Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Centrale termice (Seria 1)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3943 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca e bine sa incalzesti ACM de la termoficare, e ineficient...
In primul rand, ai nevoie de debit mare si temperatura decenta, 50-60 grade deci, daca vremea e cum e acuma in Buc, adica 12-13 grade... deci nu foarte frig si bagi 42-43 grade in radiatoare... nu vad cum poti incalzi apa menajera...

Daca vrei centrala eficienta ia una normala, murala cu schimbator dublu pe corp cupru  (nu in placi ca se infunda de la depuneri) si gata tebatura, ai toata puterea in apa menajera sau termoficare dupa plac ;)

Mi se pare, singurul avantaj la sistemul mentionat de tine este ca nu se opreste termoficarea cand consumi apa menajera (la o centala normala se opreste)... asa ceva nu se preteaza decit la mini-blocuri, case mari unde ai nevoie de termoficare si apa simultan etc...

#74
BigBro

BigBro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.09.2003
M-am 'hotarat' sa achizitionez pt. un ap. de 2 camere o centrala VAILLANT VUW PRO 242-3 care costa cca. 800 euro. Are pt termoficare un schimbator din inox si pt apa calda menajera unul placi (?? /sHit  ??) am intele ca astea placi se colmateaza avand in vedere ca suntem in Romania si calitatea apei lasa de dorit..
  As vrea si eu sa vad niste scheme de functionare pt. ea si nu numai.. cine stie poate ma rasgandesc pana maine daca se poate info despre Buderus, De dietrich Viessman si eventual cum am mai zis ceva scheme ale circuitelor..
O parere despre cele enumerate mai suus, Ferolii vad ca o cam laudati e chiar asa? de buna?

#75
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001
BigBro, eu am postat in acest thread despre intrebarile/problemele tale. Citeste de la capat cu atentie.
Parerea mea este ca te arunci la un pret prea mare la o centrala de 2 camere..

Asa cum am mai scris am achitionat o centrala Protherm Leopard, sub licenta Vaillant.

Iata poza unui schimbator bitermic (patent) Protherm.

[ http://www.protherm.cz/a/obr/leo_vym.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu lua nimic cu placi, altfel in .ro o sa dai la 2-3 ani 2 mil pe placi noi.. :)
Daca te uiti cu atentie, vei observa ca conductele au 2 compartiment, ceea ce in teorie ar incalzi mai repede apa si cu o eficienta mai mare.

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by BigBro
Are pt termoficare un schimbator din inox si pt apa calda menajera unul placi

Eu as lua schimbator numai pe cupru... cum e cel din imagine, patent Ferroli. Este astfel conceput incit preia optim energia de la arzator, dare este concentrata de regula pe mijloc... si fiind de cupru are conductibilitate calumea pe toata suprafata.

Attached Files

  • Attached File  heat.gif   15.32K   704 downloads


#77
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003

Quote

Originally posted by BigBro
M-am 'hotarat' sa achizitionez pt. un ap. de 2 camere o centrala VAILLANT VUW PRO 242-3 care costa cca. 800 euro. Are pt termoficare un schimbator din inox si pt apa calda menajera unul placi (?? /sHit  ??) am intele ca astea placi se colmateaza avand in vedere ca suntem in Romania si calitatea apei lasa de dorit..
 As vrea si eu sa vad niste scheme de functionare pt. ea si nu numai.. cine stie poate ma rasgandesc pana maine daca se poate info despre Buderus, De dietrich Viessman si eventual cum am mai zis ceva scheme ale circuitelor..
O parere despre cele enumerate mai suus, Ferolii vad ca o cam laudati e chiar asa? de buna?

Eu pot sa iti trimit un pdp cu toata schema la Eolo Mini produsa de Immergas care are doua schimbatoare de caldura: primar din cupru ,secundar din inox, si la Eolo Star Immergas, daca vrei......

#78
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003

Quote

Originally posted by BigBro
Am si eu cateva intrebari, poate este cineva care sa ma lamureasca..
 Am inteles ca centrale murale pot sa aibe 1schimbator bitermic in camera de ardere in care sa se incalzeasca atat apa pt. incalzire cat si apa menajera si mai exista centrale care au un schimbator in focar doar pt. temoficare si un schimbator cu placi pt. apa menajera; E CORECT? si daca da pt cea cu 1 singur schimbator inseamna ca circuitul de apa pt. termoficare nu e un circuit inchis si ca imi baga apa din calorifere in tevile de apa menajera?
 daca cat de cat are o logica intrebarea mea mai revin cu altele   :rolleyes:

Centrala cu schimbator bitermic Eolo Star produsa de Immergas
are un singur schimbator care produce atat apa calda menajera , cat si agent termic de incalzire , dar nu se amesteca intre ele cele doua circuite! pentru ca practic sunt doua circuite complet separate in cadrul aceluiasi schimbator.
Centralele Eolo Mini produse de Immergas au un schimbator in focar din cupru pentru agent termic primar (de incalzire) si un schimbator in placi din inox pentru prepararea apei calde menajere si acesta constructie nu duce la micsorarea randamentului centralei.
La prima varianta daca schimbatorul se strica ar trebui inlocuit integral,
in a doua varianta se inlocuieste doar cel stricat, pe langa faptul ca se pot intretine mult mai usor

#79
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003
---
Centralele Eolo Mini produse de Immergas au un schimbator in focar din cupru pentru agent termic primar (de incalzire) si un schimbator in placi din inox pentru prepararea apei calde menajere si acesta constructie nu duce la micsorarea randamentului centralei.
---

Aparent asa e dar, sa o luam simplu, sa zicem ai o camera de ardere cu 2 schimbatoare (presupun ca in camera de ardere ca unde in alta parte... doar daca e dubla-conversie care automat scade randamentul si poti sari acest pasaj) . Deci avem o cantitate de energie sa zicem 100% data de flacara la maxim care ajunge la cele 2 schimbatoare (altfel nu poate face schimbul), unu face pentru termoficare si unu pentru menajera. E foarte clar ca nu poate primi fiecare 100% energie... nu are cum. Vor primi ipotetic 60% caldura pe termoficare si 40% pe ACM... (ca doar e un arzator nu doua !) daca sa zicem nu ai nevoie de termoficare si vrei numai apa menajera... crezi ca poti avea 100% din puterea flacarii in apa menajera ? Nu... nu ai sanse deci, randamentul scande... si devine in jur de 50% (ca la boilerele vechi cu cos). Pe termoficare randamentul maxim 60%...

Un singur schimbator in camera de ardere preia toata energia termica si o da la cele 2 circuite in functie de cerere, daca vrei termoficare, ai 100% din putere pe termoficare, daca vrei apa menajera, la fel 100% pe apa menajera, corpul unic de cupru preia toata energia indiferent ce faci cu ea...

---
La prima varianta daca schimbatorul se strica ar trebui inlocuit integral,
in a doua varianta se inlocuieste doar cel stricat, pe langa faptul ca se pot intretine mult mai usor
---

Schimbatoarele bune pe cupru de calitate cum e cel din imaginea de mai sus, este garantat 15 ani... crezi ca e vreo problema sa schimbi intengral sau mai exact, crezi ca este un argumenmt bun ? Cred ca dupa 15 ani schimbi toata centrala cu alta mai tehnologizata, mai evoluata  :cool:

#80
BigBro

BigBro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.09.2003
[QUOTE]Originally posted by Andrei Cioaca
[B]---
Centralele Eolo Mini produse de Immergas au un schimbator in focar din cupru pentru agent termic primar (de incalzire) si un schimbator in placi din inox pentru prepararea apei calde menajere si acesta constructie nu duce la micsorarea randamentului centralei.
---

Aparent asa e dar, sa o luam simplu, sa zicem ai o camera de ardere cu 2 schimbatoare (presupun ca in camera de ardere ca unde in alta parte... ---
===

Stai putin ca nu sunt sigur daca ai inteles si am si eu o precizare(sau poate eu sunt pe langa  :cool: ) deci circuitul unei centrale cu 2 schimbatoare e cam asa: 1 schimbator de ce vrei tu Cu, Inox, Fonta si din ceo se mai putea face(clar RECOMANDAT Cupru) care este in focar si prin care apa pt. termoficare se incalzeste prin convectie si 1 schimbator placi care NU se afla in focar si in care in cazul necesitatii de apa calda menajera se face schimb de caldura prin conductie inte apa de termoficare super fierbinte~60grade si apa rece ce urmeaza a fi incalzita pt uz menajer....  imbarligata fraza  :ciocan:  da cica' e coerenta :P

#81
BigBro

BigBro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.09.2003

Quote

Originally posted by CAIUSCAMILLUS
Eu pot sa iti trimit un pdp cu toata schema la Eolo Mini produsa de Immergas care are doua schimbatoare de caldura: primar din cupru ,secundar din inox, si la Eolo Star Immergas, daca vrei......

=======

da sunt interesat  :cya:  dar zimi ceva de Immergas ca fiabilitate?? e recomandata o firma italiana sau mai bine ceva un pik mai scump dar germana??  :yeah:

#82
BigBro

BigBro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.09.2003
[QUOTE]Originally posted by Andrei Cioaca
[B]Pentru robustete as miza pe Ferroli. Am asa ceva.
=======

De cand o ai?? de anu asta? inseamna ca inca nu poti sa ne spui prea multe de cum reactioneaza in timp... :confused:

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003
---
Stai putin ca nu sunt sigur daca ai inteles si am si eu o precizare(sau poate eu sunt pe langa  ) deci circuitul unei centrale cu 2 schimbatoare e cam asa: 1 schimbator de ce vrei tu Cu, Inox, Fonta si din ceo se mai putea face(clar RECOMANDAT Cupru) care este in focar si prin care apa pt. termoficare se incalzeste prin convectie si 1 schimbator placi care NU se afla in focar si in care in cazul necesitatii de apa calda menajera se face schimb de caldura prin conductie inte apa de termoficare super fierbinte~60grade si apa rece ce urmeaza a fi incalzita pt uz menajer.... imbarligata fraza  da cica' e coerenta :P
---

Acuma am inteles exact, pai asta e sistemul dubla-conversie mentionat mai devreme ca o posibiliate "doar daca e dubla-conversie care automat scade randamentul si poti sari acest pasaj"...

E oricum mai putin eficient ca sunt din start 2 conversii si "then again"... cine incalzeste apa la 60 grade pt. termoficare... dupa mine n-are ce face, e neeconomic. Radiatoarele panel tipice (2 panel 2 convectoare) fac treaba la 40-50 grade... nu mai mult (daca e calculata in stalatia bine). Eu la 0 grade afara nu urc mai sus de 50-52 grade in radiatoare, caz in care apa calda menajera ar fi incalzita la limita la un sistem cu dubla-conversie...
60 grade nu am avut nevoie nici la -8 grade afara... este deci mai economic sistemul cu o singura conversie si 2 circuite.

Da pina la urma, depinde si de bani si de preferintele individuale de confort.

#84
BigBro

BigBro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.09.2003
Acuma am inteles exact, pai asta e sistemul dubla-conversie mentionat mai devreme ca o posibiliate "doar daca e dubla-conversie care automat scade randamentul si poti sari acest pasaj"...

Totusi randamentul se pastreaza peste 90%;
Centrale pe tipu asta cu dubla-converie se vand la Vaillant si la multe altele;  totusi incep sa cred ca e mai economic cel cu un unic schimbator.. :D

#85
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,685
  • Înscris: 26.11.2001
Vad ca discutia devinde incetzosata...

Orgoliile sunt puternice:

Eu - Protherm Leopard
Andrei - Ferroli
Altii - Immergas

Ideea in rezumat:
- NU lua nimic cu PLACI !
- sistemul Ferrolli  este foarte fiabil si foloseste 2 serpentine de cupru schimbatoare, in aceeasi camera de ardere.
Vedeti imaginea de AICI

Modelul Protherm este all in one si prezinta o crestere a randamentului per total.

Priviti sectiunea
[ http://www.protherm.cz/a/obr/leo_vym.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.protherm.cz/a/obr/leo_vymd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observati cele 2 profile "concentrice"

Quote

• heats up both heating-circuit and domestic hot water, directly in the boiler's heat exchanger (i.e., by flue gas or flame), with higher efficiency and speed. Hot water is on tap much faster than from ordinary boilers, making it more convenient and more economical at the same time.  
• The exchanger's surface is protected from corrosion by an aluminium mixture  

Din pacate nu am inteles exact ideea de functionare a acestui schimbator, dar din cate am vazut, chair incalzeste apa f. repede.

#86
bam

bam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.09.2003
Am vazut ca se tot vorbeste despre centralele Protherm, Ferroli, Immergas.
Are cineva idee despre fiabilitatea centrale Ariston Genus 30? Pretul unei astfel de centrale de 30KW este de pana in 30 milioane la care primesti si un cronotermostat. Nu am gasit nicaieri documentatie legata de schimbatorul de caldura. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc anticipat.

#87
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003

Quote

Originally posted by bam
Am vazut ca se tot vorbeste despre centralele Protherm, Ferroli, Immergas.
Are cineva idee despre fiabilitatea centrale Ariston Genus 30? Pretul unei astfel de centrale de 30KW este de pana in 30 milioane la care primesti si un cronotermostat. Nu am gasit nicaieri documentatie legata de schimbatorul de caldura. Ma poate ajuta cineva?  
Va multumesc anticipat.


Nu cred ca este o investitie buna. Pentru 31.4 kw putere termica utila iti recomand Eolo 27 Iono Maior de la Immergas sau Eolo 27 Superior Immergas, Zeus 27 Superior Immergas care are boiler  sau SuperParva32S de la Biasi. In fine pretul de la Eolo 27 Iono Maior este cam 31000000 lei ( kit inclus, garantie 2 ani, pif)
Daca este sa alegi o centrala trebuie sa stii ca Immergas sunt facute in Italia , unde sunt numarul 1 , si se vand in special in Marea Britanie avand firma lor Alpha Boilers, la fel si Biasi vinde in Marea Britanie in special! Heatline marca comercializata de Beko Uk , iar este o alegere buna.  Poate ca preturile conteaza , dar este doar o chestie de adaos , pentru ca in definitiv toate centralele au cam acelasi cost, tinand cont ca nu difera foarte mult, poate doar automatizarea ( daca chiar este diferita) poate mari pretul. Eu consider ca alegerea Immergas este foarte buna .

Referitor la calitatea germana, nu stiu ce sa iti spun atata timp cat foarte multe firme isi produc centralele in fabrici din alte tari ..... si tot nu au preturi rezonabile.......... o centrala care este asamblata in o tara si are doar numele pus ......... nu stiu daca mai reprezinta calitatea mentionata....... este doar o afacere, nu?
Si mai este si faptul ca sunt firme care sunt considerate de renume , dar trebuie verificat daca modelul super in Germania se vinde in Romania. Eu nu cred , in mod normal in Romania ajung anumite modele , care sunt mai vechi si au preturi mai "accesibile"
Povestea este prea lunga si complicata , si in mod normal fiecare alege ce vrea.......... daca alegerea este buna se vede in timp. Reteaua de service este in mod normal importanta, si ar trebui sa alegi o firma importatoare foarte stabila! ........ eu am facut asta deja, dupa ce am consultat nu stiu cate persoane, si am cumparat bine, un producator cotat nr.1 Immergas care are un importator care este posibil cel mai tare in domeniul instalatiilor in Romania.......

#88
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Am centrala de relativ putina vreme dar cum sunt pasionat de tehnica in general am butonat-o cum trebuie..., stau la casa cu etaj (mini-vila) si am chiar multe sa va spun dar, nu am avut ocazia ca nu am stiut de thread-ul asta :)

Va spun din start ce am eu acuma care la momentul instalarii, 2002-2003 era cel mai bun raport pret / calitate din cate am gasit eu cautand zeci de magazine. La inceput am dat peste Bosch... sunt naspa, facute in Ungaria, nu in Germania cum credeam, mai departe am gasit Duval (franta), sunt bune dar scumpe rau... mai departe Ariston Italia... parca nu suna asa bine marca si in final Ferroli... care mi-au placut ca fac scule puternice si fiabile. Nu va complicati cu romanisme gen Romstal, nu merita arzator chinezesc... ca sa nu mai spun ca sunt scumpe rau !

Ferroli Domina F30E, adica mai exact, microcentrala de apartament / vila, putere utila 30 kW, putere in arzator maxima 33 kW (diferenta e de la randament, aprox 92% la putere maxima. Centrala este dotata cu microcontroller electronic si 2 elemente de reglaj de baza, temp apa si temp calorifere si bineinteles, posibilitatea de a atasa termostate si alte accesorii Ferroli. Esista manometru pentru presiunea in circuit. Nu are afisaj si alte inutiliati, varianta cu tiraj natural e vreo 20 mil lei, cea fortat (bloc) cu 6 mil in plus si are camera de ardere inchisa. Ca elemente de baza, schimbator dublu pe cupru, tiraj fortat, toate sistemele de securitate necesare si parametri optimi de lucru, 17l pe min apa fiarta (55 grade, sau 62 grade daca setezi un jumper pe placa  :cool: )... sau mai exact 30 kW putere ! Asta rezolva necesarul pentru orice vila ca sa nu mai zic de apartamente. Functionare complet automata, fara flacara de veghe, aprindere electronica si modulare a purerii constante in functie de necesarul de energie (economic). Pompa de circuit este nemteasca si are viteza selectabila in 3 trepte (viteza 2 e suficienta daca ai doar parter si 1 etaj, astfel e mai economica la curent, avand in vedere ca e ideal ca pompa sa mearga non-stop pentru uniformizarea puterii in circuit. Vasul de expansiune este de 12l (cit mai mult cu atit mai bine - legile termodinamicii).

Poza centralei demontata e:

www.andreicioaca.as.ro/utils/f30e.jpg

Se vede valva automata de gaz englezeasca (plaja 2 - 13 mbari la intrarea de 20 mbari, se pune regulator inainte de centrala obligat) si pompa germana plus elemente de masura si control servo. In rest nimic deosebit, carema e inchisa, tirajul fortat. Constructia e foarte robusta.

Pentru mai multe detalii iata cateva link-uri.

http://www.ferroli.ro/domina.htm

Aici nu da prea multe dar exista site-ul:

http://www.dpbplumbi...roli/domina.htm
http://www.ferroli.it/

Reteaua e facuta cu radiatoare din cele mai performante, dar si mai scumpe cu 45% fata de echivalentii turcesti de la Metro (DeLonghi, otel tratat - 15 ani garantie) si retea de tevi pe cupru fara carbon (mult mai fiabil si estetic decit pexal). Stiti ca radiatoarele fac 50% din randamentul sistemului, degeaba centrala buna daca ai radiatoare varza... sau prost calculate (subdimensionate) dupa aia te plingi ca ai factura scumpa... si nu stii de ce. Modelele preferate de mine sunt 2 panel 2 conv (22 - 600). Sunt micute pentru puterea radiata, unul de 1000 mm lungime da cam 2.4 kW (2400 W). Radiatoarele existente in bloc de la termoficare sunt varza... ca sunt calculate la alte temperaturi, in speta mai mari ! Eu la 0 grade afara tin temperatura la 50 grade in radiatoare...

http://www.delonghi.com/

http://www.delonghi....1256aea004db7b4

Majoritatea centralelor tipice de apartament au 23 / 24 kW din cate am vazut la noi si este suficient pentru 3 camere + bucatarie / baie. Necesarul mediu pe camera de bloc la -18 grade afara ar fi de aprox 4-5 kW ora in funtie de camera, daca are 1 sau 2 pereti exteriori. Eu am luat una mai puternica deoarece oricum era la acelasi pret cu centrale mediocre de 23 kW dar am nevoie de rezerva de putere, fiind casa mare (3 laturi exterioare pe caramida veche cu randament mic), si o eventuala extensie in viitor...

Radiatoarele Ekorad, Demrad care se vand in Romania sunt tratate! si au preturi mai mici............  alegerea ta a fost probabil buna , dar banii platiti nu cred............ oricum nu aveai de unde sa stii , nu? Acum stii......... iar in ce priveste alegerea centralei toate chestiile pe care tu le consideri so super ......... ar trebui sa stii ca Immergas are
aprindere electronica
modulare electronica continua a flacarii
controlul prezentei flacarii cu electrod de ionizare


schimbator de caldura bitermic EOLO si NIKE Star si doua schimbatoare EOLO 27 Superior, Eolo Mini

sistem rapid preparare apa a.c.m. - EOLO 27 Superior
sistem antinghet si sistem antiblocare pt. pompa
control optim al temperaturii a.t. si a.c.m.

pompa este super buna, etc...........

ce enumeri tu nu este cine stie ce..............este ceva absolut normal, oricum sper sa ai un service bun............. in cazul in care o sa ai nevoie....... eu sper din tot sufletul sa nu ai probleme......... :drac:

#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by CAIUSCAMILLUS
Immergas are  
aprindere electronica    
modulare electronica continua a flacarii    
controlul prezentei flacarii cu electrod de ionizare  
 
schimbator de caldura bitermic EOLO si NIKE Star si doua schimbatoare EOLO 27 Superior, Eolo Mini  
   
sistem rapid preparare apa a.c.m. - EOLO 27 Superior    
sistem antinghet si sistem antiblocare pt. pompa    
control optim al temperaturii a.t. si a.c.m.

pompa este super buna, etc...........  

ce enumeri tu nu este cine stie ce..............este ceva absolut normal, oricum sper sa ai un service bun............. in cazul in care o sa ai nevoie....... eu sper din tot sufletul sa nu ai probleme......... :drac:

Nu sunt probleme, stai linistit ;) Pai aceleasi functii enumerate de tine mai sus se gasesc si pe tricourile si stadionul echipei de fotbal din Parma... Ferroli  :P Apa calda menajera vine in 6 secunde de la start-up.

Am vorbit de curind cu un Italian la statie, si i-am spus de marca asta care-ti place tie si, Immergas nu sunt no1 in Italia, no. 5 parca... nu stiu sigur oricum se rebranduiesc in functie de comanda.
Cine e pe locul 1 nu stiu ca nu stia nici ala dar sigur nu e Immergas... (tipul era camionagiu la supermarket) asa ca poate imi spui de unde ai luat informatia asta comerciala cu no1...
Ferroli vinde 40% in Italia, restul in Uk, Germania, Franta, Belgia si mai nou, Romania.

Ai dreptate legat de "calitatea germana" intr-un mesaj anterior... poate nu stiti dar majoritatea centralelor "germane" gen Bosch se fac in Ungaria sau Turcia...

#90
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
... poate nu stiti dar majoritatea centralelor "germane" gen Bosch se fac in Ungaria sau Turcia...
sau Grecia, iar toate placile din calculatorul meu sunt facute in China sau Taiwan, acolo unde este forta de munca mai ieftina. Asta nu inseamna ca sunt mai proaste. In general managentul si controlul calitatii stabilesc standardele ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate