Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

PC>TV>Imagine alb-negru

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Am dorit sa vad filmele de pe calculator pe televizor.Am cumparat un cablu de 5m,cu mufe S-Video la ambele capete,plus un adaptor Euroscart cu un comutator IN\OUT.Conectez cablul la placa video (TV OUT),6600GT,si nu reusesc sa vad imagine color,doar alb-negru.Am setat pe mai multe norme video,PAL B,PAL G,PAL Only...etc si tot nu vrea.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Multumiri!

#2
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Unui TV trebuie sa-i aplici un semnal video-complex pe pinul video-input pentru a afisa o imagine color.

In mufa TV-out a placii video nu ai semnalul video complex ci luminanta si separat crominanta.

La trecerea prin amestecul tau de cabluri adaptoare in TV ajunge doar luminanta care conduce la afisarea pe ecran a unei imagini alb-negru.

Edited by krone, 27 June 2006 - 20:26.


#3
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Ce pot face in cazul asta?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru placa ta video exista adaptoare care transforma semnalul S-Video in video-complex pe mufa RCA (ceea ce iti trebuie tie). Sunt relativ ieftine, de obicei vin cu placa video.
Model
Exista si o schema, nu bag mana in foc pentru corectitudinea ei:
Schema1
Schema2

#5
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Merg ambele scheme .Le-am incercat eu .Da este o schema si mai buna.

http://www.pccables.com/70714.htm


Date tehnice :

L1=L2= 10uH variabila L1=L2= 50uH L1=L2= 5uH variabila
C1=C2=120pF C1=C2=25pF trimmer C1=C2=270pF


10uH=21spire pe o oala de ferita de 10MHz         5uH=12spire           50uH=45spire

Reglaje:
"Metoda descrisa e ieftina si rapida. Daca vrei ceva mai bun, ia fa 2 circuite LC , acordate pe 4.43MHz. Intri prin magazine, cauti 2 inductante de ~50uH, si in functie de ce gasesti, de ex 10uH, calculezi conzi care sa rezoneze pe 4.43 ..Eventual pui trimeri.
Apoi faci 2 circuite, unul serie si celalalt paralel, pe care le pui pe semnalul de Y si C, si sumezi iesirea..
Cu o surubelnita nemetalica reglezi pt maxim de calitate..Sau cu o surub. metalica reglezi un pic, o indepartezi, vezi cum e, revi...
E mai laborios, dar mult mai bun.. "

#6
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Problema se poate rezolva si fara "bisturiu", din soft.
Mai exact, din drivere.
Se configureaza placa din panel-ul de optiuni nvidia sa scoata semnal compozit.

Nu mai stiu exact cum (astia de la nvidia schimba mereu meniurile), dar eu am reusit. Am un cablu artizanal, s-video la pc (doar cu 2 fire, masa + semnal) + jack audio si scart la partea celalalta.

Mai este si un programel special, tvtune parca.

PS. eu am un gf3ti.

Edited by vycxs2, 28 June 2006 - 12:55.


#7
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Am pus acel condesator de 470p intre luminanta si crominanta,iar cele doua fire de masa le-am unit...acum merge color.Multumesc pt ajutor.
Dexter Dude,as incerca si schema data de tine,imi dai si mie formulele de calcul pt circuitul serie si cel paralel?

#8
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Cum se vede cu montajul facut, bine sau foarte bine?

#9
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Se vede bine,mai ales la filme

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmadalinus, on Jun 28 2006, 14:54, said:

Am pus acel condesator de 470p intre luminanta si crominanta,iar cele doua fire de masa le-am unit...acum merge color.Multumesc pt ajutor.
Dexter Dude,as incerca si schema data de tine,imi dai si mie formulele de calcul pt circuitul serie si cel paralel?

Cred ca filtrele alea sunt overkill. Filtrarea prea brutala in jurul frecventei purtatoare de culoare dauneaza definitiei culorilor, stiind ca modularea culorii este in amplitudine si benzile laterale sunt importante.
Schema aia cu filtre este buna pentru separarea inversa (dar este dependenta de standardul TV PAL sau NTSC, nu este universala), din video complex in S-Video, oricum nu este nimic ca semnalul pur S-Video cu componentele separate total.
Pentru "adunare" este destul condensatorul ala. Nu stiam cat de bine se vor potrivi nivelele croma cu luma sau daca mai necesita ceva rezistente paralel cu iesirea pt adaptarea de impedanta...

Edited by SuperDuper, 29 June 2006 - 00:14.


#11
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Filtrele alea (LC serie si LC paralel si nu RC cum scrie in textul ala englezesc ) trebuie acordate pe 4.43MHz .

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostDexter Dude, on Jun 29 2006, 00:40, said:

Filtrele alea (LC serie si LC paralel si nu RC cum scrie in textul ala englezesc ) trebuie acordate pe 4.43MHz .
Adica purtatoarea de culoare PAL. Greu de facut fara scule. Nu mai repet ce am scris mai sus...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate