Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Impedanta diferita la difuzoare fata de amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005
multumesc...
asa am sa fac...
am renuntat la cele de 4 ohmi

#38
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
aceeasi problema o am si eu
deci daca pun inca 2 sateliti de 8 ohmi la un sitem 2+1 de 8 ohmi e ok ? Nu se arde aplificatorul ?

#39
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Teoretic conectarea suplimentara a altor incinte acustice nu este o actiune recomandata...
Depinde de volumul la care va fi solicitat amplificatorul.
Si asa dupa cum a fost mentionat, adaugarea in paralel a altor incinte acustice scade impedanta si creste solicitarea amplificatorului. In functie de cum este proiectata acesta, incalzirea suplimentara sau socurile de curent pot sa-l distruga prin folosirea la volum maxim (desi acest nivel este relativ daca semnalul  poate fi reglat cu o amplitudine variabila si din calculator   B)  )

#40
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postmister_rf, on Apr 14 2007, 22:51, said:

Teoretic conectarea suplimentara a altor incinte acustice nu este o actiune recomandata...
Depinde de volumul la care va fi solicitat amplificatorul.
Si asa dupa cum a fost mentionat, adaugarea in paralel a altor incinte acustice scade impedanta si creste solicitarea amplificatorului. In functie de cum este proiectata acesta, incalzirea suplimentara sau socurile de curent pot sa-l distruga prin folosirea la volum maxim (desi acest nivel este relativ daca semnalul  poate fi reglat cu o amplitudine variabila si din calculator   B)  )

Ok, mersi mult, se pare ca nu fac eu nimic pentru ca stau mereu cu basu la maxim si volum la jumate..sau mai sus.

#41
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
am un amplificator de 4 ohm si 200w mono si 2 boxe de vreo 70w si 4 ohm...mi-a spus un prieten ca pot sa le leg pe ambele in felul urmator :
1: + de la o boxa la - de la cealalta
2: - de la prima boxa la amplificator
3: +de la a2-a boxa la amplificator...
de mers merge dar vrea sa stiu dak exista riscul sa ard amplificatorul....
va multumesc anticipat!!!

Edited by makaveli_2peu, 12 August 2007 - 13:47.


#42
Charon

Charon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 30.11.2006
deoarece rezitenta boxelor (ohm) este  mai mare nu o sa arzi nimic dar o sa ai o putere mai mica. nu stiu daca este insa foarte bine pentru boxe.... frecvente.....?

#43
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmakaveli_2peu, on Aug 12 2007, 14:41, said:

am un amplificator de 4 ohm si 200w mono si 2 boxe de vreo 70w si 4 ohm
Daca sunt legate in paralel,rezulta o impedanta de 2 ohmi,deci mai mica, solicitati finalii in curent dublu fata de cel proiectat si vor ceda.
Legarea in paralel,va avea ca singur inconvenient,pierdera de putere acustica,deoarece pentru 8 ohmi este nevoie de o tensiune de iesire mai mare(dubla fata de 4ohmi)pentru a obtine aceasi deplasare a membranei difuzorului.

Attached Files


Edited by miron1947, 12 August 2007 - 14:53.


#44
makaveli_2peu

makaveli_2peu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.08.2007
deci in concluzie nu se intampla nimic rau daca le leg asa????Attached File  conexiune.JPG   7.45K   50 downloads

#45
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
NU,doar nivelul auditiei va fi mai mic.

#46
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007
care este diferenta intre a folosi boxe de 8ohmi si boxe de 4 ohmi?
  ce se intampla daca la o statie care scoate impedanta 8ohmi folosesc boxe de 4 ohmi,sau de 6 ohmi?

#47
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postgabi82, on Dec 9 2007, 11:07, said:

ce se intampla daca la o statie care scoate impedanta 8ohmi folosesc boxe de 4 ohmi,sau de 6 ohmi?
La un nivel mare de iesire,fie va intra in functiune protectia la supra curent, daca are, fie,vor ceda finalii.

#48
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Este recomandat  a parcurge toate intrebarile si raspunsurile primite pe acest topic.
De aceea am adaugat interventia lui gabi82 la discutiile precedente.

Edited by mister_rf, 09 December 2007 - 13:46.


#49
sillent2007

sillent2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.01.2008
Deci vreau sa cumpar un amplificator pe 8 ohmi care cica ar scoate 15-20W (cred ca scoate 10 reali) si sa-l conectez la 2 boxe serioase romanesti cu,carcasa de lemn,de 15W reali fiecare si impedanta 4 ohmi.Cum sa fac?Ce se poate intampla?Se ard boxele sau finalul amplificatorului?In ce conditii?Se poate face vreun "adaptor",un montaj ceva sa reduc de la 8 ohmi la 4 ohmi? :rolleyes:

#50
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
in cel mai rau caz se arde amplificatorul... puterea disipata pe boxe de 4 ohmi e de 2 ori mai mare decat pe cele de 8 ohmi deci se aude(teoretic) de 2 ori mai tare dar si mai distorsionat. Poti lega cate 2 difuzoare de 4 ohmi in serie pe fiecare canal si obtii astfel 8 ohmi pe canal.

#51
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postsillent2007, on Jan 29 2009, 23:48, said:

Deci vreau sa cumpar un amplificator pe 8 ohmi care cica ar scoate 15-20W (cred ca scoate 10 reali) si sa-l conectez la 2 boxe serioase romanesti cu,carcasa de lemn,de 15W reali fiecare si impedanta 4 ohmi.Cum sa fac?Ce se poate intampla?Se ard boxele sau finalul amplificatorului?In ce conditii?Se poate face vreun "adaptor",un montaj ceva sa reduc de la 8 ohmi la 4 ohmi? :rolleyes:

nu exista adaptoare pt asa ceva. daca,de exemplu, amplificatorul are impedanta de 8 ohmi, difuzoarele nu pot fi mai mici de aceasta valoare; fiind mai mica se produce o cadere de tensiune , implicit un amperaj destul de mare pt a fi suportat de amplificator. de obicei amplificatorul e cel care se arde, boxele mai putin.
Impedanta unui difuzor/amplificator poate fi explicata ca rezistenta electrica masurata la borne, la o anumita frecventa audio. In timpul functionarii aceasta impedanta variaza in functie de frecventa sunetului. Din cate stiu eu impedanta notata pe difuzoare e masurata la 1khz.

Singura solutie sigura pe care poti sa o folosesti e sa legi cele 2 difuzoare in serie (astfel se obtin 8 ohmi) si sa le conectezi la amp (asta daca ampul de care e zici e mono)


da niste detalii despre amplificator. daca e cu TDA2030, poti sa-l faci sa mearga pe 4 ohmi marindu-i tensiunea de alimentare.

#52
sillent2007

sillent2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.01.2008
Ampplificatorul e stereo,dar pot monta amandoua boxele pe un singur canal,nu?Si se aude la fel,nu?Nu stiu cu ce integrat e...

Edited by mister_rf, 30 January 2009 - 10:20.
Quote INUTIL!!


#53
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postsillent2007, on Jan 30 2009, 10:11, said:

Ampplificatorul e stereo,dar pot monta amandoua boxele pe un singur canal,nu?Si se aude la fel,nu?Nu stiu cu ce integrat e...

poti monta dar puterea va fi de doar 10-15w cat are canalul, si nu 2x 10-15w cat ar trebui ca stereo. afla totusi cu ce e facut ampul poate exista vreo solutie

#54
sillent2007

sillent2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.01.2008

View Postady.preda, on Jan 30 2009, 13:20, said:

poti monta dar puterea va fi de doar 10-15w cat are canalul, si nu 2x 10-15w cat ar trebui ca stereo. afla totusi cu ce e facut ampul poate exista vreo solutie
Ca sa aflu trebuie sa-l cumpar...si cred ca asta voi face :) oricum,daca boxele is de 15W reali si amp-ul cica de 20W (dar cred ca are 10W reali) nu exista pericolul sa se arda boxele,nu?Si daca se arde finalul,se arde greu,nu?Adica nu dupa 2-3 zile.Pt ca nu e o problema sa cumpar alt TDA (5 ron sa zicem) si sa-l schimb in caz ca se arde.Pe mine ma intereseaza sa nu pateasca nimic boxele  :lol:

Apropo,pocnitoarea de amplificator pe care vreau s-o cumpar e asta:
http://www.tehnoelec...;category_id=57

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate