Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

SENSIBILITATE ISO

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#73
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostBobses, on Apr 10 2007, 10:14, said:

Văzusem undeva, mai demult, o poză cu luna care lăsa o urmă, o dîră, o dungă în urma ei... Nu știu dacă m-am făcut înțeles...
Misti camera cu manuta ta... in nici un caz nu se preteaza la lasat aparatul cu obiectivul deschis ore in sir (poate doar cu filtre ND400).

Edited by SuperDuper, 07 August 2007 - 02:21.


#74
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu mai, explica cum trebuie: poza respectiva era facuta pe trepied cu expunere lunga (as in cateva zeci de minute, chiar ore). Cum a ajuns creatorul ei la respectiva poza e altceva, cert e ca o compacta nu va fi in stare nici macar sa se apropie de conceptul asta din cauza limitarilor practice (la cateva sute de de secunde ai avea deja mai mult noise decat detaliu). Deci, raman DSLR-urile si chestiile pe film. :D

Edited by AlexIP, 07 August 2007 - 02:30.


#75
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

Quote

de aceea o camera p&s nu se poate compara dpdv al zgomotului cu un dlsr (si din cauza dimensiunilor fizice a pastilei dar si a cercetarii care a intrat in senzorul respectiv)
asta inseamna ca un dslr de ex canon eos 350d (ca asta vreu sa imi iau  :D ) se va comporta mai bine la iso mai mare? ca momentan la A510 cum trec de 100 deja incepe sa se simta...  :huh:

#76
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Da, un DSLR de genul lui 350D nu va avea zgomotul pe care il ai cu 510, asta e unul dintre punctele forte al oricarui DSLR la ora actuala. Succes la achizitionarea aparatului!

#77
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Am citit cu interes topicul. Posturile lui Grig au fost cele care m-au facut sa inteleg exact despre ce este vorba, pt eu ca fac parte din categoria care vrea sa inteleaga fenomenul in detaliu. Sa nu va suparati, ceilalti, nu inseamna ca posturile voastre nu sunt interesante, si ele au rolul de a clarifica unele probleme (de ex. cum sa faci poza la un buletin daca vrei sa instalezi o antena parabolica :P ).
Acum, rugamintea mea ar fi sa ma ajutati cu un sfat, un indiciu, ceva, cu privire la locul unde as putea gasi literatura de specialitate in forma cat mai concentrata = manual printat sau pe suport electronic. Ca pt fotografia digitala eu n-am prea vazut pe nicaieri. Mentionez ca pt fotografia pe film am suficiente "materiale informative" insa pt cea digitala n-am vazut pe nicaieri ceva care sa trateze subiectul foarte amplu. Sunt de acord ca subiectul este in continua cercetare, dar presupun ca principiile de baza raman aceleasi.
Va multumesc anticipat.

#78
mihaitza21

mihaitza21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.04.2008
Imi poate explica si mie cineva ce inseamna motor de auto focus, ma tot framanta intrebarea asta, vreau sa imi iau un nikon d40 am citit multe si multe dar nu prea am inteles cine stie ce, dar ISO ce inseamna, la ce se foloseste? scuze daca sunt cam prea incepator ...

#79
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
pai atunci cand aparatul face focus pe un puct, ceva trebuie sa invarta automat lentila inainte si inapoi pana focalizeaza. la D40 motorul ala trebuie sa fie in obiectivul achizitionat, pentru ca body-ul nu are asa ceva (cum au alte DSLR-uri). se pot folosi si obiective fara acel motor integrat, in cazul asta, focalizarea se face manual.

#80
mihaitza21

mihaitza21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.04.2008
dar la obiectivul din kit are asa ceva? si la ce afecteaza? as dori o explicatie mai buna cea de sus e prea complexa pentru cunostiintele mele actuale.

#81
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
ding bang humang uga vruuummmm.

Obiectivul din kit are. Cu super-motorul de focus, d40-ul face focus automat (adica singur, cand ii spui tu, cu multa inima si drag). Daca un obiectiv nu are dracovenia asta, atunci iti trebuie foarte muta empatie si ceva indemanare pentru a focaliza tu (a se citi: invarti inelul de focus).

Deci motor exista = nu dau de inelas
motor nu = inel trebuie invartit :)

Deci2: motor da = manual work nu
motor nu = manual work da

Pentru ISO... mai asteptam, nici eu nu stiu exact, este ceva destul de esoteric de prin fotografie. Pe googlenu am gasit nimic.

Edited by vladimirchira, 24 October 2008 - 06:09.


#82
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postmihaitza21, on Oct 23 2008, 22:47, said:

dar ISO ce inseamna, la ce se foloseste? scuze daca sunt cam prea incepator ...

cum nu stii? nici tu vlad.. rusine ... ISO = intelligent stabilization optics . si foloseste la " sa nu mai iasa pozele miscate "

#83
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postmihaitza21, on Oct 23 2008, 22:47, said:

Imi poate explica si mie cineva ce inseamna motor de auto focus, ma tot framanta intrebarea asta, vreau sa imi iau un nikon d40 am citit multe si multe dar nu prea am inteles cine stie ce, dar ISO ce inseamna, la ce se foloseste? scuze daca sunt cam prea incepator ...

http://www.morguefil...e2r9ncvrh1gv3q7
... ... ...

#84
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
ISO (Image Stabilisation Optics):
Hai ba tata, ce naiba! Despre ISO scrie si-n ziare! Mai mihaitza21, tu dai banii pe o jucarie fara sa stii ce iei? Arunci cu milioanele bazandu-te pe speranta ca vor gandi altii pentru tine? Apropos, evita aparatele astea cu ISO, ca se strica repede.
Si inca o chestie: baga si tu astfel de intrebari pe la topicurile de incepatori, ca mai sunt unii mistocari pe aici si te iau peste picior daca bruiezi topicul cu "dude". La topicurile de incepatori lumea e mai intelegatoare.

#85
mihaitza21

mihaitza21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.04.2008
Deci mai pe scurt fara sa va mai bruiez e bun un nikon d40 ptr mine? eu o sa folosesc decat obiectivul din kit poate mai incolo dupa ce o sa ma obijnuiesc o sa imi iau un alt obiectiv, am ales sa imi iau un dslr ptr ca vreau poze de o calitate superioara, faza cu iso o sa ma prind repede..

#86
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
pai si daca nu te obijnuiesti nu ai aruncat banii aiurea?

vezi ca este topic dedicat posesorilor de d40 si alte asemenea aparate.

#87
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Daca vrei sa inveti si sa te documentezi e foarte bun. Dar din cate vad...

Altfel, go Nokia.

Si ca sa fiu on-topic: din cate am inteles va fi un protest anti-ISO in curand.

#88
mihaitza21

mihaitza21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.04.2008
Cum adica protest anti ISO? :-/

#89
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postmihaitza21, on Oct 24 2008, 10:45, said:

Deci mai pe scurt fara sa va mai bruiez e bun un nikon d40 ptr mine? eu o sa folosesc decat obiectivul din kit poate mai incolo dupa ce o sa ma obijnuiesc o sa imi iau un alt obiectiv, am ales sa imi iau un dslr ptr ca vreau poze de o calitate superioara, faza cu iso o sa ma prind repede.
Ce nu ai inteles din sfatul lui calexe? Asta e aria de stiri foto.

View Postcalexe, on Oct 24 2008, 10:33, said:

Si inca o chestie: baga si tu astfel de intrebari pe la topicurile de incepatori, ca mai sunt unii mistocari pe aici si te iau peste picior daca bruiezi topicul cu "dude". La topicurile de incepatori lumea e mai intelegatoare.


#90
Cod_de_bare

Cod_de_bare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.08.2007

View Postmihaitza21, on Oct 24 2008, 20:16, said:

Cum adica protest anti ISO? :-/

Criminal  :lol:  . Maine, de ziua Armatei, in paralel cu parada.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate