Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#901
gabilol

gabilol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.12.2006
Deci sistemul de rezervare a apartamentelor pe net functioneaza... Pentru ca trebuie achitata o suma in momentul rezervarii uneori lumea e reticenta la inceput. Te gandesti ca ii trimiti 150 de euro pentru rezervare si restul de 500 euro ii dai la sosire, dar poate fi si teapa sau apartamentul sa nu exista ori sa il inchirieze de doua ori cel putin in aceiasi perioada, etc. Adica daca ajungi acolo si nu apare nimeni si ai dat banii inainte degeaba.. cum functioneaza sistemul asta de rezervari pe siteuri de fapt? (Eu am mers prin agentiile din Bucuresti cu bilet in sejururi si nu am avut surprize.)

#902
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!

Revin si eu cu problema despre transportul de noapte din Barcelona spre Calella. Cum Renfe nu mai circula la ora la care ajungem noi, taxiul e cam scumput si masina nu vrem sa inchiriem, sa bajbaim pe la 1 noaptea prin Spania, am gasit urmatoarea varianta de autobuze de noapte:

- Aeroportul El Pratt - Piata Catalunya autobuzul N17 (luat de aici: http://www.tmb.net/e...ls/planols.jsp# click pe night bus in stanga jos) - Intrebare: acest autobuz ajunge in Piata Catalunya? Ca la un moment dat se trage o linie la statia "Spitalul Oncologic". De acolo trebuie sa schimb autobuzul sau ma duce direct in Piata Catalunya?

- Piata Catalunya - Calella: autobuzul N-82 http://www.calella.c...ibar-hi/n82.pdf  acest autobuz ne lasa la "Benzinera", banuiesc ca e benzinarie? sanu nu? de aici stiti cumva este departe hotelul Kaktus Playa?

Ce ziceti? E ok aceasta varianta sau ne complicam prea mult si mai bine luam un taxi?
Aveti idee cat costa aceste autobuze? Sunt sigure? De fapt este sigur sa mergi pe la 12-1 noaptea cu ele?

Multumesc anticipat.

#903
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 Transilvania, on Apr 8 2008, 22:46, said:

Biletul e valabil pe toate rutele,sint 3 circuite diferente.Te poti urca si cobori din autobuz de cate ori vei dori pe parcursul zilei.Sint statii comune la cate 2 rute si acolo poti schimba autobuzele.Vezi aici harta si statiile  http://www.tmb.net/e...tesiparades.jsp

Mersi mult.

#904
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.04.2007

 Lyvyoo, on Apr 4 2008, 14:29, said:

Pe stadion a fost cineva la un meci al FC Barcelona? Va intreb pt ca cele mai ieftine bilete sunt sus pe mijloc, in ultimul nivel al arenei, probabil ceva echivalent cu etajul 5 al unui bloc. Oare poti vedea ceva de acolo sau te uiti la niste furnici care misuna prin verdeata?
Din schema prezentata aici ar fi sectiunea "general" colorata in violet, unde intrarea e 30E...

Am fost la un meci al Barcelonei cu Levante si am stat pe locurile de 40 € fiindca la 30 € n-am mai gasit locuri. Intr-adevar era cam dificil de recunoscut jucatorii, aproape ca nu deosebeam echipele. Pe Ronaldinho il recunosteam doar dupa plete. Dar cu toate astea, merita sa traiesti pe viu atmosfera de pe stadion.

#905
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Adina1, on Apr 9 2008, 14:08, said:

Am fost la un meci al Barcelonei cu Levante si am stat pe locurile de 40 € fiindca la 30 € n-am mai gasit locuri. Intr-adevar era cam dificil de recunoscut jucatorii, aproape ca nu deosebeam echipele. Pe Ronaldinho il recunosteam doar dupa plete. Dar cu toate astea, merita sa traiesti pe viu atmosfera de pe stadion.
Scumpulete biletele... Sau poate m-am obisnuit eu cu Liga lu' Mitica!

#906
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

 gabilol, on Apr 8 2008, 22:20, said:

Deci sistemul de rezervare a apartamentelor pe net functioneaza... Pentru ca trebuie achitata o suma in momentul rezervarii uneori lumea e reticenta la inceput. Te gandesti ca ii trimiti 150 de euro pentru rezervare si restul de 500 euro ii dai la sosire, dar poate fi si teapa sau apartamentul sa nu exista ori sa il inchirieze de doua ori cel putin in aceiasi perioada, etc. Adica daca ajungi acolo si nu apare nimeni si ai dat banii inainte degeaba.. cum functioneaza sistemul asta de rezervari pe siteuri de fapt? (Eu am mers prin agentiile din Bucuresti cu bilet in sejururi si nu am avut surprize.)

Functioneaza bine! Noi am platit la rezervare doar acea suma de care iti spun pe pag de net care reprezinta nu stiu cat la suta din suma totala; restul l-am achitat cash cand am ajuns. Ne-a asteptat un tip chiar la apartament pt ca noi am ajuns pe la 12 noaptea In plus am platit 40 euro tocmai pt acest lucru..ca am ajuns tarziu. Oricum toate aceste amanunte sunt scrise pe pag de net in momentul in care faci rezervarea. Mie mi s-au parut parolisiti oamenii; adica cum am vorbit asa a fost.Pt ca am mai sunat sa intrebam de rezervare....pe langa faptul ca la o anumita perioada de timp au trimis ei un mail pt confirmarea rezervarii.
Referitor la inchirierea de doua ori in aceeasi perioada, nu prea se poate. Dupa ce faci rezervarea apartamentul nu mai apare ca fiind disponibil in perioada respectiva. Poti verifica si tu singur dand aceeasi perioada cu acelasi numar de persoane si ai sa vezi ca nu mai apare. Eu asa am facut..:)
Noi suntem la a doua experienta de rezervare pe net, prima oara a fost anul trecut cand am fost la Roma.

 clj, on Apr 9 2008, 09:00, said:

Salutare!

Revin si eu cu problema despre transportul de noapte din Barcelona spre Calella. Cum Renfe nu mai circula la ora la care ajungem noi, taxiul e cam scumput si masina nu vrem sa inchiriem, sa bajbaim pe la 1 noaptea prin Spania, am gasit urmatoarea varianta de autobuze de noapte:

- Aeroportul El Pratt - Piata Catalunya autobuzul N17 (luat de aici: http://www.tmb.net/e...ls/planols.jsp# click pe night bus in stanga jos) - Intrebare: acest autobuz ajunge in Piata Catalunya? Ca la un moment dat se trage o linie la statia "Spitalul Oncologic". De acolo trebuie sa schimb autobuzul sau ma duce direct in Piata Catalunya?

- Piata Catalunya - Calella: autobuzul N-82 http://www.calella.c...ibar-hi/n82.pdf  acest autobuz ne lasa la "Benzinera", banuiesc ca e benzinarie? sanu nu? de aici stiti cumva este departe hotelul Kaktus Playa?

Ce ziceti? E ok aceasta varianta sau ne complicam prea mult si mai bine luam un taxi?
Aveti idee cat costa aceste autobuze? Sunt sigure? De fapt este sigur sa mergi pe la 12-1 noaptea cu ele?

Multumesc anticipat.

N17 circula noaptea pana la Pza Catalunya( am circulat noi la aceasta ora, de aceea iti spun). Dupa cum arata si pe harta pe care ai gasit-o, ajunge in Pza Catalunya. Este o piatza foarte mare. N82 pare ok, daca alta solutie nu aveti. Tariful la N17 este 1.30euro/persoana, la N82 nu stiu, imi pare rau, dar altcineva poate stie.

Edited by danahd, 09 April 2008 - 15:04.


#907
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
N82 cica merge pe NII, asta e soseaua nationala care trece oarecum prin centrul Calella. Hotelul Kaktus e mai la margine, destul de aproape de NII, dar daca benzinaria aia unde opreste e mai aproape de centru, atunci rezulta ca e mai departe de hotel, deci e posibil sa fie undeva intre 1 si 2 km.

#908
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008

 Adina1, on Apr 9 2008, 13:08, said:

Am fost la un meci al Barcelonei cu Levante si am stat pe locurile de 40 € fiindca la 30 € n-am mai gasit locuri. Intr-adevar era cam dificil de recunoscut jucatorii, aproape ca nu deosebeam echipele. Pe Ronaldinho il recunosteam doar dupa plete. Dar cu toate astea, merita sa traiesti pe viu atmosfera de pe stadion.

Plec si eu pe 6 mai si evident ca vreau sa merg pe Camp Nou. Astept sa se faca 1 luna ca sa pot retine bilete pe Internet pentru 11 mai. Dar acolo spune ca strainii care au retinut prin Internet cu card pot ridica biletele doar de la stadion. Voi cum ati procedat? Ca sa astept pana ajung acolo e prea tarziu si nu mai gasesc bilete mai ieftine. Numai pe site-ul oficial al fcb sunt bilete normale ca pret, pe altele sunt mult mai scumpe.

#909
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc pentru raspunsuri Abancor si Danahd.

Danahd, ai spus ca si tu ai circulat cu acest autobuz noaptea. Este sigur?

Daca autobuzul N82 ne lasa la 2 km de hotel se poate lua un taxi? Sau comenteaza ca la noi ca este distanta prea mica? N-as vrea sa mergem pe jos la 1 noaptea cu bagajele dupa noi....
Oare se poate vorbi cu soferul autobuzului sa ne lase in drum, aproape de hotel sau nu "opresc intre statii"?

Are cineva o harta a orasului Calella, cu hotelurile, sa vad unde este situat Kaktus Playa?

Edited by clj, 10 April 2008 - 08:05.


#910
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

 clj, on Apr 10 2008, 08:05, said:

Are cineva o harta a orasului Calella, cu hotelurile, sa vad unde este situat Kaktus Playa?

Extrem se simplu: dai search "maps" pe google, intri in harta, te duci la Callela ( adica faci zoom ) si la " Find businesses" scrii Kaktus Playa si iti arata hotelul tau de 4* Kaktus Playa‎ - more info »
C/ Gaudí 8, 08370 Calella, Spain
937 660 728‎.
Este chiar pe plaja, in stanga statiunii, cum te uiti la Google Maps si e f. bine plasat daca vrei la nudisti  :D . O sa-i vezi....

#911
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

 metalactual, on Apr 10 2008, 08:12, said:

Extrem se simplu: dai search "maps" pe google, intri in harta, te duci la Callela ( adica faci zoom ) si la " Find businesses" scrii Kaktus Playa si iti arata hotelul tau de 4* Kaktus Playa‎ - more info »
C/ Gaudí 8, 08370 Calella, Spain
937 660 728‎.
Este chiar pe plaja, in stanga statiunii, cum te uiti la Google Maps si e f. bine plasat daca vrei la nudisti  :D . O sa-i vezi....


Multumesc, voi incerca sa-l gasesc si asa...
Cat despre nudisti, nu, merci  :P

#912
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

 clj, on Apr 10 2008, 08:05, said:

Multumesc pentru raspunsuri Abancor si Danahd.

Danahd, ai spus ca si tu ai circulat cu acest autobuz noaptea. Este sigur?

Da.Noi am ajuns in jur de 0.30 in Pza Espanya. Da, este sigur.

#913
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

 danahd, on Apr 10 2008, 09:22, said:

Da.Noi am ajuns in jur de 0.30 in Pza Espanya. Da, este sigur.

Inca o intrebare: cat faci de la aeroport cu acest autobuz pana in Piata Catalunya?

#914
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

 clj, on Apr 10 2008, 09:35, said:

Inca o intrebare: cat faci de la aeroport cu acest autobuz pana in Piata Catalunya?

Noi am facut pana in Pza Espanya in jur de 45 min pt ca oprit pe la toate terminalele si a mers mult pe stradute adiacente. Deci, cred ca pana in Pza Catalunya mai face vreo 25 min aproximativ.

#915
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007

 danahd, on Apr 10 2008, 12:54, said:

Noi am facut pana in Pza Espanya in jur de 45 min pt ca oprit pe la toate terminalele si a mers mult pe stradute adiacente. Deci, cred ca pana in Pza Catalunya mai face vreo 25 min aproximativ.

Multumesc pentru raspuns.

#916
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
stie cineva ceva magazine de bizuterii in barcelona? pe unde as putea sa gesesc? si eventual sa ma uit pe o pagina web inainte?

multumesc...

#917
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
bijuterii am vrut sa spun

#918
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.04.2007

 masu, on Apr 9 2008, 16:13, said:

Plec si eu pe 6 mai si evident ca vreau sa merg pe Camp Nou. Astept sa se faca 1 luna ca sa pot retine bilete pe Internet pentru 11 mai. Dar acolo spune ca strainii care au retinut prin Internet cu card pot ridica biletele doar de la stadion. Voi cum ati procedat? Ca sa astept pana ajung acolo e prea tarziu si nu mai gasesc bilete mai ieftine. Numai pe site-ul oficial al fcb sunt bilete normale ca pret, pe altele sunt mult mai scumpe.

Noi am fost cu o zi inainte la stadion si le-am cumparat de la caserie fara a avea rezervare, probabil de aceea nici nu am mai gasit din acelea cu 30€.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate