Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

sursa comutatie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
@mister rf
Cred ca n-ai fost atent la context.
Primele scheme propuse de prietenul nostru foloseau CI specializate la care schema de utilizare practica este foarte apropiata de foaia de catalog. Daca n-ai exact schema sursei de care dispui simpla consultare a foii de catalog de ajuta.

Amicul nostru ne-a solicitat ajutorul sa-i explicam cum functioneaza ultima sursa propusa pe care a prezentat-o printr-o poza mentionand ca este cu LM324. Cine are experianta stie ca de data asta suntem in fata unei surse care este realizata cu componente "discrete" la care inspectarea foii de catalog pentru LM324 nu te ajuta deloc, deorece acolo sunt prezentate datele unui AO nicidecum ale unei surse in comutatie.
Pe baza acestui CI poti realiza mai multe astfel de surse.
Sa arati pe poza piesa aia si aia este ceva intuitiv, cu totul altceva decat sa indici pe o schema cum functioneaza. Cred ca pe el nu-l multumeste ceva indicat pe o poza ci ceva mai concret legat de o schema.

Asta am vrut sa spun incercand sa caut o schema sa-i zic amicului cate ceva despre aceste surse pentru PC-uri cu LM324.

Poate caldura sau ora ne face sa ne intelegem mai greu.

:peacefingers:

#20
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 krone, on Jun 30 2006, 08:18, said:

@mister rf
Cred ca n-ai fost atent la context.  :rolleyes:
Primele scheme propuse de prietenul nostru foloseau CI specializate la care schema de utilizare practica este foarte apropiata de foaia de catalog. Daca n-ai exact schema sursei de care dispui simpla consultare a foii de catalog de ajuta.

Amicul nostru ne-a solicitat ajutorul sa-i explicam cum functioneaza ultima sursa propusa pe care a prezentat-o printr-o poza mentionand ca este cu LM324. Cine are experianta stie ca de data asta suntem in fata unei surse care este realizata cu componente "discrete" ...   :w00t:
Cred  nu am nici experienta si nu sunt nici atent...
Dar sa recapitulam...
Ce rol are LM324?..
Dar UC38xx?...

PS: pentru moment uite o schema similara...
Attached File  UC38xx_atx.pdf   52.88K   355 downloads

#21
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004

 PsichoDaddy, on Jun 30 2006, 04:27, said:

la ka7500 am incercat skimbarea celor 2 rezistente de 5,1k si 150R dar nici un efect, chiar deloc  -_-


ka7500 are 2 operationale/feedback incluse, care lucreaza in logica "sau". vezi ca nu cumva sa te fi legat de cel care nu trebuie.

#22
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Nu vreau sa intru intr-o astfel de discutie in care de la inceput iti prezinti astfel punctul de vedere.
Despre tine cel mai bine tu sti.

LM324 = 4 x AO
UC3844 = Current Mode PWM Controller
Gasesti vre-o asemanare?
Primul impreuna cu o gramada de alte componente face ce face si al 2-lea.
Pentru o sursa cu LM pentru a putea spune ceva trebuie sa vezi schema pentru a putea spune sigur, o poza-i apa de ploaie.

:console:   Atat

#23
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se pare ca tu  nu citesti pana la capat...
Ce reprezinta  acest detaliu din schema precedenta?

[ http://www.tinypic.com/168smyf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Care este rolul circuitului UC si care este rolul LM-ului in montajul prezentat?...

De unde pana unde schema respectiva are controler realizat cu componente discrete?

#24
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Port ochelari nu vad detalii asa mici, motiv pentru care de la bun inceput am spus ca ar fi mai bine sa vedem schema decat o poza.

:console:

#25
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
La schema postata de mister rf cu uc3844 cum pot modifica U?

#26
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 krone, on Jun 30 2006, 13:38, said:

Port ochelari nu vad detalii asa mici, motiv pentru care de la bun inceput am spus ca ar fi mai bine sa vedem schema decat o poza.
O schema similara cu UC3844 am prezentat mai sus.
Cata vreme intr-un montaj exista deja un UC3844 este clar  ca functia de comanda nu se realizeaza cu circuite discrete...

PS: daca se prezinta si fotografia cablajului cred ca se poate  identifica usor si schema respectiva.

#27
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
:D
http://www.petri.ro/IMG_2402.JPG
http://www.petri.ro/IMG_2404.JPG

Edited by PsichoDaddy, 30 June 2006 - 13:25.


#28
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Ti-am spus ca n-am vazut acel 3844 in poza.
Din contextul postarilor mele iti dai seama cu usurinta ca n-am vazut acel CI, altfel nu spuneam ca este realizat cu discrete. De fapt am fost indus in eroare de la inceput cand schema a fost prezentata a fiind cu LM324, am crezut ca asta este piesa principala, de aici a plecat rationamentul meu.

Ca si tine si eu sunt la fel de lipsit de experienta ...

:console:   Cred ca trebuie sa facem pace ...  :D

#29
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pace, pace dar daca cineva te corecteaza incearca sa intelegi de unde provine greseala.
Eu am indicat si prin fotografie ca exista un controler... Nu conteaza ce scrie pe acesta...

On topic:

Cred ca modificand divizorul format de R1 R2 R3 si R4 R5 R6 se poate ajusta tensiunea la iesire.
Pentru moment eu nu am timpul necesar sa ridic schema respectiva... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate