Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#865
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostRaluca06, on Apr 2 2008, 11:48, said:

S-a mai scumpit cartela T10? Cine stie? Ultima oara a scris cineva ca era vro 7 euro? Atat este si acum?


da, 7.20

#866
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfly_dream, on Apr 1 2008, 15:36, said:

Daca se doreste o combinatie de plaja si vizitat Barcelona (fie si in reprize a cate o zi), ce sugerezi: cazare intr-o statiune gen Callela sau in Barcelona? Plaja din Barcelona o stiu, nu este grozava, dar merge.... Din cate am citit pe topicul despre Spania, se pare ca niciuna din statiunile de pe Costa Brava (cu exceptia poate a celei din nord, Tossa del Mar) nu are o plaja gen Mallorca si atunci nu ar fi preferabila cazarea in Barcelona, completata cu eventuale plimbari de o zi prin statiunile astea? Arata un pic mai bine statiunile din Costa Daurada sau mi se pare mie?

In Costa Daurada nu am fost. Costa Brava si Costa Maresme nu sunt la nivelul Mallorca, la nivel de plaja - clar. Eu am vazut 4 plaje si nu m-au convins. dar pt. ca scopul meu nu era plaja, ci Barcelona, Girona si vizitat coasta, pt. mine a fost ideal capul de pod in Costa Maresme. In Tossa nu am fost. Cazarea in Barca este clar mai scumpa, daca vrei HB. Totul e fct. de bani si de ce vrei sa vezi. Ideal este sa te localizezi cat mai la centru sau cat mai aproape de locul cel mai des care se doreste a se vizita. Nu pot spune X sau Y e cea mai buna !

#867
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View Postfly_dream, on Apr 1 2008, 14:36, said:

Daca se doreste o combinatie de plaja si vizitat Barcelona (fie si in reprize a cate o zi), ce sugerezi: cazare intr-o statiune gen Callela sau in Barcelona? Plaja din Barcelona o stiu, nu este grozava, dar merge.... Din cate am citit pe topicul despre Spania, se pare ca niciuna din statiunile de pe Costa Brava (cu exceptia poate a celei din nord, Tossa del Mar) nu are o plaja gen Mallorca si atunci nu ar fi preferabila cazarea in Barcelona, completata cu eventuale plimbari de o zi prin statiunile astea? Arata un pic mai bine statiunile din Costa Daurada sau mi se pare mie?
Pentru cine locuieste in Barcelona si doreste sa mearga la plaja,as recomanda plaja de la Casteldefels sau Sitges,care e mai buna ca cea de la Barcelonetta si sint relativ aproape de Barcelona,doar ca in partea din sud.Se poate ajunge cu trenul pina acolo.
Mie personal imi place sa merg la Lloret de Mar,pentru zona stancoasa unde sint niste golfulete mici si linistite pentru a inota si a vedea pestii din apa.Doar ca sint multe stanci in apa si e nevoie de multa grija sau incaltari pentru a nu te taia.

#868
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View PostTransilvania, on Apr 2 2008, 14:04, said:

Mie personal imi place sa merg la Lloret de Mar,pentru zona stancoasa unde sint niste golfulete mici si linistite pentru a inota si a vedea pestii din apa.Doar ca sint multe stanci in apa si e nevoie de multa grija sau incaltari pentru a nu te taia.

E tare frumos acolo, nu pe plaja centrala, aglomerata si cam ingusta. Intre stanci si pe bratul stang si pe cel drept ( unde e nevasta pescarului care se uita in zare ) este f. f. frumos de balaceala, apa limpede, pesti, culori dementiale si mult mai linistit, doar ca nu ai nisip si trebuie sa fi si atent cand sari in cap  :coolspeak: .

Edited by metalactual, 02 April 2008 - 15:43.


#869
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
In principiu incepand cu ce data este posibil sa stai la plaja... macar cateva ore in timpul pranzului?

#870
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostRaluca06, on Apr 2 2008, 16:19, said:

In principiu incepand cu ce data este posibil sa stai la plaja... macar cateva ore in timpul pranzului?

am facut plaja si in jur de 25 aprilie...tin minte ca sigur de Pastele ortodox de acum 3 ani care a picat pe 30 aprilie sau 1 mai faceam plaja...dar nu in barcelona, ci putin mai jos spre valencia...acum nu stiu ce sa zic, daca o fi chiar asa mare diferenta..oricum in mai plaja era plina de turisti si mergeai la plaja fara probleme

#871
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008

View Postera cars, on Mar 26 2008, 08:54, said:

REVIN...DE LA AEROPORT...PINA IN GARA(PENTRU A AJUNGE IN CALLELA)INTREABA PE TRANSILVANIA..ESTE ACOLO SI NE AJUTA MULT....DIN GARA DIN BARCA AI TREN DIRECT IN CALLELA..6 EURO/PERS....APOI UN TAXI SI REZOLVI ....
VIZITA IN BARCA MUSAT TOATA ZIUA..DACA POTI LA 9 DIM SA AJUNGI IN BARCA....HABAR NU AI CUM TRECE TIMPUL...EU IN 3 ZILE DE ALERGAT DE LA ORA 9 PINA LA ULTIMUL TREN SPRE CALLELA SI TOT MAI AI MULTE DE VAZUT...

Ai spus in mesajul anterior ca ai fost anul trecut chiar in Calella unde voi merge si eu. te rog spune-mi, pentru cei pe care ii "tirasc" cu mine acolo, cit costa inchirierea unei umbrele pe plaja ?
Multumesc,
Mihai

#872
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008
O rugaminte am si eu!
Cei care au mai fost pana acum in Spania, va rog, puteti confirma ca se poate iesi din tara avand numai carte de identitate?
Am sunat la Politia de Frontiera care mi-a confirmat ca da, se poate iesi avand numai carte de identitate. Dar am cativa prieteni mai carcotasi care sustin ca ar fi avut probleme anul trecut prin februarie - martie, ca au cerut si pasaportul....

#873
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Se poate iesi fara probleme...era multa lume care se legitima doar cu cartea de identitate.

#874
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMihaela_Crz, on Apr 3 2008, 10:57, said:

O rugaminte am si eu!
Cei care au mai fost pana acum in Spania, va rog, puteti confirma ca se poate iesi din tara avand numai carte de identitate?
Am sunat la Politia de Frontiera care mi-a confirmat ca da, se poate iesi avand numai carte de identitate. Dar am cativa prieteni mai carcotasi care sustin ca ar fi avut probleme anul trecut prin februarie - martie, ca au cerut si pasaportul....

Odată ce ai primit confirmare de la Poliția de Frontieră eu zic să-i asculți pe ei :)

#875
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
Am o intrebare pentru Transilvania(am inteles ca locuieste in Barcelona)... cum este efetiv vremea in perioada asta? Cat de realiste sunt site-urile de prognoza meteo?
Ce ar trebui sa-mi pun in bagaj?

#876
daniel29

daniel29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2008

View Postcornete, on May 28 2006, 14:34, said:

o harta a Barcelonei :
http://maps.google.e...q...elona&hl=de


Locuri din patrimoniul mondial al UNESCO din Barcelona
• Casa Milà (La Pedrera)
• Hospital de Sant Pau
• Palau Güell
• Palau de la Música Catalana
• Parc Güell

restul la  :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Barcelona

sau pagina oficiala unde sunt descrise toate obiectivele turistice :
http://www.bcn.es/tu...sme/welcome.htm

oricum pt cíteva zile ín Barcelona este recomandabil ,asa cum s-a scris mai sus ,
autobuzul turistic :
http://www.tmb.net/c...tesiparades.jsp

imagini din BCN :
http://www.bcn.es/tu...turisme/360.htm

Ca recomandare personalá : evitati a merge cu masina prin Barcelona,pt mine este o pierdere de timp datorita traficului auto intens si a lipsei locurilor de parcare ideale : libere&gratis .
Metroul este o alternativa rapida, taxiurile ieftine (si ocupate noaptea la ora 4 ;-]

cel mai bine si mai ieftin se circula cu metroul si cu autobuzul normal(vezi ca este si unul non stop care merge la aeroport,si la acesta platesti 1,5 euro/pers.).Eu zic ca iesi mai ieftin daca iti iei un abonament saptamanal pe toate mijloacele in comun(e un abonament pt turisti pe care il gasesti la metrou).Autobuzul turistic e in jur de 15 euro/persoana pentru o calatorie.Socoteste si tu la cat ajungi pe zi, daca vrei sa il folosesti pe acesta ca mijloc de transport..Eu am luat o harta cu toate obiectivele turistice(o gasesti si la orice hotel te cazezi,e gratis )si m-am deplasat cu metroul si pe jos.Este foarte usor sa te descurci daca ai harta la tine.
Oricum sunt foarte multe de vazut...iar eu in 8 zile nu am reusit sa le vad pe toate.Pentru cumparaturi iti recomand magazinele Zara,BersKa care sunt foarte ieftine fata de noi.
Cel mai tare mi s-a parut parcul de distractii Port Aventura .Acesta se afla la 1 ora distanta de Barcelona.Se spune ca este mai tare decat disney land si intradevar pot sa iti confirm.Pentru a ajunge acolo e nevoie sa te deplasezi la Gara cu metroul,de unde poti cumpara bilete(vezi ca iesi mai ieftin daca cumperi din gara odata cu biletele de tren si intrarea in parcul de distractii  ).
Sunt foarte multe de povestit referitor la barcelona.Am sa pun ceva poze facute anul trecut.


View PostMihaela_Crz, on Apr 3 2008, 10:57, said:

O rugaminte am si eu!
Cei care au mai fost pana acum in Spania, va rog, puteti confirma ca se poate iesi din tara avand numai carte de identitate?
Am sunat la Politia de Frontiera care mi-a confirmat ca da, se poate iesi avand numai carte de identitate. Dar am cativa prieteni mai carcotasi care sustin ca ar fi avut probleme anul trecut prin februarie - martie, ca au cerut si pasaportul....

NU ITI TREBUIE LA TINE DECAT BULETINUL.

Attached Files

  • Attached File  B1.jpg   131.77K   64 downloads
  • Attached File  B2.jpg   171.1K   70 downloads
  • Attached File  B27.jpg   117.25K   60 downloads
  • Attached File  B25.jpg   106.02K   39 downloads
  • Attached File  B20.jpg   145.61K   57 downloads
  • Attached File  B17.jpg   158.86K   62 downloads
  • Attached File  B12.jpg   241.67K   95 downloads
  • Attached File  B13.jpg   228.64K   75 downloads
  • Attached File  B14.jpg   179.3K   66 downloads
  • Attached File  B15.jpg   158.08K   54 downloads


#877
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005
[quote name='Raluca06' post='4356190' date='Apr 3 2008, 13:43']Am o intrebare pentru Transilvania(am inteles ca locuieste in Barcelona)... cum este efetiv vremea in perioada asta? Cat de realiste sunt site-urile de prognoza meteo?
Ce ar trebui sa-mi pun in bagaj?

Aici vremea e majoritatea timpului frumoasa,cand ploua,ploua putin si rar,e o seceta mare in Barcelona.E o vreme asa frumoasa afara,se poate merge la amiaza si doar in tricou,doar dimineata si seara e mai racoare.Aici a venit deja primavara.


Autobuzul turistic e 20 de Euro o zi si 26 pe 2 zile.Se poate urca si cobori din el de cate ori este nevoie pe parcursul zilei.

Edited by Transilvania, 03 April 2008 - 15:05.


#878
daniel29

daniel29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2008
[quote name='daniel29' date='Apr 3 2008, 14:16' post='4356413']
cel mai bine si mai ieftin se circula cu metroul si cu autobuzul normal(vezi ca este si unul non stop care merge la aeroport,si la acesta platesti 1,5 euro/pers.).Eu zic ca iesi mai ieftin daca iti iei un abonament saptamanal pe toate mijloacele in comun(e un abonament pt turisti pe care il gasesti la metrou).Autobuzul turistic e in jur de 15 euro/persoana pentru o calatorie.Socoteste si tu la cat ajungi pe zi, daca vrei sa il folosesti pe acesta ca mijloc de transport..Eu am luat o harta cu toate obiectivele turistice(o gasesti si la orice hotel te cazezi,e gratis )si m-am deplasat cu metroul si pe jos.Este foarte usor sa te descurci daca ai harta la tine.
Oricum sunt foarte multe de vazut...iar eu in 8 zile nu am reusit sa le vad pe toate.Pentru cumparaturi iti recomand magazinele Zara,BersKa care sunt foarte ieftine fata de noi.
Cel mai tare mi s-a parut parcul de distractii Port Aventura .Acesta se afla la 1 ora distanta de Barcelona.Se spune ca este mai tare decat disney land si intradevar pot sa iti confirm.Pentru a ajunge acolo e nevoie sa te deplasezi la Gara cu metroul,de unde poti cumpara bilete(vezi ca iesi mai ieftin daca cumperi din gara odata cu biletele de tren si intrarea in parcul de distractii  ).
Sunt foarte multe de povestit referitor la barcelona.Am sa pun ceva poze facute anul trecut.




NU ITI TREBUIE LA TINE DECAT BULETINUL.

Attached Files

  • Attached File  B3.jpg   170.74K   42 downloads
  • Attached File  B6.jpg   364.69K   45 downloads
  • Attached File  B23.jpg   251.64K   59 downloads
  • Attached File  B22.jpg   215.5K   52 downloads
  • Attached File  B21.jpg   186.85K   54 downloads
  • Attached File  B7.jpg   284.33K   56 downloads

Edited by daniel29, 03 April 2008 - 15:21.


#879
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostMihaela_Crz, on Apr 3 2008, 10:57, said:

O rugaminte am si eu!
Cei care au mai fost pana acum in Spania, va rog, puteti confirma ca se poate iesi din tara avand numai carte de identitate?
Am sunat la Politia de Frontiera care mi-a confirmat ca da, se poate iesi avand numai carte de identitate. Dar am cativa prieteni mai carcotasi care sustin ca ar fi avut probleme anul trecut prin februarie - martie, ca au cerut si pasaportul....


da, se poate fara probleme

View PostRaluca06, on Apr 3 2008, 13:43, said:

Am o intrebare pentru Transilvania(am inteles ca locuieste in Barcelona)... cum este efetiv vremea in perioada asta? Cat de realiste sunt site-urile de prognoza meteo?
Ce ar trebui sa-mi pun in bagaj?

Aici vremea e majoritatea timpului frumoasa,cand ploua,ploua putin si rar,e o seceta mare in Barcelona.E o vreme asa frumoasa afara,se poate merge la amiaza si doar in tricou,doar dimineata si seara e mai racoare.Aici a venit deja primavara.


Autobuzul turistic e 20 de Euro o zi si 26 pe 2 zile.Se poate urca si cobori din el de cate ori este nevoie pe parcursul zilei.

hmmm, e seceta pe toata coasta Mediteranei...dar asta nu inseamna ca nu bate un vant nebun cateodata. am fost in barcelona acum 10 zile si am prins 2 seri cu ploaie, si in fiecare zi vant, nori, pozele au iesit f intunecate :( ...un frig oribil seara, mult mai frig ca in tara...asa ca e bine sa ai de toate in bagaje, parerea mea, pt ca vremea, oriunde ai fi, e schimbatoare....

ca exemplu, am prins o iarna acum 3 ani, cu temperaturi sub 0 vreo 2-3 nopti, ceea ce nu se mai intamplase de 40-50 de ani, casele nici macar nu erau prevazute cu sistem de incalzire...

#880
Raluca06

Raluca06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
Multumesc pentru raspunsuri.... pe 9 o sa ajunga acolo (sper ;))) si deja imi fac planuri pentru bagaje :D. Altceva.. presupun ca nu se merita in perioada asta PORT AVENTURA, nu? Am vazut multa apa p-acolo...

#881
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTransilvania, on Apr 3 2008, 15:03, said:

Autobuzul turistic e 20 de Euro o zi si 26 pe 2 zile.Se poate urca si cobori din el de cate ori este nevoie pe parcursul zilei.

Barcelona Bus Turistic este 18 euro/zi/persoana si este cea mai buna varianta de a vizita Barcelona. Exista 2 trasee de nord si de sud. Amandoua au capatul in Piata Catalunyei, cozile sunt infernale dar sunt multe autobuze si merge repede.
Ruta de nord include: Casa Batllo, Passeig de Gracia, Sagrada Familia, Gracia, Park Guell, Tramvia Blau-Tibidabo, Sarria, Palatul Regal, Stadionul FC Barcelona, etc.
Ruta de sud include: Casa Batllo, Passeig de Gracia, Placa d'Espanya, Creu Coberta, Montjuic, Barri Gotic, Zoo, etc.
Sistemul este super, in momentul in care ai urcat in bus primesti o brosura cu traseul si obiectivele turistice asa ca poti sa cobori unde vrei, vizitezi cat vrei si apoi revi in statie de unde iei alt bus.

#882
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pe stadion a fost cineva la un meci al FC Barcelona? Va intreb pt ca cele mai ieftine bilete sunt sus pe mijloc, in ultimul nivel al arenei, probabil ceva echivalent cu etajul 5 al unui bloc. Oare poti vedea ceva de acolo sau te uiti la niste furnici care misuna prin verdeata?
Din schema prezentata aici ar fi sectiunea "general" colorata in violet, unde intrarea e 30E...

Edited by Lyvyoo, 04 April 2008 - 14:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate