Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Propuneri si Sugestii pentru Regulament

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#73
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
daca te referi la masterul de care ziceam eu: se califica primii 8 din lista aceea, se fac doua grupe, se joaca fiecare cu fiecare, se califica primii doi in semifinale si apoi finala. :)

#74
el_shumo

el_shumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.07.2006
sunt de acord cu jinx ....mi se pare mistho sistemul mai ales ca ai mai multe meciuri de jucat

#75
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View PostMr.Jinx, on Aug 19 2006, 21:44, said:

daca te referi la masterul de care ziceam eu: se califica primii 8 din lista aceea, se fac doua grupe, se joaca fiecare cu fiecare, se califica primii doi in semifinale si apoi finala. :)
Pai stai asa ca schema explica altceva sau cel putin asa am inteles eu si anume ca sunt 4 grupe de cate 8 concurenti. Primii 4 se califica in QS unde primul din A concureaza cu al patrulea din C in sistem descalificatoriu. Adica cine bate merge mai departe. Ca si pana acum in optimi, sferturi si asa mai departe.

#76
el_shumo

el_shumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.07.2006
as vrea sa propun sa se dea puncte pt fiecare faza pe care o treci astfel incat sa se poata face un clasament care dupa fiecare turneu sa poata fi actualizat (sa mai poti si urca un loc si sa cobori ....)

de exemplu as propune sa se dea un nr de puncte mic astfel incat sa poate fi usor de calculat :
Grupe : locul 1 : 5pct
             locul 2 : 4pct
             locul 3 : 3pct
             locul 4 : 2pct
             locurile 5-8 : 1pct
Optimi : 1pct
Sferturi : 2pct
Semifinale : 3pct
Finalist : 5pct
Castigatorul : 7pct


sistemul e calculat pe modelul de joc facut de jinx

#77
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
@iulian dronca : nu...eu credeam ca te referi la turneul acela al campionilor. sistemul de joc este ca in schita.

@shumo:  :scratchchin:  :OK:

Edited by Mr.Jinx, 19 August 2006 - 21:21.


#78
el_shumo

el_shumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.07.2006
as vrea sa se incepa cat mai repede urmatorul campionat

#79
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View Postel_shumo, on Aug 19 2006, 22:18, said:

as vrea sa propun sa se dea puncte pt fiecare faza pe care o treci astfel incat sa se poata face un clasament care dupa fiecare turneu sa poata fi actualizat (sa mai poti si urca un loc si sa cobori ....)

de exemplu as propune sa se dea un nr de puncte mic astfel incat sa poate fi usor de calculat :
Grupe : locul 1 : 5pct
             locul 2 : 4pct
             locul 3 : 3pct
             locul 4 : 2pct
             locurile 5-8 : 1pct
Optimi : 1pct
Sferturi : 2pct
Semifinale : 3pct
Finalist : 5pct
Castigatorul : 7pct
sistemul e calculat pe modelul de joc facut de jinx
Doua observatii: daca termini pe primele 4 locuri esti automat in optimi. Astfel locul 1 primeste 5 + 1 puncte doar pentru ca termina pe primul loc. Poate ar fi mai ok sa nu se mai puncteze optimile daca tot e punctat locul in clasament care automat te duce in optimi. Si al doilea lucru: poate nu ar fi rau ca locul 5 sa obtina mai multe puncte decat locul 8 ca macar atat sa stimuleze o clasare mai buna pentru un loc mai bun chiar daca necalificabil.

View PostMr.Jinx, on Aug 19 2006, 22:19, said:

@iulian dronca : nu...eu credeam ca te referi la turneul acela al campionilor. sistemul de joc este ca in schita.
Da, acum am inteles ce vrei sa spui si este foarta buna ideea ta cu masterul. Singura intrebare ar fi daca Masterul va lua in considerare doar ultimele 5 editii sau dupa 5 editii va lua in considerare toate editiile desfasurate. Exemplificand dupa editia  10 se va lua in considerare punctajul acordat pentru editiile 6-10 sau 1-10?

View Postel_shumo, on Aug 19 2006, 22:23, said:

as vrea sa se incepa cat mai repede urmatorul campionat
Syncron se intoarce saptamana viitoare si el va decide cand se va juca urmatorul campionat. Pana la urmatorul campionat poate se va organiza Masterul/Supercupa/Cupa Campionilor unde din start ar trebui sa participe krammermail (dublu campion), dorel_pescarul (campion) si imsavur (campionul en titre) si inca 5 persoane daca se doreste sa fie un campionat intre 8 concurenti. Problema este: cum selectam cele 5 persoane care merita sa joace cu campionii?
Petman castigatorul din martie nu da nici un semn de viata pe messenger, deci putin probabil ca el sa joace in acest master.

Edited by iulian.dronca, 19 August 2006 - 22:45.


#80
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Propun sa jucam saptamana viitoare Cupa Campionilor. Este relativ simplu de organizat si dat fiind numarul mic de jucatori, n-ar trebui sa fie o problema terminarea jocurilor pana in weekendul urmator.


Propun urmatoarele:

1. Numarul de jucatori sa fie de 8. Pe langa castigatorii de pana acum ai Cupei (cei trei care au fost contactati) vor fi alesi alti 5 jucatori care s-au remarcat pe parcursul editiilor precedente ale competitiei de catre cei 3. Alegerile sunt pur subiective (deci orice discutii de genul "eu cred ca meritam sa fiu in locul lui icsulescu" sunt inutile :P.


2. Sistemul de joc: 2 grupe de cate 4 in care se joaca fiecare cu fiecare. La sfarsit se califica toata lumea si se joaca sferturile in sistemul 1A vs 4B, 2A vs 3B, etc.. E mai bine asa, pentru ca sunt mai putine jocuri in faza 'grupelor'. Evident, exista si varianta cu fiecare vs fiecare, iar apoi sferturi 1 vs 8, 2 vs 7, etc, dar ne-am intinde prea mult :). primul la 5 in grupe, la 6 in sferturi, la 7 in semifinale, la 8 in finale.


3. Toate meciurile se vor juca 'live', pe games.yahoo.com.


Astept raspunsurile voastre. Ar fi bine sa incepem de luni, pentru a nu ne suprapune cu urmatoarea editie a Cupei.

:peacefingers:

#81
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postiulian.dronca, on Aug 19 2006, 23:18, said:

Exemplificand dupa editia  10 se va lua in considerare punctajul acordat pentru editiile 6-10 sau 1-10?

se va lua in considerare punctajul acordat pentru editiile 6-10. dupa fiecare 5 editii se face un clasament nou.asa cred eu ca e mai bine. :)

#82
imsavur

imsavur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 03.08.2006
Eu sunt pentru sistemul propus de crz, cel cu 2 crupe a cate 4 din care se califica toti in sferturi A1-B4, A2-B3, B1-A4,B2-A3.Si cred ca intr-o saptamana putem termina turneul Masters. Sper sa se aleaga cat mai repede ce-i 5 participanti negastigatori ai cupei  si sa putem incepe luni, cel mai tarziu marti,iar duminica seara sa putem programa finala :OK:

#83
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Bogdan revine peste 2 zile si va putea organiza turneul campionilor.
Pana atunci sa stabiliti care vor fi cei 5 concurenti si eventual componenta grupelor.

#84
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View Postel_shumo, on Aug 19 2006, 22:18, said:

as vrea sa propun sa se dea puncte pt fiecare faza pe care o treci astfel incat sa se poata face un clasament care dupa fiecare turneu sa poata fi actualizat (sa mai poti si urca un loc si sa cobori ....)

de exemplu as propune sa se dea un nr de puncte mic astfel incat sa poate fi usor de calculat :
Grupe : locul 1 : 5pct
             locul 2 : 4pct
             locul 3 : 3pct
             locul 4 : 2pct
             locurile 5-8 : 1pct
Optimi : 1pct
Sferturi : 2pct
Semifinale : 3pct
Finalist : 5pct
Castigatorul : 7pct
sistemul e calculat pe modelul de joc facut de jinx

Eu as propune urmatorul punctaj:
- Clasare pe orice loc in grupa fara a juca toate meciurile: 0 puncte;
- Clasare pe locul 8 in grupa: 1 punct;
- Clasare pe locul 7 in grupa: 2 puncte;
- Clasare pe locul 6 in grupa: 3 puncte;
- Clasare pe locul 5 in grupa: 4 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 4: 5 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 3: 6 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 2: 7 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 1: 8 puncte;
Pana aici intra la punctaj toti concurentii.
Urmeaza optimile unde pe langa punctele acumulate se aduna noile puncte:
- Nejucarea optimei: 0 puncte
- Pierderea optimilor: 1 punct;
- Calificare in sferturi: 2 puncte;
Sferturi - in continuare se aduna punctele:
- Nejucarea sfertului: 0 puncte;
- Pierderea sfertului: 2 puncte;
- Calificare in semifinale: 3 puncte:
Semifinale:
- Nejucare semifinalei: 0 puncte;
- Calificarea in finala mica: 3 puncte;
- Calificarea in finala mare: 4 puncte;
Finala mica:
- Nejucarea finalei mici: 0 puncte:
- Pierderea finalei mici: 4 puncte;
- Castigarea finalei mici: 5 puncte;
Finala mare:
- Nejucarea finalei : 0 puncte;
- Pierderea finalei: 5 puncte;
- Castigarea finalei: 8 puncte.

Astfel campionul acumuleaza 25 de puncte.

View PostMr.Jinx, on Aug 20 2006, 09:58, said:

se va lua in considerare punctajul acordat pentru editiile 6-10. dupa fiecare 5 editii se face un clasament nou.asa cred eu ca e mai bine. :)

Tinand cont ca editia 6 s-a desfasurat si primul Masters se desfasoara incluzand campionul din editia aceasta si tinand cont si de faptul ca sistemul atat de joc cat si de punctare va fi diferit incepand din editia 7 cred ca ar fi bine ca al doilea Masters sa il joace primii 8 cu punctaj cel mai mare din cele 4 editii (7,8,9 si 10) urmand ca urmatorul Masters sa aiba loc pentru editiile 11-15 si tot asa mai departe.

#85
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postiulian.dronca, on Aug 21 2006, 01:53, said:

- Clasare pe orice loc in grupa fara a juca toate meciurile: 0 puncte;
- Clasare pe locul 8 in grupa: 1 punct;
- Clasare pe locul 7 in grupa: 2 puncte;
- Clasare pe locul 6 in grupa: 3 puncte;
- Clasare pe locul 5 in grupa: 4 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 4: 5 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 3: 6 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 2: 7 puncte;
- Calificare in optimi de pe locul 1: 8 puncte;
Pana aici intra la punctaj toti concurentii.
Urmeaza optimile unde pe langa punctele acumulate se aduna noile puncte:
- Nejucarea optimei: 0 puncte
- Pierderea optimilor: 1 punct;
- Calificare in sferturi: 2 puncte;
Sferturi - in continuare se aduna punctele:
- Nejucarea sfertului: 0 puncte;
- Pierderea sfertului: 2 puncte;
- Calificare in semifinale: 3 puncte:
Semifinale:
- Nejucare semifinalei: 0 puncte;
- Calificarea in finala mica: 3 puncte;
- Calificarea in finala mare: 4 puncte;
Finala mica:
- Nejucarea finalei mici: 0 puncte:
- Pierderea finalei mici: 4 puncte;
- Castigarea finalei mici: 5 puncte;
Finala mare:
- Nejucarea finalei : 0 puncte;
- Pierderea finalei: 5 puncte;
- Castigarea finalei: 8 puncte.

super :OK:

View Postiulian.dronca, on Aug 21 2006, 01:53, said:

cred ca ar fi bine ca al doilea Masters sa il joace primii 8 cu punctaj cel mai mare din cele 4 editii (7,8,9 si 10) urmand ca urmatorul Masters sa aiba loc pentru editiile 11-15 si tot asa mai departe.

sunt de acord cu aceasta propunere ;)

#86
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Ar mai fi o chestie. La stabilirea celor 8 se va lua in calcul media punctelor din editiile jucate sau punctule acumulate din cele 5 editii?
Daca se ia doar totalul am putea avea o situatie de genul: X castiga editia 11 si 12, aduna 25+25=50 puncte, dar din motive obiective nu mai participa la editiile 13, 14 si 15, editii unde punctajul unora care ajung prin sferturi, totalizate il intrec pe dublul campion si am putea ajunge in situatii in care X campion termina pe locul 9 la punctaj si nu participa la Masters.

#87
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Mi se pare dubios sistemul de punctare. E aiurea sa se dea puncte numai pentru ca se prezinta la un joc din faza eliminatorie. E mult mai normal sa fie depunctati drastic (-10p) cei care nu joaca un meci si sa se acorde puncte numai pentru calificare.


Deasemenea, e mai bun sistemul din F1 (10p-8p-6p-5p-4p-3p-2p-1p) pentru ca se face o diferentiere mai clara intre locurile fruntase.

#88
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
Am propus acest sistem de punctaj pe care tu il consideri cam dubios deoarece diferentierea clara a punctajului trebuie sa se faca in mod special in fazele finale nu in grupa. Apoi faptul ca ai ajuns in sferturi si iti joci sfertul e un lucru important pentru care am considerat ca e mai important decat sa nu joci din motive nejustificate.
Spre exemplu la ultima editie am avut un concurent care a avut un deces in familie. E absurd sa-l depunctam drastic dar nici nu putem sa ii acordam puncte daca nu joaca. De aceea am mers pe ideea ca daca concurentul X nu isi disputa meciul din motive obiective are 0 puncte, iar cel care pierde meciul intr-o faza descalificatorie sa primeasca punctaj.
Nu exclud ca alta propunere sa fie mai buna, dar trebuie sa diferentiem pe cei care nu joaca meciurile ca nu au chef de cei care nu joaca datorita faptului ca intervine ceva nepravazut si nu pot continua turneul.

#89
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
si toata lumea o sa abuzeze de sistem inventand scuze solide pentru a nu juca. de ex, trebuie sa plec in delegatie. sau s-a imbolnavit mama/tata si nu mai are cine avea grija de animale (parintii la tara) etc. cine si cum va decide care motiv e intemeiat?
mai bine s anu lasam nise si sa fie totul clar. daca este sa nu joace din motive intemeiate, sunt sigur ca o sa se intample rar si jucatorul poate sa isi asume acea pierdere. in fond, putem fi mai flexibili la capitolul asta nu la recompensare ci la program: se amana meciul si gata. si daca motivul e intemeiat si omul vrea sa joace, putem amana si fazele daca e cazul si dam acolo un maxim 2-3 zile (daca e in timpul fazelor, e doar amanare de meci, deci n-ar trebui sa fie probleme).

spun eu ca e mai corect si mai "fara portite" asa :)

#90
imsavur

imsavur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 03.08.2006

View Postciuly, on Aug 22 2006, 10:44, said:

si toata lumea o sa abuzeze de sistem inventand scuze solide pentru a nu juca. de ex, trebuie sa plec in delegatie. sau s-a imbolnavit mama/tata si nu mai are cine avea grija de animale (parintii la tara) etc. cine si cum va decide care motiv e intemeiat?
mai bine s anu lasam nise si sa fie totul clar. daca este sa nu joace din motive intemeiate, sunt sigur ca o sa se intample rar si jucatorul poate sa isi asume acea pierdere. in fond, putem fi mai flexibili la capitolul asta nu la recompensare ci la program: se amana meciul si gata. si daca motivul e intemeiat si omul vrea sa joace, putem amana si fazele daca e cazul si dam acolo un maxim 2-3 zile (daca e in timpul fazelor, e doar amanare de meci, deci n-ar trebui sa fie probleme).

spun eu ca e mai corect si mai "fara portite" asa :)

     :clapping:            :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate