Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

De ce Biblia ascunde adevarata Ei fatza ....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostAngelle, on Jul 30 2006, 04:49, said:

@Sorinsirbu   .... dragutza faza dar ...
la asta oare nu se calcula alfel ??  :huh:
V=5
I=1
C=100
A=0
R=0
I=1
V(U)=5
S=0
-------------
112  -> 5110015

F=0
I=1
L=50
I=1
I=1
-------------
53 -> 1502  ( II = 2 )  :death:

D=500
E=0
I=1
-------------
501 -> 5001

Deci 112+53+501=666

5110015  1502  5001     deci cam asta ar fi adevaratul numar ...dupa cate zici tu
dar  uite ce ...  asta e o clasificare facuta de tine , dar nu si una sustinuta calumea ....
aaa miana ....  i-a gandestete a 3-a parte din stele .... si zimi pe unde o vezi ?
Cine ti-a zis ca trebuie adaugate dupa aceea si numerele intre ele? Fiecare litera are valoarea ei si atat.Numai astea se calculeaza, e o prostie sa pui numerele aiurea unele langa altele. Si cred ca nu e o coincidenta ca toate titlurile papei calculate in felul asta sa dea 666,mai ales dupa ce zice versetul: "Cine are intelepciune, sa socoteasca caci este un nr de om,si nr este 666"
Si daca crezi ca asta e singurul loc in care putem sa ne dam seama ca papa e f.implicat in "afacerea" asta,te inseli; e plina cartea apocalipsei de locuri unde face referire la conducerea din umbra a lumii prin papa si prin America.Sa nu uitam ca papalitatea a fost cea care a prigonit crestinii in trecut prin inchizitie, si nici acum nu si-a schimbat numai fata,infatisarea, in spate se "lucreaza"

View Postmianna, on Jul 29 2006, 19:39, said:

am si eu o intrebare - nu chiar asa de adanca precum cele care fac subiectul topicului: ce cauta minunile astea in sectiunea "creatii"? la ce categorie se incadreaza?  :rolleyes:
Nu eu am facut topicul,doar am raspuns la o intrebare

#38
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Ce tare ar fi sa intre Dumnezeu pe thread si sa moara de ras :w00t: .

PS : Nu e nici o creatie aici... E doar o interpretare ca multe altele, pana una alta toate avand aceasi valoare... nula.

#39
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostSe@gull, on Jul 31 2006, 17:37, said:

Ce tare ar fi sa intre Dumnezeu pe thread si sa moara de ras :w00t: .

PS : Nu e nici o creatie aici... E doar o interpretare ca multe altele, pana una alta toate avand aceasi valoare... nula.
Daca esti in necunostinta de cauza, documenteaza-te, sau abtine-te daca nu ai nici o cunostinta in ceea ce priveste BIblia.Nu sunt facute de mine calculele alea si nu la intamplare dau toate 666.Citeste cartea apocalipsei si convinge-te singur.Cauta cartea "Explicatia apocalipsului" si citeste-o.Nu te obliga nimeni si s-o crezi.Daca nu crezi vreun lucru de acolo,cerceteaza-l singur.Si dup-aia poti sa vii sa-ti dai si tu cu parerea aici.Eu in ceva in care sunt afon nu m-as baga asa sa ma aflu-n treaba

#40
***Sebastian***

***Sebastian***

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2006
Faza cu biblia este tare aiurea...adik ea este cartea de vizita a biserici...cu
cat are biserica mai multi "clienti" cu atat are puterea mai mare in societate si totodata
si influenta. Ceva de acolo trebuie sa fie adevarat dar restul????Shi dak te mai gandesti
shi la chestia asta cu masoni...nu stiu dar eu sunt aproape sigur ca multe capete
bisericesti au un rang important intre masoni...papa, episcopul etc...shi cu miile de carti care
sunt tinute sub lacat la vatican ce e???Parerea mea este ca dak omul chiar ar avea dreptul la
informatie nu s-ar opri atatea carti de la publicare...

#41
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Post***Sebastian***, on Aug 2 2006, 19:23, said:

Shi dak te mai gandesti
shi la chestia asta cu masoni...nu stiu dar eu sunt aproape sigur ca multe capete
bisericesti au un rang important intre masoni...papa, episcopul etc...shi cu miile de carti care
sunt tinute sub lacat la vatican ce e???Parerea mea este ca dak omul chiar ar avea dreptul la
informatie nu s-ar opri atatea carti de la publicare...
Da,exact asta ziceam si eu de Papa, sub masca bisericii se fac f. multe.Prostimea e dusa de nas si totul se face cu "slujbe" mari si "binecuvantari". Papalitatea a omorat milioane de credinciosi in timpul inchizitiei, incercand sa conduca astfel lumea cu forta,dar prin constrangere au vazut ca nu rezolva nimica,dimpotriva lumea se rascula si mai mult.Papa a fost luat prizonier de catre generalul Bertier pus de Napoleon, si dus in exil pe o insula (imi scapa numele insulei dar il pot cauta).Astfel s-a implinit ceea ce era scris in apocalipsa: "Fiara a primit o rana de moarte" a murit in exil acel papa....."Dar rana de moarte fusese vindecata."  Pentru ca apoi a fost numit un alt papa si au schimbat tactica ca sa duca lumea in eroare.S-au dat de partea religiei ca sa aiba  priza la lume.   Apoi, ca sa se implineasca ce sta scris in apocalipsa : "Si s-a incumetat sa schimbe vremile si legea" imparatul Constantin pus de Papa a dat un decret in anul 321 dHr ca,de bucurie ca Isus a inviat intr-o zi de Duminica,sa schimbe si ei ziua de odihna si lumea sa nu se mai odihneasca sambata ci Duminica.S-a facut o trecere treptata ca lumea sa se obisnuiasca cu asta.samd
Sa nu uitam ca la Vatican, in sala in care sunt expuse tablourile cu toti papii care au fost vreodata, este loc pentru numai 100 de tablouri.Acum cand a murit papa Ioan Paul al 2-lea,a fost asezat si tabloul 100 al ultimului Papa.Altul nu mai are loc, si papa Benedict nu-i chiar asa de tanar. Stiati ca Papa Benedict a fost Doctor pe timpul lui Hitler,cel insarcinat cu exterminarea evreilor? Dealtfel se vede si pe fata lui ce om este,forma fetei incruntata si cu o privire din lumea de jos care te face s-o iei la fuga...

#42
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
who cares ?


e hobby, sau cercetare ce faceti voi?

ma gandeam la un punct de vedere profesional, oficial...

#43
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbogdanan, on Aug 3 2006, 00:33, said:

who cares ?
e hobby, sau cercetare ce faceti voi?

ma gandeam la un punct de vedere profesional, oficial...

Si ce vrei sa intre Papa si sa admita / dezminta? Acum ca am dat idei, il asteptam pe Papa pe forum...

#44
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postbogdanan, on Aug 3 2006, 00:33, said:

who cares ?
e hobby, sau cercetare ce faceti voi?

ma gandeam la un punct de vedere profesional, oficial...
este relativ un hobby  , intradevar


@ restu'   eu intru-n anume post am zis sa va abtzinetzi ?  e chiar asa greu ? ( eu nu vreau sa comentatzi pe ce fac eu , ci daca are cineva de argumentat ca aia nu e asa ...e alfel sa zica )  nu imi place sa aberatzi pe "munca" altora ( chestie destul de des vazuta pe aici )




Later Edit #   :  Eu nu vreau sa dezbat de ce papa & Co au format inchizitzia , sau care ar fi motivele ...asta stie marea majoritate ...   ma intereseaza cu totul si cu totul alceva .....  


@ rolo ....  abtzine-te .. pls :cursing:

Edited by Solarius, 05 August 2006 - 05:42.


#45
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSolarius, on Aug 5 2006, 06:37, said:

@ rolo ....  abtzine-te .. pls :cursing:

Bai baiatule, am sa iti semnalez fiecare aberatie pe care o postezi. Ca de aia e forum.
Atunci cand faci afirmatii trebuie si sa le sustii nu doar sa dai cu cuvinte iar apoi cand esti luat la bani marunti sa  o dai din colt in colt.

Invata sa nu mai postezi chestiuni semidocte cu pretentii de teorii stiintifice. Sau macar incearca sa le argumetezi.

#46
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006
Din tot ce am citit pana acum, care ma pus pe ganduri intr-un fel, am si eu cateva intrebari, daca se poate...

Ce este asa de important de se ascunde intregii lumi? De ce se minte? De ce se tine secret?  :huh:

#47
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrolo, on Aug 5 2006, 12:43, said:

Bai baiatule, am sa iti semnalez fiecare aberatie pe care o postezi. Ca de aia e forum.
Atunci cand faci afirmatii trebuie si sa le sustii nu doar sa dai cu cuvinte iar apoi cand esti luat la bani marunti sa  o dai din colt in colt.

Invata sa nu mai postezi chestiuni semidocte cu pretentii de teorii stiintifice. Sau macar incearca sa le argumetezi.
uite cum facem sa fim impacatzi amandoi .

1 : nu ma lua de sus...  nu te iau de sus , postezi on topic

2 : sunt aberatziile mele , momentan tu nu esti moderator/admin ca sa comentezi la modu asta

3 : postez pentru cei care ma inteleg , cum am mai zis , nu sunt obluigat sa va explic de ce viatza exista ... nu itzi convine   plimba-te ...

4 : eu le argumentez destul de bine , tu trebuie sa invetzi sa citesti mai calumea . sau daca citesti macar fii atent si nu citii in "treacat "

5 : si ultima faza . nu sunt teorii stiintifice ...sunt teoriile mele ... esti pe aceas lungime de unda cu mine bine . nu ....iara bine  , dar macar abtzinete de la asfel de comnetarii ....



revenind
________________________________________________________________________________
__


Propun o analiza a catorva puncte “tari” . Va supun atentiei si discutiei cateva afirmatii. Acum doar prima.

In urma discutiilor vom putea stabili daca sunt cu-adevarat “tari”! Caci intr-un fel explicit sau implicit, de acceptarea lor ca baza de plecare va depinde si calitatea demersului ulterior si implicit sansa de a face cu-adevarat un salt dincolo de discutiile de salon sau de disputele teologice.



1. Omul este o entitate diferita de celelalte vietuitoare cu singe cald prin faptul ca poate opera abstract – asta inseamna: dincolo de palierul Fizic si dincolo de Planul starilor afective....


El poate patrunde intelesul unei teoreme, al unui model abstract precum constructia tabelului lui Mendeleev si descoperi astfel proprietati si materiale ce nu se afla pe Pamant, in cadrul genezei primara sa ii zicem... Altfel spus Omul este in masura sa “reflecte” creator si inovativ mediul in care este scufundat si pe care il denumesc “ de prima geneza”.

El pare sa fie singura fiinta care, dincolo de insasi capacitatea de intelegere a notiunii de model, poate sa isi inventeze modalitati de operare in aceasta realitate fizica (ipoteza, postulare, constructie model, proiectare experiment, validare experimentala, utilizarea rezultatelor .... asa a aparut lumea artefactelor – Geneza secundara cum o denumesc... acceleratorul nucelar, nanotehnologia, astrobiofizica etc.)

In plan social, al comportamentului, al comunicarii “verbale” si extraverbale, al trairii si exprimarii unor sentimente Omul este practic nediferentiat calitativ (poate doar cantitativ) fata de celelalte vietuitoare din regnul animal. Sunt asemanari izbitoare intre comportamentul unor vietuitoare si cel al unor oameni (paralele explorate si exploatate in fabule, romane sau chiar si de desenele animate ale lui Disney).

Daca luam ca adevarata afirmatia 1 – putem spune ca omul in prinipiu nu este ANIMAL ci utilizeaza pentru supravietuirea in acest univers fizic un “costum”, un corp, generat dupa niste “tipare” universale utilizate intr-o anumita masura si constructia oricarui organism viu cu sange cald....

Corpul lui este supus legilor evolutiei si entropiei caci este parte din universul fizic. De aceea nu putem nega teoria evolutionista si nici neglija faptul ca sunt necesare anumite conditii de mediu bine determinate pentru ca stabilitatea corpului sa fie asigurata si Omul sa se manifeste.... Corpul are propia sa inteligenta asa cum fiecare organ are propria sa organizare, functiune, “limbaj”, coerenta etc... Corpul este o “NAVA”, un “costum de tip distrai - parca asa era numit in Dune”... cu comportare autonoma ce poate “purta” prin spatiu si timp functii mai subtile decat cele de sustenabilitate fizica iar acestea ar putea fi “sufletul” si “spiritul”...

Sufletul – “entitatea?” ce opereaza cu stari sufletesti – pare sa fie un alt ingredient pe care il vedem si la Om si la Animale ... Le simtim langa noi, comunicam si putem spune ca avem un dialog nebanal cu lumea animalelor – oricine are in casa o vietate poate sa confirme... Simti nelinistea, ura sau iubira. Constatam ca ranchiuna si razbunarea nu este doar umana ... poate mai putin iertarea sa o vedem in lumea animalelor ... Sunt “energii” ce anima corpul in dorinta de a maximiza starile pozitive (placere, bucurie, curiozitate) si minimiza cele negative (durere, suparare, frica) Aceste stari nu necesita cuvinte ... ele sunt, se traiesc, se explima prin sine si anima Corpul ca atare..

Spiritul ar fi dupa mine acel ingredient subtil care poate “vedea” dincolo de timp si dincolo de spatiu, care ar putea “scruta” Geneza... In spirit simt ca ar fi acea scanteie divina, acel ceva ce diferentiaza NET pe Om de Animal si acest aspect sau aceasta entitate componenta Omului nu cred ca se mai supune legilor evolutioniste.

Spiritul ESTE si STIE nu Devine, nu evolueaza, si asta nu pentru ca vreau eu cu tot dinadinsul sa imi caut un invariant de care sa ma agat in acest eseu ci prin definitie, caci in aceasta acceptiune (eseu) Spiritul nu “cunoaste” constragerea spatio-Timpului... Adica este “PESTE TOT” si “NICAIERI” in aceasi timp caci cele doua atribute inseamna a te raporta la Spatiu ... Daca Spiritul nu este definit sau determinat de proprietatea SPATIU atunci nu va avea nici localizare, nici marime, nici pozitie ....

Necunoscand proprietatea Timp el nu evolueaza (dinamica sau evolutia presupune o modificare de proprietati in functie de TIMP), perfectionarea inseamna schimbare si implicit implica Timpul... Ceva ce nu se supune constrangerii numita TIMP nu poate sa se modifice, sa se transforme sa se miste... in sensul in care definim si intelegem noi azi spatiul, timpul sau miscarea....


Aceasta proprietate (entitate – spiritul) ar trebui prin definitia de mai sus sa transceada timpul si implicit sa NU SE NASCA si sa NU MOARA si sa NU EVOLUEZE ci doar sa fie prezent atunci cand Corpul si Sufletul o permit.... (prezenta de spirit...)

Din aceasta perspectiva si pentru aceasta proprietate – Spiritul- nu se pune principial problema unei abordari evolutioniste... Dar nici nu inseamna implicit creationism, adica acceptarea unui proces de geneza dintr-o vointa divina, dincolo de spatiu si timp...

Am vrut sa spun ca, inainte de a intra in dezbateri si dispute legate de geneza as da un pic “ocol” subiectului incercand sa inteleg CINE din Mine doreste sa afle si cu ce intentie?

Sa ma pregatesc pentru a aborda apoi frontal problema astfel incat sa cunosc ADEVARUL si cunoscandu-l sa nu ma mai impiedec de ratiune (limitata principial si supusa spatio- timpului din principiu) si nici de stari afective in care sa tresar nelinistit atunci cand o metafora pare sa fie “deplasata” in raport cu subiectul (si aici as sublinia ca tantarel a incercat sa spuna plastic prin povestea cu morcovul ca inca este nevoie de un Motor care sa anime Omul, de un motor care sa motiveze... si din aceasta perspectiva cred ca avea dreptate in context ... sunt convins ca nimeni din acest grup nu va jigni pe altul intentionat... Dar sunt mari sanse sa “raneasca” sensibilitatea cuiva asa ca se cere din partea fiecaruia o daruire totala subiectului si cautarii, in baza bunelor maniere si a principiului ca pe acest forum nu va avea loc “un atac la persoana” ci o benefica confruntare de idei – o dezbatere si nu o disputa.... Orice fraza se poate reformula si evident explicita suplimentar de ce si in ce mod a fost formulata... Nu ne permitem sa ne suparam si nici sa sugeram ca “profanam” un subiect cu o gluma, ci este normal sa ne explicitam suplimentar si sa ne bucuram de pasii facuti impreuna.

Finalizand aceasta prima observatie, postulata la nr 1 mai sus, as putea spune ca suntem intr-o situatie paradoxala in studiul Genezei, situatie generata de pozitia OMULUI ganditor in raport cu ingredientele sale constitutive ce fac parte din doua lumi diferite...{(corp – suflet – spiritce) (ratiune – intuitie) (structural – fenomenologic)} ...

M-as bucura sa stiu si parerea voastra, caci sigur ca, sub o forma sau alta cele de mai sus sunt surprinse in multe lucrari (viziune antropozofica de exemplu) dar nu puncteaza inca nimeni ca: sursa disputei dintre Creationism si Evolutionism se afla in ambiguitatea paradigmei in care operam pentru moment si care amesteca doua propietati: pe cele ale materiei (energie – materie) cu cele ale spiritului (informatie?).
Altfel spus ambele “tabere” au dreptate doar ca se refera la ingrediente diferite ale fiintei numita OM. Omul este Si SPIRIT si MATERIE ...




PS: Biblia este ca un telescop: trebuie sa te uiti prin ea, nu la ea.

Edited by Solarius, 05 August 2006 - 23:57.


#48
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Era elegant, academic si de dorit sa postezi atat

A. Bibliografie:
Ce este Viata ? Si Spirit Si Materie – Erwin Schrodinger – idei contemporane 1980
Hazard și necesitate, Jacques Monod, Ed. Humanitas, București, 1991
Sfarsitul Timpului, J. Krishnamurti & David Bohm, Ed. Herald, 2003

cat si
B. sursa de unde ai binevoit sa imprumuti materialul:


"Originalul" este aici.

Sa inteleg ca urmeaza acest mesaj?

Nu ratati episodul urmator...AICI

#49
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Biblia este o carte scrisa DE OAMENI.

Orice lucrare poate fi interpretata intr-un anume mod, mai ales cele care mentin un nivel constant al compozitiei, topicii si sintacticii pe anumite pasaje.

Dovezile sunt extrem de neconcludente in domeniul interpretarii.

Este ca si Apocalipsa lui Ioan Teologul : O dizertatie scrisa sub influenta indirecta a ciupercilor halucinogene. (insula pe care fusese exilat era extrem de bogata in asa ceva - numai emanatiile lor erau indeajuns sa "induca in eroare" o minte lucida)

#50
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

View Postrolo, on Aug 6 2006, 15:04, said:

Era elegant, academic si de dorit sa postezi atat

A. Bibliografie:
Ce este Viata ? Si Spirit Si Materie – Erwin Schrodinger – idei contemporane 1980
Hazard și necesitate, Jacques Monod, Ed. Humanitas, București, 1991
Sfarsitul Timpului, J. Krishnamurti & David Bohm, Ed. Herald, 2003

cat si
B. sursa de unde ai binevoit sa imprumuti materialul:
"Originalul" este aici.

Sa inteleg ca urmeaza acest mesaj?

Nu ratati episodul urmator...AICI


te deranjeaza cumva ca , eu CAUT  anumite chestii/ idei  si chiar si sub forma de Copy-Paste si le postez aici ?    ?  :huh:



Later :  eu iau ce imi convine , ce consider ca imi trebuie mie ...

Edited by Solarius, 08 August 2006 - 22:42.


#51
SR-71_

SR-71_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsorinsirbu, on Jul 29 2006, 17:37, said:

Isus a murit doar pentru oamenii de pe pamant.Ei sunt singurii care sunt pacatosi.Satana nu are acces pe alte planete,si deci nici pacat nu este pe alte planete.Acum nu se afla nimeni de pe pamant in rai si nici un om nu a fost dus in rai (cu exceptia unor sfinti,ex: Enoh).Omul cand moare,indiferent ca a fost credincios sau nu,putrezeste in mormant si sufletul nu merge in rai sa traiasca acolo cum cred unii.Omul moare si cum scrie si Biblia "si pomenirea li se uita" ,omul nu mai stie nimic dupa ce a murit,moartea este ca un somn.
Cand Isus va reveni pe nori,atunci cei credinciosi vor invia si vor fi dusi in cer pentru 1000 de ani.In timp ce Isus revine cei rai mor instantaneu de "slava aratarii sale" si Satan ramane acesti 1000 de ani singur pe pamant sa-si admire opera pe care a facut-o, ruine peste tot (nu va ramane piatra pe piatra) si cei rai imprastiati peste tot pe pamant "neingropati si nejeliti". Dupa cei 1000 de ani Isus se intoarce impreuna cu cei credinciosi  pe pamant.Cei rai invie toti pentru judecata si vor fi judecati de cei credinciosi care atunci deja sunt sfinti. Satan atunci incearca o ultima batalie.El arata cetatea sfanta celor rai si le zice: Vedeti cetatea.Este a noastra,dar ne-a fost luata in mod nedrept,haideti s-o cucerim si sa ne-o luam inapoi.Atunci se coboara foc din cer si toti cei rai sunt mistuiti pentru totdeauna.

hahahaaaaaaaaaaaaa.... te dai destept dar nu stii sa iscalesti numele mantuitorului.
hhhaaaaaaaa..!!!!!!!!!!!!!!!!

#52
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostSR-71_, on Sep 5 2006, 15:58, said:

hahahaaaaaaaaaaaaa.... te dai destept dar nu stii sa iscalesti numele mantuitorului.
hhhaaaaaaaa..!!!!!!!!!!!!!!!!
Mama cata prostie zace in cutia aia care o ai pe gat.Atata ciuda ai pe adevarul pe care l-am zis incat cauti orice ca sa-ti spui si tu prostia.Postezi offtopic si spui tampenii mai mari ca tine.Cauta in Biblie daca te dai destept si vezi ca Isus se scrie Isus si nu "Iisus" cum scriu numai ortodocsi ca sa se dea mai ciumegi. :death:

Edited by sorinsirbu, 05 September 2006 - 22:30.


#53
SR-71_

SR-71_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsorinsirbu, on Jul 29 2006, 17:37, said:

Isus a murit doar pentru oamenii de pe pamant.Ei sunt singurii care sunt pacatosi.Satana nu are acces pe alte planete,si deci nici pacat nu este pe alte planete.Acum nu se afla nimeni de pe pamant in rai si nici un om nu a fost dus in rai (cu exceptia unor sfinti,ex: Enoh).Omul cand moare,indiferent ca a fost credincios sau nu,putrezeste in mormant si sufletul nu merge in rai sa traiasca acolo cum cred unii.Omul moare si cum scrie si Biblia "si pomenirea li se uita" ,omul nu mai stie nimic dupa ce a murit,moartea este ca un somn.
Cand Isus va reveni pe nori,atunci cei credinciosi vor invia si vor fi dusi in cer pentru 1000 de ani.In timp ce Isus revine cei rai mor instantaneu de "slava aratarii sale" si Satan ramane acesti 1000 de ani singur pe pamant sa-si admire opera pe care a facut-o, ruine peste tot (nu va ramane piatra pe piatra) si cei rai imprastiati peste tot pe pamant "neingropati si nejeliti". Dupa cei 1000 de ani Isus se intoarce impreuna cu cei credinciosi  pe pamant.Cei rai invie toti pentru judecata si vor fi judecati de cei credinciosi care atunci deja sunt sfinti. Satan atunci incearca o ultima batalie.El arata cetatea sfanta celor rai si le zice: Vedeti cetatea.Este a noastra,dar ne-a fost luata in mod nedrept,haideti s-o cucerim si sa ne-o luam inapoi.Atunci se coboara foc din cer si toti cei rai sunt mistuiti pentru totdeauna.
"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentruca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.Si am vazut coborandu-se din cer de la Dumnezeu, Cetatea Sfanta, Noul Ierusalim..." (Apocalipsa 21: 1-2)

:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
sa crapi de ras nu alta....

hai sa le luam pe rand :
Isus a murit doar pentru oamenii de pe pamant   ce-ai vrut sa zici aici ??iar daca unu' e nascut pe Mir/Luna/Marte..cum e cu ala???

Satana nu are acces pe alte planete,si deci nici pacat nu este pe alte planete.  Asta e geniala. Cred ca Pacala e un geniu pe langa tine.  pai daca eu zbor pe marte si acolo-i tai gatu' la colegul meu de zbor , pacatul ala nu se socoteste?? dupa tine nu , ca doar ce sa caute dracu' pe planeta marte???


Acum nu se afla nimeni de pe pamant in rai si nici un om nu a fost dus in rai (cu exceptia unor sfinti,ex: Enoh).....   ...hahahaaaa , genial. din prostie in tampenie merge omu' asta. dupa tine numai Ilie si Enoh sunt in rai. si Avraam . oare nu se plictisesc ??? si restul unde-s?? in purgatoriu?? purgatoriu care nu exista??  dar copiii avortati si implicit nebotezati , aia unde or fi???? daca-mi zici unde-s copii avortati iti dau o bere. cu ocazia asta vad ce stie pastorul ala al tau.  uite ce e tinere , toti care au fost drepti si buni se odihnesc. si ca sa-ti mai dau o palma peste crestet , Hristos a spus o parabola , aia cu bogatasul si saracul Lazar. citeste-o , apoi-mi spui cum e cu raiul ala.

Omul cand moare,indiferent ca a fost credincios sau nu,putrezeste in mormant si sufletul nu merge in rai sa traiasca acolo cum cred unii.Omul moare si cum scrie si Biblia "si pomenirea li se uita" ,omul nu mai stie nimic dupa ce a murit,moartea este ca un somn.      ......: )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  pai daca nu mai stie nimic dupa ce a murit , atunci de ce a mai trait?? ca sa mearga la adunare??

Cand Isus va reveni pe nori,atunci cei credinciosi vor invia si vor fi dusi in cer pentru 1000 de ani.In timp ce Isus revine cei rai mor instantaneu de "slava aratarii sale" si Satan ramane acesti 1000 de ani singur pe pamant sa-si admire opera pe care a facut-o, ruine peste tot (nu va ramane piatra pe piatra) si cei rai imprastiati peste tot pe pamant "neingropati si nejeliti". Dupa cei 1000 de ani Isus se intoarce impreuna cu cei credinciosi  pe pamant.Cei rai invie toti pentru judecata si vor fi judecati de cei credinciosi care atunci deja sunt sfinti. Satan atunci incearca o ultima batalie.El arata cetatea sfanta celor rai si le zice: Vedeti cetatea.Este a noastra,dar ne-a fost luata in mod nedrept,haideti s-o cucerim si sa ne-o luam inapoi.Atunci se coboara foc din cer si toti cei rai sunt mistuiti pentru totdeauna.   ......am luat tot textul ca mi-e greu sa-l fragmentez. is prea multe prostii si-mi ia o luna sa-l comentez.    un lucru vreau sa subliniez , de judecat te va judeca D-zeu , nu sfintii.   iar prostiile alea cu 1000 de ani e scrisa de fratii Grimm. asa cred.

in concluzie , eu daca m-as imbata cui si as merge la ultima coarda din discoteca as fi mai credibil , decat daca ai merge tu cu textul tau la orice om normal care-l vezi pe strada.


si inca ceva: cautati o femeie. poate ajungi sa judeci normal.  si te vindeca si de insomnie. :w00t:

__
__

Edited by SR-71_, 06 September 2006 - 06:22.


#54
SR-71_

SR-71_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 14.06.2006

View PostSolarius, on Jul 23 2006, 03:42, said:

Versetul 4 din cap 12: "(balaurul adica satana- din contextul capitolului)cu coada lui tragea dupa el a 3a parte din stelele cerului, si le arunca pe pamant."

3a parte inseamna 1/3... o treime, 33,(3) % . OK?
Zici bine ca trebuie sa fii incredintat sufleteste pe deplin. Altfel nu se poate.
Ceva numar impar periodic ?  wierd....

din cate stiam eu balaurul-l reprezinta pe Lucifer , ingerul decazut .  iar a treia parte din stele sunt cei ce l-au urmat .

View Postsorinsirbu, on Aug 2 2006, 20:21, said:

Sa nu uitam ca la Vatican, in sala in care sunt expuse tablourile cu toti papii care au fost vreodata, este loc pentru numai 100 de tablouri.Acum cand a murit papa Ioan Paul al 2-lea,a fost asezat si tabloul 100 al ultimului Papa.Altul nu mai are loc, si papa Benedict nu-i chiar asa de tanar.


nu-ti place papa , dar tremuri ca asta e al 100-lea. si nu mai e loc de tablouri...cica.  ete nah , sa mai puna 100 pe peretele de vis-a-vis.
dar patriarhii ortodoxi ii numara cineva ?? cati au fost pana acum?? oricum peste suta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate