Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

shema radio Thomas

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Salut, tocmai am venit din targ de unde am luat un radio facut de Electronia,Thomas. Nu imi place ca se aude foarte incet, doar 200mW sincer. L-am desfacut si am observat ca anumite piese nu au mai fost puse in montaj.Conturul pieselor  este desenat pe cablaj.Printre ele este si conturul unui integrat final care avea racirea pe aripioare,la care piciorusele aleternau : avea un piciorul mai in  interior si unul mai in exterior ,gen integratul MBA810 sau UL. Presupun ca acesta este etajul final al radioului in cazul in care s-ar fi dorit putere mai mare. As vrea sa fac etajul asta final ca sa aiba ceva putere mai mare, dar nu stiu valorile pieseleor si ce strapuri tre sa pun (este loc si pt strapuri) si ce strapuri sa deconectez.

La montajul asta, difuzorul este conectat la 2 puncte notate cu 17 si 18.Langa presupusul integrat final sutn alte 2 puncte la fel de alaturate 15 si 16.

Va rog , ajutati-ma si pe mine.Poate are cineva un radio ca asta si mai are schema de la el.... :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#2
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Nu ma las pana nu gfaseste cineva schema.Postez aici la greu ca nu am ce face........

#3
nichishoru

nichishoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.07.2005

 augustin87r, on Jun 21 2006, 19:37, said:

Nu ma las pana nu gfaseste cineva schema.Postez aici la greu ca nu am ce face........

O sa incerc eu deseara sa caut prin arhiva. Parca o aveam pe cand mai depanam diverse TV-uri.
Daca nu o gasesc poti sa ghicesti schema folosind nota de aplicatie de la TBA810 sau o schema de TV a/n cu CI gen Sirius, Diamant, etc. din anii 80-90 care foloseau finalul asta.

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Te rog foarte frumos sa o cauti pentru mine.Intr-adevar, schema pot sa o ghicesc,dar ma intereseaza sa vad  ce piese mai are in general, pt ca a mai fost umblat in el si 2 fire de la bobina de medii sunt rupte.

Dar asa ca idee, tie cum ti se pare sa omiti etajul final si sa pui difuzorul acolo unde ar fi trebuit sa fie iesirea pt casti. ? Cand dau mai tare, distorsioneaza pt ca integratul ala nu poste sa suporte  mai mult de 100mW.

#5
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Schema cred ca este cu TCA830, stiu amplasarea pieselor, dar tot mai am nevoie de cea originala,poate sunt alte valori si imi mai trebuie si de altceva.

#6
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
a

Quote

mai fost umblat in el si 2 fire de la bobina de medii sunt rupte.
Sonorul poate fi incet si de la cele 2 fire rupte de l;a bobina

#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 Adrian13, on Jun 22 2006, 22:16, said:

a
Sonorul poate fi incet si de la cele 2 fire rupte de l;a bobina

da, asta in cazul receptiei pe medii.La medii acolo e buba,la UUS nu are amplificare de ajuns.Oricum, schema prevedea un etaj final care sa scoata 3W, eu vreau doar 1W.

#8
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
A gasit cineva schema? Spunea dl. Nichishoru ca o cauta. Ati gasit-o?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate