Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Printare poze din aparate digitale

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by Monitox
Si daca ma gandesc ca din 36 probabil nu ai mai mult de 5 -10 poze REUSITE (deja sunt multe) chiar ma ingrozesc.
La mine erau 2-3-4 poze nereusite pe un film si alea le stiam majoritatea de cand le faceam fiinca mai uitam sa reglez cate ceva. Vezi asta-i unul din avantajele aparatelor digitale: o gramada de reglaje le poti seta pe automat si te scutesc de multe rateuri. Oricum asta-i viitorul. Pe vremuri developam fotografii in baie la 2 noaptea si-mi preparam solutiile singur, si ma chinuiam cu trumpete de aparate , acu e o delectare sa faci fotografii.

#20
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Fane
La mine erau 2-3-4 poze nereusite pe un film si alea le stiam majoritatea de cand le faceam fiinca mai uitam sa reglez cate ceva.

Nu m-am referit strict la aspectul tehnic. Dar uite.. eu de ex daca am un subiect interesant pot sa fac 50 de poze din diferite unghiuri cu diverse setari, white balance manual/automat/ sau setat intentionat ciudat, lumina diferita, Sepia, Alb Negru Color...etc si la final imi aleg de acolo 2-3 care mi se par cool :D

La ala cu film m-as sinucide daca as da 2-300.000 de 36 de pozitii si as avea 2-3 care as considera ca sunt cool  :drac:

Digital VS Clasic e deja o batalie pierduta clar de Clasic la nivel de home user.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by grr_verde
din ceea ce stiu eu (e posibil sa gresesc ca nu am fost f interesat de subiect) un aparat foto clasic cu film de calitate buna ajunge la o claritate comparabila cu o rezulutie de cateva zeci de mp, rezolutie la care pe partea digitala nu s-a ajuns (deocamdata!).
Aparatele clasice profi lucrau cu film lat (6cm latime) nu filmul care-l stie toata lumea.
Revenind la topic eu am imprimat fotografii si cu imprimanta cu jet. Daca imprimanta are rezolutie foto ies bine dar cheltui mult cu cartusele si hartia (am folosit hatie foto HP) si sunt sensibile la apa  de aceea nu recomand solutia decat daca va trebuie sa scoateti urgent o fotografie pe hartie. O alta solutie ar fi o imprimanta laser color cu rezolutie foto dar cine isi permite...

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by Monitox
Digital VS Clasic e deja o batalie pierduta clar de Clasic la nivel de home user.
Adevarat. Tot ce am vrut sa spun este ca nu erau nici cele clasice atat de rele dar trebuia sa investesti in ele si sa stii sa le folosesti. Dar vad ca ne certam degeaba amandoi fiind de aceasi parere.

#23
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
intrebarea este ... ei fac resize la poze sa le scoti in 10*15 de ex, sau este de preferat sa ti le faci singur si sa le duci deja dimensionate ?

de fapt ma intereseaza, daca chestia aia care tipareste este avantajata de faptul ca ii dau o imagine de dimensiuni mari si ea o face, cum ziceam 10*15

#24
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Cel mai bine este sa iti faci reglajele acasa,cu un Photoshop sau mai stiu eu ce alt utilitar de genul asta.Ei ti le pot face si in graba si cine stie cum ies.Eu de cand am dus prima oara pozele neprelucrate si am vazut ce a iesit,am renuntat la a mai lasa pe mana lor pozele,specificand ca nu vreau alte reglaje la ele.
Preturile sunt foarte mici,si sa fim serioso cine face poze,ca sa si le faca tablouri sau postere?
Am scos poze la 9*13 pe la 3200 si la 10*15 pe undeva la 4000 lei.In plus de asta 3Mpx sunt supersuficienti,mai ales daca folosesti f:2.8 iar fundalul este mai incetosat,nici nu o sa se vada ceva nasol in spate.Plus ca ii mai dai si tu un resize ceva.Oricum si eu am renuntat la fim de aproape 2 ani.Si nu-mi pare rau :drac:

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002
@ EndLess_Point - nu cred ca le fac resize, dar o sa trebuiasca sa le faca o recadrare fiindca formatul de la hartia foto (2/3) nu corespunde cu formatul care-l scoate aparatul (3/4). ca sa le usurezi si lor munca si pt ca sa ai si tu fotografiile cadrate asa cum vrei atunci cand faci cut in photoshop pune in bara de sus la height si width valorile 102 si 152 si el va pastra proportiile astea cand faci cut-ul. valorile astea le am de la tipul de la laboratorul unde scot eu pozele.
P.S. imi place semnatura ta. sa folosesc vorba unuia dintre ei: revizuieste-ti atitudinea :) :) :)

#26
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Well, se naste o intrebare, in cazul fotografiilor de format mic, e clar ca matricea aia TFT (sau ce o fi) pe care se afiseaza imaginea si apoi se expune pe hartie foto, ecran prezent in orice aparat de marit de asta in studiourile foto, n-ar fi o problema din prisma rezolutiei afisate, dar la formate mari, oare nu conteaza si rezolutia acestuia, la fel ca la proiectoare LCD?

Nu cumva degeaba mergem noi cu o poza de 2227x1800, etc cand el nu poate afisa decat 1200x1128 si prin marire/micsorare optica obtinem un format mai mare sau mai mic al fotografiei?

Intreb, cand vrem sa scoatem format mare, la ce studio foto sa mergem, si cum verifica daca aparatul acela stie sa-mi afiseze pe LCD-ul ala adevaratele rezolutii de la pozele mele?

Greets,
Speedo

#27
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
am scos ieri aici in Constanta (pentru cine e interesat pe Str. Stefan cel Mare vis-a-vis de Banca Ion Tiriac) poze 10x15 facute la 2 Mpix cu 5.500 lei bucata. parca aveau si ceva oferte la mai multe poze, nu am stat sa citesc atent ma grabeam. pozele au iesit superb si pretul mic de tot zic eu ptr. 10x15 print.

reglajele le-am facut de acasa in Photoshop si au iesit perfect la printare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate