Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Unde s-a format poporul român?

- - - - -
  • Please log in to reply
3065 replies to this topic

Poll: Unde s-a format poporul român? (331 member(s) have cast votes)

Unde s-a format poporul român?

  1. Imaginea 1 din primul mesaj (13 votes [3.92%])

    Percentage of vote: 3.92%

  2. Imaginea 2 din primul mesaj (47 votes [14.16%])

    Percentage of vote: 14.16%

  3. Imaginea 3 din primul mesaj (10 votes [3.01%])

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Imaginea 4 din primul mesaj (39 votes [11.75%])

    Percentage of vote: 11.75%

  5. Imaginea 5 din primul mesaj (35 votes [10.54%])

    Percentage of vote: 10.54%

  6. Imaginea 6 din primul mesaj (30 votes [9.04%])

    Percentage of vote: 9.04%

  7. Imaginea 7 din primul mesaj (158 votes [47.59%])

    Percentage of vote: 47.59%

Vote Guests cannot vote

#3061
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 05.08.2015
N-aveau Mega la Sud de Dunare

#3062
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006

View Postct1976, on 21 aprilie 2021 - 19:07, said:

Asta mie îmi spune că cel puțin în secolul VI dacă nu și VII populația vorbitoare de stră-română era la sud de Dunăre și de acolo a urcat la nord din cine știe ce motive.
Ca să fim realiști, limba română seamănă cel mai mult cu italiana, deci cel puțin o vreme au trăit la Sud de Alpi. Unde e cald și bine, plaja frumoasă și vinul bun.
Ce le-a trebuit de au trecut Alpii, n-am idee :habarnam:

În fapt, ce te neliniștește ? :lol:

#3063
ct1976

ct1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMorosanul, on 22 aprilie 2021 - 09:51, said:

Ca să fim realiști, limba română seamănă cel mai mult cu italiana, deci cel puțin o vreme au trăit la Sud de Alpi. Unde e cald și bine, plaja frumoasă și vinul bun.
Ce le-a trebuit de au trecut Alpii, n-am idee Posted Image

În fapt, ce te neliniștește ? Posted Image
Limba veche românească seamănă cu istro-româna mai degrabă. Cu italiana mai puțin. Actuala limbă literară gramatical nu semănă cu italiana însă la nivel de vocabular da.

Mă neliniștește prostia adusă la rang de artă iar aici pe forum e plin de artiști.
Și cu precădere la topicurile de istorie!

Edited by ct1976, 22 April 2021 - 10:00.


#3064
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006

View Postct1976, on 22 aprilie 2021 - 09:54, said:

Limba veche românească seamănă cu istro-româna mai degrabă.
seamănă și cu moldoveneasca :D
Ct1976, limbile românești balcanice sînt dialecte ale limbi române, e firesc.

Quote

Cu italiana mai puțin. Actuala limbă literară gramatical nu semănă cu italiana însă la nivel de vocabular da.
Seamănă, incredibil de mult.

Quote

Mă neliniștește prostia adusă la rang de artă iar aici pe forum e plin de artiști.
Nu numai forumul, lumea :D, ăsta nu-i motiv de stres :P

#3065
Dilan

Dilan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2022

View Postct1976, on 22 aprilie 2021 - 09:54, said:

Limba veche românească seamănă cu istro-româna mai degrabă. Cu italiana mai puțin. Actuala limbă literară gramatical nu semănă cu italiana însă la nivel de vocabular da.

Mă neliniștește prostia adusă la rang de artă iar aici pe forum e plin de artiști.
Și cu precădere la topicurile de istorie!

In trecut au existat mai multe limbi romanesti foarte diferite insa probabil ca au disparut odata ce limba voievozilor a produs omogenizarea necesara, la fel cum a fost slavona macedoneana a lui Kiril si Metodiu data atator popoare, ori turca otomana.

#3066
Dilan

Dilan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2022

View Postct1976, on 21 aprilie 2021 - 19:07, said:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Balkans850.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici e harta primului țarat bulgar, cam pe la 850, ei, aici s-a format poporul român. Că la nord de Dunăre sau că la sud e greu de stabilit dar în mod cert este că etnogeneza românească se terminase în secolul IX și că în Transilvania aveam deja vorbitori de limbă română la momentul ăsta (al hărții) care reprezintă probabil realitățile Balcanilor fix înainte de stabilirea maghiarilor în Pannonia. De curând am ascultat (online) mai multe comunicări despre limba română susținute de lingviști din România, Bulgaria și Albania. Concluzia care se desprindea este că din punctul de vedere al lingviștilor vocabularul românesc se apropie mai mult de cel albanez dar că gramatica limbii române este foarte similară cu gramatica bulgarei/slavei macedonene și nu bulgarei propriu zise. Asta mie îmi spune că cel puțin în secolul VI dacă nu și VII populația vorbitoare de stră-română era la sud de Dunăre și de acolo a urcat la nord din cine știe ce motive.

Exista cateva chestiuni diferite si anume:

1.) Formarea proto-limbii (-lor) romanesti;
2.) Formarea limbii române pe care o stim;
3.) Formarea poporului român prin raspandirea uniforma a noii limbi, româna;
4.) Formarea genetica a poporului român si proto-român.

Asadar dorim sa aratam unde si cum au aparut, apoi s-au raspandit limbile proto-românesti, ori dorim sa aratam unde si cum a aparut si apoi s-a raspandit limba română?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate