Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#3457
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Eu mi-am facut fac planurile asa:
- pentru roaming (necesar prin Serbia+Muntenegru) iau SIM-ul de digi, ca e 0.0125 E/MB tariful de roaming (si pentru waze e suficient)
- imi iau un sim prepay din Muntenegru, 5 euro/7 zile: https://telekom.me/p...ci/500-jedinica si pentru apeluri folosesc whatsapp daca trebuie, nici vorba de apelurile telefonice "clasice" sau sms-uri, ca te costa
- in Muntenegru este ina care vinde motorina de mol si e ok (am mai alimentat de la ei cand am trecut prin bosnia), nu stiu restul benzinariilor

Insa, momentan mai avem de asteptat:
- nici Romania si nici Serbia nu e in lista de tari exceptate de la carantina la intrarea in CG: https://www.ijzcg.me...dnom-saobracaju
zic nici Serbia pentru ca:

Quote

The rate of active coronavirus cases is determined to be less than 25 per 100,000 inhabitants in the country of which the foreigner is a resident and in the country from which the foreigner enters Montenegro.
http://www.gov.me/vi...noge-mjere.html
- Muntenegru nu este in lista de tari din zona verde, deci la intoarecere in Romania... #stamacasa 14 zile

Edited by dondos, 16 June 2020 - 10:19.


#3458
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2010
mulțumesc atupi și dondos pentru informații. Vroiam să știu prețul motorinei, doar așa, ca idee, nu că ar conta prea mult. Plecarea mea este pe 25.07. și sper ca până atunci țara noastră să facă parte din lista țărilor acceptate la intrarea în CG. Drumuri bune și concedii plăcute tuturor!!!

#3459
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Poți sã te uiți aici https://www.globalpe...l_prices/#hl211 , prețul variazã în jurul a 1e/litru care e cam media zonei (excepție Grecia)

#3460
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2010
Salut!
Știe cineva cum este drumul E70 de la vama Stamora Moravița prin Vârșeț spre Belgrad? Mă refer la calitatea asfaltului. M-am uitat pe GoogleMaps și imaginea este din 2014. Dar autostrada A2 este funcțională?, pentru că Google nu dă nici o imagine. Mulțumesc!

#3461
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Mne cere teste covid ptr romani https://www.imperato...-de-48-ore.html

#3462
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Tot nu putem ajunge inca, din Serbia nu e voie sa intri in Muntenegru, ca e in zona rosie. Deci am avea de ocolit...
Attached File  Ea-fsZTWkAUW43N.jpg   112.88K   13 downloads
https://twitter.com/...412811624558592

#3463
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Update, incepand de astazi toti cetatenii UE pot intra in Muntenegru fara restrictii:
https://twitter.com/...960992962392066

#3464
ady37

ady37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2010
Salut!
A fost cineva de curând în Muntenegru? Ceva detalii despre drum, cum e cu covidul-19 acolo, chestii din astea....

#3465
florin t

florin t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2007
Conform https://www.coronainfocg.me/, din 23.07 sunt doar 3 imbolnaviri in plus si 301 vindecari.
Daca in continuare se pastreaza trendul, pot spera ca Muntenegru sa fie scoasa de pe lista galbena ??
Poate dupa 15 august ??

#3466
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Din păcate mai avem de așteptat. De sâmbătă (15 august) prin Serbia nu ai voie să treci fără test PCR (exceptând zona Neum) iar la întoarcere din Muntenegru în țară intri în carantină 14 zile.

#3467
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011

 dondos, on 18 august 2020 - 13:27, said:

Din păcate mai avem de așteptat. De sâmbătă (15 august) prin Serbia nu ai voie să treci fără test PCR (exceptând zona Neum) iar la întoarcere din Muntenegru în țară intri în carantină 14 zile.
Serbia se poate tranzita fara probleme, repet " tranzita " , de turistii care au rezervari valabile !!! Pentru tranzitare nu este nevoie de test PCR !!
Vacante placute tuturor !!!

#3468
WhoWhere

WhoWhere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.03.2003
Testul COVID este necesar si pentru tranzit.

https://www.imperato...test-covid.html

Edited by WhoWhere, 18 August 2020 - 17:10.


#3469
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011

 WhoWhere, on 18 august 2020 - 17:09, said:

Testul COVID este necesar si pentru tranzit.

https://www.imperato...test-covid.html
Astept raspuns (uri ) de la cei direct implicati in deplasari pentru a vedea care dintre informatii este corecta !!

#3470
WhoWhere

WhoWhere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.03.2003

 livdan, on 18 august 2020 - 19:02, said:

Astept raspuns (uri ) de la cei direct implicati in deplasari pentru a vedea care dintre informatii este corecta !!

Sa ne tii si pe noi la curent. Daca sarbii zic una si fac alta, atunci e aiurea situatia. Oficial cel putin, tranzitul nu este permis fara test covid.

#3471
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
S-a schimbat schimbarea, dar nu se specifica Muntenegru:

Quote

Conform noilor prevederi, începând cu data de 20 august a.c., tranzitul persoanelor care călătoresc din România, Bulgaria, Croația sau Macedonia de Nord și care nu depășește o durată de 12 ore este permis fără obligativitatea prezentării unui test molecular negativ (PCR) pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2
http://mae.ro/node/53420

Edited by dondos, 21 August 2020 - 14:56.


#3472
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !

Intentionez sa fac un mic concediu cu masina in familie(copil 7 ani) in Muntenegru in acest an. Am Italia(minime sanse avand in vedere situatia care se prefigureaza) si Croatia(coasta dalmata) pe lista, Grecia (bineinteles), insa am schitat un mic plan care sa contina :
De la sud spre nord
-Sf. Stefan
-Budva
-Kotor(cazare?)/Mud/Dobrota
-zona Herceg Novi.
Daca situatia o permite- as vizita si Dobrovnik(nu e f departe) si o mica oprire in Kavtat.
3/4/5 nopti la fata locului, depinde de ce si cum.
Bineinteles, daca prind vaccin sau daca nu se cere test pcr sau carantina/izolare.
Plecare cu auto din Bucuresti . Daca as putea, as merge pe Nadlac-Budapesta-Zagreb si apoi spre Dubrovnic si mai jos dar avand in vedere situatia actuala cu "n" vami si "p" tari in care se schimba regulile dupa cum bate vantul, plus drumul considerabil mai lung , m-as "risca" prin Serbia,eventual cu o cazare intermediara ori la iesire din Serbia ori la intrare in Muntenegru.
Perioada- mai(practic imposibil), posibil septembrie(daca cumva "pica" Grecia) sau poate ultima saptamana din octombrie(realist).
Scop- mai mult pt vizitat, ca de plaja doar septembrie ar fi fezabil cred.
Ar fi prima data in Muntenegru, iar Serbia am tranzitat-o o singura data cu o mare patanie la Portile de Fier, de mi s-a taiat de atunci.

Orice sfat e binevenit( referitor la cazare, drum(si pe privat), cazare intermediara, locuri must-see, etc).

Edited by AdrianHH, 26 January 2021 - 23:02.


#3473
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Ca  si recomandare de cazare pentru inceput  Petrovac (am avut cazare aici de doua ori)  e foarte aproape de Sveti Stefan, in zona Kotor cazare in Tivat   (Hotel Palma e pe faleza sau apropiat sunt multe pensiuni dar atentie ia cazarea doar pe faleza) si de acolo vizitat zona, am mers pe jos pe linga mare pina unde se trece cu Fery la Lepetane.  ATENTIE  nu treci dincolo cu fery si mergi mai departe  spre Kotor si mai departe cu pauza obligatorie in Perast (am avut cazare)   (masina o lasi in parcare la intrare in Perast)

Perast e cel mai frumos loc  ca si peisaj in Muntenegru. Toata zona aia din Kotor e un fel de Italia in miniatura. Dupa Perast mergi mai departe cu oprire la Risan si mai departe si treci inapoi cu fery spre Lepetane si spre cazare in Tivat.

Lasa Croatia pentru alta data ca vad ca sunt putine zile , stai mult in vama. Ai multe de vazut in zona Kotor.
In Petrovac  plaja si baie pe plaja din centru sau pe aia din afara statiunii, in zona Kotor doar de vizitat zona.

#3474
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Iau in calcul sa vizitez la inceputul lui septembrie Muntenegru. Ideea era pt octombrie(fara plaja), acum sunt sanse sa prind ceva balaceala sper, iau mai multe zile(am cca 10 zile concediu disponibil)
Am cateva intrebari :
1. Costurile telefoniei in roaming citesc ca sunt maricele. O recomandare de cartela prepay cu o idee de net pt cateva zile?
2. O idee de recomandare pt o cazare intermediara? Am vrea sa plecam dis de dimineata insa mi-e ca ori ajung praf la o ora f tarzie , ori deloc, poate dupa intrarea in MNE sa caut ceva, cu mic dejun, apoi vad ca fac cca 3 ore pana la coasta Adriatica(plec la 9, ajung la 12), as lua cazarea in primire la fix.
Plec din Bucuresti. Vad ca ar fi rute prin
sud - Jablanica
centru-Dobrakovo
nord-(Otilovići) -Pljevlja.
In una din astea 3 locatii/zone ma gandesc ca sa ma cazez.
3.Dubrovnik- Pot aloca o zi full? Macar pentru vizita, o masa, plimbat pe strazi,etc? (asta daca conditiile din vama ne vor permite, mergem cu baietel de 7 ani, daca va trebui PCR, pica ideea).

Edited by AdrianHH, 14 July 2021 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate