Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

MAGNUM, TEVION

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Știți ceva despre calitatea produselor MAGNUM și TEVION?

Am văzut niște echipamente audio pentru utilizare casnică (DVD Player, Home Cinema și chestii de astea) și nu auzisem de brandurile ălea...

Înțeleg că TEVION are legătură cu MEDION (despre care nu am o părere foarte bună), cam așa ceva mi-a revelat google-ul.

Mulțumesc anticipat!

#2
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003
De Magnum nu stiu nimic, de Tevion si Medion mai stiu, ca am in dotare.
Medion mi-am luat un sistem home theatre (dvd+boxe 5.1) era acceptabil (pt vremea lui - acum vreo 2 ani). Tevion mi-am luat TV, de care sunt multumit.
Ideea e ca atunci cand le-am luat, era o afacere. TV-ul are diagonala 72, stereo, 100Hz si un semi-PIP (are functia, dar ii mai trebuie un al doilea tuner extern - de exe video-ul). Acum 3 ani, un TV de firma care sa stie de toate astea era mai bine de 25 de milioane, iar eu am dat pe el 9. A fost un risc, dar a meritat. Si acum astea de firma sunt scumpe, dar daca pastrezi esentialul (adica de 72 si plat) si elimini partile mai putin importante (stereo nu prea se justifica la cate filme/muzica se vad/asculta de la TV, PIP-ul nu prea l-am folosit, iar ce vine prin cablu este oricum la 50HZ) poti gasi ceva bun si de firma pana in 15 milioane.
E drept, ramane in picioare teoria ca si pe cele de firma tot made in china/taiwan scrie pe ele (sau pe componente), dar parca totusi e mai sfant ceva de firma decat un no-name, mai ales in conditiile in care preturile s-au cam egalizat.
La fel, acum vreun an jumatate am dat vreo 4 milioane pe un divx artech care ar fi bun daca nu ar avea toane si daca nu as fi stat un an de zile pana sa apara un upgrade de firmware. La un moment dat, mi s-a luat de el si am dat alte 4 milioane pe un Philips care a mers brici din prima.
A, TV-ul are tub Thompson, una peste alta, Tevion si Medion sunt nemtesti, deci chiar junk nu sunt, dar.. Mai studiaza piata inainte sa te arunci la ele.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai sa vedem, ce anume vrei sa iei de la ei?

#4
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
@gabip:
Merci mult pentru informații. :)

AlexIP:
Am spus mai sus ce voiam să iau. Nu mi-am notat modelul. Erau aduse de cineva, nu știu de unde. Mi-a spus că au o calitate bună. Nu am avut timp ieri să le facem proba; erau în cutie și amândoi aveam treabă. De aia am întrebat ieri aici, pentru niște informații în așteptarea zilei de azi, în care urma să le probăm. Le-am probat în dimineața asta și pot să spun că... e loc clar de mai bine. :)
Am renunțat la ideea de a le mai cumpăra. Merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate