Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Unde s-a format poporul român?

- - - - -
  • Please log in to reply
3065 replies to this topic

Poll: Unde s-a format poporul român? (331 member(s) have cast votes)

Unde s-a format poporul român?

  1. Imaginea 1 din primul mesaj (13 votes [3.92%])

    Percentage of vote: 3.92%

  2. Imaginea 2 din primul mesaj (47 votes [14.16%])

    Percentage of vote: 14.16%

  3. Imaginea 3 din primul mesaj (10 votes [3.01%])

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Imaginea 4 din primul mesaj (39 votes [11.75%])

    Percentage of vote: 11.75%

  5. Imaginea 5 din primul mesaj (35 votes [10.54%])

    Percentage of vote: 10.54%

  6. Imaginea 6 din primul mesaj (30 votes [9.04%])

    Percentage of vote: 9.04%

  7. Imaginea 7 din primul mesaj (158 votes [47.59%])

    Percentage of vote: 47.59%

Vote Guests cannot vote

#2449
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 ionelmironescu, on 14 ianuarie 2018 - 19:26, said:

Eu ți-am arătat ce scrie pe piatra de mormînt al lui El Cid.
El Cid era denumit la vremea lui Rodericus Didaci.
https://www.google.r.....0.OQrEqerBoCs
Din ce motiv anume, n-am idee.
Pe mormant scrie asa,
"Belliger inuictus, famosus Marte triumphis.
Clauditur hoc tumulo magnus Didaci Rodericus."

#2450
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 ionelmironescu, on 14 ianuarie 2018 - 16:15, said:

Am găsit in Wikipedia înscrisul de pe piatra de mormînt . El Cid e îngropat în Catedrala din Burgos:
„Aquí yacen Rodrigo Díaz, el Campeador, muerto en Valencia en 1099, y su esposa Jimena, hija del conde Diego de Oviedo, de regia estirpe.
A todos alcanza la honra del que en buena hora nació“
Nu e nimic despre obîrșia getică a lui El Cid, deci ce spune profesorul la min 32 nu e real.
https://de.wikipedia.org/wiki/El_Cid
Înscrisul e dat în articolul scris în germană. E jos unde e titlul  Grabinschrift
„Aquí yacen Rodrigo Díaz, el Campeador, muerto en Valencia en 1099, y su esposa Jimena, hija del conde Diego de Oviedo, de regia estirpe.
A todos alcanza la honra del que en buena hora nació“
Eu am găsit că scrie asta, în spaniolă.
Se vede treaba că sint două pietre.

#2451
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 ionelmironescu, on 14 ianuarie 2018 - 20:12, said:

„Aquí yacen Rodrigo Díaz, el Campeador, muerto en Valencia en 1099, y su esposa Jimena, hija del conde Diego de Oviedo, de regia estirpe.
A todos alcanza la honra del que en buena hora nació“
Eu am găsit că scrie asta, în spaniolă.
Se vede treaba că sint două pietre.
sunt, doua inscriptii, una pe o placa de mormant si alta pe sarcofagul original.
https://100falcons.w...pains-champion/
"Now El Cid and his wife Ximena no longer lie in the old tombs above.   French soldiers stole their bones  during the Napoleonic invasion of Spain and took them home to France. In 1927 they were returned to Spain and buried in no less a place than the Cathedral of Burgos"
Attached File  16228813_1303602726345062_8325429301658779648_n.jpg   112.33K   4 downloads

#2452
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 ionelmironescu, on 14 ianuarie 2018 - 19:26, said:


Ba, e cretin. Eu ți-am arătat ce scrie pe piatra de mormĂ®nt al lui El Cid.  El a zis că scrie ceva cu geții. Nu scrie, deci e cretin! Nu vii să dai o asemenea informație fără să o verifici. El a spus că a citit undeva. Nu a verificat. A dat informația așa cum a citit-o. Păi, ce savant e ăsta? Eu am găsit inscripția pe Google Ă®n minutu UNU! Adică el, savant, nu verifică, dar eu amator verific.


Zău? Nu am găsit. De ce nu ai dat link?
http://florinstanciu...adormit-copiii/

#2453
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 ionelmironescu, on 14 ianuarie 2018 - 19:26, said:

Ba, e cretin. Eu ți-am arătat ce scrie pe piatra de mormînt al lui El Cid.  El a zis că scrie ceva cu geții. Nu scrie, deci e cretin! Nu vii să dai o asemenea informație fără să o verifici. El a spus că a citit undeva. Nu a verificat. A dat informația așa cum a citit-o. Păi, ce savant e ăsta? Eu am găsit inscripția pe Google în minutu UNU! Adică el, savant, nu verifică, dar eu amator verific.

de cate ori sa-ti explic ca nu o sa gasesti pe acea pitra nimic de geti ci doar dupa cercetarile istoricilor din zona se va vedea cine este El cid?

#2454
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 nico123, on 14 ianuarie 2018 - 20:24, said:

de cate ori sa-ti explic ca nu o sa gasesti pe acea pitra nimic de geti ci doar dupa cercetarile istoricilor din zona se va vedea cine este El cid?
Păi, tu ai inceput cu acea piatră că...esteceva cu geții pe ea, iar acum după ce eu am arătat că nu e nimic cu geții, vrei tu să îmi explici mie că...nu e nimic pe piatră cu geții.
hai, pune cercetări istorice dacă ai.

 WestPoint, on 14 ianuarie 2018 - 20:21, said:

Stanciu ăsta relativează ca și tine. Cîteva probe au arătat că populația antică din țara noastră era tot cum e cea de azi. Stanciu zice că...nu se poate lua in considerație că...sînt prea puține probe.  Deocamdată probele alea au arătat asta: că sîntem europeni continuatori ai unor europeni ce au trăit pe același teritoriu. Cînd o să faceți voi multe probe, așa la 100 sau 1.000 și la 1.000 de oameni mioderni și nu o ieși continuitate atunci să vorbiți.

#2455
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Voi sintdti liber sa va construiti basme in care sa credeti, dupa cum vezi insa strainii nu va accepta basmele.

#2456
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Inexact.
Chiar autorii studiului formuleaza astfel:
"putem presupune ca vechile populatii tracice ar fi putut sa contribuie..."
De aici si pana la certitudine e cale lunga.

#2457
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 ionelmironescu, on 14 ianuarie 2018 - 21:08, said:

Păi, tu ai inceput cu acea piatră că...esteceva cu geții pe ea,
nea florica, iarta-l
El este ala cu logica de taran.
cica scrie cu mana groasa si nu poate bate la tasta decat agramat.

#2458
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 WestPoint, on 14 ianuarie 2018 - 21:15, said:

Voi sintdti liber sa va construiti basme in care sa credeti, dupa cum vezi insa strainii nu va accepta basmele.
Cu cine vorbești, ungure? Vorbești aiurea-n tramvai, adică nu te adresezi cuiva anume.
Care basme?
care străini?
Care basme nu sint acceptate?

#2459
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4HlYhGNBrf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

istoricul Mircea Dogaru despre invaziile barbare. El zice că românii erau aici in acest timp, adică nu au venit din Sudul Dunării mai tîrziu, măi Fane, turcu exxexs si ungurii west point si Sucre Bolivar.

#2460
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Mircea Dogaru, ehh?...
Acelasi "istoric" care consemna la doi ani dupa Revolutie cazurile de militari decapitati si tancuri distruse cu cozi de matura de catre teroristi?
Asta daca imi spune ca azi e luni si tot nu-l cred.

#2461
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015
Nu exista nicio proba genetica de continuitate evidenta, consistenta intre populatiile antice din Dacia si cele moderne din Romania

Doar minciuni repetate la nesfarsit in resursele online ale dacopatilor

#2462
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Mount_Yerrmom, on 15 ianuarie 2018 - 16:35, said:

Nu exista nicio proba genetica de continuitate evidenta, consistenta intre populatiile antice din Dacia si cele moderne din Romania

Doar minciuni repetate la nesfarsit in resursele online ale dacopatilor
Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmație? Conform Eupedia, 30,5 % din romani au gene I2a si I2b care sunt din neolitic, sunt specifice acestei zone.
https://www.eupedia....plogroups.shtml

Edited by Freddy12, 16 January 2018 - 22:19.


#2463
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

 Freddy12, on 16 ianuarie 2018 - 22:19, said:

Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmație? Conform Eupedia, 30,5 % din romani au gene I2a si I2b care sunt din neolitic, sunt specifice acestei zone.
https://www.eupedia....plogroups.shtml

In tabelele lu matale nu este vorba decat de populatii moderne si de make-up-ul genetic al indivizilor de sex masculin

#2464
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si? Daca peste 30% din populatia României are gene din neolitic pe linie masculină, ma intreb care e procentul pe linie materna? Dar caut si voi posta daca voi gasi ceva relevant.

#2465
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,305
  • Înscris: 05.08.2015

 Freddy12, on 16 ianuarie 2018 - 23:12, said:

Si? Daca peste 30% din populatia României are gene din neolitic pe linie masculină, ma intreb care e procentul pe linie materna? Dar caut si voi posta daca voi gasi ceva relevant.

Nu intelegi, nu?

Niciuna dintre analizele din tabelul lui matale nu are nicio legatura cu vreun material genetic neolitic

Chiar daca respectivele haplogrupuri ar fi aparut in populatia umana in neolitic, asta nu inseamna ca in neolitic, acum 5.000 de ani, 10.000 de ani, purtatorii acestor gene ar fi ocupat teritoriul actual al Romaniei

Pricepi? :ciocan:

#2466
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Mount_Yerrmom, on 16 ianuarie 2018 - 23:19, said:



Nu intelegi, nu?

Niciuna dintre analizele din tabelul lui matale nu are nicio legatura cu vreun material genetic neolitic

Chiar daca respectivele haplogrupuri ar fi aparut in populatia umana in neolitic, asta nu inseamna ca in neolitic, acum 5.000 de ani, 10.000 de ani, purtatorii acestor gene ar fi ocupat teritoriul actual al Romaniei

Pricepi? :ciocan:
Dar urmasii lor sunt aici. Asta ce inseamna? Nu o continuitate?  Știinta geneticii nu este interpretabilă dupa cum bate vantul politicii sau a diverselor interese.  Ai afirmat ca populatia României  nu are nimic in comun cu dacii.  Ai si argumente valabile?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate