Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#145
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
mai astia care zic ca din 1000 de euro nu se pot face bani... sunteti culmea... se pot face bani si inca ushor... intr-un an fac lejer 2500-3k, dar mie nu-mi da nimeni 1000 de euro pe mana ca doar n-o sa-i dau chitanta pe ei. pai sa vedem anul asta din ianuarie pana acum am investit aproximativ 1300$ si am facut  profit vreo 2000 2200... pacat ca a trebuit sa-l impart cu  proprietarul banilor. adica 3.250 la o medie de 2.5 dolarul. profit de 800$ adica aprox 60%. daca nu-i cheltiuam pana in iarna scoateam profit de 200% minim fara stres si bataie de cap. si asa cred ca fac 120%. dar eu as i vrut sa-i reinvestesc pacat ca nu-s banii mei.  cifra de afaceri ~5500 RON (2000+ $$)
in ce cum si unde nu pot sa zic(e neimpozabil deci suma nu poate creste prea mult ca n-am irma si peste anumite sume e batator la ochi) si in plus e afacerea mea.
idee e ca se poate cu vointa si spirit antreprenorial. mai ales in ro ca nu prea ai concurenta in  multe domenii.
e naspa ca n-am banii mei, ca altfel ar i stat treburile.
damn i`m good!

#146
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007

View Postnegotzel00, on Jun 25 2007, 04:57, said:

mai astia care zic ca din 1000 de euro nu se pot face bani... sunteti culmea... se pot face bani si inca ushor... intr-un an fac lejer 2500-3k, dar mie nu-mi da nimeni 1000 de euro pe mana ca doar n-o sa-i dau chitanta pe ei. pai sa vedem anul asta din ianuarie pana acum am investit aproximativ 1300$ si am facut  profit vreo 2000 2200... pacat ca a trebuit sa-l impart cu  proprietarul banilor. adica 3.250 la o medie de 2.5 dolarul. profit de 800$ adica aprox 60%. daca nu-i cheltiuam pana in iarna scoateam profit de 200% minim fara stres si bataie de cap. si asa cred ca fac 120%. dar eu as i vrut sa-i reinvestesc pacat ca nu-s banii mei.  cifra de afaceri ~5500 RON (2000+ $$)
in ce cum si unde nu pot sa zic(e neimpozabil deci suma nu poate creste prea mult ca n-am irma si peste anumite sume e batator la ochi) si in plus e afacerea mea.
idee e ca se poate cu vointa si spirit antreprenorial. mai ales in ro ca nu prea ai concurenta in  multe domenii.
e naspa ca n-am banii mei, ca altfel ar i stat treburile.
damn i`m good!
Pai zi la lume si ce faci ...ca asa vorbe pot sa vorbesc si eu ;) ca am facut din 5 euro ...10.000 si apoi 3 milioane  :lol:

#147
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
"viata in Romania e ieftina ca braga" yeah right. Era acum 10-15 ani cand cu 5000 $ iti luai apartament. Sustii o cauza moarta, o tot dai cu tigarile de exemplu, dar in Germania gasesti cigarillos la 2,80 eur pachetul de 20 bucati. aici de banii astia iti iei doar 4.
In legatura cu tichetul pe RATB, stii ca vara trecuta in Bavaria, cu 40 eur si cu dovada ca esti student iti luai o legitimatie de calatorie pe toata perioada verii in aproape toate mijloacele de transport din Bavaria? Mai sunt multe de spus, dar cu atitudinea ta de superioritate, as scrie degeaba. Deja le stii pe toate  :D

#148
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postspare-me, on Jun 25 2007, 02:43, said:

esti AFON...ai trait atat de mult acolo, incat ai uitat in ce tara de cacao te-ai nascut,si ca viata in Romania e IEFTINA ca braga ! in toata franta n-o sa vezi cafeaua 1 - 1,5 euro la o terasa serioasa cum e in romania la cafenelele de lux...

Pe langa aberatiile tale, asta ne-a convins ca nu prea iesi din casa. Sa vad si eu cafeneaua de lux cu cafeaua de 1 euro de la noi. Poate la cafenelele de langa liceu o fii 1 euro dar si acolo cred ca e macar 5 lei ...
Iar pretul cafelei de la terasa are in cost si salariile ospatarilor, care sunt de 10 ori mai mari acolo. Deci mi s-ar parea normal sa fie 20 de euro o cafea in Franta sau Germania, dar ia ghici... nu e !!!


PS.. Poate totusi, cand vor afla vesticii ca in Ro totul este ieftin ca braga, or sa navaleasca sa munceasca si traiasca ca niste romani adevarati.

Edited by onlyone, 25 June 2007 - 12:32.


#149
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005

View Postunu_suparat, on Jun 25 2007, 10:27, said:

Pai zi la lume si ce faci ...ca asa vorbe pot sa vorbesc si eu ;) ca am facut din 5 euro ...10.000 si apoi 3 milioane  :lol:

in cosmetice si accesorii pt femei si barbati. astea se vand cel mai bine si aduc cel mai mare profit. produse de firma la pret de producator. ca eu n-am platit vama :P

#150
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
HAHAHAHAHA, doamne cat pot sa rad in hohote !
daca tu ai dat in romania 30 de lei pe un piept de curcan, iar alalalt are impresia ca un expresso e mai mult de 5 lei la orice cafenea de lux, cum ar fi in dorobanti (nu baga casa capsa, vernescu sau aquarium)

..inseamna ca v-au 'vazut' straini asa pe fata si v-au fraierit !

doamne oare e cineva sa puna botul la prostiile voastre ?!
hahahahahaha :)

#151
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Bai sa stii ca ai dreptate !!!
Se asteapta valuri de emigranti din Germania, Italia, Franta si Spania. E o reclama la TV la nu stiu ce ziar...
Acum imi dau seama ca am gresit.. in RO preturile sunt intradevar de 10 ori mai mici, iti dau dreptate.
Sper ca esti multumit.
Hai ca nu te mai contrazicem.

#152
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de cand asteptam un post inteligent ca asta !
sunt perfect de acord, hai sa nu ne mai contrazicem...pana la urmatorul post plin de spiritualitate al altui smecher...

#153
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnegotzel00, on Jun 25 2007, 04:57, said:

mai astia care zic ca din 1000 de euro nu se pot face bani... sunteti culmea... se pot face bani si inca ushor... intr-un an fac lejer 2500-3k, dar mie nu-mi da nimeni 1000 de euro pe mana ca doar n-o sa-i dau chitanta pe ei. pai sa vedem anul asta din ianuarie pana acum am investit aproximativ 1300$ si am facut  profit vreo 2000 2200... pacat ca a trebuit sa-l impart cu  proprietarul banilor. adica 3.250 la o medie de 2.5 dolarul. profit de 800$ adica aprox 60%. daca nu-i cheltiuam pana in iarna scoateam profit de 200% minim fara stres si bataie de cap. si asa cred ca fac 120%. dar eu as i vrut sa-i reinvestesc pacat ca nu-s banii mei.  cifra de afaceri ~5500 RON (2000+ $$)
in ce cum si unde nu pot sa zic(e neimpozabil deci suma nu poate creste prea mult ca n-am irma si peste anumite sume e batator la ochi) si in plus e afacerea mea.
idee e ca se poate cu vointa si spirit antreprenorial. mai ales in ro ca nu prea ai concurenta in  multe domenii.
e naspa ca n-am banii mei, ca altfel ar i stat treburile.
damn i`m good!


negotzel, ce faci tu nu-i chiar investitie/afacere, mai degraba contrabanda (la scara mica :) )
problema celor care vor sa "investeasca" e ca ei vor sa dea banul si peste x luni sa aiba profit, fara sa mai faca nimic intre timp. in cazul tau, trebuie sa te ocupi de achizitionarea marfii (chiar asa, daca te prinde in vama, s-a dus de rapa "afacerea" ta), de gasit clienti, de alergat dupa ei ca sa-i convingi sa cumpere etc. caz in care profitul tau anual de 2500-3k, deci cam 250e/luna, nu-i deloc impresionant.

#154
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
cu 1000 eur ar putea deschide un cont pt investii la bursa. acum in functie si de om, poate avea randamente de 100% pe an.

#155
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cred ca nu stii definitia si formula randamentului, in domeniul bursier
nu vorbi prostii
in cel mai rau caz poti spune ca va avea profit si de n'spe mii la suta...
dar vezi ca profit nu este egal cu randament

#156
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postspare-me, on Jun 25 2007, 23:48, said:

cred ca nu stii definitia si formula randamentului, in domeniul bursier
nu vorbi prostii
in cel mai rau caz poti spune ca va avea profit si de n'spe mii la suta...
dar vezi ca profit nu este egal cu randament
hai sa nu o dam in semantica. Cred ca 99% din cei care au citit aici au inteles ce am vrut sa spun. Sa fiu si mai explicit: poate sa-si dubleze banii intr-un an de zile.

#157
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e vorba de semantica ci diferenta dintre doi termeni care in contextul spus de tine, nu au sens

Quote

Randament = Rata investitiei fara risc + (Randament mediu piata – Rata investitiei fara risc) * beta
randamentul este o capacitate...pe cand ceea ce vrei tu sa spui se cheama rata profitului
daca ai 1000 si scoti 2000 se cheama un profit brut de 1000, adica a crescut cu 100 %
rata profitului = profit net / venituri * 100 => 1000/1000 * 100 = 1*100 = 100 %

sesizezi diferenta ?

Edited by spare-me, 26 June 2007 - 00:36.


#158
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

spare-me, on Jun , 15:04, said:

HAHAHAHAHA, doamne cat pot sa rad in hohote !
daca tu ai dat in romania 30 de lei pe un piept de curcan, iar alalalt are impresia ca un expresso e mai mult de 5 lei la orice cafenea de lux, cum ar fi in dorobanti (nu baga casa capsa, vernescu sau aquarium)

..inseamna ca v-au 'vazut' straini asa pe fata si v-au fraierit !

doamne oare e cineva sa puna botul la prostiile voastre ?!
hahahahahaha :)
@onlyone, @GubyIQ, @negotzel00 aveti perfecta dreptate. @spare-me asta, alias "rebelu' fara cauza" traieste in computer, de aia i se pare viata asa frumoasa. Mai @spare-me esti tolomac rau de tot! Eu ti-am demonstrat clar, ca produsele dintr-un cos normal de cumparaturi, sunt mai ieftine aici in Germania decat in Romania. Si apropo, am vazut azi "copanele" tale de pui cu 1,99 Eur nu cu 2,8 Eur asa cum zici. Sunt f. curios sa stiu de unde scoti preturile astea fanteziste, care zici c-ar fi in occident. Ar fi mai bine sa vi aici, sa lucrezi, sa locuiesti si sa-ti cumperi mancarea de la supermaketuri si astfel sa nu mai vorbesti tampenii. Iti repet, numai cine lucreaza si traieste in tara respectiva, poate sa dea date exacte, despre costul vietii de acolo. Nu e cazul sa te dai tu destept si sa induci oamenii in eroare, cu teoriile tale eronate. Eu stiu ce inseamna sa traiesti atit in Romania cat si in Germania. Vremurile de acum 10 ani, in care Romania era ieftina, au apus de mult. Daca vrei, poti sa-ti trimit oricand pe email cateva pagini scanate ale reclamelor de aici, ca sa le vezi si tu cu ochii tai. Si vezi ca te-ai referit in ce ai scris la cafea, nu la expresso. Nu vad nicaieri cuvintul expresso in postul tau. Ca sa fii linistit, sa stii ca eu dau 2 Eur pe cafea, daca merg la local, aici in orasul meu. Apoi, tot subliniezi ca RATB-ul e ieftin. In primul rind aici cam toata lumea are masina, deci se poate deplasa cind vrea si unde vrea. In al doilea rind asa cum a spus @GubyIQ sunt multe facilitati cu abonamentele (nu numai de student) sau la calatoriile cu trenul. De exemplu exista un bilet zilnic de 27 Eur, valabil de la ora 09:00 pina la ora 03:00 a zilei urmatoare, prin care poti calatori cu trenul, oriunde si oricat in Bavaria.
Ar mai fi inca o chestie. Ia zi-mi tu ma @spare-me, daca tot le stii pe toate unde sunt preturile la cosmetice mai ieftine, in Romania sau in Germania? Iti dau doar exemple, acelasi parfum de marca care aici e 10 Eur il cumperi in Romania aüproape la dublu pret (chestie verificata la mai multe magazine). Pe apa de gura, care aici costa numai 1,29 Eur, am platit in Romania 2,5 Eur. O cutie detergent de rufe (8 Kg) care-i aici 9 Eur. costa in Romania aproape dublu. Acum 2 saptamini am intalnit in parcarea de la Supermarketul de unde fac cumparaturile, un sofer de Tir din Brasov, care incarca de zor cutii intregi de parfumuri, after-shawe, sprayuri, rujuri, pasta de dinti etc. si un palet cu detergent in cutii de 8 Kg. L-am intrebat de ce le cumpara si ce face cu ele. Mi-a spus ca-n Romania sunt f. scumpe si c-o parte le duce la familie si cunoscuti, iar cealalta parte le vinde la negru. Apropo de ce spune @negotzel00 despre cum poti face bani vanzind cosmetice...Sunt de acord cu el! Cand l-am intrebat cum le baga la vama, m-a batut pe umar si mi-a spus rizind ca se descurca el, ca doar nu era sa mearga inapoi cu Tirul gol si sa nu scoata nici un ban. In concluzie @spare-me mai invata si tu din experienta altora, nu te da destept ca le stii pe toate. Sa stii ca realitatea vietii de zi cu zi te contrazice.

#159
AurelTimis

AurelTimis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2007
Cu 1K Euro nu ai prea multe optiuni. Cu siguranta, cea mai buna investitie pe care o poti face cu acesti bani este in tine. Fie un master, fie o facultate daca nu ai facut deja fi un curs de vanzari/comunicare si negociere, etc. Ti se va intoarce suma insutit pe termen lung. Vei ajunge ca unul dintre posturile urmatoare sa fie: "In ce pot investi 50K Euro?" ...ori atunci, altfel stau lucrurile. Parerea mea.

1+1=3 (for hudge values of 1) ^_^

#160
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postspare-me, on Jun 26 2007, 01:35, said:

nu e vorba de semantica ci diferenta dintre doi termeni care in contextul spus de tine, nu au sens

randamentul este o capacitate...pe cand ceea ce vrei tu sa spui se cheama rata profitului
daca ai 1000 si scoti 2000 se cheama un profit brut de 1000, adica a crescut cu 100 %
rata profitului = profit net / venituri * 100 => 1000/1000 * 100 = 1*100 = 100 %

sesizezi diferenta ?
eu inteleg ca tu ai studiat economia, dar aici nu suntem la examen, suntem pe forum, formula folosita de mine nu o fi corecta 100% d.p.d.v academic, dar este folosita adeseori uzual intre oameni si in presa.

#161
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
randament 100%? lol
Randamentul are valori intre 0 si 1 dar niciodata nu atinge valoarea 1.Randament 1 are doar perpetuum mobile.

#162
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
mai v-ati adunat discipolii lui Pruteanu pe aria asta? Ce naiba, am vrut sa zic ca isi poate dubla investitia si am folosit o expresie des uzitata in presa. Va faceti ca nu intelegeti  :D
dati un search "randamente 100%" pe google

Edited by GubyIQ, 26 June 2007 - 00:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate