .

@Solarius : Cauti raspunsuri in toate locurile gresite...
Mergi pe o cale pe care au batut-o multi.Si mai ai pretentia ca ai reusit sa scapi de "turma". :) Mai incearca

#33
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostSolarius, on Jul 23 2006, 03:42, said:

* Daca exista rai, de ce in acel loc, se afla, conform Apocalipsei, doar fiinte de pe Pamantul nostru ? Daca a murit si pentru altii si i-a mantuit si pe altii, de ce doar pamantenii au fost dusi acolo ? Apoc.21:3, 24

* Daca mantuirea este disponibila oricaror potentiale alte civilizatii din Univers, de ce in multimea celor mantuiti vedem ca se afla numai pamanteni, oameni, din orice neam, semintie, limba si nu "planeta" ? Apoc.7:9  :cursing:

* De ce Dumnezeu a facut o "imparatie de preoti pentru Dumnezeu", doar dintre oameni? Apoc.5:10, 9. Dintre toate "celelalte fiinte create" (aliens) din Univers, pe cine a ales Dumnezeu si cui i-a dat cinstea de a-i fi "o preotie sfanta, sa aduca jertfe duhovnicesti placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos" (1Petru 2:5-7, 9). Cui a mai dat El cinstea aceasta? Daca "altii" sunt mai dezvoltati si mai avansati decat noi, de ce nu le-a dat-o lor? Dumnezeu i-a dat omului "cinste" in creatie, alegere si mantuire !
Preocuparea Actuala in descoperirea vietii pe alte planete nu este decat un stravechi mit reinviat - Cultul Astarteei ... parca

* existenta altor lumi este sustinuta de Biblie. Ea vorbeste de faptul ca cerurile sunt locuite: Revelation "12:12 De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi care locuiți în ceruri! (parca asa era traducerea corecta  din Ebraica )  Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s'a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme."
:cursing:  :death:
PS: urasc biblia.... as crede ca exista dumnezeu ...dar nu ma incred in el ....sau o faza de genu asta ...  <_<

Isus a murit doar pentru oamenii de pe pamant.Ei sunt singurii care sunt pacatosi.Satana nu are acces pe alte planete,si deci nici pacat nu este pe alte planete.Acum nu se afla nimeni de pe pamant in rai si nici un om nu a fost dus in rai (cu exceptia unor sfinti,ex: Enoh).Omul cand moare,indiferent ca a fost credincios sau nu,putrezeste in mormant si sufletul nu merge in rai sa traiasca acolo cum cred unii.Omul moare si cum scrie si Biblia "si pomenirea li se uita" ,omul nu mai stie nimic dupa ce a murit,moartea este ca un somn.
Cand Isus va reveni pe nori,atunci cei credinciosi vor invia si vor fi dusi in cer pentru 1000 de ani.In timp ce Isus revine cei rai mor instantaneu de "slava aratarii sale" si Satan ramane acesti 1000 de ani singur pe pamant sa-si admire opera pe care a facut-o, ruine peste tot (nu va ramane piatra pe piatra) si cei rai imprastiati peste tot pe pamant "neingropati si nejeliti". Dupa cei 1000 de ani Isus se intoarce impreuna cu cei credinciosi  pe pamant.Cei rai invie toti pentru judecata si vor fi judecati de cei credinciosi care atunci deja sunt sfinti. Satan atunci incearca o ultima batalie.El arata cetatea sfanta celor rai si le zice: Vedeti cetatea.Este a noastra,dar ne-a fost luata in mod nedrept,haideti s-o cucerim si sa ne-o luam inapoi.Atunci se coboara foc din cer si toti cei rai sunt mistuiti pentru totdeauna.
"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentruca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.Si am vazut coborandu-se din cer de la Dumnezeu, Cetatea Sfanta, Noul Ierusalim..." (Apocalipsa 21: 1-2)

Quote

* Fiarei Antihristului i se vor inchina doar pamantenii: Apoc.13:8

* Ea va fi un om, nu un "extraterestru": Apoc.13:18 ("un numar de om" - clar ?) Ca va fi un "extraterestru" este doar alibiul Diavolului de a insela o generatie preocupata de ideea "contactului" cu civilizatii extraterestre !
Toata Biblia i vizeaza numai pe pamanteni si a fost facuta numai pt om.
Apoc 13:18. Aici e intelepciunea.Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei. Caci este un numar de om. Si numarul ei este 666.

Acest nume nu este un nume personal sau de familie, ci este un titlu,pe care il poarta aceasta autoritate simbolizata prin "fiara". Acest nume (titlu) caracterizeaza demnitatea,caracterul si fiinta acestei autoritati, caci este nume de fiinta.ATENTIE:

Papa se declara ca "Inlocuitor sau reprezentant al lui Hristos pe pamant" Aceasta scrie chiar pe tiara papala: "VICARIVS FILII DEI" Aceasta este cea mai mare hula adusa lui Dumnezeu, si ATENTIE mare, in aceasta inscriptie de pe tiara papei gasim nr fiarei 666.Trebuie doar sa facem ce zice Biblia: "Cine are pricepere sa socoteasca nr fiarei caci este nr de om". S-o facem.

Cred ca toata lumea stie ca in vechime in limba Greaca si Latina nu se foloseau cifre,ci litere in loc de cifre.Ex: I=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000.
Acum deci sa calculam titlul papei VICARIVS FILII DEI:

V=5                                                              
I=1                                                                
C=100                                                        
A=0                                                                  
R=0                                                                  
I=1                                    
V(U)=5                        
S=0                                      
-------------
   112

F=0
I=1
L=50
I=1
I=1
-------------
   53

D=500
E=0
I=1
-------------
    501

Deci 112+53+501=666


Un alt titlu pe care si l-au insusit "dinastia" Papilor a fost:

LATINVS REX SACERDOS    care tradus inseamna Regele Preotilor Latini.
L=50, I=1, V=5, X=10, C=100, D=500. 50+1+5+10+100+500=666.

Matei 23:8-9: Voi sa nu va numiti Rabi (invatatorule), fiindca unul singur este invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati, si "Tata", sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentruca unul singur este tatal vostru: Acela care este in ceruri.

Edited by sorinsirbu, 29 July 2006 - 16:43.


#34
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
:w00t: Oh God, just take me now ! :death:

#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
am si eu o intrebare - nu chiar asa de adanca precum cele care fac subiectul topicului: ce cauta minunile astea in sectiunea "creatii"? la ce categorie se incadreaza?  :rolleyes:

#36
Angelle

Angelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2006
@Sorinsirbu   .... dragutza faza dar ...


la asta oare nu se calcula alfel ??  :huh:
V=5
I=1
C=100
A=0
R=0
I=1
V(U)=5
S=0
-------------
112  -> 5110015

F=0
I=1
L=50
I=1
I=1
-------------
53 -> 1502  ( II = 2 )  :death:

D=500
E=0
I=1
-------------
501 -> 5001

Deci 112+53+501=666

5110015  1502  5001     deci cam asta ar fi adevaratul numar ...dupa cate zici tu


dar  uite ce ...  asta e o clasificare facuta de tine , dar nu si una sustinuta calumea ....



View Postmianna, on Jul 29 2006, 11:18, said:

cred ca nici tu nu intelegi prea bine ce vrei sa zici, dar daca totul are logica la fel ca pasajul asta, m-am lamurit:
ia calculeaza-mi tu a treia parte din 666, ca sa iau un numar cu...semnificatii  :D mie nu-mi da nici impar si nici periodic  :naughty:
really wierd... da' nu spun cine  :P
aaa miana ....  i-a gandestete a 3-a parte din stele .... si zimi pe unde o vezi ?

Cate "stele "  are europa ?  :blink:   si ...calculeaza ....  


Quote

3a parte inseamna 1/3... o treime, 33,(3) % . OK?


si ecuatzia asta nu cred ca se referea la 666   :death:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate