Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#793
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Citeste pe pagina anterioara..  e detaliata problema

#794
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Da... Multumesc pentru raspuns....nu vazusem.....! :D

#795
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006

 idumihai, on Mar 22 2008, 10:39, said:

Pina acum am formulat intrebari. Fiindca incep sa ma simt haotic de ordonat (!), vreau sa incerc sa intreb mai precis. Am sa ma flu in Calella pentru zece zile intre 13-23.06.
1. Cum ajung de la aeroportul Barcelona la hotelul meu din Calella (Miami Park), cu autobus, tren, etc ?
2. Aflindu-ma in Calella, cum sa gindesc si sa planific vizitarea Barcelonei, pe durata a citorva zile, de dimineata pina seara ?
Multumesc

Prietene daca citesti frumos paginile din spate o sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile.

#796
giacarangi

giacarangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.09.2006
Va salut pe toti. As avea si eu o intrebare. Seara pana la ce ora circula metroul de la aeroport catre centru in Barcelona?? De fapt am vazut ca e un tren si apoi trebuie schimbat cu metroul pt a junge in centru. Va intreb pt ca noi vom ajunge seara pe la 20.30 si avem de stat toata noaptea in aeroport pana la legatura cu celalalt avion catre tenerife si ne-am gandit ca ar fi draguta o plimbare pana la sagrada familia. Doar ca nu stiu daca circula trenul acela si noaptea in aeroport sau daca autobusul care ne lasa in pza catalunya ne duce si la sagrada familia. Daca aveti cumva un raspuns va multumesc mult.

#797
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Salutare

Stie careva din cei care au fost in Barcelona daca supermarketurile sint deschise duminica si daca da intre ce ore.

#798
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Salut,

Tocmai ce ne-am intors din Barcelona...sunt putin ametita, zborul a fost cu usoare turbulente, asa ca daca imi scapa ceva in povestire, sa-mi fie cu iertare.

Asa cum spuneam acum cateva pagini, am zburat cu Clickair, de departe cea mai punctuala companie cu care am zburat vreodata...biletul a fost 75 de euro de persoana, plus taxa de bagaj. Imbarcare super ok, fara probleme. Oamenii au Airbus asa ca din acest punct de vedere conditiile sunt mai bune chiar si decat cele de la Tarom...in avion nu primesti nimic, chiar si apa se cumpara, si ai un "meniu" cu chestii care pot fi cumparate la bord, inclusiv cosmetice, parfumuri, ceasuri la preturi de duty-free pentru cei interesati.

Asa cum m-a sfatuit cineva pe forum (thx Bogdan) am luat trenul pana la Sants, e gratuit inca pentru ca se lucreaza si prevad ca va mai dura, e comod si rapid.

Am fost cazati la un hostel micut, la 2 min de Plaza de Espana si ale sale fantani...hostelul se numeste Bejar, a costat 55 de euro camera cu baie proprie, a fost f curat, desi micut, si asa cum ati spus mai multi mai sus, oricum acolo ajungeam f tarziu seara, iar la 9 eram plecati deja...

Am avut doar 4 zile pline la dispozitie si am ales un card de transport pentru 4 zile care costa 18 euro si care ne-a scutit de trambalari la intrari la metrou. Ne-am folosit din plin de metrou pt ca ne place sa ne plimbam aiurea prin cartiere...si apoi ne regaseam calea cu ajutorul lui.

Nu voi mai repeta ce v-a povestit si Iulia mai sus: Pedrera, Batlo, Amatller si toata zona Passeig da Gracia, Parc Guel, Sagrada Familia, Parc Ciutadella, Arcul de triumf...toate de vazut! Ar mai fi teleferic la castel la Montjuic si muzeul militar de acolo, Poble Espanyol, plus MNAC. Mai adaug Muzeul Maritim si Plaza de Colon cand ajungeti in Port Vell...si zona Ramblei dar dinspre mare, nu in centru la Plaza de Cataluna...extraordinare.

Ar mai fi Palau Reial...si o plimbare hai-hui prin Raval...veti descoperi acolo o alta lume...am nimerit din intamplare pe o strada unde isi faceau veacul prostituatele care isi racolau clientii in strada, ziua pe la 16. Erau si multe romance...Nu voi comenta, dar pot doar sa va spun ca Raval va poate arata o fata diferita a BArcelonei, nu neaparat aceeasi pe care vi-o lasa PAsseig Da Gracia si al sau Modernism... :(

Pentru ca am nimerit in Saptamana Mare, aseara am fost la Inviere...Slujba a fost in intregime in catalana, au facut un foc in curte (ca de tabara, asa...) si de acolo au luat lumina si ne-au dat tuturor, iar la slujba sa zic ca erau maxim 30 de oameni. Am intalnit chiar si romani. Placuta experienta, dar prefer slujba ortodoxa de Inviere.

Am mancat paella, fideua (mai mancasem deci stiam la ce ma bag), multe bocadillos si tapas, mic dejun dupa stilul lor cu cafea cu lapte si ceva patiserie...am vazut ca s-a vb mult de mancare...in Spania KFC si mai ales Mc sunt considerate bodegi...nu sunt restaurante ca la noi, nici macar fast-food, asa ca nu va asteptati la prea mult, acolo in general mananca emigrantii, nu spaniolii...Incercati sa evitati centrul, mancarea e exagerat de scumpa pentru noi, chiar daca poate pt nordici pare ok...incercati sa mancati in zone mai indepartate, pe unde ajungeti in plimbari, gen Lesseps (pt Parc Guel), Plaza de Espana (pentru MNAC si fantani)...astea sunt zone unde cu 20 de euro 2 persoane mananca fie cate un Plato combinado cu pui, peste, cartofi si salata plus o bere, fie chiar o fideua si o bere...

All in all, Barcelona e superba, e un MUST pentru cei care iubesc calatoriile prin orasele Europei si mai ales pentru cei care iubesc Pen Iberica

Edited by adrianatoma, 23 March 2008 - 18:44.


#799
nandi_509a

nandi_509a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2007

 adrianatoma, on Mar 23 2008, 18:34, said:

Tocmai ce ne-am intors din Barcelona...

Ciau Adriana,

Multumesc pentru impresii, eu unul chiar le-am asteptat pentru ca voi merge si eu in Barcelona in iunie si m-ar interesa sa stau tot la hostel Bejar sau la pensiunea Iniesta. Din cate am inteles cele mai mari probleme ale hostelurilor din centru sunt galagia si curatenia. Poti sa imi spui daca e galagie la Bejar? Poti sa dormi in conditii cat de cat normale?

Multumesc.

#800
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

 conrad1, on Mar 23 2008, 16:40, said:

Salutare

Stie careva din cei care au fost in Barcelona daca supermarketurile sint deschise duminica si daca da intre ce ore.

Nope, nu vei gasi nici unul deschis. Fa-ti piata de sambata. Daca te refereai la mall uri, ai unul in port. Si atat.

 giacarangi, on Mar 22 2008, 23:13, said:

Va salut pe toti. As avea si eu o intrebare. Seara pana la ce ora circula metroul de la aeroport catre centru in Barcelona?? De fapt am vazut ca e un tren si apoi trebuie schimbat cu metroul pt a junge in centru. Va intreb pt ca noi vom ajunge seara pe la 20.30 si avem de stat toata noaptea in aeroport pana la legatura cu celalalt avion catre tenerife si ne-am gandit ca ar fi draguta o plimbare pana la sagrada familia. Doar ca nu stiu daca circula trenul acela si noaptea in aeroport sau daca autobusul care ne lasa in pza catalunya ne duce si la sagrada familia. Daca aveti cumva un raspuns va multumesc mult.

Pe 16 martie inca erau lucrari, deci trenul nu se putea folosi. Regula este urmatoarea: toate mijloacele de transport circula pana la 00.00, iar vineri si sambata, metroul pana la 02.00. Ai in schimb autobuze de noapte. Pana la Catalunya ai Aerobus, bus 46 si or fi mai multe... de acolo per pedes ai 7 strazi pana la Sagrada, 10 minute nu mai mult. O sa verific ce bus ai pana la Sagrada de la Catalunya, dar la ce frecventa am vazut ca au noaptea, mai bine mergi pe jos...

#801
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 nandi_509a, on Mar 23 2008, 21:05, said:

Ciau Adriana,

Multumesc pentru impresii, eu unul chiar le-am asteptat pentru ca voi merge si eu in Barcelona in iunie si m-ar interesa sa stau tot la hostel Bejar sau la pensiunea Iniesta. Din cate am inteles cele mai mari probleme ale hostelurilor din centru sunt galagia si curatenia. Poti sa imi spui daca e galagie la Bejar? Poti sa dormi in conditii cat de cat normale?

Multumesc.

Da, asta a contat f mult pentru noi...sa fie curat si sa nu fie galagie, motiv pt care toti ne-au sfatuit sa nu luam in centru. mai ales ca acolo se cazeaza multi englezi, italieni...si nu sunt chiar un exemplu de bun-simt...la Bejar a fost f ok, asa cum am zis, camera era micuta, dar f curata si mai ales baia era curata (asta mi-a placut cel mai mult). zilnic faceau curat, maturau, faceau patul, spalau baia...caldura a fost din belsug si liniste la fel, mai ales ca am ales o camera care dadea intr-o curte interioara. Peretii sunt insa destul de subtiri si mai auzi din cand in cand franturi de conversatii din alte camere, dar asta e o problema generala in Spania, peste tot...

#802
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Buna

Super informatii Adriana. Noi plecam duminica, 30 martie la BArcelona si imi sunt de folos informatiile date de tine. Ajungem in jur de  22.30 -23.00 la Barcelona, pe El Prat.

Mai astept si alte informatii daca mai este cevade spus, mai de data recenta.

  ;)  :D

#803
giacarangi

giacarangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc mult adisy pt raspuns. Probabil vom merge per pedes alea 10 minute pana la sagrada familia. Chiar as vrea sa ajung pana in centru in seara aia decat sa stau in aeroport degeaba.

#804
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 danahd, on Mar 24 2008, 14:59, said:

Buna

Super informatii Adriana. Noi plecam duminica, 30 martie la BArcelona si imi sunt de folos informatiile date de tine. Ajungem in jur de  22.30 -23.00 la Barcelona, pe El Prat.

Mai astept si alte informatii daca mai este cevade spus, mai de data recenta.

  ;)  :D

in ce zona aveti cazare?

#805
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

 adrianatoma, on Mar 24 2008, 15:43, said:

in ce zona aveti cazare?

Avem cazare in zona Pza Espagna, intr-un aprtament. Suntem 6 persoane.

#806
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 danahd, on Mar 24 2008, 17:21, said:

Avem cazare in zona Pza Espagna, intr-un aprtament. Suntem 6 persoane.

pai atunci luati trenul pana la Estacion de Sants si in functie de unde anume e localizat apart mai luati metro sau mergeti pe jos. si noi tot pe acolo am stat, iar statiile sunt f scurte, mai bine mergi pe jos.

se lucreaza la linia de tren asa ca veti lua un shuttle bus din fata de la plecari internationale care va va duce la statia de tren, acolo intrati gratuit si mergeti 3 statii, care sunt mai lungi decat unele normale de metrou. coborati la sants si aveti tot in gara si metrou daca e sa aveti nevoie de el

#807
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

 adrianatoma, on Mar 24 2008, 17:47, said:

pai atunci luati trenul pana la Estacion de Sants si in functie de unde anume e localizat apart mai luati metro sau mergeti pe jos. si noi tot pe acolo am stat, iar statiile sunt f scurte, mai bine mergi pe jos.

se lucreaza la linia de tren asa ca veti lua un shuttle bus din fata de la plecari internationale care va va duce la statia de tren, acolo intrati gratuit si mergeti 3 statii, care sunt mai lungi decat unele normale de metrou. coborati la sants si aveti tot in gara si metrou daca e sa aveti nevoie de el

Multumesc mult de raspuns!

#808
broscutza_

broscutza_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.05.2007
In octombrie as vrea sa vad si eu Barcelona numai ca nu am gasit oferte de charter pt oras: Barcelona - sunt numai pentru statiunile de langa : santa susana, costa brava,... etc... Daca aleg varianta de a merge in santa susana de ex am inteles ca exista un tren ce merge in barcelona .. cine stiie mai multe detalii referitoare la acest transport : cat faci din statiuni pana in barcelona ( timp)? care este orarul pt acest tren ? este pana tarziu seara ...?

Care ar fi conditiile pentru a inchiria masina in spania? Cam care este costul?

Care din statiunile de langa barcelona merita cel mai mult? Tin sa precizez ca nu vreau sa merg la plaja ci in mod deosit ma intereseaza sa vizitez 5 - 7 zile Barcelona si imprejurimile.

Daca aveti sugestii pentru un hotel cu pret bun in Barcelona + avion sunt binevenite. :)

Multumesc anticipat,

#809
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

 adisy, on Mar 24 2008, 08:33, said:

Nope, nu vei gasi nici unul deschis. Fa-ti piata de sambata. Daca te refereai la mall uri, ai unul in port. Si atat.

Nimic in afara de Carrefour si o multime de magazine..si de mall-uri:)

#810
dmitza

dmitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.01.2004

 conrad1, on Mar 23 2008, 16:40, said:

Salutare

Stie careva din cei care au fost in Barcelona daca supermarketurile sint deschise duminica si daca da intre ce ore.

OpenCor au deschis in fiecare zi, pana foarte tarziu (ora 2 noaptea).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate