Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

ce CMS e mai potrivit pentru un webzine?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dadario

dadario

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2006
Doresc sa fac un webzine bilingv ce sa contina sectiuni precum stiri, articole, interviuri, recenzii, links, newsletter si eventual un forum. Nu am cunostiinte de dezvoltare web si as dori sa imi recomandati un CMS free (GPL) ce s-ar potrivi mai bine pt asa ceva....

Multumesc anticipat!

#2
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Drupal + 2-3 module si iti faci treaba in liniste. Problema este ca o sa iti ia vreo cateva zile sa il inveti, dar mi se pare mai bun decat competitia.

Bafta!

#3
dadario

dadario

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2006
Thanks...

#4
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
sau poate Joomla, imbunatatit de asemenea cu cateva module ?!

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ce nu imi place mie la Joomla:

1. Cod ingreunat, urat ca naiba (aici vb de cel generat, nu m-am uitat in sursa).
2. Erori peste erori, foarte instabil mai ales cand folosesti multe module.
3. La SEO e varza.
4. Ma enerveaza ca nu poti sa faci subcategorii multiple - destul de stupid din punctul meu de vedere.
... si multe altele.

Totusi mi se pare a fi un CMS foarte bun si cel mai important, user-friendly. Dar tot nu e mai bun ca Drupal.

Bafta!

Edited by preacher, 02 July 2006 - 22:25.


#6
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Ai dreptate la partea cu SEO dar exista un modul care il face pana la urma SEO friendly. Eu nu am probleme cu el desi am instalate cateva zeci de module pe el. Erori nu stiu sa am vreuna sau sa fi avut de cand l-am instalat. Partea cu subcategorii .. true :) Drupal eu nu am incercat dar daca tu spui ca e mai bun ca joomla cred ca merita sa il instalez sa vad ce poate.

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@dlh, toate modulele alea sunt activate? Cati vizitatori are site-ul tau? Iti spun eu ca Joomla nu e chiar cel mai bun CMS pentru un site mare.

Drupal este mult mai greu de invatat si ceva mai urat in back-end, dar dupa ce te obisnuiesti cu el nu vei mai folosi alt cms. Crede-ma, Joomla era candva favoritul meu, dar mi-am dat seama ca posibilitatile sunt limitate.

Bafta mare!

#8
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Bineinteles ca sunt activate altfel le-as fi dezinstalat :) Site-ul se invarte undeva in jurul a 1000 de vizitatoi unici / zi dar bineinteles ca sunt zile mai slabe si altele mai bune. Oricum ma bucur ca mi-ai spus de Drupal pentru ca oricum vroiam sa construiesc ceva de la bun inceput si acum sansa sa incep cu Drupal ... cine stie .. poate ca o sa devina Drupal si favoritul meu

#9
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Vezi si comunitatea romaneasca Drupal.

drupal.ro

Intr-adevar sint multe optiuni in el, dar e destul de greu de "deslusit". Dar odata clarificata treaba, o sa iti convina mai mult.

#10
viespone

viespone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.11.2007
in afara de astea doua, ce alte CMS-uri sunt bune si usor de folosit?

#11
MisterM

MisterM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.09.2004
Eu folosesc sNews. E foarte simplu intreadevar, dar tocmai de aceea imi place, si in plus, cu ajutor-ul MOD-urilor il poti face aproape cum vrei tu. In drupal eu m-am pierdut, dar e si drept ca nici nu am insistat :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate