Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13808 replies to this topic

#11773
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View Postvalirex, on 19 ianuarie 2022 - 01:23, said:

Te referi la asta?

Dap.

View Postvalirex, on 19 ianuarie 2022 - 02:28, said:

Da, interesanta descoperire.
Desi eu am lucrat in zona in 2004 cand am pus stalpii de pe strada Fabrica de Gheata, nu am vazut acel corp din curtea bisericii.
E cam inalt stalpul ala de lemn, e clar ca acel corp a fost pus pentru curtea bisericii candva, probabil alimentat din reteaua publica dar intre timp s-a ars becul si lumea a uitat de el.
Momentan e singurul Crifala confirmat in Bucuresti.

Nu putem știi sigur dacă a fost pus din rețeaua publică pentru biserică. S-ar putea ca nici părintele paroh să nu mai știe trecutul. Consola pare de C, nu îmi amintesc console tijă cu C pe stâlpi de lemn, ci doar pe beton, pe lemn am văzut în București console sfert de cerc cu B-uri. Acel stâlp, precum mi-ai mai spus, acel stâlp poate fi o rămășiță a unei mai vechi rețele de stâlpi de lemn prezenți pe acea stradă înainte de actuala configurație, de când strada a devenit o scurtătură dintre Colentina/Fundeni și noua autostradă.

#11774
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Declar Miestiul officially removed din reteaua de webcamuri Neaceasca85 & Logatu ori reteaua Muzeul Lampilor cum Logatu a denumit-o.

Am dat remove din aplicatie. Aceasta va fi remontata cand se va face noul spatiu si se va racorda la retelele de energie electrica si fibra optica-internet. Deci nu stim cand.

Casa deja existenta avea cea mai buna pozitie de filmare, dar cand o ruda prin alianta careia nu ai ce sa-i ceri, nu e de acord, nu avem ce face.

Se vedea iluminatul stradal bine, daca stalpul din fatza nu avea ciot de B ci un Led era si mai bine.

#11775
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View PostNeaceasca85, on 19 ianuarie 2022 - 13:00, said:

Declar Miestiul officially removed din reteaua de webcamuri Neaceasca85 & Logatu ori reteaua Muzeul Lampilor cum Logatu a denumit-o.

Am dat remove din aplicatie. Aceasta va fi remontata cand se va face noul spatiu si se va racorda la retelele de energie electrica si fibra optica-internet. Deci nu stim cand.

Casa deja existenta avea cea mai buna pozitie de filmare, dar cand o ruda prin alianta careia nu ai ce sa-i ceri, nu e de acord, nu avem ce face.

Se vedea iluminatul stradal bine, daca stalpul din fatza nu avea ciot de B ci un Led era si mai bine.

Ciotul de B merită prezervat. Nu ai vrea să pui tu un bec cu mercur în el, cu aprobare? Hai, treacă de la mine, tolerez sodiu sau halid. Numai să îl repui în funcție, dar racordat la rețeaua publică, ca să nu se consume curent de la voi.
A propos de Crifala, am trecut azi prin piața Obor și am re-văzut niște corpi de pe un depozit. Uitasem complet de ei. Să fie tot Crifala? Sau ceva similar, mai degrabă? Una din ei avea capacul la aparataj desprins, altul avea formă de mic grilaj orizontal, tip aerisire.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#11776
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Bec cu mercur functional e 2-3 stalpi mai incolo, fix in dreptul proprietatii cumparata recent de maica-mea, intr-un corp Elba PVB 11 C. 125 W, abia lumineaza pentru ca dispersorul este praf. 11 C, ciotul si un neonash mai spre capatul celalalt al satului Miesti, asta e pe public, in rest leduri, palete si frunze. Dar in Miesti iluminatul functioneaza ca la oras, fara limitari de ore precum la Spineni, raiul CFL-urilor si becoledurilor.

In mediul privat, pe langa mercurul rudelor mele, 3 bucati cu doar 2 functionale (unul deconectat), mai exista un Dogan cu sodiu de 150 W la un fel de baza de tractoare/depozit cereale si un PVB 7 B cu 2 becuri nefunctional, la o baba in curte, vis a vis de 11 C si de proprietatea mea.

Regret ca nu am putut pune camera Tapo din cauza unchiului prin alianta, a mers 2 nopti cat de cat, apoi pa, azi am reintrat in posesia ei. Trebuie curent si internet cand se va face constructia pe proprietatea maica-mii. Pentru curent cererea e aproape depusa, dar CEZ cere autorizatie de construire si proiect casa, alminteri nu dau decat o putere de 1 KW pentru automatizare porti sau pompa fantana, daca am avea autorizatia si proiectul, hartii pe care nu le avem, ar da trifazic si pentru santier, dar asa nu, monofazat 1 KW.

*************
Nu-mi place la tara, dar la fel ca si blocurile, ruralul e asa un mic refugiu de ororile viitorului, de lucruri care imi displac precum panouri fotovoltaice si masini electrice. Panourile de apa calda au prins pentru ca ruralul nu are retea de gaze naturale. Ma intreb daca in Turcia gazele sunt la fel de scumpe ca la noi. Imi place prietenia dintre Erdogan si Putin. Strict pentru gaz ieftin as fi vrut si eu ceva de genul, dar nu si comunismul Rusiei. Sau Turciei, dar nu stiu cum e regimul acolo, ca turist e super misto, ca cetatean...

La tara nu-mi mai place sa locuiesc, dar mi-ar place sa monitorizez. S-a bagat internet in decembrie 2020 la Miesti, Logatu in vara 2021 a venit cu ideea camerelor Tapo.

Ma enervasem in 2000 cand am renuntat sa mai merg la tara (ma mutasem la casa) pe faptul ca acolo se oprea curentul pe vreme rea, dar acuma vreau sa monitorizez asta, cand e si cand nu e curent la taranoaia, prin internet cu o camera Tapo care sa captureze si vremea rea cata vreme reteaua electrica nu pica. La oras sunt convins ca o astfel de camera poate inregistra mereu intreaga furtuna, pentru ca aici curentul nu pica, doar fluctueaza.

Si nu pot din cauza acelei rude prin alianta. Cand va fi gata constructia noastra, nu se stie. Posted Image

La Spineni se defectasera definitiv prizele in 2013, deci nu aveam cum sa pun vreo camera. In decembrie 2020 s-a bagat net si acolo, dar in 2021 am vandut. S-au demolat 2 case rurale ancestrale, cea in care am copilarit la Spineni si cea nelocuita de 40 de ani de la Miesti unde a cumparat maica-mea.

Asa de fain se vedeau de la matusa lampile/ledurile stradale si fibra optica RDS pe camera, pacat, pur si simplu pacat. Posted Image

#11777
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Ca tot s-a reamintit de asa numitul corp Crifala, despre care nu exista date oficiale, deci este neidentificat, repostez pozele adunate in timp cu si despre el.
Cele mai clare poze sunt cele din Cluj, probabil ca inca sunt acolo daca nu s-a ledizat si pe la ei.

Attached Files



#11778
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
La Boc ecologistul? Vai de mine, e ledizat si smartizat tot.

A impus blocurilor noi sa aiba cate o centrala pe tot blocul si nu de apartament.

Crifala lui Logatu, cum e sa fii angajat si sa nu poti sa o iei?

Pentru munca aia de acolo si trezirile numai la 5 dimineata, merita 10 Crifale.

Crifala are reflector de 7 B original cu bule.

#11779
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Trebuie sa fac calcule sa vad daca trecerea de la CEZ la Hidroelectrica e un argument forte, produce o scadere mare a facturilor si un risc mai mic de inscriere in programul de FV, programul care ma face sa ma mut la bloc.

Pana una alta imi manifest bucuria pe topicul dedicat cu poza cu Z2-ul:

https://forum.softpe...8#entry28713953

Doamne Ajuta, Marire Tie Dumnezeule. Era vorba de 0,250 lei per kwh. Dar cu TVA si taxele nenorocitilor este 0,68.

#11780
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Încă o tronconică va ajunge în țarcul piteștean.

Pe aplicația de sesizări a Piteștiului, cineva cere înlocuirea unui abajur. Posted Image

Attached File  Screenshot_2022-01-20-19-08-56-917_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg   104.78K   11 downloads

Attached File  Screenshot_2022-01-20-19-09-01-541_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg   92.67K   10 downloads
Attached File  Screenshot_2022-01-20-19-09-05-217_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg   103.42K   7 downloads
Attached File  Screenshot_2022-01-20-19-09-08-390_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg   142.66K   6 downloads

Amuzant e că a cerut două lămpi pe stâlpul existent, dar va primi un singur Avis. Posted Image
Două lămpi Criotek 1 ar primi doar prin înlocuirea stâlpului, dar cine știe, poate îi vor face pe plac și vor pune stâlp nou înalt.

El zice intre B8 si B9 https://goo.gl/maps/qCvWUaNZgadkbkMx5
Initial imi paruse sa corespunda mai mult asta dintre B9 si B10 https://goo.gl/maps/U9RzN2ECSASx1ZMG7 dar studiind detaliile blocurilor, nu e asta.
Oricum, trebuie să mai fie un stâlp între cele două, dar Google nu a intrat acolo.

#11781
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
În weekend m-aș uita și de astea, fiind tot în zona tronconicei sesizate, adică în cartierul Găvana 3.

https://goo.gl/maps/mSFCXCnZgjSn8rE88

https://goo.gl/maps/KsymbkbqZHR4YuZa8

https://goo.gl/maps/v4zicGbGLMQ6vjEJ9

#11782
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View PostLogatu, on 20 ianuarie 2022 - 21:04, said:

În weekend m-aș uita și de astea, fiind tot în zona tronconicei sesizate, adică în cartierul Găvana 3.

https://goo.gl/maps/mSFCXCnZgjSn8rE88

https://goo.gl/maps/KsymbkbqZHR4YuZa8

https://goo.gl/maps/v4zicGbGLMQ6vjEJ9

Cele cu dispersor de sticlă blue merită luate în bloc, întregi.

#11783
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Să văd dacă or mai fi, prin Găvana 3 știam alte străzi cu tronconice.

#11784
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020
În marele ansamblu de pe lângă șoseaua Colentina, ce include și strada Ion Berindei, dar și o parte din Nada Florilor, din Mașina de Pâine, ansamblu format din stâlpi pietonali hexagonali, cu tronconice de anii 70, pălărie metalică îngustă și dispersor de sticlă aveam mulți prieteni, cum ar fi „fantoma”. Unii pierduseră dispersorul, alții și pălăria, dar stăteau la datorie până la luxtenizare. Aici vedem halidizări la nivel de selux/timlux. Nu am menționat ieri, că era treaba cu Crifala, dar menționez și restul observațiilor acum. Unul din vechii prieteni, ce supraviețuise luxtenizării, de pe prima alee cu astfel de stâlpi, alee ce coaboară în pantă dinspre Ion Berindei spre șoseaua Colentina, a fost înlocuit cu un stâlp de unică folosință. Am văzut-o din tramvai, de departe. Nu știu ce avea, de ce au decis CMIPB să-l scoată. În pozele GSV nu părea avariat
https://www.google.r...!7i13312!8i6656 RIP
Stâlpul următor lui, spre șoseaua Colentina, ce păstrase o superbă tronconică întreagă până destul de târziu, deja fusese înlocuit cu unul de unică folosință generația doi, dar maro, nu alb, și zace gol, fără lampă, mai solid decât cel nou care i-a luat locul inutil.
Aleile dintre Ion Berindei și șoseaua Colentina aveau fiecare trei stâlpi pietonali, majoritatea. Unele însă, câteva, aveau doar câte doi. Și nu îmi amintesc să fi fost scoși. Or fi fost cândva, apoi să fi fost scoși pentru „ieconomie”? În unele părți era chiar fără sens să nu fie stâlpi deloc.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Unul din selucșii/timlucșii halidizați din acea zonă avea o ușoară tentă albăstruie, dar nu era chiar ca de mercur nici pe departe. Poate în amestecul din acel bec să fi intrat mai mult mercur decât altele? Halidizarea făcută de CMIPB, proces probabil temporar, poate chiar încheiat, rămâne foarte interesantă, cred că sunteți și voi de acord.

View PostLogatu, on 20 ianuarie 2022 - 21:11, said:

Să văd dacă or mai fi, prin Găvana 3 știam alte străzi cu tronconice.

Le poți cere întregi. Nu ca pe altele. Întregi. Cu dispersor cu tot. Nu aruncate în țarc la modul tronc.

#11785
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011

View PostLotusisrael, on 20 ianuarie 2022 - 21:23, said:

Unul din vechii prieteni, ce supraviețuise luxtenizării, de pe prima alee cu astfel de stâlpi, alee ce coaboară în pantă dinspre Ion Berindei spre șoseaua Colentina, a fost înlocuit cu un stâlp de unică folosință. Am văzut-o din tramvai, de departe. Nu știu ce avea, de ce au decis CMIPB să-l scoată. În pozele GSV nu părea avariat
https://www.google.r...!7i13312!8i6656 RIP


Păi văd că a fost lovit / înclinat în intervalul 2014-2018.
Ce stâlpi de unică folosință pune CMIPB? Tot din ăia albi?
La modă sunt zincații, dar și ăia tot de unică folosință sunt, o mașină îi îndoaie imediat, ba chiar pentru asta sunt lăudați, că protejează la impact.

#11786
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View PostLogatu, on 20 ianuarie 2022 - 21:54, said:

Păi văd că a fost lovit / înclinat în intervalul 2014-2018.
Ce stâlpi de unică folosință pune CMIPB? Tot din ăia albi?
La modă sunt zincații, dar și ăia tot de unică folosință sunt, o mașină îi îndoaie imediat, ba chiar pentru asta sunt lăudați, că protejează la impact.

Da, albi de obicei, uneori maronii.

#11787
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Stalpul Luxten tip Scuar se fabrica in 6 culori conform fisei de mai jos.

Attached Files



#11788
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View Postvalirex, on 21 ianuarie 2022 - 04:01, said:

Stalpul Luxten tip Scuar se fabrica in 6 culori conform fisei de mai jos.

Cel numit Scuar în schemă este ceea ce eu numesc stâlp de unică folosință generația doi. Cel de generația întâi, mult mai slab, dar și fără fereastră de vizitare, nu știm încă ce nume avea. CMIPB a pus o poză cu unul avariat zilelele astea, se vedea fibră de sticlă buretată dintre cele două straturi. Acesta este făcut din bucăți asamblabile, are și niște minime ornamente. Primul era dintr-o bucată și era un imens trunchi de con alungit, fără a fi o tronconică, evident, mai ales că orientarea era inversă față de dispersorul tronconicei.
Au mai existat și alte tipuri de stâlpi de plastic, mai rari, unii mai bogat ornamentați, cu o sferă spre bază. Era unul relativ aproape de biserica Sfântul Dimitrie din Colentina, nou pus, ne-înlocuind nici un alt stâlp vechi, avea selux pe el, a fost înlocuit cu unul de tip Scuar după.

#11789
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020
CMIPB a pus poză cu Scuar, cu cel de generație doi, avariat, nu cu unul de generație întâi, m-am exprimat ambiguu.
În parcul Circului erau de generație întâi albaștri, doar la locul de joacă, erau în diferite culori, Inițial, culoare selucșilor era aceeași cu a stâlpului, apoi s-au înlocuit și s-a pierdut armonizarea cromatică. Erau roșii, galbeni și albaștri. Patriotic poate? În Gara de Nord au pus roșii. De obicei erau albi, maronii nu am văzut, rareori erau de un alb spălăcit, vag albăstrui sau verzui, poate defect de fabricație. Oricum, o insultă capitalistă au fost la adresa seriozității și durabilității au fost.

Edited by Lotusisrael, 21 January 2022 - 09:54.


#11790
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011

View PostLogatu, on 20 ianuarie 2022 - 20:48, said:

Încă o tronconică va ajunge în țarcul piteștean.

Pe aplicația de sesizări a Piteștiului, cineva cere înlocuirea unui abajur. Posted Image

Attachment Screenshot_2022-01-20-19-08-56-917_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg

Attachment Screenshot_2022-01-20-19-09-01-541_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg
Attachment Screenshot_2022-01-20-19-09-05-217_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg
Attachment Screenshot_2022-01-20-19-09-08-390_ro.smartCity.app.PrimariaPitesti.jpg

Amuzant e că a cerut două lămpi pe stâlpul existent, dar va primi un singur Avis. Posted Image
Două lămpi Criotek 1 ar primi doar prin înlocuirea stâlpului, dar cine știe, poate îi vor face pe plac și vor pune stâlp nou înalt.

El zice intre B8 si B9 https://goo.gl/maps/qCvWUaNZgadkbkMx5
Initial imi paruse sa corespunda mai mult asta dintre B9 si B10 https://goo.gl/maps/U9RzN2ECSASx1ZMG7 dar studiind detaliile blocurilor, nu e asta.
Oricum, trebuie să mai fie un stâlp între cele două, dar Google nu a intrat acolo.

Sesizarea a fost marcata ca rezolvata, iar respectivul a postat multumiri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate