Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

doar GPU sau marca placii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
a_dre_i

a_dre_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.06.2006
Vreau sa incep prin a spune ca sunt fan Nvidia astfel incat nu ma intereseaza ce performante are ati sau ce raport pret/performanta nu imi pasa :) asa ca va rog sa va referiti la placi cu GPU Nvidia daca e cazul.    
In fine am deschis acest topic pt ca vreau sa-mi i-au o placa video si una din intrebarile pe care mi le-am pus a fost are rost sa dau 50RON sau cateodata chiar mai mult ca sa fie de nu stiu ce marca mai cunoscuta ??? asta in conditiile in care uneori cele mai putin cunoscute au placi cu frecvente ale procesorului si memoriei mai mari si aceeasi garantie...
Deci merita sau nu . Ce ne ofera o firma mai cunoscuta ? fiabilitate , performanta sportita sau ce?

#2
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Posta_dre_i, on Jun 20 2006, 14:35, said:

Vreau sa incep prin a spune ca sunt fan Nvidia astfel incat nu ma intereseaza ce performante are ati sau ce raport pret/performanta nu imi pasa :) asa ca va rog sa va referiti la placi cu GPU Nvidia daca e cazul.    
In fine am deschis acest topic pt ca vreau sa-mi i-au o placa video si una din intrebarile pe care mi le-am pus a fost are rost sa dau 50RON sau cateodata chiar mai mult ca sa fie de nu stiu ce marca mai cunoscuta ??? asta in conditiile in care uneori cele mai putin cunoscute au placi cu frecvente ale procesorului si memoriei mai mari si aceeasi garantie...
Deci merita sau nu . Ce ne ofera o firma mai cunoscuta ? fiabilitate , performanta sportita sau ce?

1. tre sa sti ce vrei sa faci cu ea
2. in functie de asta iti alegi parametrii mem,frecvente etc
3. alegi producatorul de preferat sa nu fie noname ca poti avea probleme (la oc sau la service sau la utilizare normala pur si simplu); iti dai seama ca o placa video facuta "pe vapor" nu va avea acelasi randament si aceeasi fiabilitate ca una mai de firma; + ca noname-urile pot spune una in specificatii si sa faca alta (alti parametrii)
4. pretul in functie de producator (o sa vezi ca, la aceeasi parametrii, producatorii consacrati nu au dif f mari)

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Hai sa iti spun citeva chestii legate de diferenta intre marca si vapor.
Calitatea imaginii e intotdeauna mai buna la produsele de firma folosesc componente de calitate si nu apar probleme legate de zgomot pe imagine , interferente si alte balarii des intilnite la noname.
Binenteles ca daca folosesti un monitor vai de mama lui nu vei observa aceste diferente.
Performanta iar este mai buna chiar daca nu cu mult, vezi ca exista diferente si intre cele de firma aici, iar stabilitatea si compatibilitatea este exemplara, la noname e posibil sa apara probleme cu glitch-uri, hopuri, incetiniri sau chiar blocari aleatorii.

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Este adevarat ce s-a scris mai sus. Nu va zgarciti cand cumparati ceva !
Uite un mic exemplu - AICI -

#5
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostFC72, on Jun 20 2006, 19:14, said:

Hai sa iti spun citeva chestii legate de diferenta intre marca si vapor.
Calitatea imaginii e intotdeauna mai buna la produsele de firma folosesc componente de calitate si nu apar probleme legate de zgomot pe imagine , interferente si alte balarii des intilnite la noname.
Binenteles ca daca folosesti un monitor vai de mama lui nu vei observa aceste diferente.
Performanta iar este mai buna chiar daca nu cu mult, vezi ca exista diferente si intre cele de firma aici, iar stabilitatea si compatibilitatea este exemplara, la noname e posibil sa apara probleme cu glitch-uri, hopuri, incetiniri sau chiar blocari aleatorii.
Dar unde "vezi" ca produsul de firma este chiar produs de ei si nu este o copie jalnica pe care o platesti la pret de original? Cam cite produse "de firma" sunt in magazine si sunt chiar veritabile? Sa fim seriosi.

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postradu72, on Jun 22 2006, 08:43, said:

Dar unde "vezi" ca produsul de firma este chiar produs de ei si nu este o copie jalnica pe care o platesti la pret de original? Cam cite produse "de firma" sunt in magazine si sunt chiar veritabile? Sa fim seriosi.

riscul meseriei (conteaza si de unde cumperi nu numai ce cumperi)
daca e sa vb asa atunci poti sa crezi ca te-ai insurat cu o virgina si de fapt se operase ca sa para asa  :D
nu fiti negativisti oameni
inseamna sa le dam draq de calc si sa ne intoarcem in epoca de piatra; ai o cutie un serial no; daca bnu ar fi de la ei nu si-ar permite vanzatorul as dea garantia producatorului 9in caz ca crapa va sti ca prod nu ii va inlocui niciodata un prod falsificat)
parerea mea  :)

#7
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postkretzu77, on Jun 22 2006, 09:13, said:

riscul meseriei (conteaza si de unde cumperi nu numai ce cumperi)
daca e sa vb asa atunci poti sa crezi ca te-ai insurat cu o virgina si de fapt se operase ca sa para asa  :D
nu fiti negativisti oameni
inseamna sa le dam draq de calc si sa ne intoarcem in epoca de piatra; ai o cutie un serial no; daca bnu ar fi de la ei nu si-ar permite vanzatorul as dea garantia producatorului 9in caz ca crapa va sti ca prod nu ii va inlocui niciodata un prod falsificat)
parerea mea  :)
Vinzatorul?!!! :puke: Tipul ala care iti vorbeste de sus si iti da solutii "destepte". Nu vreau sa-i jignesc pe toti dar parearea mea ca unii dintre tipii care lucreaza acolo habar nu au despre ce vb. Spun niste date pe care le memoreaza si atit!!!
Si ei au rude la care le schimba componentele ce crezi?? Daca nu stii exact firma, dar exact riscul de a lua teapa este major. Indiferent daca este vb de nume mari ale firmelor - oare ei nu chiar pe asta se bazeaza?; "este vorba de o firma mare mai omule nu ce crezi tu "

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postradu72, on Jun 22 2006, 09:41, said:

Vinzatorul?!!! :puke: Tipul ala care iti vorbeste de sus si iti da solutii "destepte". Nu vreau sa-i jignesc pe toti dar parearea mea ca unii dintre tipii care lucreaza acolo habar nu au despre ce vb. Spun niste date pe care le memoreaza si atit!!!
Si ei au rude la care le schimba componentele ce crezi?? Daca nu stii exact firma, dar exact riscul de a lua teapa este major. Indiferent daca este vb de nume mari ale firmelor - oare ei nu chiar pe asta se bazeaza?; "este vorba de o firma mare mai omule nu ce crezi tu "

aici nu e vb de oamenii de la ghiseu vere.
ce spui tu se refera la compatibilitati (multi zic ca merge aia cu aia dar habar nu ai despre ce e vorba); nu mai vb ca shmanglesc pasta orginala pt pastila si pun din aia de kko. si altele si altele. uscaturi sunt peste tot (un amic si-a luat pc sigilat - mare tampenie - si la prima buba baietii de la service i-au inlocuit si componentele alea bune cu altele adunate de ei de pe la cine stie ce prieteni - doar era sigilat pc-ul ce mama draq); si i-am spus ca cea mai mare tampenie e sa cumperi PC de pe la hyper marketuri

eu vb de baietii de la service-uri ok; astia decat sa-si bata capul ca nu stiu ce controller nu mere, iti cere cutia si schimba componentu'; crezi ca producatorul ar schimba componentu' daca nu ar fi facut sub obladuirea lui

mai bine iti cumperi componentele si ti le ansamblezi (daca nu stii apelezi la prieteni sau in ultim caz la vreun ghisheist)

io unu imi fac singur PC-ul sa nu trebuiasca sa injur pe cineva ca nu mi-a pus nu stiu ce bine in nu shtiu ce slot
hai ca am tastat de ma dor deshtele
:D

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ce e important ? Multe. Conteaza producatorul evident, dar conteaza si GPU, Cantitatea de memorie, calitatea memoriei ( marca, timp de acces ), frecventa de functionare a GPU si a memoriilor - daca sunt produse identice, bus-ul de adresare a memoriilor ( 64 biti, 128 sau 256... ), sistemul de racire activ/pasiv etc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate