Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#3241
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc.

Mers mai încet fără riscul de a beli mașina? Are gardă la sol destul de mare.

Sper că nu este ca drumul de la Tulgheș la Ditrău, să merg cu 15-20 km/h.

#3242
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 14.11.2005

 Vulpoiul-Jhon, on 17 august 2022 - 07:00, said:

Eu recomand centura capitalei la acea oră. Drumul intre Giurgiu și Ghimpați e betonat și foarte rău, iar între Clejani și Vânătorii mici are porțiuni cu asfalt nou și porțiuni cu drum peticit.
Pana la urma am ales drumul clasic Ghimpati Vanatorii Mici.
Nu e nici pe departe drumul meu preferat dar fiind ora tarzie cat si faptul ca a fost liber am mers bine. Pana la Ghimpati e asfalt peste placi de beton dar nu e grav. Nu stiu daca as mai merge pe acolo dar ca timp sigur am iesit mai bine asa.

#3243
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007

 bikermanro, on 20 august 2022 - 06:50, said:

Mulțumesc.

Mers mai încet fără riscul de a beli mașina? Are gardă la sol destul de mare.

Sper că nu este ca drumul de la Tulgheș la Ditrău, să merg cu 15-20 km/h.

Am fost azi pe Transursoaia. La plecarea din Albac spre Huedin drumul incepe bine. Nota 9. Pe bucata de drum cu o bandă (acesta este propriu-zis Transursoaia) calitatea drumului este de 8-9. Urmează o porțiune după Horea cam de nota 7 cu o lungime de 15-20 km. Ultima porțiune spre Huedin este de 8-9.

Am fost și pe drumul de la Horea la Fericet la casa memorială Horea. Drumul este îngust, urcă abrupt, asfalt excelent. Făcut dimineața pe la 9 când nu este trafic este vis.

#3244
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Am făcut și eu ieri seara Transursoaia. Porțiunea de coborâre spre judetul Cluj, i-aș da chiar un 6. In rest da, eu foarte ok drumul și peisajele.

#3245
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
DJ668A Streisângeorgiu - Chițid - Boșorod - Luncani: asfaltat, cu zone foarte bune și zone mai așa-și-așa, până la intrarea în Luncani, de unde e macadam nu prea neted, faci slalom printre adâncituri.

După ce se termină Luncaniul reîncepe asfaltul, bun (pe DC57C), până la intersecția marcată cu indicator către ruinele cetății dacice Piatra Roșie. Dacă vreți să țineți mai departe DC57C, asfaltul se termină repede, și urmează macadam cam prost (zone mai bunicele și zone pietre și șleauri pe unde se trece mai greu). Am mers până la podul peste pârâul care coboară din peștera Cioclovina, mai departe drumul părea mai bun, dar era o sârmă transversală care bara drumul, nu știu de cine și de ce era pusă.

De la indicatorul către Piatra Roșie continuă drumul asfaltat, la început mai lat, apoi mai îngust cât o mașină, până în apropiere de cetate. De la drum se mai urcă pe potecă 20-30 min, eventual însoțit de paznic. Atenție, drumul e îngust, cu curbe foarte strânse și pante foarte mari ! Eu am zis „mersi” că nu m-am intersectat cu nicio altă mașină.

Am înțeles că se poate urca (pe potecă) la Piatra Roșie și din satul Alun, unde ajungi tinând DJ668A la ieșirea din Luncani, pe drum neasfaltat.

#3246
the_uskatu

the_uskatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.11.2008
Salutare
In ce stare este DN71 Târgoviște -Moroeni -Sinaia ?

#3247
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Acum aproximativ un an am fost pe acolo. La ieșirea din Târgoviște drumul este din plăci de beton, apoi este asfaltat. Drumul este ok până la Sinaia. Atenție când traversezi satul Glod. Mașini parcate unde dă Domnul, cetățeni care traversează aiurea sau stau de taină în drum.

Nu știu dacă s-a mai lucrat la drum în ultimul an.

#3248
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Buna ziua,

Stiti cumva cum este drumul DJ203G intre Sarata Monteoru si Hales?

#3249
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Drumul este proaspat asfaltat, l-am parcurs in luna mai din acest an.
In plus, este si foarte pitoresc, mergi vreo 10 km prin padure.

#3250
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Multumesc frumos

#3251
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009
Trafic infernal azi dupa-amiaza pe Valea Prahovei din cauza unor lucrari la viaductul situat chiar la intrarea in Sinaia dinspre Bucuresti si unde se circula alternativ pe 50-70 metri. 15 km, dupa iesirea din Comarnic, prin Posada pana in Sinaia doua ore si jumatate, niciodata nu am mai intalnit o asemenea situatie. In plus si centura orasului dar si soseaua prin centrul orasului Sinaia blocate pe sensul de coborare.
Bine ca azi aveam drum doar pana in Sinaia si nici nu mai trebuie sa folosesc masina pana la plecare

Edited by mihaistoian, 30 September 2022 - 21:30.


#3252
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare,care e starea drumului Pitești -Curtea de Argeș?

#3253
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Asfalt foarte bun până la intrarea în Curtea de Argrş (cam pe la Petrom), de unde începe asfaltul cel vechi şi ceva mai denivelat.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 October 2022 - 10:16.


#3254
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Mulțumesc frumos!

#3255
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
Salutare!

Transfagarasan-ul este inca deschis? Ma gandeam sa il vizitez maine in drum spre Sibiu... Inca am incaltarile de vara... oare o fi problema?

Multumesc!

#3256
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Este deschis inca, pe 30 il inchid.

Din ce vad pare sa fie uscat pe jos, nu zapada, nu polei, cred ca se paote merge cu cele de vara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/87D-GzRNOq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3257
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare, știe cineva cum se prezintă drumul Deva-Brad-Stei-Oradea,dpdv al calității asfaltului ?

#3258
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 rahova, on 04 noiembrie 2022 - 09:49, said:

Salutare, știe cineva cum se prezintă drumul Deva-Brad-Stei-Oradea,dpdv al calității asfaltului ?
Am fost saptamana trecuta si este excelent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate