Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#4699
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postswtm, on 05 aprilie 2016 - 16:30, said:

Ideea e că nu folosim la maxim modelele mai scumpe. A mea merge și cu apa caldă, dar nu mai modific acum alimentarea. Cum am panouri solare ar fi un avantaj major.
Hai sa fim seriosi ...la un pret de 1-1,5 ron/ spalare ce economie vrei sa faci? Cat crezi ca "costa" en electrica consumata ca sa merite tot felul de improvizatii? Mai ieftin decat spalatul la MSV e doar spalatul la rau cu nisip.....

Edited by Clovis, 05 April 2016 - 16:38.


#4700
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Panourile le am și fac apa calda. Câștigul e și la timp nu doar la curent.

#4701
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt curioasa câte programe folosiți din cele pe care le aveți.

#4702
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Post-Diana-, on 06 aprilie 2016 - 09:37, said:

Sunt curioasa câte programe folosiți din cele pe care le aveți.
Eu folosesc un singur program ...cel mai lung.....Rar mai folosesc clatirea....In rest programe total inutile.....

#4703
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cel general și câteodată cu prespălare

#4704
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Eu folosesc doar AUTO 65 grade si ocazional la 75. Atat si nimic mai mult.
e bine ca nu mi se infunada jiclorul ca la dacie Posted Image

Edited by wolfydRg, 06 April 2016 - 10:36.


#4705
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
auto 55-65 cand ma grabesc
eco 50 - cel mai des, spala cel mai bine in special la urme mai întărite
45 rapid - rarut cand am vase usor murdare si putine - nu prea se intampla
prespalarea - utila pe timp de vara cand tin vasele murdare in msv mai mult de 1 zi.
si astea-s toate. era varianta mediu-sup la vremea ei. aia se top avea si intensiv 70.
insa asa cum am mai spus la fel de apreciate ca programele sunt elementele modulare. ajustare inaltime cos superior fara sa il scot, tije rabatabile f utile cand pui oale. Cu astea modelul meu a cam ramas in urma. dar deh are cca 9 ani cred...

#4706
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Eu folosesc programul 1 (cel mai lung, dar cel mai economic) programele 2 si 3 (spalari normale si usoare) cu obtiunea doar un singur cos si programul 5 (rapid) pentru vase putin murdare. In rest, destul de rar. Am folosit programul 11 pentru intretinere si programul 7 (vase delicate) cand am spalat cele 200 de farfurii din colectia de ceramica populara.

#4707
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Eu folosesc 1 singur program, ala lung. (cred ca am mai zis).
Vasele se spala perfect si daca au stat 2 zile in masina.
De 2 ori am incercat programul de 30 de min si pastila a ramas nedizolvata, vasele erau ude si am zis ca nu mai repet experienta.

Ca o concluzie, mie nu imi trebuie multe butoane, din ce vad, nici voua.
Personal, nu as da 3 000 lei pe o MSV doar ca arata bine si are multe butoane.

#4708
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La programe scurte ar trebui să folosești detergenți pudră. Eu pun la prespălare în cuva și nu rămâne nimic. Prespălare folosesc la curățarea grătarelor cuptorului electric.

#4709
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Nu am cuptor electric si nu am simtit nevoia pana acum, sa prespal ceva.

Avusesem musafiri, masina era plina cu vase de la o masa, am zis ca merge la program scurt. Posibil, cum zici tu, ca trebuia pudra, insa nu am.
Oricum, am ramas pe programul normal, de multe ori ii dau drumul masinii cand plec de acasa si o las in voia ei sa isi faca treaba, nu ma deranjeaza alea 2 ore si nu stiu cat.

A, singura chestie negativa la MSV Whirlpool ADP450WH, este ca nu se invart paletele si masina nu functioneaza daca nu asez bine farfuriile de 28 cm.
Am un set din ala de cred ca are toata lumea, cu farfurii alb si negru de la Luminarc, iar farfuriile de aperitiv/intinse/alea mari trebuie asezate numai in partea central-dreapta, altfel gradul lor de inclinare nu permite functionarea paletelor.

A trebuit sa regandesc pozitionarea si am luat niste farfurii mai mici, de la Ikea cu 3 lei bucata care au 25 cm.
In rest, 100% multumita.

Edited by -Diana-, 08 April 2016 - 08:16.


#4710
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Eu folosesc doar programul 2, cel normal de 2 ore.
Mai se intampla sa ramana o lingura cu ceva pe ea daca nu sunt atent si e lipita de alta.
Nu prea inteleg de ce mi s-a spus ca nu e cazul sa curat prea des filtrul, dupa vase in care s-a facut orez sau paste intotdeauna ramane la baza filtrului depunere (nici pastele nici orezul nu se dizolva) pe care daca nu o scot poate ajunge pe vasele din tura urmatoare.

#4711
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009

View PostHansolo, on 08 aprilie 2016 - 08:39, said:

Eu folosesc doar programul 2, cel normal de 2 ore.
Mai se intampla sa ramana o lingura cu ceva pe ea daca nu sunt atent si e lipita de alta.
Nu prea inteleg de ce mi s-a spus ca nu e cazul sa curat prea des filtrul, dupa vase in care s-a facut orez sau paste intotdeauna ramane la baza filtrului depunere (nici pastele nici orezul nu se dizolva) pe care daca nu o scot poate ajunge pe vasele din tura urmatoare.

eu nu bag vasele in masina daca au resturi de mancare pe ele. le curat bine, le las la inmuiat in chiuveta sau pun apa in cratita daca este cazul, sa se desprinda crustamai  usor inainte de a baga vasele in masina. insa eu folosesc programul rapid de spalare, care nu face fata unor resturi uscate de mancare, lipite pe vase sau tacamuri.
stai linistit si curata filtrul ori de cate ori consideri ca este necesar.

#4712
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu tot 1 program din 7 folosesc, am una de latime 45 Hotpoint-Ariston LSFB 7B019 EU... Cel de 2 ore/ normal imi spala perfect majoritatea vaselor.
Rar mai pun pe cel scurt dar cand am mai putine vase si in majoritate fara grasime, sau castroane mari [cani /pahare cand fac curat ]. Cel scurt parca nu le limpezeste asa bine ca raman cu ceva dungulite unele. Eu am folosit numai tablete Finish si solutii clatire si curatare tot asa.

#4713
Kriogenik

Kriogenik

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2016
Am o msv Teka DW7 41 Fi.  Când am cumpărat-o acum 2-3 ani nu am găsit înăuntru decât instrucțiuni în italiana și germană. Din lipsa de timp și comoditate nu m-am agitat sa procur manualul și am acceptat de bune sfaturile unui prieten în ceea ce privește folosirea ei și anume ca pastila 3 în 1 se pune în compartimentul  pt detergent și gata.  Asta e tot.  Nimic altceva.
Zilele trecute căutând ceva într-un sertar am găsit un coșuleț mic de plastic cu 2 urechi pt a putea fi agățat.  Rapid m-am prins ca e de la msv.  Am cautat manualul în engleza pe net și am găsit ca este folosit tocmai pentru acele pastile 3 în 1. Practic trebuie agățat undeva în dreapta jos a sertarului superior cu pastila înăuntru . As dori sa va întreb următoarele :
1. E posibil sa fi deteriorat msv prin aceasta folosire necorespunzătoare?
2. E problema ca nu am pus niciodată sare și lichid pt clătire?  Nu mi-e clar după ce am citit pe aici...
3. Ar trebui sa ii fac o curățare?
De menționat ca bag vasele în ea după ce le clătesc de resturi în prealabil iar după spălare pe program ECO (pre wash,  wash 45gr, rinse 60 gr,  drying -  105 minute 10,4 litri apa consum și 0,65kwh) arata perfect.  Nu am folosit niciodată alt program.

#4714
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
1 nu
2 dacă nu ai apa dura, la fel nu
3 nu ar strica

#4715
Hondica

Hondica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2010
Producatorii recomanda folosirea sarii , indiferent de duritatea apei . La unele masini de apalat vase , lipsa sarii este semnalizata prin indicator de avertizare luminos.

#4716
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostKriogenik, on 10 aprilie 2016 - 14:22, said:

As dori sa va întreb următoarele :
1. E posibil sa fi deteriorat msv prin aceasta folosire necorespunzătoare?
2. E problema ca nu am pus niciodată sare și lichid pt clătire?  Nu mi-e clar după ce am citit pe aici...
3. Ar trebui sa ii fac o curățare?
De menționat ca bag vasele în ea după ce le clătesc de resturi în prealabil iar după spălare pe program ECO (pre wash,  wash 45gr, rinse 60 gr,  drying -  105 minute 10,4 litri apa consum și 0,65kwh) arata perfect.  Nu am folosit niciodată alt program.
1 - nu, indiferent unde pui capsula tot se dizolva
2 - nu e problema lipsa lichidului de clatire dar e pacat sa nu il folosesti, e cativa lei si iti ajunge luni de zile. Ajuta sa nu ramana dare pe vase [in special pe pahare] dupa clatire - uscare. Asta de fapt le da acel scartait de curat ca in reclame :) Cu sarea la fel, nu o strici dar ii grabesti sfarsitul, asta mai ajuta si sa actioneze mai bine detergentul.
3 - de curatat e bine sa o cureti din cand in cand, ajuta sa se curete bine in intereior si sa nu au tot felul de depuneri prin ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate