Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#11755
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020
Dacă mai sunt în curtea școlii, pot fi cerute.

#11756
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Poate verific weekend-ul următor.
Din ce am observat, multe tronconice de la școli și licee au fost schimbate de SIP cu Avis.

#11757
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,816
  • Înscris: 14.10.2008
Inca mai am in curte 3 instalatii de sarbatori. Una veche mica cu leduri rosii fixe din 2010 si 2 din 2019 cu leduri multicolore si diferite jocuri.

Sambata noapte le-am aprins pe toate 3, ca fratele aprinsese pe a lui alba fixa si imensa, acum in noaptea asta am aprins in cel mai economic mod (da, in 2022 curentul e atat de scump ca vorbim de economie si la beculete) doar instalatia mica fixa rosie. Si tot am gasit-o trasa din priza la miezul noptii.

Camera Tapo de la Miesti nu a mai fost trasa din priza incepand cu ora 11 duminica. Desi unchiul prin alianta e acolo. Sper sa nu mai fie. Adicatelea eu pun o camera nu doar spre a surprinde fenomenele meteo din locatie, dar ea insasi, involuntar, atesta functionarea sau caderea retelei electrice (obsesia mea nr.1 de la varsta de 5 ani) ori a celei de internet, deci tragand din priza provoci alarme false, adica Offline-uri false.

Super faine aceste Tapo, usor de instalat, un dezavantaj ar fi ca merg doar pe telefon, nu stiu daca exista Tapo PC precum Whatsapp Web. Dar usor de instalat, fara alte cabluri in afara de cel de alimentare, fara DVR. Sistem vechi cu DVR am la fostul magazin, inca din 2010, cu HDD inlocuit in 2017, se observa pe el functionarea sau stingerea unor lampi Opalo si Bega, fiind 2 intrari.

Pe camera de la Miesti se observa 4 stalpi, cel mai apropiat e cel cu un ciot de B, apoi 3 din care 2 Led si mercurul din PVB 11 C, care tind sa cred ca este a doua lampa ce se observa. Desi ultima pare verzui, dar dispersorul lui 11 C e intr-o stare foarte precara ce afecteaza mult lumina unui mercur de 125 W care nici el nu e foarte vioi ca cine stie de cati ani este acolo, avand probabil ceva mai putina uzura decat un bec de oras datorita penelor de curent ce survin in rural pe vreme rea. Posted Image

#11758
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,816
  • Înscris: 14.10.2008
Decizia finala e renuntarea la camera de la Miesti. Daca unchiul prin alianta nu vrea, scotand-o ori de cate ori trece spre baie, asta e.

Acasa mai am o terasa, dar e fara priza, fara bec. Cablu pe pereti nu este OK.

#11759
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,816
  • Înscris: 14.10.2008
Imi va fi inapoiata de celalalt unchi, deoarece cel prin alianta nu vrea sa fie vazut nici in curte. Pana nu e gata casuta mea, nu se poate monitoriza Miestiul.

Nu mai vedem ciotul de B. Posted Image

#11760
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020
Strada Gherghiței, sector 2, curtea bisericii Gherghița. Un stâlp de lemn. Pe el sunt două console, una pusă de Luxten cu un corp public, alta secundară, spre curtea bisericii, cu un corp ce seamănă cu un hibrid dintre PVA și Mira. Parcă am mai văzut poze cu el pe aici, am uitat cum se cheamă. Consola Luxten pe GSV are o Romă, apoi o Miră, astăzi, când am trecut pe acolo, avea un corp cu LED. Dar consola a doua cu corpul celălalt încă era acolo, era desfăcut corpul de la aparataj și se vedea un balast, iar mai jos, pe stâlpul de lemn, o cutie metalică goală, probabil tot de balast, de pe vremea când pe acel stâlp o fi fost un B, înainte de Luxten. Sau o fi altceva? Să fie o consolă de tip țeavă de C, adusă din altă parte?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Mai departe, pe Gherghiței. Corpii Mira și Roma din GSV au fost înlocuiți cu plăci cu LED-uri.
Într-o curte (industrială?) se văd pe stâlpi metalici, probabil interbelici, niște corpi cu dispersor de tip ibric/borcan, ca de A-uri, dar în „cușcă”, galbeni.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Mai departe, sediul Supercom. Corpi LED noi, pe console în scară. Nu se văd prea bine pe GSV, sunt cu mai multe grupuri circulare de LED pe ei.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Tot la o clădire Supercom, un PVB cine știe de când uitat, încă era astăzi, și corpi cu CFL, în stânga, nu mai știu din aceia câți mai erau
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Al doilea PVB, parcă acum dispărut
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Un al treilea PVB, nu am ajuns până acolo, ca să văd dacă mai este
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by Lotusisrael, 17 January 2022 - 21:01.


#11761
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Cea spre curtea bisericii nu e asa-zisa Elba Crifala?

#11762
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

View PostLogatu, on 17 ianuarie 2022 - 21:15, said:

Cea spre curtea bisericii nu e asa-zisa Elba Crifala?

Nu știu. Ai vreun link clar cu Crifala? Ar putea fi.

#11763
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,816
  • Înscris: 14.10.2008
Crifala este. De care nu s-a pomenit decat pe Dealul Patriarhiei in anii '90, pe la Cluj si cele 2 de pe un corp de cladire din incinta Dacia Mioveni, unde nici ca salariat Logatu nu poate obtine acces la ele. E o ciudatenie Elba, cumva o faza a metamorfozei dintre PVA si PVB 12, ciudata chestie, a existat si PVB 12 cu cutie aparataj de PVB 7.

Crifala e un PVA rotunjit, mult mai fain decat acel PVB 8 C care e ca un 7 B handicapat facut pentru becuri de 125 W in anii ieconomiei.

#11764
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am fost la anticariatul de pe strada cu curtea (curţile) cu C-uri (cel puţin unul funcţional) şi am luat o cate despre garaje/parkinguri. Din 1958 cartea, editarea în Franceză a unei cărţi (Vest-) Germane din 1956. În una din poze apărea o tronconică. Deci în 1955-1956 deja existau tronconice în R.F.G.
În curtea de pe Ghergiţei a fost fabrică de cărămidă.
Neaceaşcă, dacă îţi plac chestiile clasice, mă aşteptam să ai şi o instalaţie de brad mai veche.

#11765
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020
Eu am instalație brad veche dar, fiind legată în serie, nu mai merge. Ar trebui să pun becuri în loc.
Are sens să mă duc să abordez pe părintele de la acea biserică, legat de Crifala? Nu este foarte departe de mine, deși un pic cam peste mână de ajuns.

#11766
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,816
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am ca alea vechi s-au faramat, m-au enervat, mereu le-am schimbat cand nu au mai mers.

#11767
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

View PostNeaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 10:10, said:

Nu am ca alea vechi s-au faramat, m-au enervat, mereu le-am schimbat cand nu au mai mers.

Eu am avut două de pe vremea lui Ceașcă în copilărie, mai am una singură.

#11768
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020
Mic moment poetic....
Acum câteva seri am văzut cum se aprindeau becurile cu sodiu din Selux și Timlux din apropriere. Albul lor părea mai alb atunci, la asființit. Și m-am gândit că albul acela seamănă cu oja albă din manichiura unei superbe pițipoance... A doua seară, am văzut că aceeași nuanță o lua și albul Star-urilor de pe străzile din jur, la aprindere... Ce frumos este să ai suflet de poet. Posted Image

#11769
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Erau 2 tipuri de becuri: cu fasung şi alea tip baionetă. La alea tip baionetă trebuia să scoţi cu to(n)tul, adică inclusiv cu "dulia". La alea cu fasung doar înlocuieşti becul. Pentru cele baionetă am instalaţie de mătrăşit (adică scot de pe ea cu totul şi lipesc cu izolir band), pentru restul am vreo 20 de becuri de 26 Volţi, vechi, Made in Romania... la nevoie pot da 3-4. Şi la mine la biserică (Oborul Nou = Popa Lazăr) erau iluminate icoanele cu asemenea beculeţe; unele cred că mai au instalaţia, dar nu mai sunt aprinse. Nu toate bisericile aveau icoanele iluminate aşa.

La Universitate, cam în dreptul "Inter" şi "Dunărea", 1999 sau 2000.

Posted Image

#11770
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLotusisrael, on 16 ianuarie 2022 - 12:50, said:

Și PVD-urile/HRF-urile o mai încasau, prin Bucureștii lui 71
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Wbo8011ufI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te referi la asta?

Attached Files

  • Attached File  pvd.jpg   113.98K   6 downloads


#11771
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLogatu, on 16 ianuarie 2022 - 13:30, said:


Stâlpul cu PVB 7B primise o prelungire pentru a alimenta un chioșc amplasat lângă el. https://goo.gl/maps/pRx6MSwQJoUwxips6

https://goo.gl/maps/KUKyaSXMJA77E6eC9

Acel PVB7B e nou nout, la cum e orientat lumineaza curtea acelui chiosc, poate e pus de ei?

#11772
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLotusisrael, on 17 ianuarie 2022 - 20:57, said:

Strada Gherghiței, sector 2, curtea bisericii Gherghița. Un stâlp de lemn. Pe el sunt două console, una pusă de Luxten cu un corp public, alta secundară, spre curtea bisericii, cu un corp ce seamănă cu un hibrid dintre PVA și Mira.

Da, interesanta descoperire.
Desi eu am lucrat in zona in 2004 cand am pus stalpii de pe strada Fabrica de Gheata, nu am vazut acel corp din curtea bisericii.
E cam inalt stalpul ala de lemn, e clar ca acel corp a fost pus pentru curtea bisericii candva, probabil alimentat din reteaua publica dar intre timp s-a ars becul si lumea a uitat de el.
Momentan e singurul Crifala confirmat in Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate