Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

in ce pot investi 1000 de euro?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#109
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
concluzia e ca nu prea ai ce sa faci cu 1000E. daca vrei profit rapid (in fond cine nu vrea?), atunci riscul este prea mare; daca nu-l vrei rapid, atunci e prea mic comparativ cu cat trebuie sa-l astepti.
ori ii pui la banca, ori cumperi niste actiuni, ori mai pui peste ei si astepti... o afacere n-o sa iasa bine daca o incepi cu doar 1000E (asta daca poti s-o mai incepi dupa ce-ti platesti deschiderea firmei).

#110
alfacentauri

alfacentauri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.12.2005
mai sper-me tu nu stiu unde locuiesti dar se pare ca nu le ai cu preturile din germania & co. spui ca preturile sunt de 10 ori mai mici (in romania) si etc....nu mai indu oamenii in eroare cu tot felul de informatii false bazate pe....nu stiu ce(tigari si cola) si nici alea nu reflecta realitatea.dar pana la urma cred ca romanul nu traieste doar din cola si tigari....ai facut vreodata comparatia la ulei,zahar,paine,etc,etc......se pare ca nu,altfel nu ai vb asa ceva.

daca tu ai luat cola la 250 ml cu 2,50 euro atunci ai luat si teapa.....mai invata omu

#111
Pony

Pony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.06.2007
Nu ai ce face cu 1000 de euro in ziua de azi eventual sa ii bagi la ruleta poate il inmultesti.

#112
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
in o excursie sau in femei.

#113
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Nu stiu daca s-a zis sau nu, dar ai putea sa-ti incerci norocul la FOREX.  Este tot un fel de bursa insa cu valuta.

#114
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca citeai topicul vedeai ca asta a fost unul din primele sfaturi...
si oricum cred ca-ntr-un an i-a cheltuit demult...

#115
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

 spare-me, on Jun 21 2007, 11:19, said:

daca citeai topicul vedeai ca asta a fost unul din primele sfaturi...
si oricum cred ca-ntr-un an i-a cheltuit demult...

Poate mai sunt persoane cu cate-o mie de euro care nu stiu ce face cu banii si citesc forumul.  :lol:


Sau uite, mi-as lua o camera video performanta, un aparat foto performant, un curs intensiv de fotografie (sa-mi dea certificat) si m-as duce la o firma care se ocupa cu fotografii de nunta, filmari si altele asemanatoare si m-as apuca sa filmez, fotografiez cand mai vreau sa fac un banut. In primul rand raman cu aparatele cumparate care n-au cum sa nu-mi fie de folos si la o adica, trag la imprimanta oferte de fotografiere nunti, filmari cu specificarea ca sunt in masura sa fac asa ceva (certificatul) si le impart prin licee la cei de-a 8-a,  12-a, pe strada. Este munca, dar e frumoasa :)  

P.S. Mai ales cand esti student si practic vrei niste banuti in plus.

Edited by Enoeth, 21 June 2007 - 10:27.


#116
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007

 Enoeth, on Jun 21 2007, 11:21, said:

P.S. Mai ales cand esti student si practic vrei niste banuti in plus.
ai mare dreptate

#117
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
da-mii mie sin 2 luni faci profit de 20%. nu intrebi ce cum cand unde. imi dai 1000E si primesti 1200 inapoi. rezolvata treaba ;). cantitativ nu poti sa-i inmultesti f mult ca nu ai de unde. dar procentual poti sa scoti profit bun. si acelasi timp sa schitezi un viitor.
ideea e ca din 1k de euro in 6 luni poti sa faci cam 2K  intr-un an depasesti 3K. mai mult,nu prea cred. poate doar la loto.
ambitie iti trebuie doar.

#118
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

 negotzel00, on Jun 22 2007, 05:27, said:

da-mii mie sin 2 luni faci profit de 20%. nu intrebi ce cum cand unde. imi dai 1000E si primesti 1200 inapoi. rezolvata treaba ;). cantitativ nu poti sa-i inmultesti f mult ca nu ai de unde. dar procentual poti sa scoti profit bun. si acelasi timp sa schitezi un viitor.
ideea e ca din 1k de euro in 6 luni poti sa faci cam 2K  intr-un an depasesti 3K. mai mult,nu prea cred. poate doar la loto.
ambitie iti trebuie doar.

cu 1000 de euro iti cumperi o imprimanta foarte performanta,un scanner bun ,mult tus si multa hartie....si atunci sa vedeti voi bani....fara numar   :lol: :lol: :lol:



......de asemenea si ani fara numar...ca de astia am uitat  :P

Edited by danok007, 22 June 2007 - 08:03.


#119
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

spare-me, on Jul , 23:57, said:

in ce tara ?!

salariul 'mediu' pe economie in tarile europene este de 1500 de euro din care numai casa (fie chirie plusi ntretinre, fie intretinere plus impozite) costa ~1000

deci iti mai ramane 500 de euro pe o luna cu tot cu mancare, distractie ,haine medicamente sau alte cheltuieli.
Eu stau in Germania, castig 1500 Eur si platesc 415 Eur. pe chirie la doua camere (46 mp),  in care intra si toate taxele de intretinere. De unde ai scos calculele astea aberante?

#120
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
Cu o mie de euro petreci o seara minunata la Bamboo cu 2 fitze de fete,iti faci poze ca sa nu crezi ca ai visat dupa aia si cam atat poti sa faci cu ei:)))

Depinde care sint asteptarile tale cele mai optimiste.Un mic comert de bazar poti face cu un profit de maxim 25%.Numai ca trebuie sa te zbati putin


#121
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 netclub, on Jun 23 2007, 01:48, said:

Eu stau in Germania, castig 1500 Eur si platesc 415 Eur. pe chirie la doua camere (46 mp),  in care intra si toate taxele de intretinere. De unde ai scos calculele astea aberante?
probabil dintr-un nivel de trai mult mai bun decat al tau.
eu vorbeam de o zona buna, de minim 70 de mp, si de niste facilitati, asa ca nu calculele sunt aberante, ci cel care le apreciaza astfel...
eu nu vorbeam de romani care lesina de foame prin europa, ci de europeni, care sunt in tarile respective la ei acasa, si ca orice om, vor o casa buna, o zona buna, niste conditii...
caz in care, din salariul mediu pe economie nu ramai cu mai mult de 500.
asa ca sa fii tu sanatos ! tu te-ai scos ! bine ca sunt restul niste fraieri toti !

Edited by spare-me, 23 June 2007 - 11:07.


#122
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

spare-me, on Jun , 11:07, said:

probabil dintr-un nivel de trai mult mai bun decat al tau.
eu vorbeam de o zona buna, de minim 70 de mp, si de niste facilitati, asa ca nu calculele sunt aberante, ci cel care le apreciaza astfel...
eu nu vorbeam de romani care lesina de foame prin europa, ci de europeni, care sunt in tarile respective la ei acasa, si ca orice om, vor o casa buna, o zona buna, niste conditii...
caz in care, din salariul mediu pe economie nu ramai cu mai mult de 500.
asa ca sa fii tu sanatos ! tu te-ai scos ! bine ca sunt restul niste fraieri toti !
Hai sa lamurim niste lucruri. Eu nu vreau sa ma "dau mare" si n-am zis "ca restul sunt toti niste fraieri". Asta ai afirmat tu! Nu vreau ca oamenii care-ti citesc aberatiile, sa ramina cu pareri false, despre costurile concrete ale vietii in occident. Ce inseamna pt tine o "zona buna"? Neaparat sa stai in centrul Bucurestiului? Pt. mine o zona buna, inseamna un cartier linistit, curat, conditii bune de locuit si posibilitatea de a castiga un salariu bun. Eu locuiesc intr-un orasel de 20.000 locuitori la 10 minute (mers pe jos) de centru.  Am un coleg (tot roman) care locuieste la citeva minute de mine si plateste 600 Eur (in care intra toate taxele de intretinere) pt. o locuinta de 80 mp. Ei au 2 copii, deci le trebuie o locuinta mai mare. El impreuna u sotia, castiga 2500 Eur neto, din care daca scadem cei 600 Eur pt chirie, le ramin 1900 Eur din care pot trai f. bine. Eu nu am nevoie de o locuinta mare, pt. ca nu vreau sa joc fotbal in ea. Imi ajunge ce am, deoarece aici am tot confortul de care am nevoie. Sunt la 60 km de Muenchen si oricand vreau, ma sui in masina si merg acolo. Aici fiecare are masina si nu conteaza unde locuiesti iar diferentele intre sat si oras pur si simplu nu exista. La ce mi-ar folosi sa lucrez in Muenchen, unde salariul mai mare s-ar diminua din cauza chiriei care trebuie platita acolo. Deci tot cu banii de aici as ramine in mana.
Lucrez si locuiesc de 12 ani in Germania, merg in fiecare an de doua ori in Romania, deci stiu concret atat realitatile de aici cat si pe cele din Romania. Numai cei care muncesc si locuiesc in occident, pot sa spuna corect si concret, care sunt costurile vietii.

#123
afac3rist

afac3rist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2007
vezi daca te ajta cu ceva www.spam.spam poate gasesti vreo idee..dar la suma asta????

#124
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e reclama in banner
e reclama in semnatura
si e reclama in fiecare post de pe orice arie, pentru orice problema...
chair nu se sesizeaza nimeni ?!!?!

#125
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 netclub, on Jun 23 2007, 19:52, said:

Hai sa lamurim niste lucruri. Eu nu vreau sa ma "dau mare" si n-am zis "ca restul sunt toti niste fraieri". Asta ai afirmat tu! Nu vreau ca oamenii care-ti citesc aberatiile, sa ramina cu pareri false, despre costurile concrete ale vietii in occident. Ce inseamna pt tine o "zona buna"? Neaparat sa stai in centrul Bucurestiului? Pt. mine o zona buna, inseamna un cartier linistit, curat, conditii bune de locuit si posibilitatea de a castiga un salariu bun. Eu locuiesc intr-un orasel de 20.000 locuitori la 10 minute (mers pe jos) de centru.  Am un coleg (tot roman) care locuieste la citeva minute de mine si plateste 600 Eur (in care intra toate taxele de intretinere) pt. o locuinta de 80 mp. Ei au 2 copii, deci le trebuie o locuinta mai mare. El impreuna u sotia, castiga 2500 Eur neto, din care daca scadem cei 600 Eur pt chirie, le ramin 1900 Eur din care pot trai f. bine. Eu nu am nevoie de o locuinta mare, pt. ca nu vreau sa joc fotbal in ea. Imi ajunge ce am, deoarece aici am tot confortul de care am nevoie. Sunt la 60 km de Muenchen si oricand vreau, ma sui in masina si merg acolo. Aici fiecare are masina si nu conteaza unde locuiesti iar diferentele intre sat si oras pur si simplu nu exista. La ce mi-ar folosi sa lucrez in Muenchen, unde salariul mai mare s-ar diminua din cauza chiriei care trebuie platita acolo. Deci tot cu banii de aici as ramine in mana.
Lucrez si locuiesc de 12 ani in Germania, merg in fiecare an de doua ori in Romania, deci stiu concret atat realitatile de aici cat si pe cele din Romania. Numai cei care muncesc si locuiesc in occident, pot sa spuna corect si concret, care sunt costurile vietii.
esti fantastic...ce sa mai...bine ca mai sunt si oameni care le explica romanilor ca pot trai mirific in 'occident' din 1000 de euro pe luna, si mai sunt si unii care pun botul...
pe langa intretinere si utilitati, locuintele mai trebuie reparate, mai trebuie platite taxe si impozite, se mai buleste una alta, si calculul tau se duce de rapa
si fraierul care vede in postul tau Wwwwwwwwoooooooooaaa....numai 400 de euro, pleace in occident cu banii ficsi, si mai scoate cand ajunge inca pe atat...
si pe urma spui ca posturile mele sunt aberatii...bravo ma...desteptule !

#126
netclub

netclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2007

spare-me, on Jun , 22:12, said:

esti fantastic...ce sa mai...bine ca mai sunt si oameni care le explica romanilor ca pot trai mirific in 'occident' din 1000 de euro pe luna, si mai sunt si unii care pun botul...
pe langa intretinere si utilitati, locuintele mai trebuie reparate, mai trebuie platite taxe si impozite, se mai buleste una alta, si calculul tau se duce de rapa
si fraierul care vede in postul tau Wwwwwwwwoooooooooaaa....numai 400 de euro, pleace in occident cu banii ficsi, si mai scoate cand ajunge inca pe atat...
si pe urma spui ca posturile mele sunt aberatii...bravo ma...desteptule !
Ba...desteptule, scoate-ti tu capul in lume, sa vezi concret cum se traieste in occident. Esti habarnist! Daca-i viata asa pe roze in Romania, de ce pleaca inca si acum asa multi romani in tarile occidentale ca sa lucreze? Eu traiesc si lucrez aici in Germania de 12 ani, asa ca stiu ce vorbesc. In prezent, am observat ca exista un curent ostil si negativ, impotriva vestului si a romanilor care lucreaza aici. Toate reparatiile in apartament, care depasesc 200 Eur le suporta proprietarul. Si asta ti-o poate confirma orice roman care sta cu chirie in Germania. Contractul de inchiriere este standard. De cind stau eu in chirie aici in Germania, n-am platit nimic pt. reparatiile aferente la apartament. Hai sa facem un calcul concret, nu povesti, despre cati bani imi ramin lunar curat in mana. Cheltuiesc cu masina cam 160 pe luna in care intra: asigurarea masinii, intretinerea, impozitul si benzina (suma totala anuala care o dau pe asigurare, intretinere si benzina am impartit-o la 12 luni). La astea se asigura asigurarea lunara de viata care-i de 40 Eur plus o asigurare impotriva stricaciunilor involuntare din apartament (de ex. se sparge o conducta, etc.) sau in domeniul public (de ex. darimi un raft la un Supermarket, etc) care-i de 120 Eur. pe an, deci 12 Eur. pe luna. Deci, 1500 Eur (salariul meu net) - 415 Eur (chiria) - 160 Eur (cheltuieli lunare totale cu masina) - 40 Eur (asigurarea lunara de viata) - 12 Eur (cat revine din asigurarea contra stricaciunilor, pe luna) = 873 Eur. (bani ce raman curat in mana, lunar). Cu cei 873 Eur. care-mi raman in mana, lunar, pot trai aici f. bine, nemaipunand in calcul costul vietii, care-i in Germania, cel putin la produsele zilnice de baza, mai mic ca-n Romania. In concluzie, posturile tale sunt aberatii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate